Najlepší smartfón od značky Xiaomi s obrovským modulom zadných fotoaparátov, to je skutočná vlajková loď, Xiaomi Mi 11 Ultra. Klasický model Mi 11 v oblasti fotografie nepriniesol nič prevratné, a tak máme od modelu Ultra vysoké očakávania.
Má skutočne taký úžasný nočný režim, ako prezentuje výrobca? V redakcii sme tento smartfón podrobne otestovali, a tak ti prinášame detailnú recenziu.
O tejto recenzii
Smartfón Xiaomi Mi 11 Ultra sme mali k dispozícii v čínskej verzii, s čínskou verziou systému MIUI. V čase testovania bola pre náš model najnovšia dostupná verzia MIUI V12.5.2.0RKACNXM. Smartfón nám ešte neponúkal verziu V12.5.4.0.RKACNXM, ktorá obsahuje avizovaný DxOmark softvér fotoaparátu. Po obdržaní aktualizácie aktualizujeme recenziu o fotografie s porovnaním medzi danými verziami MIUI.
Kde sme kúpili Xiaomi Mi 11 Ultra?
Xiaomi Mi 11 Ultra sme objednali od čínskeho predajcu TradingShenzhen. Podobne ako aj pri modeloch Mi 11 a Redmi K40 Pro, doručenie prebehlo úplne bezproblémovo. Neplatili sme žiadne colné poplatky ani DPH. O našej skúsenosti s objednávkou Mi 11 Ultra sme napísali aj detailný článok.
K smartfónu sme objednali aj bezdrôtovú 80 W rýchlonabíjačku so 120 W adaptérom.
Aktualizované 7.5. 20201: Smartfón v ponuke už aj s globálnym MIUI
Jeden deň po vydaní našej recenzie na Xiaomi Mi 11 Ultra začal predajca TradingShenzhen ponúkať aj príplatkovú inštaláciu globálnej verzie MIUI systému. Táto služba je dostupná za akceptovateľný poplatok 15 €, pričom dodanie sa predĺži o 12-15 dní kvôli čakaniu na odomknutie bootloadera.
Vďaka tejto službe sa tak nebudeš musieť trápiť s inštaláciou ty, pokiaľ ešte nemáš skúsenosť. Telefón ti tak dorazí kompletne pripravený na používanie ihneď po vybalení z krabice.
Obsah balenia bez nabíjačky
Smartfón sme mali k dispozícii vo verzii bez nabíjačky, preto je krabička veľmi kompaktná a nízka. Vo vnútri je okrem Mi 11 Ultra len návod na použitie a silikónové, priehľadné puzdro.
Keďže disponujeme viacerými nabíjacími adaptérmi a objednali sme aj bezdrôtovú nabíjačku so 120 W adaptérom, tak nám nabíjačka v balení nechýbala. Chápeme ale, že mnohí z vás by určite privítali rýchlonabíjací adaptér v balení za nezmenenú cenu.
Xiaomi síce prezentuje, že svojím zákazníkom dáva na výber a balenie s nabíjacím adaptérom bude ponúkať za rovnaké ceny ako bez adaptéru, no v prípade medzinárodných predajcov to neplatí.
Kvalita spracovania, dizajn a hmotnosť až 234 g
Dizajn je síce vnímaný subjektívne, no musíme uznať, že ide skutočne o zaujímavý kúsok. Smartfónu dominuje obrovský zadný modul fotoaparátov, ktorý výrazne vystupuje z jeho tela. Pribalené puzdro má však ešte o nejaký ten milimeter vyššie orámovanie okolo zadného modulu, vďaka čomu sú fotoaparáty aspoň čiastočne chránené. Pri posúvaní smartfónu po stole sa modul fotoaparátov nešúcha o povrch stola.
Podobne je to aj s displejom. Takže ak smartfón položíme displejom smerom nadol, vyhneme sa nechceným škrabancom vďaka vystupujúcemu puzdru vo všetkých štyroch rohoch displeja.
