Soundbary sa postupne stavajú veľmi populárnym príslušenstvom k televízorom. Sami tiež používame k televízoru od Xiaomi soundbar, keďže zvuk z TV má veľmi slabú kvalitu. V tejto recenzii sa pozrieme na aktuálne najlepší soundbar od čínskeho giganta, Xiaomi Soundbar 3.1 ch.
Kde kúpiť Xiaomi Soundbar 3.1 ch?
My sme Xiaomi Soundbar 3.1 ch zakúpili z nemeckého skladu na stránke nákupného portálu DHgate. Predajca ponúka poštovné zadarmo a dodanie prebehne do 7 dní.
Najlepšie kupóny pre Xiaomi Soundbar 3.1 ch
V našom prípade doručenie trvalo dokonca len 2 dni, čo je excelentný výsledok. Takto rýchlo nedoručujú ani niektoré slovenské e-shopy. Našu skúsenosť s objednávkou z DHgate nájdeš v článku na XiaomiPlanet.sk.
Technické špecifikácie
Modelové označenie | S26 |
---|---|
Počet kanálov | 3.1 |
Maximálny výkon | 430 W (soundbar 180 W a subwoofer 250 W) |
Podporované technológie | Dolby Audio / DTS Digital Surround / DTS Virtual: X |
Rozmery | soundbar: 860 x 115 x 60 mm / subwoofer: 297 x 210 x 371 mm |
Hmotnosť | 7.85 kg |
Bezdrôtová konektivita | NFC / Bluetooth 5.0 |
Káblová konektivita | HDMI in / HDMI out / optický vstup / koaxiál / USB |
Zvukové režimy | 5 – standard / cinema / music / game / news |
Reproduktory | 3 širokopásmové; 3 výškové; basový v subwooferi |
Obsah balenia
Novinku nám doviezol kuriér SPS v tradičnej krabici, ktorá je typická pre soundbary so subwooferom v tvare písmena L. Ide o štandardnú, tvrdú, kartónovú krabicu s vyobrazením produktu aj so základnými špecifikáciami.
Vo vnútri je všetko príkladne zabalené vo fólii a polystyrénoch. Subwoofer je navyše ešte obtiahnutý plastovou páskou, takže čo sa týka kvality balenia, tá je výborná a perfektne predchádza poškodeniu počas prepravy.
Okrem samotného soundbaru a subwooferu sa v balení nachádza aj diaľkový ovládač (konečne!), HDMI kábel, kovové držiaky na stenu, skrutky, hmoždinky, káble pre zapojenie do elektrickej siete a návod na použitie. Škoda, že výrobca nepribalil aj optický kábel.
Dizajn a kvalita spracovania
Xiaomi Soundbar 3.1 ch sa predáva v elegantnej čiernej farbe. Vyrobený je síce z plastu, no celková kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni. Vrchná časť soundbaru je mierne lesklá, zatiaľ čo subwoofer má matný a drsný povrch.
Soundbar má rozmery 860 x 115 x 60 mm a jeho prednú stranu pokrýva kovová mriežka, v ktorej strede sa vyníma lesklé logo Xiaomi. Oceňujeme, že Xiaomi siahlo po kovovej mriežke namiesto textilného povrchu, najmä vďaka dlhšej životnosti. Pod mriežkou je umiestnený OLED displej, no kvôli jeho prekrytiu mriežkou je občas ťažšie čitateľný.
V hornej časti sa nachádza NFC čip na samom kraji a štvorica ovládacích tlačidiel v strede. Konkrétne ide o tlačidlá pre zapnutie / vypnutie, ovládanie hlasitosti a prepínanie medzi jednotlivými vstupmi. Zadná strana je domovom pre jednotlivé porty a pripojenie kábla pre napájanie.
Subwoofer má rozmery 297 x 210 x 371 mm a obsahuje len jedno tlačidlo pre párovanie, signalizačnú LED diódu, reproduktor v spodnej časti a prieduch (trubicu) na zadnej strane. Keďže ide o bezdrôtový subwoofer, odpadá nám kábel navyše pre spojenie so soundbarom.
