Redmi Note 10 Pro sa vypredal hneď po uvedení na trh za predpredajovú cenu. Smartfón totiž láka výborným pomerom ceny k výkonu a patrí medzi jeden z najžiadanejších modelov z dielne Redmi.
V recenzii sa pozrieme bližšie na displej, výkon, ale aj fotoaparát, ktorý má až 108 MPx. Čítaj ďalej a dozvieš sa, či ide o výhodnú kúpu.
Kde kúpiť Redmi Note 10 Pro?
Po relatívne dlhej dobe nedostupnosti tohto smartfónu sú momentálne k dispozícii už všetky pamäťové verzie. Najlepšiu ponuku nájdeš u nášho medzinárodného partnera, Banggood.
Smartfón síce aktuálne nie je dostupný v európskych skladoch, no vďaka známemu poštovnému EU Priority Line nebudeš platiť žiadne colné poplatky navyše.
Obsah balenia
Redmi Note 10 Pro sme dostali v bielej krabičke tradičných rozmerov. Na nej sa nachádza vyobrazenie smartfónu no viacerých farebných prevedeniach, logo Xiaomi a tiež niekoľko špecifikácií týkajúcich sa smartfónu.
Vo vnútri je umiestnená plochá papierová krabička, v ktorej je silikónový, priesvitný obal a dokumentácia. Pod tým je už smartfón v ochrannej fólii a tiež nabíjačka s káblom. Tá má výkon 33 W a nabíjací kábel je dlhý 1 m. Ide tak o štandardné balenie, na aké sme u smartfónov od značky Xiaomi zvyknutí.
V našom prípade sme testovali verziu s 6 GB RAM a pamäťou o kapacite 128 GB. Dostupná je aj verzia 6 / 64 GB alebo 8 / 128 GB. Z farebných prevedení je na výber sivá, modrá a bronzová. My sme testovali smartfón v sivej farbe, tzv. Onyx Gray.
Cenový rozdiel medzi najnižšou a najvyššou verziou je momentálne len na úrovni 40 EUR.
Rozmiestnenie prvkov a dizajn
Redmi Note 10 Pro má rozmery 164 x 76.5 x 8.1 mm (výška x šírka x hrúbka) a váži presne 193 g. Telefón sa v ruke drží veľmi dobre, k čomu prispievajú aj zahnuté hrany zadného krytu.
Slot pre SIM karty je tentokrát umiestnený na ľavej strane, ktorá neobsahuje žiadne ďalšie prvky. Do spomínaného slotu sa zmestia 2 SIM karty a pamäťová karta typu Micro SD. Na pravej strane nájdeme dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti a tiež tlačidlo pre odomknutie s čítačkou odtlačkov prstov. Tá je pomerne netradičná.
Zatiaľ čo väčšina čítačiek je mierne zapustených do tela smartfónu, tu dokonca mierne vystupuje nahor. Nie je to však žiadny problém a nezaznamenali sme ťažkosti s nahmataním tohto tlačidla. V pribalenom obale nahmatáš čítačku odtlačkov o niečo ľahšie, keďže obal vytvára efekt zapustenia tlačidla do tela.
Spodná strana disponuje nabíjacím USB-C portom, ktorý je výborne chránený voči nečistotám s použitím spomínaného obalu, ktorý obsahuje aj krytku na tento port. Ďalej sa tu nachádza hlavný reproduktor a mikrofón. Na vrchnej strane je druhý reproduktor, ktorý vytvára stereo zvuk, ďalší mikrofón a svetelný senzor. Ako bonus tu nájdeme aj klasický 3.5 mm vstup pre káblové slúchadlá.
V zadnej časti je modul s fotoaparátmi, ktorý síce vystupuje z tela smartfónu, no v obale je dostatočne chránený. Kryt je lesklý a je magnetom na odtlačky prstov, podobne ako väčšina smartfónov v dnešnej dobe. Ak by sa ti ale náhodou šmýkal v rukách, vďaka povrchovej textúre obalu sa ti určite nevyšmykne.
Redmi Note 10 pro dostal aj certifikáciu IP53, vďaka ktorej je odolný voči prachu a slabšiemu dažďu.
