V redakcii sme otestovali exteriérovú kameru Imilab EC3. Ponúka rozlíšenie 3 MPx, otáčanie na diaľku v horizontálnom smere, inteligentné rozpoznanie osôb a podporu WiFi. Je lepšia ako bezdrôtová kamera Imilab EC2, ktorú sme už testovali?
Vďaka integrácii umelej inteligencie ponúka spoločnosť Imilab produkty pre zabezpečenie domácnosti, akými sú napríklad bezpečnostné kamery. Dnes ma táto značka v ponuke už aj smart hodinky KW66.
Kde kúpiť kameru Imilab EC3?
Bezpečnostnú kameru Imilab EC3 sme zakúpili u nášho partnera Banggood. V čase objednania bola dostupná v českom sklade, odkiaľ nám bola odoslaná aj doručená expresne rýchlo. Na tretí deň od objednania sme mali kameru doma. Vďaka európskemu skladu sme neplatili žiadne poplatky ako clo alebo DPH a kameru nám doniesol priamo domov kuriér.
Momentálne je u spomínaného predajcu dostupná len v čínskom sklade, no v obchode Imilab store na AliExpress je kamera dostupná v belgickom sklade s bezcolnou dopravou a veľmi lákavou cenou. Môžeš použiť aj 5,06 € Store kupón.
Základné parametre v skratke
Ide o bezpečnostnú kameru, ktorá nie je vybavená integrovanou batériou, a preto potrebuje napájanie z elektrickej siete. Čo sa týka spojenia s routrom, kamera podporuje 2.4 GHz WiFi, no disponuje aj káblom s RJ-45 portom. V tomto prípade máš na výber, či ju pripojíš káblom alebo bezdrôtovo. Imilab EC3 je európska verzia kamery, ktorá sa v Číne predáva pod označením Imilab EN2.
Keďže ide o exteriérovú kameru, je dostatočne chránená voči vode a poveternostným vplyvom vďaka certifikácii IP66. Pracovať dokáže pri teplotách -20 až 60 °C, čo je pri našich klimatických podmienkach absolútne postačujúce pre všetky ročné obdobia.
Čo sa týka videa, podporované je maximálne rozlíšenie Full HD, teda 1920 x 1080 px. Objektív kamery má výbornú clonu f/1.6 a zorný uhol 110°. Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, kamera je otočná. Otáčať sa síce dá len v horizontálnom smere v rozmedzí 180°, no pomôže ti to pokryť väčšiu plochu.
Výrobca udáva detekciu pohybu a rozlíšenie človeka od iných pohybov. Videá sú ukladané automaticky do cloudu alebo na pamäťovú kartu. Maximálna podporovaná kapacita pamäťovej karty je 256 GB. Nechýba mikrofón a reproduktor pre obojsmerný prenos zvuku. Ako obstála táto kamera v našom teste? Je lepšia ako Imilab EC2, ktorú sme naposledy testovali? Čítaj ďalej a dozvieš sa.
Obsah balenia a kvalita spracovania
Kamera prichádza v bielej krabičke s rozmermi 24.40 x 12.20 x 11.40 cm. Vo vnútri je všetko pekne uložené v ďalších, menších krabičkách. V jednej krabičke sa nachádza nabíjací kábel s adaptérom. Kábel má dĺžku 5 m, za čo má u nás kamera prvé plus. Druhá, plochá krabička ukrýva návod na použitie, malý skrutkovač, skrutky s hmoždinkami, nálepku s otvormi pre presné vyvŕtanie otvorov pre skrutky a kĺb kamery.
Pod tým je už umiestnená samotná kamera v bielom obale a jej podstavec, ktorý sa montuje k stene alebo akémukoľvek predmetu, kde chceš kameru namontovať. Z kamery trčí krátky kábel, ktorý sa v koncovej časti rozdeľuje na dva. Jeden kábel je ukončený koncovkou pre elektrické napájanie a druhý kábel slúži na pripojenie internetového kábla.
Káble sú pevné, no zároveň dobre ohybné. Keďže kamera má aj WiFi, v balení nám chýbal kryt na RJ45 port, ktorý bude v mnohých prípadoch nevyužitý, keďže predpokladáme, že väčšina zákazníkov využije skôr WiFi spojenie.
