Ak čítaš pravidelne naše stránky, určite si postrehol predstavenie modelu Redmi K40 Pro. Ide o vlajkový model značky Redmi, ktorý ale zatiaľ nebol predstavený pre globálny trh. Mnohí očakávali, že príde ako Poco F3 Pro, no značka Poco predstavila počas svojho eventu len modely X3 Pro a F3.
My sme ale neváhali, a hneď ako bola možnosť sme tento smartfón objednali z Číny. Prinášame ti tak exkluzívnu recenziu.
Kde sme kúpili Redmi K40 Pro?
Redmi K40 Pro sme zakúpili rovnako ako model Mi 11 u medzinárodného predajcu TradingShenzhen. Ten ako prvý ponúkol možnosť objednať si tento smartfón s doručením bez poplatkov. Objednávku z tohto e-shopu sme si odskúšali už pri modeli Mi 11, a tak sme vedeli do čoho ideme. Podrobnejšie informácie o našej skúsenosti s objednávkou sme ti priniesli v samostatnom článku.
Redmi K40 Pro Čínska Verzia (s B20 LTE)
Napriek tomu, že ide o čínsku verziu, nájdeme tu podporu všetkých sietí, aj pre Európu. Naše 800 MHz pásmo B20 LTE tiež nechýba, a preto je tento smartfón naplno využiteľný aj v našich podmienkach, napriek čínskej verzii. Osobne sa nám tento trend veľmi páči, keďže máme možnosť dostať sa k zaujímavým modelom smartfónov ešte skôr, než sú predstavené pre globálny trh.
Podobne ako u Mi 11, aj tu je možné nainštalovať upravenú ROM, napríklad od komunity Miuios.cz. Tým by sme získali plnú podporu slovenského a českého jazyka. Inštalácia upravenej ROM síce nie je pre každého, no dostupných je niekoľko návodov, ktoré ti pomôžu.
Na trh sa už dostala aj globálna verzia tohto smartfónu, respektíve najlepšieho modelu Redmi K40 Pro+ so 108 MPx fotoaparátom. V Európe bude tento smartfón predávaný pod názvom Xiaomi Mi 11i. Xiaomi však pre Európu nastavilo vyššiu cenu, ako by sme očakávali. Smartfón sa začne predávať za 649 €, preto je dobré zvážiť, či neísť do čínskej verzie, ktorá po preinštalovaní systému nebude v podstate ničím limitovaná.
Balenie aj s nabíjačkou
Samotné balenie od e-shopu TradingShenzhen je na veľmi vysokej úrovni. Krabička smartfónu bola umiestnená v ochrannej vzduchovej obálke a následne v ďalšej krabici. Keďže ide o čínsku verziu, dostali sme aj EÚ redukciu a dokonca aj redukciu z USB-C na USB, čo nás príjemne potešilo.
TradingShenzhen prikladá do balenia aj zľavový kód pre ďalší nákup v hodnote 5 € a akýsi certifikát o tom, že smartfón bol pred odoslaním otestovaný a bol doňho doinštalovaný obchod Google Play. Táto služba je tiež jedným z príjemných pozitív, ktoré ponúka čínsky e-shop pre svojich zákazníkov.
Poďme sa už ale venovať konkrétne smartfónu. Ten prichádza v čiernej krabici s veľkým, strieborným nápisom K40. Balenie je klasické, na aké sme u smartfónov od Xiaomi zvyknutí. Je tu nabíjačka, nabíjací kábel, smartfón a priesvitné, silikónové puzdro.
To disponuje aj krytkou na USB-C port, ktorá síce chráni tento port pred prachom, no je dosť nepraktická. Pripájanie nabíjačky je kvôli krytke dosť komplikované a po jej odpojení zas vytŕča a zbytočne zavadzia. Výhodou puzdra je, že chráni zadné fotoaparáty, ktoré z neho nepretŕčajú tak, ako je to napríklad pri Xiaomi Mi 10T.
Balenie tak neprináša žiadne prekvapenie ani nič netradičné, no nájdeme tu všetko podľa našich očakávaní.