Zadný kryt je keramický a po bokoch je mierne zahnutý, čo zlepšuje jeho držanie v ruke. Ľavá strana je už tradične prázdna, pravá disponuje tlačidlami pre ovládanie hlasitosti a tlačidlom pre zapnutie / vypnutie či zamknutie alebo rozsvietenie displeja.
Spodná strana ukrýva slot pre 2 SIM karty, mikrofón, USB-C port a reproduktor, ktorý dopĺňa druhý reproduktor v hornej časti, kde nájdeme aj IR port a sekundárny mikrofón.
Celková hmotnosť Xiaomi Mi 11 Ultra je až 234 g, čo nie je málo. Okamžite po uchytení do ruky sme pocítili vyššiu hmotnosť, ktorú ešte umocňuje ťažký zadný modul fotoaparátov, ktorý na pocit prevažuje smartfón pri držaní v ruke smerom k hornej časti.
Na vyššiu hmotnosť je potrebné si zvyknúť, no pri nosení vo vrecku sme to nepociťovali natoľko, ako prvé dni pri držaní v ruke.
Špičkový displej od Samsungu s čítačkou odtlačkov prstov
Displej patrí medzi to najlepšie na trhu. Použitý bol Samsung E4 AMOLED s uhlopriečkou 6.81″, pomerom strán 20:9 a WQHD+ rozlíšením 3200 x 1440 px. Má jemnosť 515 ppi, dynamickú obnovovaciu frekvenciu s maximálnou hodnotou 120 Hz, vzorkovacou frekvenciou 480 Hz a maximálnym jasom 1700 cd/m².
Získal prestížne hodnotenie DisplayMate A+ a nechýba mu ani podpora technológií ako HDR 10+ či Dolby Vision. Displej je skutočne nádherný, a ak si doteraz používal displej so slabšou obnovovacou frekvenciou alebo IPS, budeš nadšený. Už pri obyčajnom scrollovaní noviniek na Facebooku si všimneš dokonalú plynulosť.
Vysoká obnovovacia frekvencia poteší aj hráčov a tých, ktorí radi sledujú na smartfóne videá či filmy. V ľavom hornom rohu displeja je umiestnená predná selfie kamera v podobe priestrele. Nám sa na tomto mieste páči viac ako napríklad v strede displeja. Ide však zasa o subjektívny dojem.
Displej je zaoblený zo všetkých štyroch strán a zaoblenie je pri zapnutom displeji mierne zvláštne v rohoch, rovnako ako u klasického modelu Mi 11. Je to však skôr o zvyku, takže po istom čase sme túto zvláštnosť už nevnímali.
V displeji je umiestnená aj čítačka odtlačkov prstov s funkciou merania srdcového tepu. Tá však nie je dokonale rýchla, takže mierne oneskorenie je v odomykaní viditeľné. Osobne by sme preto skôr privítali klasickú čítačku odtlačkov prstov na boku smartfónu, ktorá je podstatne rýchlejšia.
Zadný displej alias MiBand 5
Azda najzaujímavejším prvkom smartfónu je sekundárny displej v zadnom module hneď vedľa fotoaparátov. Ide v podstate o displej z fitness náramku Mi Band 5. Určite sa nájdu odporcovia tohto riešenia, no ide o veľmi zaujímavý prvok, ktorý bežne v smartfónoch nenájdeme.
Aké ma tento displej využitie? Nie je to zbytočnosť, ktorá len zvyšuje hmotnosť smartfónu? Poďme sa bližšie pozrieť na jeho funkcie.
Primárne zobrazuje čas, dátum, stav batérie a notifikácie. V nastaveniach sa nachádza jeho prispôsobenie, kde sú naozaj široké možnosti. Zvoliť si vieme farbu textu, jeho otočenie, vypnúť alebo zapnúť zobrazovanie notifikácií alebo aktuálny stav batérie.
Namiesto času s dátumom si tu môžeš dať ľubovoľný obrázok, vlastný text spolu s dátumom a časom. Možností je skutočne veľa, a tak si ho každý môže prispôsobiť podľa vlastných preferencií.
