A máme tu ďalší notebook od značky Ninkear, ktorý ťa láka zaujímavými parametrami za veľmi výhodnú cenu. Na jar tohto roka sme otestovali Ninkear N16 Pro, ktorý by sme tiež mohli zaradiť do tejto kategórie a teraz tu máme novší vylepšený model A16 Pro. Bohužiaľ, nie všetko sa zmenilo k lepšiemu, našli sme aj zopár zhoršení. Novinka prišla s vyšším výkonom, veľmi podobnou konštrukciou a niektorými novinkami, ktoré ťa určite potešia. Objektívne ide o lepší model, takže ak si rozmýšľal nad predchodcom, toto zariadenie bude ešte lepšou voľbou.
Prvý pohľad na parametre odhalí, že za túto cenu toho dostaneš pomerne veľa. Zaujme čipset AMD Ryzen 7 8845HS, 32 GB RAM či matný monitor s vysokým rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Za toto všetko nezaplatíš ani 700 eur. Aký je Ninkear A16 Pro a oplatí sa ti doň investovať?
Kde ho kúpiš?
Tento notebook si vieš kúpiť u nášho overeného partnera Banggood. Nebudeš naň vôbec dlho čakať, pretože predajca ho má priamo v českom sklade. Od objednávky až po doručenie k tebe tak prejde len pár dní a ihneď si budeš môcť užívať všetky jeho výhody. Samozrejmosťou je, že nezaplatíš žiadne poplatky navyše.
Dôležité: Na objednávky z Banggood sa vzťahuje naša VIP podpora, ktorú získaš po stiahnutí nášho rozšírenia do prehliadača Chrome iba v počítači.
Ninkear A16 Pro
Expresné doručenie z českého skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručený expresne z lokálneho českého skladu. Dodanie z Česka väčšinou trvá 7-10 dní a doručuje kuriér. Pri dodaní už neplatíš žiadne poplatky navyše, žiadne clo ani DPH.
Základné špecifikácie
Ninkear A16 Pro | |
---|---|
Rozmery | 355*248*24 mm |
Hmotnosť | 1,87 kg |
Procesor | AMD Ryzen 7 8845HS |
Grafický čip | AMD Radeon 780M |
Monitor | 16″ |
IPS | |
Obnovovacia frekvencia 120 Hz | |
2560 x 1440 pixelov | |
Pomer strán 16:10 | |
Matný | |
RAM a úložisko | 32 GB DDR5 RAM |
1 TB SSD | |
Konektivita | Wi-Fi 6 |
Bluetooth 5.2 | |
2x USB-C, HDMI, 3,5 mm jack, 2x USB 3.0 | |
3,5 mm jack | |
Batéria a nabíjanie | 80,08 Wh, 100 W nabíjanie |
Balenie
Obsah balenia je prakticky totožný s Ninkear N16 Pro. Chválili sme už vtedy a chválime aj teraz. Notebook k nám dorazil v klasickej hnedej krabici, nič špeciálne. Najzaujímavejším príslušenstvom, ktoré s ním dostaneš, je pravdepodobne myš. Ide o klasickú lacnú káblovú myš, no jej prítomnosť v balení poteší. Očakávali sme klasickú nabíjačku so špeciálnou koncovkou, no výrobca pochopil, že to sa už v roku 2024 nenosí, a tak tu máme USB-C kábel s USB-C nabíjacím adaptérom. K nabíjaniu sa ešte dostaneme.
Balenie ďalej obsahuje používateľskú príručku a nálepky na klávesnicu, ktoré sa môžu zísť, pretože sú lokalizované do viacerých jazykov. Avšak slovenčina tu nie je. Z balenia bohužiaľ zmizla taška na notebook, podložka pod myš tu stále je prítomná.
Dizajn, spracovanie a konektivita
Tu sa toho tiež veľa nezmenilo a práve materiály sú to, na čom výrobca šetril najviac. To ale neznamená, že to je vyslovene zlé, skôr naopak. Telo je síce plastové, no našťastie dostatočne pevné a pôsobí veľmi solídnym dojmom. Samozrejme, 16-palcový monitor si svoje zoberie v oblasti celkovej veľkosti a hmotnosti, no zariadenie je vhodné aj na prenášanie.