AMOLED displej so 120 Hz
Na rozdiel od predchodcu v podobe modelu Redmi Note 9 Pro sme sa dočkali výrazného vylepšenia displeja. Redmi Note 10 Pro má 6.67″ AMOLED displej s rozlíšením 2400 x 1080 Px a hustotou pixelov 395 PPI. Vzorkovacia frekvencia má 240 Hz a v hornej časti displeja máme priestrel na prednú, selfie kameru. Ten je ale veľmi malý, takže absolútne nie je rušivým elementom.
Displej má verné podanie farieb a plynulosť je na vysokej úrovni. Celkovo však nejde o žiadny prémiový panel, ako sme si už zvykli z vlajkových lodí. V porovnaní napríklad s Xiaomi Mi 11 Pro, ktorý sme nedávno testovali je rozdiel značný na prvý pohľad.
Oba displeje síce majú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, no displej z vlajkovej lode je jasnejší a má sýtejšie farby. Nie je však namieste porovnávať smartfóny v takto rozdielnej cenovej kategórii. Vo svojej triede a cenovej relácii do 300 EUR ide o nadštandardný displej.
Displej je navyše úplne plochý, takže s tvrdeným sklom nebude žiadny problém a displej ochráni lepšie než fólia, ktorá je na ňom nalepená.
Sklamaním je pre nás funkcia always-on, ktorú sme zvyknutí používať pri všetkých smartfónoch s AMOLED displejom. Redmi Note 10 Pro totiž nemá permanentný always-on displej. Nastavený je fixne na 10 sekúnd od zablokovania smartfónu a tento parameter nie je možné zmeniť. Veríme, že Xiaomi ponúkne v niektorej aktualizácii aj zapnutie natrvalo.
Výkon a pamäť
O výkon sa stará procesor Snapdragon 732G od amerického Qualcommu. Ten je vyrábaný 8 nm technológiou a dokáže pracovať na frekvencii 2.3 GHz. Sekunduje mu grafický čip Adreno 618. Procesor nepodporuje 5G.
Čo sa týka pamäte RAM, ako sme spomenuli v úvode, testovaný kus má 6 GB LPDDR4X RAM a úložisko vo verzii UFS 2.2.
Smartfón patrí do strednej triedy, a tak výkon nepatrí medzi špičku na trhu. Zahrať si aj náročné hry síce nie je problém, telefón ich zvláda, no aj pri bežnom používaní občas vidieť pomalšie reakcie. Niektoré aplikácie sa občas načítavajú dlhšie, než by sme chceli, no mierne zaváhania v tejto kategórii nie sú ničím neobvyklým.
V známom benchmarku AnTuTu sme dosiahli skóre 297505, čím sa smartfón v rebríčku zaradil tesne za Samsung Galaxy A52, ktorý je preňho asi najväčším konkurentom v čase písania recenzie. Spustili sme aj test pamäte. Rýchlosť sekvenčného čítania sa pohybuje na úrovni 516,4 MB/s a rýchlosť sekvenčného zápisu je 272,7 MB/s. Veľmi podobné hodnoty sme získali aj v aplikácii AndroBench.
Fotoaparáty a ich špecifikácie
Mnohí sú určite zvedaví najmä na fotoaparát, od ktorého aj my očakávame veľa. Smartfóny v tejto cenovej kategórii väčšinou nemajú príliš dobrý fotoaparát, no pozrime sa spolu ako je na tom Redmi Note 10 Pro.
Modul hlavného fotoaparátu, ktorý vystupuje zo zadného krytu obsahuje až 4 snímače. Žiaľ, vďaka jeho umiestneniu na okraji sa smartfón zle používa, ak je položený na stole, keďže pri používaní ľavej hornej časti sa hojdá na fotoaparáte. Poďme sa ale pozrieť bližšie na špecifikácie samotných fotoaparátov:
- hlavný, 108 MPx širokouhlý fotoaparát s veľkosťou senzoru 1/1.52″ a clonou f/1.9
- ultra-širokouhlý, 8 MPx so zorným uhlom 118° a clonou f/2.2
- tele-makro, 5 MPx s automatickým zaostrovaním a clonou f/2.4
- senzor hĺbky ostrosti s 2 Mpx a clonou f/2.4
Nechýbajú rôzne špeciálne efekty fotenia ako pohybujúci sa dav ľudí, olejomaľba, hviezdna obloha a podobne. Chýba však stabilizácia obrazu, čo sa môže odrzkadliť najmä pri natáčaní videa a fotenia s dlhou expozíciou.
