Mobilné telefóny sú bežnou súčasťou nášho života. Disponujú množstvom nevyhnutných komponentov a jedným z nich je aj batéria. Tá zároveň predstavuje aj najväčší problém. Jej výdrž sa stále zvykne pohybovať niekde na úrovni jedného dňa a nabíjanie cez noc je bežnou praktickou veľkého množstva používateľov. Prečo je tomu tak? Smartfóny existujú už niekoľko rokov a stále nám vydržia nabité len jeden deň. Kde je ukrytý problém?
Dnešná situácia
Dnes máme k dispozícii smartfóny s veľkými Quad HD+ displejmi, extra výkonnými procesormi a inteligentnými softvérovými vychytávkami. Evolúciou prešla aj samotná mobilná sieť, ktorá je niekoľkonásobne rýchlejšia oproti tej, ktorú sme používali pred niekoľkými rokmi. Technológie napredujú a my svoje mobilné telefóny stále nabíjame každý deň. Klasické tlačidlové mobily nám vydržali na jedno nabitie po dobu niekoľkých dní.
Samozrejme, dnes máme k dispozícii niekoľko modelov, ktoré vydržia nabité cez dva dni. Kapacita akumulátorov za tie roky taktiež porástla a dnes bežne vídame kapacity pohybujúce sa na úrovni 5000 mAh a čipsety sú čoraz efektívnejšie. Navýšiť kapacitu batérie znie síce jednoducho, no s narastajúcim počtom mAh rastie aj veľkosť samotnej súčasti mobilného telefónu.
Využívanie niekoľkoročnej technológie
Dnešné smartfóny a väčšina prenosnej elektroniky využíva batérie založené na technológii z 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia. Práve tá predstavuje najväčší problém, ktorý trápi množstvo dnešných používateľov. Riešením je vývoj novej technológie pre akumulátory. O niekoľkých novinkách sme už počuli, no ani raz sme nič také nevideli aplikované v praxi. Vývoj nového typu batérií je napríklad v porovnaní s vývojom procesorov alebo fotoaparátov mobilov extrémne pomalý. Hovorí sa o vývoji takzvaných „stohovaných batérií“ od Samsungu a v budúcnosti sa má spustiť ich masová produkcia.
Pôjde doslova o viacero článkov naukladaných na seba pre dosiahnutie vyššej výslednej kapacity pri rovnakých fyzických rozmeroch. Z tejto technológie si však netreba robiť veľké nádeje – kapacita sa navýši približne iba o 10 %. Ide ale o istý krok vpred, pretože do rozmeroch dnešnej 5000 mAh batérie sa môže zmestiť kapacita 5500 mAh.
Jedným z riešení ako predĺžiť výdrž batérie je samozrejme kúpa powerbanky, ktorá dodá šťavu tvojmu smartfónu v prípade potreby. Čínski predajcovia majú rozmanitú ponuku powerbaniek.
Zobraziť ponuku kupónov pre powerbanky
Grafénové batérie ako vhodné riešenie
Lepšie už znejú „pevné batérie“. Aktuálne používané akumulátory využívajú dve kovové elektródy v tekutom elektrolyte. Iónové častice sa počas vybíjania a nabíjania pohybujú medzi týmito elektródami. Pevné batérie by neboli vyhotovované z kvapalného elektrolytu. Ako už ich názov napovedá, nahradený by bol pevným kusom kovu alebo zliatiny.
Nová technológia by umožnila vytvárať tenšie batérie, respektíve výrazne navýšiť ich kapacitu pri ponechaní rovnakých fyzických rozmerov. Využíval by sa grafén, ktorý je extrémne tenký. Ide o vynikajúci vodič elektrického prúdu a taktiež aj tepla. Zanecháva si pritom vysokú úroveň tvrdosti a pevnosti. Grafénové batérie by v porovnaní s dnešnými lítium-iónovými akumulátormi ponúkli o 60 % väčšiu kapacitu pri zachovaní tých istých rozmerov.
Prečo ich teda nemáme v súčasnej elektronike? Aj napriek tomu, že grafén je skvelým materiálom pre výrobu batérií, existujú výrazné prekážky. Masová výroba grafénu je veľmi náročná a taktiež aj drahá. Preto sa pri našich aktuálnych poznatkoch smartfón s grafénovou batériou nepovažuje za realizovateľný. Najlepšie, čo v súčasnej dobe dokážeme vyrobiť, sú hybridné grafénové / lítiové akumulátory.
Tie je už možné kúpiť od spoločnosti ako Elecjet. Cenu smartfónov by to však pravdepodobne výrazne navýšilo a odradilo od kúpy takmer všetkých potenciálnych záujemcov. Na batérie, ktoré zabezpečia podstatne lepšiu výdrž batérie na jedno nabitie, si ešte budeme musieť nejaký ten rok teda počkať.