Sekundárny displej je možné rozsvietiť dvojitým poklepaním alebo bočným tlačidlom pre rozsvietenie displeja. Aktívny môže byť 10, 15 alebo 30 sekúnd. Nedá sa nastaviť ako always-on, aby zobrazoval čas nepretržite.
Pri zapnutých notifikáciách sme ale na sekundárny displej akosi nedostávali upozornenia z aplikácií ako Messenger či Gmail. Zobrazovala sa nám len notifikácia o prichádzajúcom hovore, ktorý je možné pomocou tohto displeja aj prijať, prípadne zrušiť.
Obrovskou výhodou tohto displeja je, že je využiteľný pre fotenie selfie fotiek pomocou hlavného, zadného fotoaparátu.
Fotoaparáty a prvá priečka v DxOmark
Väčšinu z vás pravdepodobne zaujíma najmä to, ako Xiaomi Mi 11 Ultra fotí. Vysoké očakávania sú na mieste aj vďaka prvému miestu v rebríčku DxOmark.
Smartfón disponuje trojicou hlavných fotoaparátov, ktoré sú umiestnené v obrovskom zadnom module. Konkrétne ide o tieto:
- Hlavný 50 MPx fotoaparát (širokouhlý) s clonou f/1.95, 1/1.12″ senzorom Samsung GN2 a optickou stabilizáciou
- Ultra-širokouhlý 48 MPx fotoaparát s clonou f/2.2 a 1/2.0″ senzorom
- 48 MPx tele-makro objektív s clonou f2.4 a 1/2.0″ senzorom s optickou stabilizáciou
Xiaomi uvádza, že fotoaparát by mal zvládnuť fotiť aj pri extrémne slabom svetle v noci bez výrazného šumu. Má až 64 zaostrovacích bodov, čo by malo zabezpečiť lepšiu ostrosť po celej ploche fotografie.
Nechýba automatické rozpoznanie tváre, trackovanie ľudí a zvierat či HDR10+.
Na zadnom module fotoaparátov si hneď všimneš údaj o 120-násobnom priblížení. Tu ide ale skôr o marketing, keďže 120-násobný zoom je len digitálny, ktorý nie je príliš využiteľný. Poteší ale 5-násobný optický zoom a 10-násobný, tzv. hybridný zoom.
Podobne ako pri modeli Mi 11, aj Mi 11 Ultra dokáže natáčať video v rozlíšení 8K pri 30 fps. Žiaľ, rovnako ako sme spomínali v recenzii na model Mi 11, aj tu vidieť vo videu prácu stabilizácie obrazu, ktorá niektoré časti rozmazáva, čím kazí dojem z nočného videa, kde je navyše viditeľný šum.
Neuveriteľný nočný režim
Už dávnejšie sme ti priniesli prezentačné fotografie nočného režimu, ktorý by mal vedieť zhotoviť fotografiu aj v úplnej tme. Tento režim dostal pomenovanie Night Owl. Príliš sme tomu neverili, no Xiaomi Mi 11 Ultra dokáže skutočne odfotiť zaujímavé zábery aj v úplnej tme.
Ako prvý príklad si uvedieme fotografiu starých dverí v úplne tmavom podchode bez umelého osvetlenia. Bežný režim zhotovil fotografiu, na ktorej nie je vidieť absolútne nič. S nočným režimom ale krásne vidieť celé dvere, akoby sme v podchode zapli svetlo. Samozrejme takáto extrémna fotografia nie je príliš ostrá, no napriek tomu je neskutočné, čo zvládne nočný režim.
Druhým príkladom je taktiež neosvetlená budova, ktorá ale nie je v úplnej tme, keďže sa nachádza v exteriéri. Bez nočného režimu je na budove viditeľný šum, no s využitím nočného režimu je fotografie diametrálne odlišná a ak by sme niekomu ukázali len druhú fotografiu, azda by ani neveril, že bola fotená v tme, bez osvetlenia.
