Nedávno sme ti priniesli kompletnú recenziu vlajkového modelu Xiaomi Mi 11 Ultra. Keďže sme po jej zverejnení dostali viacero konkrétnych otázok na špecifické vlastnosti a funkcie fotoaparátu, rozhlodli sme sa venovať fotoaparátu samostatný článok.
Dozvieš sa aké nastavenia ponúka vstavaná aplikácia pre fotoaparát, ktoré objektívy je možné využiť v jednotlivých režimoch, aké inteligentné funkcie sú dostupné pre natáčanie videa a omnoho viac.
Základné rozdelenie funkcií a nastavení
Vstavaná aplikácia pre fotoaparát ponúka množstvo režimov a nastavení, ktoré sú rozdelené do viacerých sekcií. Pri tlačidle spúšte sa nachádza posuvné menu, v ktorom sú dostupné možnosti: Pro, Video, Fotografia, Portrét a Ďalšie. Tieto položky si vieš prispôsobiť podľa vlastných preferencií po kliknutí na ikonu v pravom hornom rohu v položke Viac.
Každá z týchto položiek potom ponúka rôzne ďalšie možnosti v hornej časti obrazovky (ak držíme smartfón vo zvislej polohe).
Xiaomi Mi 11 Ultra: Fotografia
Hlavnou časťou je Fotografia, z ktorej sa zhotovujú klasické fotky s použitím všetkých objektívov, okrem makra. Prepínať medzi objektívmi je možné skokovo pomocou volieb:
- 0.5x – ultra-širokouhlý
- 1x – hlavný objektív
- 2x, 5x, 10x, 120x – teleobjektív. Optický zoom je po hranicu 5x, ďalej po 10-násobné zväčšenie ide o tzv. hybridný zoom, nad 10x už máme len digitálny zoom.
K dispozícii je aj plynulé posúvanie na stupnici od 0.5x po 120x. Zoomovať je možné v najmenších krokoch po 0.1 (0.5, 0.6, 0,7 atď. až po 120).
V druhom menu je k dispozícii blesk (zapnutie, vypnutie, automatika a LED prisvietenie), HDR (zapnutie, vypnutie, automatika), AI (zapnutie, vypnutie), Dynamické snímky pre fotenie pohybu alebo veľmi krátkych GIFiek a videí. Ďalej sú tu aj filtre a iné vylepšenia, ktoré dokážu napríklad zúžiť boky, hlavu prípadne inak vylepšiť postavu fotenej osoby.
Posledná položka z tohto menu obsahuje viacero prvkov. Máme tu na výber:
- pomer strán – 1:1, 3:4, 9:16 a Full
- časovač – 3s, 5s, 10s
- filmový rámik – čierne pásiky z hornej a spodnej strany
- mriežka
- makro
- tilt-shift – rozmazanie okrajov fotografie (kruhové alebo lineárne)
- timed burst – zhotoví zvolený počet fotografií (max 600) vo vybranom časovom intervale (každých 1 až 60 sekúnd, podľa výberu)
- zadný displej – po poslednej aktualizácii na MIUI 12.5.4 je použiteľný pri všetkých objektívoch
- nastavenia
Nastavenia ponúkajú celkom široké možnosti. Spomenieme aspoň niektoré – vodoznak, fotenie stlačením tlačidla pre znižovanie hlasitosti bez zapnutia displeja, HEIF formát, nastavenie kvality obrazu a mnoho ďalších.
Režim video
S Xiaomi Mi 11 Ultra môžeš natáčať video s ultra širokouhlým fotoaparátom (0.5x), hlavným (1x) alebo teleobjektívom pri 5-násobnom zväčšení. Plynulo zoomovať ako v režime fotografie sa nedá a k dispozícii sú len 3 spomínané možnosti. Počas natáčania videa síce je k dispozícii zoom, no žiaľ iba digitálny v rozsahu 1x – 6x.
Pri videu sú v hornej lište k dispozícii rovnaké nastavenia ako pre fotografiu, len s tým rozdielom, že namiesto AI tu máme tzv. Steady stabilizáciu v troch úrovniach. V druhej a tretej úrovni je ale dostupná len pre rozlíšenie 1080p 30fps. V takomto videu však vidieť rozmazané otrasy. Nájdeme tu aj filtre pre video a nastavenie bokeh efektu.