Predná, selfie kamera má 16 MPx a clonu f/2.45. Čo sa týka videa, natáčať dokáže v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 fps. Medzi ďalšie možnosti patrí 1080p / 60 alebo 30 fps a 720p / 30 fps. Absencia stabilizácie sa asi najviac podpísala na kvalite videa, no ak natáčaš zo stabilnej polohy, kvalita je dobrá.
Ako fotí Redmi Note 10 Pro
Fotky zhotovené pri dostatočnom svetle sú veľmi dobré. Hlavný snímač má kvalitný výstup, farby sú dobre vyvážené, ostrosť je tiež na dobrej úrovni. Nižšie si môžeš pozrieť niekoľko ukážkových fotografií.
Bežné fotky majú rozlíšenie 3000 x 4000 Px a zaberajú okolo 6.5 MB, 108 MPx fotografia má cca 14 MB a rozlíšenie 9000 x 12000 px. Fotenie v 108 Mpx režime je bezproblémové a procesor to zvláda výborne. Fotografia je pripravená takmer okamžite po stlačení spúšte.
Horšie je to už pri slabom svetle najmä v interiéri. Tu jasne vidieť zhoršenie kvality a vo fotografii sa začína objabovať šum. Pozorovať môžme aj niekoľko podexponovaných miest. Fotenie za slabého svetla tak nie je silnou stránkou tohto smartfónu, no vzhľadom na jeho cenu a kategóriu nejde o žiadnu katastrofu.
Smartfón si celkom dobre poradí s priamym slnkom. Miesta, ktoré sú v tieni sú síce trochu tmavšie, no nemáme tu žiadnu nechcenú slnečnú žiaru cez polovicu fotografie a samotné slnko vyzerá veľmi realisticky.
Samozrejmosťou je aj nočný režim, ktorý funguje dobre. Fotografie s použitím nočného režimu sú viac presvetlené, vidieť na nich viacero detailov, no stráca sa ostrosť. Je to však bežné aj u podstatne drahších modelov. Tento režim si veľmi dobre poradí aj so silným osvetlením v tme. Prikladáme dvojicu fotografií bez aj s nočným režimom.
Makro fotky príjemne prekvapili. Makro sa fotí veľmi jednoducho vďaka automatickému ostreniu a poteší dobrá ostrosť a pekné podanie farieb.
Tele-objektív ponúka maximálne 2-násobný optický zoom alebo 10-násobné digitálne priblíženie. Ani optické priblíženie však nie je príliš kvalitné, farby sú pomerne tmavé a ostrosť nie je na dobrej úrovni.
Ultra-širokouhlý objektív ponúka 118° záber, no tiež je o niečo slabší ako hlavný objektív. Ponúka teplejšie farby, dostatočne vykreslené detaily, ale viac preexponovaných miest, najmä pri fotení počas slnečného dňa. Pre porovnanie prikladáme rovnaký záber zhotovený pomocou hlavného aj ultra-širokouhlého fotoaparátu.
Selfie fotoaparát je pomerne dobrý, aj keď nemá najlepší dynamický rozsah. Farba pleti pri fotení selfie fotiek je ale prirodzená a fotka má dostatok detailov.
Nabíjanie, výdrž a zvuk
Batéria v Redmi Note 10 Pro má 5020 mAh a ako sme spomenuli už v úvode v kapitole venujúcej sa obsahu balenia, pribalená nabíjačka má výkon 33 W, čo vôbec nie je zlé. Smartfón sme počas intenzívneho testovania nabíjali každý deň, no pri bežnom každodennom používaní nám bez problémov vydržal aj 2 dni.