Takéto fotografie sú veľmi zaujímavé, no na druhú stranu musíme uznať, že v niektorých prípadoch sú až nereálne a chýba im ostrosť. Na nasledujúcom porovnaní môžeš vidieť, že fotografia bez nočného režimu zachytáva opäť tmavý podchod, z ktorého vidieť osvetlenú ulicu.
S nočným režimom je fotografia ale až príliš presvetlená a vyzerá ako keby z ulice svietilo slnko. Osobne by sme prijali niečo medzi prvou a druhou fotografiou, keďže v tomto prípade je fotka s nočným režimom až príliš “prepálená”.
Bežné fotografie mesta s pouličným osvetlením sú ale veľmi pekné a nočný režim im prináša množstvo detailov, ktoré bez nočného režimu nie je vidieť.
Nočný režim sa zapína automaticky, keď smartfón detekuje zlé svetelné podmienky. Dá sa jednoducho vypnúť, prípadne aj manuálne zapnúť. Výborne potláča silné svetelné zdroje, akým je svietiace logo predajne na fotografii nižšie. Bez nočného režimu vidieť silnú, bielu žiaru, ktorú nočný režim krásne potláča.
Hlavný fotoaparát, teleobjektív a makro
Hlavný 50 MPx objektív robí krásne fotografie plné detailov, najmä v exteriéri. Farby sú o niečo kontrastnejšie než sme u Xiaomi zvyknutí, no fotografia si stále zachováva svoju atmosféru a farby väčšinou nie sú príliš presaturované, až na pár výnimiek.
Dobre zvláda aj ťažšiu disciplínu, akou je napríklad silno osvetlená ulica fotená z tieňa priľahlej budovy. Tu vidieť dynamický rozsah, ktorý je celkom slušný. Na tienistej budove sa síce nájdu miesta, ktoré sú príliš tmavé a mierne strácajú ostrosť, no celkovo je fotografia dobre vyvážená a farby sú príjemné.
Ako sme spomenuli v úvodnej časti venovanej fotoaparátom, k dispozícii je 5-násobný optický a 10-násobný hybridný zoom. Pozrime sa teraz na sériu fotiek, ktoré boli zhotovené bez priblíženia, s 5-násobným priblížením, 10-násobným priblížením a na záver aj so 120-násobným digitálnym zoomom.
Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš v tejto galérii.
10-násobný zoom je veľmi kvalitný a bez problémov je možné z neho robiť ešte aj výrezy v post-procese. 120-násobný zoom nemá príliš použiteľný výstup, keďže ostrosť je na dosť slabej úrovni, nesmieme ale zabúdať, že ide len o digitálny zoom. Napriek menej ostrým fotkám je úžasné, že napríklad text na reklamných banneroch je stále pomerne dobre čitateľný aj pri takomto masívnom priblížení.
Ak si porovnáme fotografie fotené hlavným snímačom a teleobjektívom, vidíme, že fotografie z teleobjektívu majú o niečo teplejšie farby s prímesou žltej. Skreslenie teleobjektívu je však minimálne a výstup je stále kvalitný.
Makro je o niečo slabšie, keďže tu nemáme samostatný makro objektív. Nejde tak o žiadne super makro, no fotografie majú veľmi pekné farby aj ostrosť. Odfotiť ostré makro ale nie je až také jednoduché, keďže k objektu sme nemohli ísť príliš blízko, inak boli fotky rozostrené.
Spôsobené to je veľkosťou snímača, ktorý svojím prirodzeným bokeh efektom vytvára dojem rozmazania. Snáď to Xiaomi v novej aktualizácii ešte doladí.
Nájdu sa aj slabšie miesta
Najväčšou slabinou je z nášho pohľadu fotenie v interiéri pri silnom slnečnom osvetlení oproti oknu alebo celkovo fotenie v interiéri pri ťažších svetelných podmienkach. Tu sú podobne ako aj pri iných Xiaomi smartfónoch príliš výrazné tiene, ktoré idú až do sýtej čiernej farby. Ak sa pozrieš na nasledujúcu fotografiu, môžeš tento jav vidieť napríklad na subwooferi, ktorý je príliš tmavý, až splýva s tieňom za televízorom.