V ďalších možnostiach nájdeme nastavenie rozlíšenia a počtu snímkov za sekundu. Pre Xiaomi Mi 11 Ultra sú dostupné nasledovné:
- 720p / 30 fps
- 1080p / 30 a 60 fps
- 4K / 30 a 60 fps
- 8K / 24 fps
Tiež si tu vieme zapnúť filmový rámik, mriežku, sledovanie zvoleného objektu (len v 1080p 30 fps), AI kameru (tiež len 720p alebo 1080p pri 30 fps), titulky a audio zoom. V nastaveniach sa nachádza tzv. tagovanie videa, kde si počas nahrávania môžeš niektoré momenty označiť vlajkami.
Tie potom môžeš použiť počas prehrávania videa na rýchle preskočenie na určitý moment. Táto funkcia je ale dostupná tiež len do maximálneho rozlíšenia 1080p.
Základná stabilizácia obrazu je dostupná pre všetky rozlíšenia, no ako sme spomenuli aj v recenzii na Mi 11 a Mi 11 Ultra, video počas stabilizovania mierne rozmazáva. Ďalej tu máme možnosť vypnutia obrazovky po 3 minútach natáčania videa, nastavenia zvuku s inteligentnou elimináciou šumu a 3D zvukom.
Nastavenia ponúkajú aj voľbu kodeku, HDR10+ pre 4K a 8K, automatické zníženie počtu snímok za sekundu pri nočnom videu a ďalšie nastavenia ako prispôsobenie zobrazenia, farieb a zvuku. Nastavení a prispôsobení je tu skutočne veľa a aplikácia je v tomto smere mimoriadne prepracovaná.
Xiaomi Mi 11 Ultra: Portrét a režim Pro
Režim portrét, ktorý je prekladaný aj ako „Na výšku“ slúži na fotenie portrétov s rozmazaným pozadím, tzv. bokeh efektom. Režim funguje dobre a prechod medzi ostrou postavou a rozmazaným pozadím je prirodzený. V tomto móde nie je k dispozícii prepínanie medzi rôznymi objektívmi.
Z možností tu nájdeme len AI kameru, rôzne filtre a voľbu clony v rozsahu f1.0 až f16 (čím nižšia, tým viac je rozmazané pozadie). V nastaveniach máme výrazne menej možností ako pre bežnú fotografiu (viď screenshot nižšie).
Režim Pro slúži pre tých, ktorý nechcú ponechať všetky nastavenia na automatiku, no chcú si jednotlivé hodnoty nastaviť sami. K dispozícii je nastavenie vyváženia bielej, manuálne ostrenie, čas uzávierky (min 1/4000, max 30 s), ISO (max 12800), korekcia expozície (od -4 po +4). Nachádza sa tu aj voľba objektívu, kde sú k dispozícii ultraširokouhlý, širokouhlý a teleobjektív s pevným 5-násobným priblížením.
Zaujímavá je funkcia focus peaking, pri ktorej sa zvýraznia na červeno hrany predmetov, na ktoré máš zaostrené. Podobný princíp ponúka aj exposure verification – tu sa ti zvýraznia červenou preexponované časti a modrou podexponované.
K dispozícii je aj fotenie do RAW či zobrazenie histogramu. Všetky funkcie sú pekne vysvetlené v pomocníkovi, ktorý sa zobrazí po kliknutí na písmeno „i“. Nastavenia tohto režimu ponúkajú menej možností ako štandardný režim, pozrieť si ich môžeš na nasledovných screenshotoch:
Ďalšie zaujímavé funkcie
Hlavné menu fotoaparátu s názvom „Viac“ ponúka rôzne funkcie pre fotenie a natáčanie videa. Konkrétne ide o tieto:
- Nočný režim – pri 0.5x, 1x a 5x priblížení
- 50 MPx fotografia – pri 0.5x, 1x a 5x priblížení
- Krátke video – 15 sekúnd v rozlíšení 720p 30 fps alebo 1080p 30 fps s možnosťou vloženia hudby do pozadia
- Panoráma – v horizontálnom aj vertikálnom smere
- Dokumenty – odporúčame prečítať si náš samostatný článok venovaný tejto funkcii
- VLOG – krátke videá automaticky zostrihané so zaujímavým strihom a hudbou
- Slow motion – 720p alebo 1080p pri 120, 240, 480, 960 alebo 1920 fps
- Time-lapse – pri rozlíšení 720p/30fps, 1080p/30fps alebo 4K/30fps
- Sticker avatars – detekuje tvár človeka, ktorú nahradí rôznymi avatarmi
- Video efekty – Magic zoom, Slow shutter, Time freeze, Night time lapse a Parallel world (ukážku niektorých nájdeš v recenzii na Xiaomi Mi 11)
- AI vodoznak – na výber sú rôzne vodoznaky z viacerých kategórií ako dátum, čas, poloha, rozličné nápisy, názvy miest a iné
- Dlhá expozícia
Mnohé z nich by sme hľadali skôr v menu fotografie alebo videa, no Xiaomi sa rozhodlo umiestniť ich takto do samostatného menu. Mnohé z nich sú samovravné, preto sa im nebudeme viac venovať. Pozrieme sa len na tie zaujímavejšie.