Celkový výkon a reproduktory
Xiaomi prezentuje svoj najlepší soundbar s údajom o výkone až 430 W. Ten sa však delí medzi soundbar, ktorý má 180 W a subwoofer s jeho 250 W.
Za prednou mriežkou soundbaru sa nachádzajú 3 širokopásmové reproduktory a pri každom z nich je umiestnený aj samostatný výškový reproduktor. Trojkanálový systém dopĺňa subwoofer, ktorý disponuje 6.5″ basovým reproduktorom (wooferom).
Basový reproduktor je umiestnený v spodnej časti subwooferu a dopĺňa ho “diera”, tzv. vzduchová trubica. Ide o jeden z najpopulárnejších systémov, ktorý nesie názov bassreflex. Trubica v jednoduchosti vytvára akýsi atmosferický tlak, ktorý zvýrazňuje vlny vychádzajúce z basového reproduktoru, čím sú basy výraznejšie.
Trubica s otvorom je v tomto prípade smerovaná smerom dozadu, čo má aj svoju nevýhodu. Subwoofer totiž nemôžeš umiestniť celkom k stene. Praktickejšie je umiestnenie otvoru v prednej časti, keďže takýto subwoofer môžeš umiestniť viacmenej kdekoľvek a basy idú priamo k tebe.
Diaľkové ovládanie
Diaľkový ovládač sa nenápadne podobá na štandardný ovládač, ktorý sa dodáva aj k televízorom. V hornej časti je tlačidlo pre zapnutie / vypnutie a tlačidlo pre prepínanie vstupov. Pod nimi je kruhový ovládač so štvoricou smerových tlačidiel a potvrdzovacím tlačidlom v strede.
Ešte nižšie nájdeme rýchle prepnutie na Bluetooth, prepínač zvukových režimov a tlačidlo na vypnutie zvuku, tzv. mute. Smerové tlačidlá slúžia na prepínanie medzi ďalšou a predchádzajúcou skladbou, prípadne pretáčanie alebo prepínanie v menu pokročilých nastavení, o ktorom si povieme neskôr.
Nižšie je tlačidlo s označením AI Sound, Night Mode, ovládanie basov a hlasitosti. Pre napájanie sú potrebné dve batérie typu AAA, ktoré nie sú súčasťou balenia.
Režimy zvuku a ich kvalita
Aký je zvuk zo soundbaru? V každom režime iný. Xiaomi Soundbar 3.1 ch disponuje piatimi prednastavenými zvukovými režimami, z ktorých si musíš nájsť ten svoj, prípadne viacero, ktoré ti vyhovujú. Celkovo je zvukový výstup slušný, no prevažujú najmä basy, ktoré vedia byť skutočne silné.
Pre sledovanie bežného televízneho vysielania, prípadne seriálov či filmov je výborný. Ak ho chceš využívať aj na počúvanie hudby, nám sedí skôr na modernú popovú a elektronickú hudbu. Tvrdší rock, prípadne metal na ňom neznie až tak dobre.
Štandardný režim je pre nás skôr sklamaním. Zvuk je akýsi príliš nevýrazný, neprirodzený s tlmenými výškami a výraznejšími basmi. Naopak, druhý režim s názvom Cinema je príjemným prekvapením. Tu sú výraznejšie výšky aj stredy a zvuk je takpovediac priestorový.
Music je opäť menším sklamaním a príliš sa nám na počúvanie hudby nehodil. Ponúka skôr stredový zvuk s basmi a slabé výšky. Pri pozornom počúvaní tesne pri soundbare sme si všimli, že stredný z trojice reproduktorov je v tomto režime akoby úplne neaktívny.
Game je veľmi podobný režimu Cinema a je charakteristický výraznými výškami a stredmi. Posledný z režimov, News, má opäť slabé výšky a výraznejšie stredy. Zvuk je zvláštne tlmený a nám príliš nesadol.
