Ak si domáci majster a rád tvoríš z dreva alebo iných materiálov, táto recenzia ťa bude určite zaujímať. Vyskúšali sme si novú laserovú gravírovačku TwoTrees Totem S, ktorá je vhodná pre domáce hobby gravírovanie, či už do dreva, plastu, kože alebo iných materiálov.
Keďže nemáme žiadne skúsenosti s gravírovaním, túto recenziu ber ako zoznámenie sa s prístrojom, kde si ukážeme montáž, zapojenie, otestujeme gravírovanie do rôznych materiálov a vyskúšame možnosti, ktoré ponúka. Nie sme však odborníci na gravírovanie, takže sa na to pozrieme z pohľadu amatéra.
Kde kúpiť TwoTrees Totem S?
Laserovú gravírovačku TwoTrees Totem S máme od nášho partnera Geekbuying, kde si ju môžeš zakúpiť aj ty za výhodnú cenu. Poteší doručenie z európskeho skladu, vďaka čomu ti bude gravírovačka doručená v priebehu niekoľkých pracovných dní kuriérom.
TwoTrees Totem S
Technické špecifikácie
Modelové označenie
TT-5.5S
Matičná doska
LKS
Výkon laseru
5.5 W LD+FAC
Vlnová dĺžka laseru
445+-5 nm
Presnosť gravírovania
0.01 mm
Fixný focus
áno
Gravírovacia plocha
300 x 300 mm
Rozmery prístroja
570 x 485 x 170 mm
Gravírovacie módy
obrázok / text / scanning / contour / pixel carving
Podporovaný softvér
Benbox / GrblController / LiteFire / Laser GRBL
Podporované formáty
nc / dxf / bmp / jpg / png
Materiály pre gravírovanie
drevo / plast / papier / koža / špongiový papier / hliník / oceľ
Nedostupné materiály
železo / kameň / sklo / transparentný alebo reflexný materiál
Obsah a kvalita balenia
Laserová gravírovačka TwoTrees Totem S sa dodáva v dvojitom balení, ktoré hodnotíme vždy veľmi pozitívne. Znamená to, že samotné zariadenie je zabalené vo svojej produktovej krabici, ktorá je následne vložená do ďalšej, ochrannej krabice.
Tentokrát má krabica gravírovačky 52 x 24 x 18.5 cm, zatiaľ čo druhá krabica je podstatne väčšia a má až 53 x 41 x 22 cm. Medzi jednotlivými krabicami však nebola žiadna výstuha ani vzduchové vankúšiky, čo nebýva zvykom.
Vo väčšine recenzií konkrétne menujeme obsah balenia. Tu by to však bolo značne komplikované a zdĺhavé, keďže gravírovačka sa dodáva v demonte a pozostáva z množstva dielov. Ako môžeš vidieť aj na fotografii, balenie pozostáva z dvojice motorov, laseru, základnej dosky, obvodových profilov, káblov, stojanov a množstva skrutiek a matíc. Nechýba návod na použitie, imbusové kľúče, sťahovacie pásky či vzorka dreva a plastu pre otestovanie gravírovania.
Príjemným bonusom sú aj ochranné okuliare, ktoré veľmi dobre priliehajú k tvári. Výrobca pribaľuje aj microSD pamäťovú kartu a USB čítačku kariet, kde nájdeš návod v digitálnej podobe, potrebný softvér a niekoľko testovacích obrázkov.
Diely sú v krabici uložené v penovej výstuhe, kde má každý komponent svoj priečinok. Jednotlivé diely sú tak výborne chránené bez rizika poškodenia. Kvalitu balenia teda hodnotíme výborne.
Montáž nie je úplne jednoduchá
Keďže sme už mali skúsenosti z montáže 3D tlačiarne, očakávali sme, že pri gravírovačke to bude veľmi podobné a rýchle. Po otvorení krabice však prišlo prekvapenie a už sme tušili, že to nebude až také jednoduché.
Najskôr sme všetky diely vybrali z krabice, aby sme sa oboznámili z celkovým obsahom balenia. Postupovať sme začali podľa priloženého návodu na použitie, no jednotlivé kroky nám neboli celkom jasné, preto sme začali hľadať video na YouTube, ktoré by nám pomohlo. Predsa len, jednoduchšie sa skladá podľa videa. Neskôr sme zistili, že rovnaké video ako to, ktoré sme našli na YouTube sa nachádza aj na priloženej pamäťovej karte.