50 MPx režim, VLOG a dlhá expozícia
Pri fotení v 50 MPx rozlíšení je k dispozícii HEIF formát, ktorý podstatne znižuje veľkosť fotografie. Bez HEIF formátu má 50 MPx fotografia 32.86 MB, no v HEIF formáte sa veľkosť zníži na približne 9 MB. Tento formát je dostupný aj pre štandardné fotografie v bežnom rozlíšení, kde sa veľkosť zredukuje z 5 MB na cca 1.7 MB.
V režime VLOG si vieš natočiť krátke videá so zaujímavým strihom. Na výber je 14 rôznych efektov, z ktorých niektoré je potrebné si stiahnuť jednoduchým kliknutím na šípky v pravom dolnom rohu náhľadu. Každý z režimov obsahuje aj ukážku, pre lepšiu predstavu.
Točenie vlogov je vždy rovnaké – natočíš niekoľko krátkych videí, ktoré sú potom automaticky spojené do jedného videa s použitím vybraného efektu. Celým procesom ťa aplikácia prehľadne sprevádza. Videá majú rozlíšenie 1920 x 1088 px.
Pri dlhej expozícii je na výber niekoľko režimov, k niektorým ale potrebuješ aj statív. Menovite ide o tieto:
- Moving crowd – rozmaže pozadie za foteným subjektom alebo rozmaže pohybujúce sa dopravné prostriedky, pričom okolité budovy ostanú ostré
- Neon trails – zachytáva trajektóriu pohybujúcich sa svetiel (napríklad svetlá z áut)
- Oil painting – pre fotenie pohybujúcich sa oblakov, ktoré vytvoria efekt olejomaľby, prípadne pre fotenie riek či vodopádov s rozmazaným efektom
- Light painting – zachytí kresbu svetelného zdroja (dá sa použiť napríklad pri fotení nápisov vytvorených prskavkami)
- Starry sky – fotenie nočnej oblohy s hviezdami
- Star trails – fotenie pohybu hviezd s maximálnym časom uzávierky až 3 minút
Ako môžeš vidieť, aplikácia fotoaparátu v Xiaomi Mi 11 Ultra ponúka skutočne bohaté možnosti pre tvorbu rôznych fotografií a videí. Ak si stále nenašiel odpoveď na tvoju otázku ohľadne fotoaparátu, napíš nám do komentárov a my pre teba vyskúšame akúkoľvek konkrétnu funkciu, prípadne sa pozrieme do nastavení na to, čo ťa zaujíma.
Najvýhodnejšia cena Xiaomi Mi 11 Ultra
Ak už si fanúšikom našich stránok, určite si zahliadol ponuku na smartfón Xiaomi Mi 11 Ultra z obchodu TradingShenzhen. Z našich skúseností ide o doposiaľ najlepší obchod, v akom sme za posledné roky z Číny nakupovali a navyše, cena tohto smartfónu je tam priam úžasná.
Xiaomi Mi 11 Ultra Čínska verzia (s B20 LTE)
Len nedávno sme informovali o vstupne Mi 11 Ultra na slovenský trh, pričom oficiálna cena bola stanovaná na vysokých 1399 €. Nákupom cez spomínaný TradingShenzhen môžeš tento kúsok dostať za omnoho lepších 867 € v rovnakej 12 + 256 GB verzii.
Ak si nechceš nechať ujsť originálny obsah o čínskych vychytávkach, technológiách či smartfónoch, prihlás sa na odber nášho e-mailového newslettera. Lajknúť si môžeš aj našu Facebookovú stránku. Pozývame ťa tiež do našej úplne novej skupiny s názvom Všetko z EÚ skladov, kde budeme denne uverejňovať najlepšie ponuky z európskych skladov na Aliexpress, Banggood, Geekbuying a iných obchodov.
so where is the article?