Zaujímavý dizajn
Dizajn smartfónu Redmi K40 Pro si zaslúži samostatnú kapitolu. Dostupných je niekoľko farebných variantov – čierny, modrý a biely. My sme si vybrali čiernu. Práve táto farba ponúka zaujímavú textúru pod povrchom zadného krytu, ktorá pripomína vzor damaškovej ocele, z ktorej sú vyrobené napríklad damaškové nože od Xiaomi.
Kryt je plastový, lesklý, bez akejkoľvek povrchovej textúry a už tradične sa na ňom zachytávajú odtlačky prstov. Damaškový vzor je ale veľmi zaujímavé a netradičné dizajnové obohatenie.
Na zadnej strane sa nachádza modul trojice fotoaparátov s bleskom, zadným mikrofónom a logo Redmi v spodnej časti. Vrchná hrana obsahuje len reproduktory a senzory, ľavá strana je už tradične prázda a na pravej strane je umiestnená čítačka odtlačkov prstov a ovládanie hlasitosti.
Spodná časť bola osadená ďalším reproduktorom, USB-C portom, mikrofónom a slotom pre dve SIM karty. Ten je obojstranný, vďaka čomu je rozmerovo veľmi kompaktný.
Prvotriedny AMOLED displej
V poslednej dobe sa začal klásť väčší dôraz na kvalitné displeje. Redmi K40 Pro nie je výnimkou. Prichádza s E4 AMOLED displejom od Samsungu, ktorý patrí aktuálne medzi to najlepšie na trhu. V renomovanom teste od DisplayMate dosiahol hodnotenie A+. Veľmi podobný displej sa nachádza aj v smartfóne Xiaomi Mi 11, z ktorého sme boli taktiež nadšení.
Redmi K40 Pro má displej s uhlopriečkou 6.67″ a rozlíšením 2400 x 1080 px. Jeho obnovovacia frekvencia sa pohybuje na výbornej hodnote 120 Hz a vzorkovacia frekvencia, ktorá udáva odozvu na dotyk dosahuje až 360 Hz.
Displej má tiež vysoký kontrast 5 000 000 : 1, podporu HDR10+ a maximálny jas až 1300 nitov. Niet tak pochýb o tom, že ide skutočne o špičkový displej. Veľkou výhodou pre mnohých používateľov je aj použitie plochého displeja bez akýchkoľvek zahnutých okrajov, čím sa eliminujú nechcené odlesky.
Displej chráni Gorilla Glass 5. generácie a od výroby nalepená ochranná fólia. Výrez pre prednú kameru sa v tomto modeli nachádza v strede. Nám síce viac vyhovuje umiestnenie na kraji, kde výrez viac zanikne s notifikačnou lištou, no tentokrát je pomerne malý. Xiaomi udáva, že v Redmi K40 Pro nájdeme jeden z najmenších tzv. hole-punch výrezov pre kameru vôbec.
S displejom sme mimoriadne spokojní a na prvý pohľad sme si ho zamilovali. Na takomto displeji je doslova radosť pracovať či pozerať videá alebo dokonca hrať hry. Obyčajné scrollovanie na Facebooku je mimoriadne plynulé a rozdiel oproti displejom so slabšou obnovovacou frekvenciou pozná na prvý pohľad aj úplný lajk. Ak vyskúšaš telefón s takýmto displejom, iný už nebudeš chcieť.
Skvelý výkon
O parádny výkon sa stará aktuálne najvýkonnejší procesor pre Androidy, Qualcomm Snapdragon 888 s podporou 5G. Vyrobený je 5 nm technológiou a ponúka frekvenciu 2.84 GHz. Keďže ide o to najlepšie na trhu, nedostatok výkonu nehrozí.
Výkonnému procesoru sekunduje v našom prípade 8 GB LPDDR5 RAM a rýchle úložisko UFS 3.1 s kapacitou 128 GB. Dostupné sú aj verzie s 6 a 12 GB RAM, prípadne s 256 GB úložiskom. O nedostatok výkonu sa tak rozhodne nemusíš obávať. Smartfón zvládne aj najnovšie mobilné hry na uspokojivej úrovni.