Celý postup do detailov nebudeme popisovať, keďže je to zbytočné. Popíšeme si len základné princípy. Prvým krokom je zostavenie obvodovej konštrukcie s použitím štvorice kovových profilov a plastových stojanov, ktoré slúžia ako vyvýšené rohové nohy.
Princíp spájania kovových profilov pozostáva z prípravy skrutiek so špeciálnymi maticami, ktoré zapadnú do drážky pozdĺž profilu. Takéto spájanie je mierne pracné a vyžaduje si dostatok trpezlivosti. Piaty kovový profil slúži pre vodiaci prvok laseru a pripája sa priečne na vrchnú časť konštrukcie. Do tohto profilu sa vloží gumený pás, o vodič sa priskrutkuje laser a nasleduje spájanie káblov.
Naše káble neboli označené úplne rovnako ako vo videu, a mali tiež rozdielne farby, takže pri tomto kroku sme sa chvíľu zdržali. Kábel s červeným a modrým konektorom sme zapojili do červeného a modrého portu základnej dosky. Nasledovalo pripojenie káblov pre ovládanie jednotlivých osí a laseru.
Vo videu mali káble označenie X, 1 a 2. V našom prípade to bolo X, Y1 a Y2, takže v tomto prípade je lepšie overiť si zapojenie káblov v papierovom návode, kde to sedí s reálnym označením. V poslednom kroku sme už len priskrutkovali základnú dosku o jeden z kovových profilov a uchytili káble o obvodovú konštrukciu tak, aby nezavadzali.
Pripojenie k počítaču a softvér
Gravírovačka Totem S sa napája štandardne do elektrickej siete pomocou priloženého adaptéru s káblom. Pre jej použitie je však potrebné aj prepojenie s počítačom pomocou USB kábla. Z tohto dôvodu by sme privítali, keby boli káble o niečo dlhšie, keďže gravírovačku sme pripájali k desktopu.
Pre prácu s gravírovačkou je potrebný softvér, ktorý dokáže obrázky prekladať do kódov, tzv. G-code. Tieto kódy predstavujú inštrukcie pre programovanie dráhy prístroja, v tomto prípade laseru, v priestore kartézskych súradníc X, Y a Z. Na podobnom princípe funguje aj 3D tlačiareň alebo CNC stroj.
Na pamäťovej karte, ktorá sa nachádza v balení, nájdeš okrem spomínaných návodov aj softvér LaserGRBL. Ide o bezplatný, voľne dostupný program, ktorý je primárne určený pre hobby používateľov. Odporúčame však stiahnuť najnovšiu dostupnú verziu z oficiálnej stránky.
Po inštalácii LaserGRBL nasleduje pripojenie gravírovačky. Ak ju máš pripojenú USB káblom a zapojenú v elektrickej sieti, stačí zvoliť port COM4 v hornej časti okna a kliknúť na tlačidlo s ikonou blesku.
Načítanie konfiguračných súborov a prvý test
Pred prvým otestovaním gravírovania sme museli ešte importovať potrebné súbory do programu LaserGRBL. Prvým je konfiguračný súbor pre konkrétny prístroj – Totem S, druhý je .zip súbor s tlačidlami, ktoré sa zobrazia v spodnej lište. Oba súbory sa nachádzajú na pamäťovej karte.
Potom sme už len importovali jeden z obrázkov, ktorý bol tiež na pamäťovej karte, vybrali sme materiál do ktorého budeme gravírovať a klikli sme na tlačidlo štart. Pod laser sme umiestnili kúsok smrekovej dosky.
Nastavenia a možnosti v LaserGRBL
Gravírovať do mäkkého dreva, akým je napríklad nami použitý smrek je asi to najjednoduchšie. S nastaveniami sa netreba trápiť, všetko sme mohli nechať na prednastavených hodnotách a nejaký výsledok sme dosiahli. Aby bol ale výsledok lepší, je možné spraviť isté zmeny nastavení.
Naše prvé kroky viedli k nastaveniu ostrosti laseru. Ostrenie sa mení otáčaním kovového voliča vo vrchnej strane laseru, čím sa samotný prvok s laserom pohybuje nahor a nadol. Pri nedostatočnom zaostrení nám laser gravíroval príliš hrubo a výsledok nebol veľmi pekný, keďže okraje boli dosť spálené.