Podobný jav vidieť aj na niektorých iných fotografiách v exteriéri, kde sú občas tiene príliš tmavé. Fotenie oproti slnku zvláda Mi 11 Ultra celkom dobre, hlavne s primárnym fotoaparátom. U širokouhlého už ale občas vidieť na fotografii aj nechcené slnečné odlesky.
Rovnaký problém s príliš tmavými tieňmi sme mohli vidieť aj u modelu Mi 11. Veríme, že najnovšia aktualizácia na softvér, s ktorým bol smartfón testovaný v DxOmark prinesie v tomto smere zlepšenie.
Nová úroveň selfie fotiek
Ako sme už spomenuli vyššie, pre selfie fotky je využiteľný aj sekundárny displej v zadnej časti. Počas fotenia sa tak jasne vidíš na zadnom displeji, čím získaš omnoho kvalitnejšie selfie fotky. Ak takto často fotíš, prípadne chodíš na výlety, kde ťa nemá kto odfotiť, táto funkcia ťa určite poteší. Displej je síce malý, no veľmi jemný a jasný, keďže ide tiež o AMOLED.
Nám sa takéto riešenie veľmi páči a oceňujeme akúkoľvek snahu výrobcov využiť hlavné fotoaparáty aj pre selfie fotky (ako napr. Asus Zenphone 7), keďže hlavné fotoaparáty sú omnoho kvalitnejšie než selfie na prednej strane. Nižšie si môžeš pozrieť rozdiel medzi selfie fotkou z predného fotoaparátu a zadného, zhotovenej pomocou sekundárneho displeja.
Nevýhodou je, že pri fotení pomocou zadného displeja je dostupný len hlavný snímač. Nedá sa tak použiť so širokouhlým objektívom ani pri iných módoch fotenia, ako je portrét, 50 MPx mód či video. Možnosť prepnutia na zadný displej je len pri hlavnom menu fotenia s primárnym objektívom. Veríme, že to výrobca ešte v blízkej budúcnosti zmení v niektorej z aktualizácií.
Výdrž a nabíjanie
Xiaomi Mi 11 Ultra dostal 5000 mAh batériu, ktorá využíva druhú generáciu technológie nano-silikónovej anódy. Vďaka tomu podporuje rýchle až 67 W nabíjanie, a to aj bezdrôtové. Smartfón tak nabiješ pomocou rýchlonabíjačky za rovnakú dobu s použitím USB-C kábla, ale aj pomocou bezdrôtovej nabíjačky.
Keďže sme so smartfónom zakúpili aj výkonnú 80 W bezdrôtovú nabíjačku so 120 W adaptérom, otestovali sme oba spôsoby nabíjania. Bezdrôtová nabíjačka je veľmi elegantná a disponuje aj aktívnym chladením.
Ak je v miestnosti ticho, počas bezdrôtového nabíjania počuť šum z ventilátora, no nabíjačka sa len veľmi mierne zahrieva v zadnej časti. Chladenie je teda mimoriadne efektívne.
Nižšie si môžeš pozrieť dobu nabíjania pomocou bezdrôtovej nabíjačky z 19 do 50, 75, 90 a 100 %. Káblové nabíjanie trvá rovnako dlho, keďže sa nabíja rovnakým výkonom.
- na 50 % za 11 min 30 sek
- na 75 % za 21 min 45 sek
- na 90 % za 28 min 20 sek
- na 100 % za 34 min 20 sek
Ako vidíš, nabíjanie je neskutočne rýchle. Skvelé je, že smartfón sa zahrieva počas takéhoto nabíjania len mierne.
Čo sa týka výdrže na jedno nabitie, my sme smartfón používali s neustále zapnutým always-on displejom a 120 Hz frekvenciou displeja. Bez problémov sme sa dostali na jednodňovú výdrž. Hodinové sledovanie videí na YouTube s polovičnou hlasitosťou nám z batérie ubralo približne 11 %. Polhodinové hranie Call of Duty zobralo z batérie takmer 10 %.