Aj napriek lacnejším materiálom vôbec nevyzerá zle a ak ho vytiahneš niekde v kaviarni, hanbiť sa zaň nemusíš. Poteší veľmi pohodlné otváranie jednou rukou, odpor pántu je na toto nastavený úplne ideálne. Vo svojej polohe monitor tiež drží veľmi dobre a otvoriť ho môžeš až do uhla 180 stupňov. Klávesnica sa z nášho pohľadu o niečo zlepšila tiež. Stále je síce plastová, no je menej hlučná (aj keď ju je stále dosť počuť). Na druhú stranu, písanie na nej je veľmi pohodlné. Aj túto recenziu práve teraz píšeme na klávesnici Ninkear A16 Pro a nemáme sa na čo sťažovať.
K dispozícii je aj numerická časť, jej klávesy sú síce užšie, ale poslúži dobre. Šípky na klávesnici by mohli byť usporiadané trochu lepšie, hlavne tá nahor a nadol. Sú úzke a pomerne tesne pri sebe a na ich používanie sme si stále nezvykli, preklepy sú na denno-dennej báze.
Čo sa týka portov, tu je výbava celkom slušná. Ľavá strana notebooku obsahuje dva USB-C konektory, ktoré slúžia aj na nabíjanie, takže je jedno, ktorý z nich využiješ. Nad nimi sa nachádza plnohodnotný HDMI konektor, čo už dnes nie je úplne štandardom. Pravá strana obsahuje 3,5 mm audio jack a dva veľké USB konektory. Jediné, čo by sa tu ešte zišlo, je čítačka pamäťových kariet.
Monitor a reproduktory
Monitor je jednou z najdôležitejších súčastí každého notebooku. Je to oblasť, na ktorú sa pozeráme vždy, keď s ním pracujeme. Čím je panel kvalitnejší, tým lepšie. Ninkear si je toho plne vedomý a monitor môžeme s kľudným svedomím označiť za jeho veľké plus. Nie, samozrejme svojou kvalitou nepredčí notebooky za 2000 eur, no budeš sa naň môcť spoľahnúť.
V prvom rade je skvelé, že je panel matný. V rámci kvality obrazu a jeho sýtosti to síce veľkým plusom nie je, pretože lesklé monitory vyzerajú jednoducho lepšie, no farby na Ninkear A16 Pro sú stále veľmi pekné a živé. Navyše, matný povrch má jednu veľkú výhodu – nezachytáva odtlačky prstov, špinu či mastnotu. A tak monitor netreba neustále leštiť, aby bol čistý.
Jeho ďalšou výhodou je 120 Hz obnovovacia frekvencia, ktorú je poznať hneď od prvého zapnutia. Pohyb myši je krásne plynulý, otváranie či posúvanie okien taktiež. Zíde sa to aj pri hrách (aj keď nejde o herný stroj) či akejkoľvek inej činnosti s notebookom. Veľmi dobré sú aj pozorovacie uhly a všetko to zakončuje rozlíšenie, ktoré je 2560 x 1440 pixelov. V tomto smere teda žiadne výhrady.
Potešia aj pomerne malé rámiky okolo monitora, pričom do toho vrchného sa zmestila aj kamera. Tú bohužiaľ nie je možné využiť na odomykanie pomocou tváre, keďže nie je kompatibilná s Windows Hello. Rovnako môžeš zabudnúť aj na snímač odtlačkov prsta, čo je veľká škoda.
Ninkear N16 Pro snímač odtlačkov mal, bol umiestnený v trackpade. No a keď sme už pri trackpade, oceňujeme jeho veľkosť a pri troche zvyku sa s ním dá pracovať pomerne pohodlne. Na druhú stranu, nie je to žiadny MacBook, na to treba brať ohľad. Na bežnú krátku prácu postačí, no my sme radšej používali myš.
Reproduktory sú tu dva a smerujú priamo na používateľa a nachádzajú priamo na bokoch klávesnice. Začalo to teda dobre, no pokračovanie nič moc. Zvuk je doslova mizerný. Na nejaké tie základné videohovory síce postačí, no ak by ste si chceli pustiť hudbu či film aspoň v obstojnej kvalite, toto nie je dobré riešenie. Zvuku absolútne chýbajú basy, neexistuje tu ani ich náznak. Kvalita je zlá, zvuk nevyvážený a maximálna hlasitosť je tiež nič moc.
Výkon a systém
To, čo Ninkear A16 Pro stráca na kvalite spracovania či reproduktoroch, doháňa v oblasti výkonu. Za túto cenu len ťažko nájdeš zariadenie, ktoré by malo vyšší výkon v kombinácii s väčšou operačnou pamäťou. Vďaka tomu ti tento notebook bude slúžiť naozaj dlho bez toho, aby si pocítil spomalenie systému, pretože výkonová rezerva tu je aj na niekoľko rokov. V tomto smere sme chválili tiež Ninkear N16 Pro, ktorý sme testovali pred niekoľkými mesiacmi, no tu je výkon ešte o niečo vyšší.
