Spoločnosť Alibaba, ktorá je v Číne mimoriadne populárna a prevádzkuje mimo iného aj známe internetové trhovisko Aliexpress, má takúto nadupanú centrálu. Ponúka množstvo inovatívnych riešení a pojme viac ako 20 000 zamestnancov.
Centrála spoločnosti Alibaba v Číne
Spravodajský portál Cnbc.com sa dostal do globálnej centrály spoločnosti Alibaba, v meste Hangzhou, v Číne. Ide o monumentálnu budovu, ktorá však nepredstavuje len sídlo firmy či kancelárie. Ide o tzv. “inkubátor” pre všetky technológie, kde tento technologický gigant testuje aj autonómne autá či automatizované hotely.
Sídlo v meste Hangzhou sa nachádza približne hodinu cesty vlajkom zo Šanghaja. Je však tiež dôležité spomenúť, že toto nie sú jediné kancelárie tejto spoločnosti. Tá má viaceré kancelárie v čínskych mestách, ale napríklad aj v Silicon Valley.
Ak sa pozrieme na prehliadku tejto budovy, ktorú absolvovali novinári z Cnbc.com, budova je domovom približne 22 000 zo 100 000 globálnych zamestnancov spoločnosti. V jej hlavnom sídle sa nachádzajú firemné kancelárie Alibaba, ale aj ďalšie populárne technologické značky predajcov, ako napríklad Tmall, Taobao, ale aj u nás veľmi dobre známy Aliexpress.
Alibaba bola pôvodne založená pred 20 rokmi ako platforma elektronického obchodu. Jej zakladateľom bol známy Jack Ma, ktorý len pred nedávnom odstúpil z funkcie predsedu spoločnosti. Dnes má spoločnosť viac ako 30 dcérskych značiek či partnerských spoločností, ktoré siahajú od fintech platformy ako napr. AliPay, až po filmovú divíziu Alibaba Pictures.
Toto je 5 unikátnych technológií v sídle Alibaba:
Hneď prvou technologickou vychytávkou je rozpoznávanie tváre pre bezpečný prístup osôb do areálu. Postačí prejsť pred sken a následne vstúpiť do areálu. Alibaba však tvrdí, že ide o voliteľnú možnosť, no Cnbc.com spozorovala množstvo zamestnancov využívať tento spôsob.
Bezproblémová automatická platba za jedlo. Aj to je súčasťou zamestnaneckej jedálne. Kamery vo vnútri jedálne automaticky detegujú vybrané jedlá a platobné kiosky následne umožnia zaplatiť zamestnancom za jedlo svojou zamestnaneckou kartou či smartfónom.
Na dodávanie potravín či iných produktov využíva spoločnosť autonómne vozidlá. Už vlani Alibaba vyhlásila, že vyvíja technológie pre autonómne riadenie a pripojí sa tak ku konkurenčným riešeniam od Tencent či Baidu.
Nemenej dôležitou súčasťou technologických prvkov spoločnosti je aj maloobchodný predaj. Zákazníci môžu vďaka tomu skenovať čiarové kódy v obchodoch s potravinami, aby sa o daných produktoch dozvedeli viac informácií, ako napr. výživové hodnoty. Môžu si tiež virtuálne vyskúšať oblečenie, pomocou skenovania tela používateľa.
Počul/a si už o hoteli z budúcnosti? Práve na tomto koncepte pracuje čínska spoločnosť pod označením Flyzoo. Nachádza sa v blízkosti sídla spoločnosti a testuje doručenie do izieb pomocou robotov, automatické prihlasovanie či odhlasovanie hostí či automatické zámky dverí s rozpoznávaním tváre.
Areál je tiež domovom múzea Alibaba, ktoré ponúka pohľad na históriu rastu spoločnosti. Nachádza sa tu tiež masívna stena s nákresmi rôznych ikonických postáv, ktoré menia svet na poli technológií. Nechýba medzi nimi zakladateľ Apple, Steve Jobs, zakladatelia Google, Sergey Brin a Larry Page, zakladateľ spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, miliardár Warren Buffet či spomínaný zakladateľ Jack Ma.
Takto vyzerá monumentálna budova na detailnom videu:
Ako sa ti páči centrála spoločnosti Alibaba? Ak máš akékoľvek ďalšie otázky o tejto stavbe, pokojne nám ich môžeš napísať nižšie do diskusie pod článkom. Sleduj aj náš web China Planet, prihlás sa na odber noviniek a pridaj sa k nám aj do našej skupiny na Facebooku.