Výkon, konektivita a reproduktory
Vlajkový model dostal to najlepšie na trhu, procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G. Ide o 8-jadrový procesor s frekvenciou 2.84 GHz. Sekunduje mu grarický čip Adreno 660, 12 GB pamäte RAM LPDDR5. Rýchle úložisko UFS 3.1 má kapacitu 256 GB. V AnTuTu sme získali skóre až 815 204.
Pri hraní hier sa mierne zahrieva oblasť fotoaparátov, no nemôžeme hovoriť o žiadnom nadmernom prehrievaní. Chladenie je tak celkom efektívne. Zadný modul fotoaparátov pri hraní ale mierne prekáža, keďže prsty sme mali umiestnené priamo na ňom.
Z bezdrôtovej konektivity tu nájdeme podporu najnovšieho štandardu WiFi 6e, ktoré prichádza s novým, 6 GHz pásmom. Nechýbajú ani lokalizačné systémy GPS: L1+L5, Galileo E1 + E5a, Glonass G a Beidou. Nájdeme tu aj Bluetooth 5.2, podporu IR a NFC.
Poteší aj certifikácia IP68, takže smartfón vydrží byť ponorený 1.5 m pod hladinou vody po dobu 30 minút.
Čo sa týka reproduktorov, aj tu nájdeme stereo reproduktory od Harman Kardon. Sú mimoriadne hlasné a hrajú čisto, no stále im chýba silnejšia basová zložka.
MIUI vo verzii 12.5
Xiaomi Mi 11 Ultra dostal operačný systém Android 11 s prostredím MIUI, ktoré má v čase písania recenzie verziu 12.5.2.0 v čínskom prevedení. S prostredím sme veľmi spokojní. Je maximálne prepracované, ponúka množstvo prispôsobení, animácií a po dizajnovej aj funkčnej stránke je výborné.
Napriek tomu, že máme smartfón v čínskej verzii, nenarazili sme na žiadny problém v súvislosti s touto verziou. Všetko je dostupné v angličtine a fungovali nám dokonca aj všetky notifikácie, aj z aplikácie Viber, s ktorou sme mali problémy pri Mi 11 aj Redmi K40 Pro.
Google služby nám do telefónu nainštalovať priamo predajca, a tak ihneď po vybalení sme mohli telefón používať. V prípade, že preferuješ slovenský alebo český jazyk, nie je problém telefón preinštalovať na upravenú ROM od komunity Miuios.cz. Kompletný návod nájdeš na ich fóre.
Xiaomi Mi 11 Ultra: Záverečné zhodnotenie
Kráľ androidov – aj takto označil CEO Xiaomi Lei Jun smartfón Mi 11 Ultra počas jeho predstavenia. Ide skutočne o plnohodnotnú vlajkovú loď so všetkým čo k tomu patrí. Smartfón ponúka inováciu v podobe sekundárneho displeja na zadnej strane, krásny AMOLED displej, obrovský výkon a výborné fotoaparáty, ktoré konečne posunuli Xiaomi smartfóny o niečo ďalej.
Skvelý je aj nočný režim, ktorý dokáže veľmi efektívne eliminovať svetelnú žiaru zo silných zdrojov osvetlenia počas noci. Do fotografie vnáša krajšie farby, viac detailov a odfotí aj predmety v úplnej tme.
Menším negatívom je vyššia celková váha smartfónu, čo môže niekomu prekážať. My sme si na túto hmotnosť ale pomerne rýchlo zvykli a vôbec nám neprekáža. Stále sa však nájdu veci, ktoré je možné zlepšiť. Patrí sem napríklad makro objektív, fotenie v interiéri pri slabšom svetle alebo reproduktory, ktoré by mohli mať o niečo silnejšie basy.
Celkovo hodnotíme tento vlajkový model veľmi pozitívne a testovať Mi 11 Ultra bolo pre nás potešením.
“a ak si doteraz používal displej so slabšou obnovovacou frekvenciou alebo IPS, budeš nadšený.”
– urcite clovek co pouzival doteraz IPS si bude kupovat mobil za 1000eur