Predpokladáme, že väčšina našich čitateľov používa smartfón s operačným systémom Android. Veríme, že pokiaľ by sme sa spýtali otázku, či sa telefón po dlhšej dobe používania začal spomaľovať a sekať, dlho by sme odpoveď hľadať nemuseli.
Operačný systém Android je v pozitívnom slova zmysle známy pre množstvo skutočne rozmanitých úprav a prispôsobiteľnosti, avšak neslávne je taktiež známy aj kvôli rýchlemu zahlteniu a spomaleniu chodu zariadenia.
Zisti, čo vyťažuje tvoj smartfón
V tomto článku ti ukážeme jednouchý návod, vďaka ktorému vieš už do pár sekúnd zistiť, ktoré aplikácie najviac zapĺňajú operačnú pamäť RAM. Tento návod je vhodný hlavne pre majiteľov smartfónov s 6 GB RAM alebo menej.
Ako na snímkach vyššie vidíš, jediné, čo potrebuješ spraviť pre analyzovanie využitia pamäte RAM, je ísť do aplikácie Nastavenia, následne zvoliť možnosť Aplikácie a nakoniec Spravovať aplikácie.
Pred tebou sa objaví dlhý zoznam všetkých aplikácií, ktoré máš nainštalované vo svojom smartfóne. Pod názvom každej aplikácie máš dva údaje. Prvý indikuje využitie pamäte RAM počas bežania aplikácie a druhý využitie interného úložiska.
Takto dokážeš jednoducho zistiť, ktoré aplikácie najviac zaťažujú zariadenia a spôsobujú nepríjemné sekanie či spomalené reakcie. Vždy si sleduj, koľko aplikácií beží na pozadí a pribežne ich ukončuj.
Zopár užitočných tipov a trikov
Na záver ti dáme zopár užitočných tipov, vďaka ktorým vieš opäť prebudiť svoj smartfón k životu. Pokiaľ máš vo svojom mobilnom telefóne aplikácie, ktoré spotrebovávajú množstvo pamäte RAM, skús si namiesto nich nainštalovať odľahčené alternatívy. Ako príklad uvedieme Messenger Lite či Facebook Lite.
Zároveň si pri každej aplikácii tretej strany môžeš skontrolovať, či sa daná aplikácia spúšťa automaticky pri štarte telefónu. Pokiaľ áno, neváhaj a zakáž automatické zapnutie. V prípade, že budeš appku potrebovať, dokážeš ju spustiť manuálne.
Ak smartfón už naozaj neznesiteľne seká, veľmi dobrým pomocníkom je aj vypnutie a zapnutie zariadenia. Pozor, nezamieňaj si manuálne zapnutie a vypnutie s reštartom. O zásadných rozdieloch medzi týmito dvoja rozličnými úkonmi si môžeš prečítať v našom predošlom článku.
Toto by si mal vedieť: Rozdiely medzi vypnutím a reštartovaním smartfónu
Veríme, že vďaka vyššie uvedeným tipom sme aspoň do istej miery vdýchli tvojmu smartfónu druhý život. Pokiaľ máš záujem o ďalšie užitočné návody a triky, pravidelne sleduj náš web, lajkni našu facebookovú stránku a prihlás sa na odber notifikácií.