Objektív kamery je prelepený priesvitnou, ochrannou fóliou. V spodnej časti nájdeš reproduktor a slot pre pamäťovú kartu, ktorý je schovaný pod malým krytom. Dve antény pre WiFi spojenie umožňujú nastavenie ich sklonu.
Ako sme už zvyknutí u produktov z portfólia Xiaomi, balenie je veľmi precízne a kamera je v krabici dostatočne chránená voči poškodeniu počas prepravy. Kvalita spracovania je dobrá, nemáme k nej žiadne pripomienky.
Montáž kamery
Montáž je o niečo komplikovanejšia ako u kamery Imilab EC2, ktorú sme naposledy testovali, no napriek tomu je jednoduchá a zvládne ju každý. Pre podstavec, ktorý sa uchytáva k stene alebo akémukoľvek predmetu, kde chceš kameru umiestniť, je potrebné vyvŕtať 4 diery. Tie vyvŕtaš bez problémov pomocou pribalenej makety v podobe nálepky, na ktorej sú vyznačené diery.
Z vrchnej časti podstavca je potrebné odskrutkovať biely oválny kryt, do ktorého sa vkladá kovové rameno s guľovým koncom pre prispôsobenie sklonu kamery. Druhý koniec kovového ramena sa priskrutkuje ku kamere drobnou skrutkou. Ako sme spomenuli vyššie, v balení sú skrutky aj malý skrutkovač.
Od kamery vedie 5 m dlhý kábel pre zapojenie do elektrickej siete. My sme kameru umiestnili na záhradnú chatu, hneď na parapetu okna, kde sme si ešte predtým pripravili drevený stojan pre kameru. Pre kábel sme vyvŕtali malý otvor do rámu plastového okna a koncovku pre internetový kábel sme pre istotu zalepili izolačnou páskou, keďže v balení sa nenachádza žiadny kryt pre tento port. Aj keď je pravdepodobne istým spôsobom utesnený, kontakty sú otvorené a mohli by sa vplyvom zlého počasia po dlhšej dobe zaniesť nečistotami.
Vo finále sme si prispôsobili už len vertikálny sklon kamery pomocou kĺbu a utiahli kryt okolo neho, aby sa kamera nepohla. Tu musíme poznamenať, že s kamerou je možné mierne pohnúť v kĺbe, aj napriek úplnému zaskrutkovaniu bieleho krytu okolo kĺbu. Neustále sa nám stávalo, že po nastavení vertikálneho sklonu sme kĺb zaistili, no kamera sa mierne svojou váhou ešte posunula smerom nadol o nejaký ten milimeter. Ak potrebuješ presne nastaviť vertikálnu polohu kamery, priprav si pevné nervy.
Prvé zapnutie a pridanie do aplikácie
Kamera Imilab EC3 využíva aplikáciu Xiaomi Home (Mi Home). Jej pridanie je veľmi jednoduché. Stačí si zvoliť kameru Imilab EC3 zo zoznamu zariadení v aplikácii alebo oskenovať QR kód, ktorý sa nachádza v návode alebo na štítku, ktorý nájdeš na kábli kamery. Ďalšou možnosťou je nechať vyhľadanie kamery na aplikácii, ktorá dokáže rozpoznať zariadenia v blízkosti. My sme postupovali touto metódou, keďže hneď ako sme klikli na pridanie zariadenia, aplikácia nám našla kameru automaticky.
V ďalšom kroku sme zvolili WiFi sieť, ku ktorej sa má kamera pripojiť a zadali sme prístupové heslo. Následne sa spojí kamera s aplikáciu v telefóne a hlasovou správou ohlási číselný kód, ktorý je potrebné zadať do aplikácie. Hlas je veľmi zrozumiteľný, takže to zvládneš aj so slabšou angličtinou.
V poslednom kroku sa vyberá miestnosť, do ktorej si chceš kameru pridať v aplikácii a názov kamery, pod akým ju budeš vidieť. My sme ju pridali do miestnosti Záhrada, kde už máme kameru Imilab EC2 a do názvu kamery sme dali modelové meno.
Hneď po spárovaní nám bola ponúknutá aktualizácia firmvéru kamery. Tá trvala niekoľko minút, no nebol potrebný žiadny zásah z našej strany.
