Pamätáš si ešte na časy, keď sme po kúpe nového telefónu nabíjali celý deň aj celú noc? Bolo to z dôvodu, že batérie v tej dobe mali takzvaný pamäťový efekt a bolo ich potrebné nakalibrovať. Inak povedané, úplne nabiť a úplne vybiť.
Moderné batérie už nie je potrebné kalibrovať
Niektorí si myslia, že stále žijeme v týchto časoch, no nie je to pravda. Dnes sú batérie modernejšie, lepšie, a hlavne bez pamäťového efektu. Takže ak si kúpiš nový telefón, jeho batériu kalibrovať nemusíš. Jednoducho si ho nabiješ a používaš.
Ak si plánuješ svoje zariadenie nechať dlhšie, určite by si nemal zabúdať na to, ako sa správať k jeho batérii. Ako ju nabíjať, v akom prostredí telefón nepoužívať a podobne. Je správne nechať batériu nabíjať celú noc?
Nabíjanie batérie celú noc nie je najlepším riešením
Nie je. Tak, ako každé zariadenie, ktoré obsahuje moderný akumulátor, aj batéria v smartfóne sa najlepšie cíti vtedy, keď nie je ani úplne nabitá, ale ani vybitá. Nabíjanie do 100 % jej škodí podstatne viac ako nabíjanie napríklad do 80 %. Samotní výrobcovia smartfónov hovoria, že ideálne je stav nabitia batérie udržiavať na hodnotách medzi 20-80 percentami.
Z krátkodobého hľadiska každodenné nabíjanie doplna batérii veľmi neškodí, no po určitom čase, napríklad po polroku či roku, sa môžu prejaviť prvé príznaky nesprávneho nabíjania. Pocítiš to najmä v zhoršujúcej sa výdrži na jedno nabitie. Batéria jednoducho časom stratí určite percento svojej kapacity.
Ako príklad môžeme uviesť iPhony od Applu. V systéme iOS môžeš vidieť položku s názvom “zdravie batérie,” ktorá ti ukáže, v akej kondícii batéria v telefóne je. Ak je zdravie batérie na úrovni 80 %, teoreticky po plnom nabití získaš takú dlhú výdrž, ktorú by si získal po kúpe nového telefónu a nabití ho len na 80 %.
Nie, batériu nemôžeš prebiť
Ak sa obávaš toho, že dlhé nabíjanie môže batériu “prebiť,” tak si môžeš byť istý, že toto sa nestane. Každý jeden smartfón či iné zariadenie, ktoré je vybavené batériou, je proti tomuto chránené. Funguje to jednoducho. Ak sa batéria nabije na plnú kapacitu, nabíjanie sa automaticky vypne. Aj keď kábel od nabíjačky je stále pripojený.
Nabiť batériu telefónu do 100 % jej neškodí tak veľmi, ak ho po nabití začneš ihneď používať (čím vlastne energiu začne pomaly strácať). Výrobcovia preto do svojich modelov inštalujú funkciu s názvom optimalizované nabíjanie. Telefón sa vďaka nej pomaly učí tvojim návykom a keď vie, že pravidelne vstávaš o 7:00, batéria sa v noci nabije len do 80 % a tesne pred tým, ako vstaneš, sa dobije doplna.
Dôležitý je počet nabíjacích cyklov
Ešte viac, ako úplné nabitie, škodí batérii jej úplné vybitie. Najhorší možný scenár je taký, keď každý deň svoj telefón úplne vybiješ a úplne nabiješ. Životnosť batérií sa udáva v nabíjacích cykloch, zvládnuť by mali minimálne 500. Čím je batéria väčšia, tým by mala nabíjacích cyklov zvládnuť viac predtým, než bude nepoužiteľná.
Jedno plné nabitie sa rovná jeden nabíjací cyklus. Preto sa odporúča radšej počas dňa batériu dobiť aj viackrát, ako nechať ju úplne vybiť. Najideálnejšie je udržiavať nabitie batérie neustále medzi 20 – 80 %. Samozrejme, nie vždy je to možné. Telefón by mal stále byť nástrojom, ktorý nám život uľahčí, takže za každú cenu sa držať tohto pravidla je takpovediac nezmysel. Ale ak je to možné, určite nevybíjaj svoj smartfón do nuly a nenabíjaj ho doplna. Jeho batéria ti poďakuje dlhšou životnosťou.
Pozor na teplotu
Na životnosť batérie vplývajú aj ďalšie faktory. Jedným z najdôležitejších je teplota okolia. Horúce letné dni nie sú ideálne, rovnako ani chladné zimné rána. Dlhodobé vystavenie nepriaznivým teplotám môže mať za následok rýchlejšiu degradáciu batérie, čiže výrazné oslabenie jej výdrže.
Teplo vzniká aj pri nabíjaní. Dnešné smartfóny sa už dokážu nabíjať poriadne rýchlo. Čím je nabíjanie rýchlejšie, tým je teplota vyššia. Rýchle nabíjanie napríklad na priamom slnečnom svetle batérii určite neprospieva. Smartfóny si samozrejme teplotu komponentov neustále sledujú a príliš vysokú teplotu počas nabíjania znižujú tak, že jednoducho znížia nabíjací výkon. Skús si napríklad porovnať, ako rýchlo sa ti telefón nabije na priamom slnku a doma v tieni. Doma to bude určite rýchlejšie.
Používaj kvalitnú nabíjačku
Zabudnúť by si nemal ani na používanie kvalitnej nabíjačky. Ideálne tej, ktorú si dostal v balení s telefónom. Ak kupuješ novú nabíjačku, zvoľ si radšej model od overeného výrobcu, aj napriek tomu, že môže byť o niečo drahší.