Vo vnútri sa totiž nachádza procesor AMD Ryzen 7 8845HS s frekvenciou 5,10 GHz a ôsmimi jadrami. V tejto cenovej kategórii ide doslova o niečo nevídané. Vďaka vysokému výkonu sa ti nestane, že by ti systém sekal alebo nebodaj by sa aplikácia otvárali pomaly. 32 GB DDR5 RAM je tiež dosť aj na niekoľko rokov dopredu. V prehliadači môžeš mať otvorené prakticky ľubovoľné množstvo okien, no nedostatok RAM nepocítiš.
Benchmark Geekbench ukázal veľmi dobré čísla. Za výkon jedného jadra dostal notebook 2382 bodov, v multijadrovom teste až 12167 bodov. Toto sú čísla, ktoré dosiahol v režime maximálneho výkonu zapojený na zdroji energie. Avšak aj po odpojení, kedy sa o beh systému starala batéria, je výkon prakticky rovnaký. Namerali sme skóre len o niekoľko desiatok bodov nižšie. Takže o výkon neprídeš ani na cestách, kedy svoj notebook nebudeš nabíjať. Za tieto čísla by sa rozhodne nemusel hanbiť ani trikrát drahší ultrabook od nejakého overeného výrobcu.
Notebook ponúka tri základné režimy výkonu, čo sa odzrkadľuje aj na výdrži batérie. Turbo režim využíva 55 W výkon, režim Balance 45 W a režim Office 35 W. My sme výkon samozrejme testovali v režime Turbo.
Batéria a nabíjanie
Tu sa udiala jedna zásadná pozitívna vec. Proprietárny konektor na nabíjanie spolu s veľkým nabíjacím adaptérom nahradilo pohodlnejšie riešenie. Notebook je možné nabíjať prostredníctvom USB-C konektora. V balení sa nachádza USB-C kábel aj adaptér, ktorý ponúka výkon rovných 100 W. Pre nabíjanie je možné použiť ktorýkoľvek z dvoch USB-C portov notebooku, ktoré sa nachádzajú na ľavej strane.
Batéria má kapacitu 80,08 Wh, čo je podstatne viac, ako ponúka Ninkear N16 Pro (55,44 Wh). Výdrž batérie na jedno nabitie je tiež lepšia, pri troche snahy s tebou vydrží aj bežný pracovný deň. Výdrž do veľkej miery závisí od toho, čo s notebookom robíš a je veľmi individuálna, no celkovo by sme ju mohli označiť za slušnú. Navyše, ak si na cestách, USB-C nabíjanie sa môže hodiť aj z dôvodu, že notebook nabiješ aj powerbankou. Samozrejme takou, ktorá ponúka dostatočný výkon.
Záverečné hodnotenie
Ninkear A16 Pro je zaujímavý notebook, ktorého hlavnou devízou je výkon a pekný monitor. V prípade, že hľadáš cenovo dostupný model a jeho rýchlosť je pre teba prvoradá, pretože nechceš na nič čakať, bude veľmi dobrou voľbou. Ak k tomu pripočítame pekný obraz na paneli, ktorý sa nešpiní, môže ísť o dobrého pomocníka na cestách, ale aj v kancelárii.
Herný stroj to ale nie je, aj keď jednoduchšie či staršie hry budú fungovať bez problémov. Predsalen, na túto činnosť chýba dedikovaná grafická karta. Avšak ani integrovaná grafika nie je vôbec zlá. Od kúpy ťa môže odradiť plastová konštrukcia, aj keď notebook aj napriek tomu vyzerá fajn a nepôsobí úplne lacným dojmom (ale ani tým drahým). Slabší trackpad je už tradičný, no aspoň je veľký a zvyknúť sa naň dá. Chýbali nám aj lepšie reproduktory, ktoré sú prakticky nepoužiteľné.
Sleduj web China Planet, prihlás sa na odber push notifikácií a určite sleduj našu Facebook stránku, skupinu Všetko z EÚ skladov a odoberaj náš Telegram, kde dennodenne pridávame najlepšie ponuky a kupóny z Číny.
ak bude niekto Ninkear zvazovat, tak zopar postrehov z podobneho N16 Pro:
Za 560 euro sa svokra potesila 😉