V AnTuTu benchmarku sme dosiahli skóre 800 704, no v čase písania recenzie nebol dostupný rebríček smartfónov, keďže vyšla nová verzia AnTuTu 9. Redmi K40 Pro sa ale určite umiestni na popredných priečkach.
Miernym negatívom pri hraní hier je pomerne výrazné prehrievanie sa v zadnej časti v okolí fotoaparátu a pod ním. Oproti Mi 11 sa pri vysokej záťaži prehrieva väčšia časť zadnej strany smartfónu.
Batéria – nabíjanie a výdrž
V Redmi K40 Pro nájdeme 4520 mAh batériu s podporou rýchleho, 33 W nabíjania. V balení je aj príslušná nabíjačka s maximálnym výstupom 3A a káblom o dĺžke 1 m. V niektorých smartfónoch nájdeme aj väčšie batérie, no väčšinu času nám smartfón vydržal počas celého dňa.
Telefón sme nabíjali pribalenou nabíjačkou z 19 do 100 % približne 47 minút. Skvelé je, že z 19 na 50 % sme sa dostali len za 13 minút, na 75 % za 26 minút a na 90 % za 35 minút nabíjania.
64 MPx Sony fotoaparát si vedie dobre
Zadný modul obsahuje trojicu fotoaparátov, mikrofón a LED blesk.
- Hlavný fotoaparát – 64 MPx, clona f/1.89, CMOS senzor Sony IMX686 Exmor RS o veľkosti 1/1.7″
- Ultra-širokouhlý – 8 MPx, clona f/2.21, 1/2.8″ CMOS BSI senzor Sony IMX355
- Makro objektív – 5 MPx, clona f/2.4, 1/5″ senzor typu ISOCELL – Samsung S5K5E9 (rovnaký ako v Mi 11)
Predná kamera v displeji má 20 MPx a ide o CMOS senzor Samsung S5K3T2 s veľkosťou 1/3.4″ a clonou f/2.45. Podobne ako u Mi 11, aj tu chýba teleobjektív.
Čo sa týka videa, smartfón dokáže natáčať až v 8K rozlíšení pri 30 fps, no stabilizácia obrazu je dostupná len do 4K a podobne ako pri Mi 11, vo videu vidieť mierne rozmazanie počas záberov, ktoré sú stabilizované. 4K a Full HD rozlíšenie podporuje 30 ale aj 60 fps. Slow motion video vieme natáčať v rozlíšení 1080p alebo 720p pri 120, 240 alebo až 960 fps.
Nájdeme tu aj zaujímavé funkcie ako time-lapse, dual video (kedy je obraz predelený na polovicu a video sníma predná aj zadná kamera súčasne), vlog a rôzne video efekty ako magic zoom, slow shutter, time freeze a podobne.
Zvláštne je ale umiestnenie týchto video efektov v menu aplikácie fotoaparátu, keďže sa nenachádzajú pod možnosťami videa ale pod ostatnými možnosťami fotoaparátu, kde nájdeme aj nočný režim, prepnutie na 64 MPx či panorámu.
Ako fotí Redmi K40 Pro?
Bežné fotografie zhotovené hlavným zadným fotoaparátom majú rozlíšenie 4624 x 3472 px a pri dobrom osvetlení sú veľmi pekné. Fotky sú ostré, detaily pekne viditeľné a farebné prevedenie je príjemné, bez presaturovaných odtieňov, ktoré by pôsobili neprirodzene. Nižšie si môžeš pozrieť niekoľko ukážkových fotografií z bežného slnečného dňa.
Ďalším príkladom je porovnanie medzi hlavným fotoaparátom a ultra-širokouhlým. Ako môžeš vidieť, pri ultra-širokouhlom zábere sú farby o niečo teplejšie a po okrajoch fotografie sa mierne stráca ostrosť. Výsledok je ale veľmi slušný.
Otestovali sme aj dynamický rozsah a zaujímalo nás ako si smartfón poradí s výraznými rozdielmi svetla. Vyskúšali sme zhotoviť fotografiu oproti oknu, čo je pomerne náročná disciplína, a tiež z tmavého podchodu smerom na slnečné námestie.