Najviac sme tak používali režimy Cinema a Game, ktoré nám osobne sadli najviac či už pri sledovaní filmov, bežného TV vysielania alebo počúvaní hudby.
Basy a ďalšie prispôsobenia
Ako sme už spomenuli aj skôr, soundbar od Xiaomi má pomerne silné basy. K dispozícii je prispôsobenie ich sily na stupnici od -6 po +6 a pohybuješ sa vždy o jeden stupeň, či už nahor alebo nadol. Ani pri nastavení -6 však nie sú basy rozhodne slabé. Nám práve vyhovovali skôr mínusové hodnoty. V plusových boli pre nás basy príliš silné až prebíjajúce ostatný zvuk.
Soundbar Xiaomi Soundbar 3.1 ch ponúka aj inteligentné prispôsobenie zvuku pomocou funkcie AI Sound, ktorá sa jednoducho zapína stlačením jedného tlačidla na displeji. Jej efekt je však pomerne slabý a veľký rozdiel vo zvuku sme pri zapnutej funkcii nespozorovali.
Ďalším režimom je tzv. Night Mode, ktorý okamžite zníži hlasitosť. Poteší možnosť prispôsobenia istých nastavení zvuku, no škoda, že v návode sa dozvedáme len toľko, že do pokročilých nastavení sa dostaneme dlhým podržaním šípky nahor. Čo jednotlivé nastavenia znamenajú už návod nepopisuje.
K dispozícii sú nasledovné voľby: FW (DSP 20, BT 12, HD 142, TX 11, RX 11, WE 05), UPG (YES, NO), BYPASS (ON, OFF), VIRT (ON, OFF) a RESET (YES, NO). Náhodou sme zistili, že ekvalizér sa dá aspoň čiastočne prispôsobiť dlhým podržaním tlačidla pre zmenu zvukového režimu. Návod túto možnosť absolútne neuvádza a objavili sme ju skutočne len náhodou. K dispozícii je zmena výšok (-6 až +6), systémových basov (-6 až +6) a audio sync (OMS / 10 – 200).
Konektivita a možnosti pripojenia
Soundbar od Xiaomi poskytuje pomerne bohatú konektivitu. Z bezdrôtových technológií nechýba Bluetooth 5.0 a NFC. Čo sa týka káblového pripojenia, tu máme na výber z viacerých portov. Konkrétne ide o HDMI IN, HDMI OUT, optický port, USB a koaxiál.
My sme väčšinu času využívali soundbar pripojený pomocou HDMI portu, ktorý sme zapojili do HDMI ARC portu televízora. Automatické zapínanie a vypínanie soundbaru spolu s televízorom nám ale nefungovalo príliš spoľahlivo. Ovládanie hlasitosti však išlo bez problémov pomocou diaľkového ovládača od televízora.
Xiaomi Soundbar 3.1 ch: Záverečné zhodnotenie
Najlepší soundbar od čínskeho giganta Xiaomi Soundbar 3.1 ch ponúka celkový výkon 430 W, bohaté možnosti káblového pripojenia – HDMI, USB, koaxiál aj optický port a tiež nechýba Bluetooth či NFC. Kvalitou zvuku je na tom pomerne dobre a v cene okolo 200 eur rozhodne zamieša karty.
Pre soundbar od Xiaomi je typický čistý zvuk s výraznými výškami aj basmi. Poteší 5 režimov zvuku, z ktorých sme si vždy vedeli vybrať taký, ktorý nám vyhovoval. K dispozícii je však aj doladenie výšok, basov a ďalších pokročilejších nastavení. Bezdrôtový subwoofer má výborný výkon, vďaka ktorému si prídu na svoje aj mladšie generácie, ktoré obľubujú elektronickú hudbu.
Zaujimalo by ma to Dolby Audio, zahrana to aj Dolby Atmos ? Dakujem.