Nabíjanie sme testovali pomocou spomínanej nabíjačky, keď kapacita klesla na 20 %. Smartfón sa nabil na 100 % za 1 hodinu a 14 minút. Priebeh celého nabíjania bol takýto:
- z 20 na 50 % – 19 minút
- 75 % – 40 minút
- 90 % – 56 minút
- 100 % – 1 hodina a 14 minút
Zvukový výstup zo stereo reproduktorov je na veľmi dobrej úrovni. Maximálna hlasitosť by síce mohla byť o niečo vyššia, no kvalitou sú reproduktory veľmi podobné tým, ktoré nájdeme vo vlajkových lodiach od Xiaomi. Zahanbiť sa rozhodne nenechajú a poteší aj 3.5 mm vstup pre slúchadlá.
Konektivita a možnosti odomykania
Čo sa týka konektivity, keďže sme testovali globálnu verziu, nechýba podpora nášho 4G LTE pásma. 5G chýba, no momentálne to neberieme ako negatívum, keďže táto sieť novej generácie je u nás zatiaľ stále len v plienkach.
Samozrejmosťou je podpora Bluetooth (vo verzii 5.1), dvojpásmové WiFi (2.4 GHz a 5 Ghz), pozičné systémy ako GPS, Galileo, Glonass a Beidou. Smartfón dostal aj podporu IR a tešiť sa môžeme aj na NFC, ktoré sme denne využívali na platby v supermarketoch.
Chýba podpora WiFi 6, no inak je smartfón vybavený veľmi dobre. Občas sa nám ale stávalo, že displej sa počas telefonovania rozsvietil a nechcene sme uchom stlačili niektoré z tlačidiel na displeji. Tento problém sa vyskytuje u mnohých smartfónov od Xiaomi a nevyhneme sa mu žiaľ ani tu.
Čo sa týka odomykania, máme k dispozícii čítačku odtlačkov na pravej stane alebo odomykanie tvárou. Čítačka odtlačkov funguje veľmi dobre. Nepatrí síce medzi tie úplne najrýchlejšie, no oneskorenie je len minimálne. Hodnotíme ju preto kladne. Odomykanie tvárou funguje tiež veľmi dobre, no keďže nepatrí medzi celkom bezpečné metódy, používali sme odomykanie odtlačkom.
Operačný systém a nadstavba MIUI
Redmi Note 10 Pro prichádza s Androidom vo verzii 11 a už tradične s nadstavbou MIUI, tentokrát vo verzii 12.5.1. Systém je veľmi dobre odladený či už po funkčnej alebo dizajnovej stránke. Nechýba množstvo efektných animácií pri mnohých činnostiach.
Zaujímavá je funkcia duálnych aplikácií, ktorá ti vytvorí klon niektorej z aplikácií, vďaka čomu môžeš využívať súčasne rovnakú aplikáciu s dvomi rôznymi účtami, bez nutnosti prepínania. V menu aplikácií budeš vidieť duálnu aplikáciu dvakrát, čiže navonok sa tvária ako dve samostatné aplikácie.
Nechýba ani populárny tmavý režim, režim čítania, motívy a skutočne bohaté možnosti prispôsobenia.
Záverečné zhodnotenie
Redmi Note 10 Pro je veľmi príjemný smartfón strednej triedy. Má všetko, čo od takéhoto smartfónu očakávaš – dobrý displej, slušné fotoaparáty, NFC a dokonca aj 3.5 mm vstup pre slúchadlá. Poteší aj veľmi decentný priestrel v displeji na selfie kameru, slot pre 2 SIM karty s možnosťou rozšírenia pamäte o MicroSD kartu a dobrá výdrž na jedno nabitie.
Keďže ide o smartfón strednej triedy, nevyhneš sa občasným zaváhaniam systému. Pomohol by o niečo výkonnejší procesor a tiež by sme prijali možnosť nastavenia permanentného always-on displeja. Celkovo je smartfón ale veľmi dobre vyvážený.
AoD na max. 10s sa da obicyklovat aby to bolo naozaj “always”, mam to tak urobene 🙂