Smartfón obstál lepšie pri testoch z tmavého podchodu. Fotografia z interiéru oproti oknu je dosť tmavá a niektoré časti sú výrazne podexponované a splývajú takmer do čiernej.
Skúsili sme tiež fotiť oproti slnku a slnkom osvetlenú budovu z tieňa. Smartfón veľmi pekne eliminoval priame slnko a vo fotografiách sme nemali žiadnu nechcenú slnečnú žiaru navyše. Aj v týchto testoch obstál Redmi K40 Pro celkom dobre.
Čo sa týka nočného režimu, ten v tme výrazne pomáha. Na fotografiách s použitím nočného režimu vidieť výrazne viac detailov, sú ostrejšie a oveľa lepšie potláčajú silno osvetlené billboardy a pouličné osvetlenie. Na prvej dvojici fotografií si všimni hlavne cestu a reklamný billboard v ľavej časti.
Na druhej sérii fotografií tiež pekne vidieť rozdiely, hlavne ak sa zameriaš na osvetlenú reklamu na vzdialenejšej budove, ktorá je bez nočného režimu úplne prepálená a vôbec nie je vidieť čo sa tam nachádza.
Slabšia stránka fotoaparátu sa prejavuje najmä v interiéri pri slabšom umelom osvetlení, kedy mal smartfón občas problém zaostriť a fotografie strácajú ostrosť. Vidieť no najmä pri fotení osôb.
Pozrime sa ešte na fotografiu v maximálnom rozlíšení 64 MPx. Tá je plná detailov a aj po výraznom priblížení je stále požiteľná. Všetky fotografie z článku, a tiež niekoľko navyše nájdeš v plnom rozlíšení na našom Google disku.
Dolby Atmos stereo reproduktory a bezdrôtová konektivita
Redmi K40 Pro dostal stereo reproduktory od Harman Kardon s technológiou Dolby Atmos. Nachádzajú sa už tradične na spodnej a vrchnej strane smartfónu. Zvuk z nich ale nie je príliš prémiový a chýba basová zložka, podobne ako u Mi 11.
Z bezdrôtových technológií sa môžeš tešiť na podporu najnovšieho štandardu WiFi 6, Bluetooth vo verzii 5.2, dvojpásmové A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS a NavIC. Nechýba ani NFC a infračervený port. FM rádio však chýba.
V skratke o MIUI a čínskej verzii
V Redmi K40 Pro sme si znova odskúšali MIUI 12 s Androidom 11 v čínskej ROM. Tá obsahuje angličtinu, takže je plne využiteľná aj pre nás. Pre pohodlnejšie používanie je potrebné vypnúť notifikácie zo zbytočných aplikácií, ktoré sú len v čínštine ako Mi Video či Mi Community. Samozrejme ako sme uviedli v úvode, dostupná je aj lokalizovaná ROM od Miuios.cz.
S čínskou ROM sme ale nemali žiadne väčšie problémy a bez problémov sa dá využívať aj tá. Problémy nám robili len notifikácie z aplikácie Viber, ktoré sa nám nepodarilo spojazdniť ani po prispôsobení rôznych nastavení. Tento problém ale evidujeme aj na niektorých iných smartfónoch v globálnej verzii.
Záverečné zhodnotenie
Redmi K40 Pro je veľmi zaujímavý smartfón. V čase písania tejto recenzie je dostupný len v čínskej verzii za 457 €, čo je o 100 € menej oproti modelu Mi 11 (tiež v čínskej verzii). Má vlajkový procesor, slušné fotoaparáty, nádherný displej prvotriednej kvality a rýchlu čítačku odtlačkov prstov na bočnej strane.
V porovnaní s modelom Mi 11 nemá zakrivený displej, nepodporuje až 55 W nabíjanie, nemá až 108 MPx fotoaparát, no nejde o žiadne výrazné rozdiely. Ak berieme do úvahy cenový rozdiel, Redmi K40 Pro je za nás v súčasnosti lepšia voľba ako Mi 11. K40 Pro je o niečo tenší, má takmer totožnú batériu, rovnaký procesor, grafický čip aj pamäť RAM, rýchle UFS 3.1 úložisko a v AnTuTu dokonca prekonal Mi 11.