Aplikácia a jej možnosti
Po rozkliknutí kamery z úvodnej obrazovky aplikácie Xiaomi Home sa zobrazí live prenos a aktuálny dátový prenos. Ten sa dá prepnúť do režimu na celú obrazovku. Pod živým náhľadom sú umiestnené tlačidlá pre otáčanie v horizontálnom smere. Otáčanie je veľmi plynulé a reaguje okamžite na pokyn z aplikácie.
Live prenos ponúka niekoľko možností, akými sú prepnutie do spánku, voľba kvality prenosu (auto, low a HD), vypnutie/zapnutie zvuku, spustenie alarmu, vytvorenie fotografie alebo nahrávanie videa. Manuálne vytvorené fotografie alebo videá sa následne ukladajú do albumu.
Je tu aj funkcia alarmu, pomocou ktorej vieš zapnúť manuálne 10-sekundový zvukový alarm. Hlasitosť by mohla byť o niečo vyššia, no nie je slabá, alarm počuť aj do 100-metrovej vzdialenosti. Využiť sa dá aj pri automatizácii, kedy sa alarm môže spustiť po zaznamenaní pohybu automaticky.
V spodnej časti ponúka prostredie niekoľko položiek. Dominuje ikona telefónu v strede, ktorá slúži na hlasový prenos. Nájdeš tu aj monitoring, playback, album a skratky pre rýchly prístup k niektorým nastaveniam.
Monitoring ukrýva všetky videá zaznamenané na základe detekcie pohybu. Filtrovať sa dajú na základe dňa, kedy boli zaznamenané alebo aj podľa toho, či išlo o ľudský pohyb alebo ľubovoľný pohyb v zornom poli.
Ak je v nastaveniach zapnuté nepretržité nahrávanie, video nájdeš v položke playback. Videá sú tu rozdelené podľa dní a v rámci každého dňa je dostupná časová os, pomocou ktorej sa pohybuješ vo videu. Video je možné prehrať aj zrýchlene, maximálne 16x. Neustále nahrávanie je dostupné len ak je v kamere vložená pamäťová karta. Inak sa nahrávajú len krátke videá po zaznamenaní pohybu, ktoré sú uložené v cloude.
Kvalita záznamu a notifikácie
Kvalita videa bola pre nás príjemným prekvapením, pretože je vzhľadom na obstarávaciu cenu skutočne na vysokej úrovni. Kamera má dostatočne široký záber a umožňuje aj mierne priblíženie. Prikladáme aj ukážku videa natočeného počas dňa.
Čo sa týka notifikácií, v telefóne sa vždy zobrazí čas, kedy bol rozpoznaný pohyb. Kvalita obrazu v notifikačných videách je horšia a nenašli sme v nastaveniach žiadnu možnosť, kde by sa dala kvalita zmeniť. Pravdepodobne je to tak z dôvodu ukladania do cloudu. Keďže sme v kamere mali pamäťovú kartu, na ktorú sa nám ukladal nepretržitý záznam, horšia kvalita notifikačných videí nám neprekážala.
Monitoring je možné úplne vypnúť. Keď je zapnutý, dostupných je niekoľko nastavení. Prvou je voľba času, kedy má byť monitorovanie zapnuté. Na výber je celý deň, denné monitorovanie, nočné, prípadne tu nájdeš aj voľbu vlastných časov.
Aplikácia umožňuje aj nastavenie citlivosti upozornení. K dispozícii je vysoká a nízka senzitivita. Pri vysokej senzitivite prichádza skutočne veľa notifikácií o každom, aj malom pohybe. Stačí, že fúka vietor alebo sa niečo mihne pred kamerou. Nízka senzitivita by mala upozorňovať len na väčší pohyb, no aj pri tejto možnosti sme dostávali veľa zbytočných upozornení o pohybe, kde sa nič nedialo.
Nastaviť sa dá aj interval medzi jednotlivými upozorneniami v rozmedzí 3 – 30 minút. Ak je v zornom poli kamery sústavný pohyb, je lepšie mať nastavený vyšší interval, aby sa notifikácie redukovali na minimálne množstvo.
Posledné 2 možnosti sú akosi zvláštne. Prvá povolí zapnutie notifikácií pri detegovaní pohybu, druhá možnosť špecifikuje notifikácie na tie, ktoré obsahujú ľudský pohyb. Ak ale nezaškrtneš prvú možnosť, druhá sa automaticky skryje, čo nedáva zmysel. Prijali by sme totiž možnosť, kedy by sme dostávali notifikácie len v prípade ľudského pohybu pred kamerou.