Po zaostrení sme dosiahli úplne tenkú líniu. Laser sme nastavili čo najbližšie k predmetu, do ktorého sme gravírovali. Medzi gravírovaným predmetom a červeným krytom sme nechali len minimálnu medzeru.
Ďalším nastavením je spôsob konverzie obrázku. Na výber sú možnosti – Riadok po riadku, bodové gravírovanie, vektorizovanie a centrálna línia. Ide o rôzne spôsoby konverzie obrázku, a tým pádom aj rôzne techniky gravírovania. Najčastejšie sme používali tzv. line to line, kedy laser gravíruje v líniách, akoby riadkoch s nastavenou hustotou. Prispôsobiť si môžeš aj jas, kontrast a mieru bielej.
Ďalším nastavením je napríklad sila laseru v percentách, rýchlosť gravírovania v mm/s či veľkosť obrázku v pixeloch, a tiež rozlíšenie v DPI. Nastavení, ktoré je možné meniť je skutočne veľa, a keď nemáš žiadne skúsenosti s laserovým gravírovaním, tak ako my, ostáva ti len skúšať jednotlivé nastavenia a pozorovať zmeny vo výsledku.
Na nasledovnej fotografii môžeš vidieť vygravírovaný text ChinaPlanet do smrekového dreva a hlavu orla do bukovej preglejky tromi rôznymi nastaveniami – riadok po riadku, bodové gravírovanie a vektorizovanie.
Materiály a rezanie
Na základe popisu by gravírovačka Totem S mala byť schopná gravírovať do dreva, plastu, papiera, kože, hliníku, ocele a ďalších. My sme vyskúšali rôzne drevo (buk, smrek, topoľ), plast, kov, no musíme povedať, že 5.5 W je pravdepodobne slabý výkon na gravírovanie do čistého kovu. Ak chceš gravírovať do kovu, je potrebné ho zafarbiť. V takomto prípade si laser pomôže povrchovou farbou.
Veľmi zaujímavou možnosťou je rezanie pomocou laseru. Totem S samozrejme dokáže rezať len tenké alebo mäkké materiály, ako napríklad 4 mm preglejku z topoľa. Tu však nastáva malý problém. Laser síce má dostatok výkonu na prerezanie preglejky, no dym, ktorý pri rezaní vzniká znečisťuje šošovku laseru, čím znižuje jeho účinnosť.
Pre riešenie tohto problému je možné dokúpiť kompresor a pripojiť ho k laseru pomocou hadičky a malého adaptéru. Tento systém ofukovania je známy pod označením air assist a na internete nájdeš veľa návodov na zhotovenie a montáž.
My žiaľ tento systém nemáme, no napriek tomu sa nám podarilo vyrezať z preglejky diely na otváraciu krabičku. Po chvíľke sa nám však začal zanášať laser, a preto výsledok nie je veľmi pekný. Air assist je pravdepodobne jedinou cestou ako využívať laser aj na rezanie, čím sa ti otvárajú dvere nekonečných možností na zhotovenie rôznych predmetov z preglejky.
Na internete nájdeš množstvo podkladov a šablón či už pre rôzne krabičky, držiaky, nádoby, modely áut či lietadiel a iné predmety.
TwoTrees Totem S: Záverečné zhodnotenie
Gravírovačka TwoTrees Totem S disponuje 5.5 W laserom, čím je vhodná najmä pre amatérov a hobby nadšencov, ktorí by si radi vyskúšali niečo nové. Pracovať dokáže s materiálmi ako drevo, koža, molitan či plast s vysokou presnosťou a tenkým lúčom laseru.
Okrem gravírovania však zvláda napríklad aj rezanie preglejky, k čomu však odporúčame dokúpiť kompresor a namontovať tzv. air assist. Predídeš tým zaneseniu laseru, ktoré spôsobuje zníženie kvality. Rezanie ti však ponúka oveľa viac možností využitia.
Gravírovačka sa dodáva v demonte, takže jej poskladanie si vyžaduje chvíľku trpezlivosti. Návod pre skladanie však nájdeš na priloženej pamäťovej karte spolu so všetkým čo potrebuješ.
TwoTrees Totem S
hello, I am considering this machine to make a watch dial. I want to paint a 26mm brass disc with black paint then use the laser to burn away my design to reveal the brass beneath. Do you think this machine could get fine enough details to make a design like this image? https://imgur.com/a/6sdGXzS the manufacturer claims it has a focal point of .08mm.