Ukladanie videí, cloud a pamäťová karta
Videá z notifikácií sa ukladajú len do cloudu v nižšej kvalite. Túto možnosť nevieš v súčasnej verzii nijak ovplyvniť.
Nepretržitý záznam sa ukladá na pamäťovú kartu. My sme použili kartu s kapacitou 64 GB a zaplnila sa za 8 dní. Stav pamäte je možné skontrolovať v nastaveniach. Tu sa nám občas stávalo, že aplikácia vypísala chybovú hlášku o tom, že v kamere sa nenachádza pamäťová karta, aj keď tam bola. Po reštartovaní aplikácie sa to znova opakovalo, až po nejakej dobe sa nám zobrazil stav pamäte. Ak aplikácia vypíše túto chybu, nie je dostupný ani záznam v položke Playback.
Keď sa pamäťová karta zaplní, začnú sa najstaršie záznamy prepisovať. Videá sú na kartu umiestnené v prehľadne v priečinkoch, ktoré majú v názve vždy dátum a hodinu, kedy boli zaznamenané. Napríklad, všetky videá, ktoré boli zachytené 24.1.2021 a 17-tej hodine sú v priečinku pod názvom 2021012417, videá z 18-tej hodiny zas budú mať priečinok 2021012418. Každé video má 1 minútu, takže každý priečinok obsahuje 60 videí (60 x 1 minúta).
Ukážky a test rozpoznania pohybu
Ako sme už uviedli, výrobca udáva použitie umelej inteligencie, vďaka ktorej dokáže kamera rozlíšiť, či detekovala pohyb osôb alebo obyčajný pohyb lístia, stromov či zvierat. Na základe našej skúsenosti to však príliš nefunguje. Dostávali sme priveľa notifikácií o detekcii osoby, pričom vo videu nebol nikto. Aj pri nízkej citlivosti prichádzalo pomerne veľa zbytočných upozornení na pohyb.
Detekciu pohybu sme otestovali najskôr tak, že sme sa prešli popri oplotení vo vrchnej časti záberu. Množstvo kamier totiž pohyb zaznamená až niekde v okolí stredu obrazu, prípadne vtedy, ak je osoba už veľmi blízko pri kamere. Oplotenie je vo vzdialenosti približne 30 m od kamery vzdušnou čiarou. V tomto obrázku sme znázornili trasu, ktorou sme išli:
Vo videu si môžeš pozrieť kedy kamera zachytila náš pohyb a spustila nahrávanie:
Pri druhom teste sme vošli bránkou na pozemok a prišli sme až celkom pod kameru, čo najbližšie. Zaujímalo nás, kedy kamera zaznamená pohyb, a teda čo uvidíme v notifikácii o pohybe. Opäť sme znázornili našu trasu na fotografii.
Vo videu si môžeš pozrieť video z notifikácie o pohybe. Kamera natočila len 2-sekundové video, no zachytila náš už hneď pri bránke a zvyšok si vieme pozrieť v zázname.
V poslednom pokuse nás zaujímalo, či nás kamera zachytí na videu, ak prejdeme len v rohu jej záberu. Taktiež sme si trasu zakreslili do fotografie:
Kamera zaznamenala náš pohyb, aj keď nie okamžite, no vo videu je vidieť osobu.
Pokus sme opakovali ešte raz s tým, že sme takou istou trasou len rýchlo prebehli. Notifikáciu sme dostali, no v krátkom videu nás nie je vidieť. Celkovo sme spokojní hlavne s tým, že kamera dokáže zachytiť pohyb aj na pomerne veľkú vzdialenosť. Imilab EC3 neumožňuje nastavenie dĺžky notifikačných videí, no ich dĺžku si určuje automaticky na základe scény. Niekedy má video len 2 sekundy, inokedy zas takmer 20 sekúnd.
Nočné videnie a kvalita zvukového prenosu
Nočné videnie sa zapína automaticky alebo manuálne, podľa nastavení. Kvalita obrazu je na dobrej úrovni, výrazne lepšia v porovnaní s kamerou Imilab EC2. Keďže sme kameru umiestnili na záhradu pri lese, kde nie je žiadne pouličné osvetlenie, kamera bola v úplnej tme, no napriek tomu bola viditeľnosť na videách veľmi dobrá aj na väčšiu vzdialenosť. Horšie to je ale s pohybujúcimi sa osobami, tie sú mierne priesvitné hlavne ak sú vo väčšej vzdialenosti.
Pre lepšiu predstavu si pozri nasledovný, krátky záznam.
Kvalita obojsmerného prenosu zvuku je dobrá, omnoho lepšia oproti kamere Imilab EC2. Zvuk z kamery je čistý, bez prerušení, no citeľné je mierne oneskorenie, čo je ale pravdepodobne spôsobené slabším internetovým pripojením, ktoré máme na záhrade. Privítali by sme možnosť nastavenia hlasitosti na vyššiu úroveň, keďže zvuk nie je príliš hlasný. Čo sa týka zvuku vo videách, ktorý je zachytený mikrofónom v kamere, ten je veľmi dobrý. Zvuky počuť vo videách zreteľne.
Ďalšie nastavenia
Prejdime si aspoň niektoré nastavenia, ktoré sú dostupné v aplikácii. V nastaveniach kamery je možné zapnúť / vypnúť signalizačnú LED diódu alebo upozornenie, ktoré sa zobrazí ak si pripojený cez mobilné dáta. Nájdeš tu aj nastavenie režimu spánku, ktorý sa dá zapnúť v špecifických časoch alebo vytvorenie WiFi hotspotu. To je ale dostupné len ak je kamera pripojená k routru káblom.
Ďalej tu nájdeš nastavenia obrazu. Môžeš zapnúť alebo vypnúť zobrazenie dátumu a času vo videu, prípadne zapnúť / vypnúť skreslenie obrazu, spôsobené širokouhlým objektívom. Je tu aj možnosť otáčania obrazu a zpanutia / vypnutia módu pre zlepšenie dynamického rozsahu, ktorý softvérovo vylepšuje podexponované a preexponované miesta.
V nastaveniach je možné meniť názov kamery, jej umiestnenie v miestnosti aplikácie Xiaomi Home, zdieľať zariadenie s iným používateľom, skontrolovať aktualizácie alebo nastaviť automatizáciu v prípade, ak máš dostupných viacero smart zariadení. Prístup ku kamere je možné chrániť aj heslom.
Záverečné zhodnotenie
Bezpečnostná kamera Imilab EC3 je skvelou voľbou pre monitorovanie vonkajších priestorov. Ponúka dobrú kvalitu obrazu aj počas noci, možnosť notifikácií o pohybe alebo aj obojsmerný prenos zvuku.
Ak by výrobca aktualizáciou firmvéru zlepšil rozlíšenie osôb od bežného pohybu pred kamerou, išlo by o perfektnú bezpečnostnú kameru. V súčasnom stave nám prekážali len príliš časté notifikácie, v ktorých nebol žiadny reálny pohyb, ktorý by mal byť pre nás zaujímavý.
Vzhľadom na cenu však môžeme kameru len a len odporúčať.
zdravím – takže rozlíšenie nie je 2K ako uvádza výrobca – je teda rovnaké ako pri EC2?
Inak super recenzia
Dobrý deň, ani EC2 nemá 2K. Obe sú to FullHD kamery. Máme recenziu aj na EC2 https://xiaomiplanet.sk/recenzia-imilab-ec2/
Zdravím přátelé,
konstatuji, že kamera je dobrá a vyhovuje mým potřebám. Nicméně tento fakt, že to nahrává buď na MicroSD, nebo na cloud se nikde neuvádí proto “otravuji” s dotazem. Záznamy s karty jdou přes Xiaomi Home bezvadně prohlédnout s tím problémy nejsou ale nevím jak tedy zvolit nahrávání na cloud nebo na kartu. Volbu této možnosti jsem nenašel. Každopádně děkuji za Vaše odpovědi a čas.
Karel Brno
Prosím o radu. V popise je, že táto kamera má 7 dňový záznam v slučke.. to znamená, že sa dá sa na tejto kamere pozerať 7 dní spätne záznam 7 dní (nahratých celých 24 hod zo dňa). Ak áno, prosím, kde si to nastavím alebo nájdem? V bráne mám samozrejme 64GB kartu.
Cześć. Również zaznaczam, że aparat jest dobry i spełnia wymagania. Jedyny mankament to powiadomienia i odróżnienie ludzi od normalnego ruchu przed kamera. Zaznaczenie obszaru monitorowania w wersji PL też chyba jest niedostępne?