Ako sme ťa už infomovali na našom webe Xiaomi Planet, nedávno nám dorazil nový vlajkový model smartfónu Xiaomi 12S Ultra. Znova ti tak exkluzívne medzi prvými na Slovensku a Česku prinášame detailnú recenziu tohto dlho očakávaného modelu.
V recenzii sa zameriame hlavne na to, čo všetkých najviac zaujíma, ako sa vydarila spolupráca so spoločnosťou Leica v oblasti fotografie. Nezabudneme však ani na výkon, kvalitu spracovania či výdrž alebo kompatibilitu v našom regióne, keďže ide o čínsku verziu.
Kde kúpiť Xiaomi 12S Ultra?
Novú vlajkovú loď od Xiaomi si môžeš zakúpiť u nášho najobľúbenejšieho partnera, ktorým je čínsky e-shop TradingShenzhen. Ten nám už tradične ponúka možnosť zakúpiť si aj čínske verzie smartfónov za bezkonkurenčné ceny a bez zbytočných poplatkov navyše. Rovnako sa tak ani v tomto prípade nemusíš obávať o žiadne dodatočné colné poplatky. Všetko za teba vyrieši predajca.
Aktuálna ponuka pre Xiaomi Mi 12S Ultra
Technické špecifikácie
Model
Xiaomi 12S Ultra
Rozmery
163.17 x 74.97 x 9.06 mm
Hmotnosť
225 g
Procesor
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 / 3.2 GHz
Grafický čip
Adreno 730
Pamäťová verzia
8 GB LPDDR5 + 256 GB UFS 3.1
Displej
6.73" 2K AMOLED / zaoblený
rozlíšenie 3200 x 1440 px
obnovovacia frekvencia 120 Hz / LTPO druhej generácie
vzorkovacia frekvencia 240 Hz
maximálny jas 1500 nitov
Fotoaparáty
hlavný 50 Mpx; Sony IMX989; 1" senzor; clona f/1.9; OIS
ultra-širokouhlý 48 Mpx; clona f/2.2
teleskopický 48 Mpx; clona f/4.1; ekvivalent 120 mm; OIS
selfie 32 Mpx
Batéria
4860 mAh
Nabíjanie
67 W káblové; 50 W bezdrôtové; 10 W reverzné
Bluetooth
5.2
WiFi
802.11a/b/g/n/ac/ax – WiFi 6 Plus
NFC
áno
Pozičné systémy
Beidou: B1I + B1C+ B2a|GPS: L1 + L5|Galileo: E1 + E5a
GLONASS: G1|QZSS: L1 + L5|NavIC: L5
Operačný systém
Android 12 s nadstavbou MIUI 13
Kvalitné balenie od TradingShenzhen
Tu sa budeme znova opakovať. Ako sme už niekoľkokrát spomenuli v našich recenziách, TradingShenzhen si na balení dáva skutočne záležať. Ani predajca predsa nechce aby si dostal poškodený produkt, a preto používa niekoľko vrstiev ochrany.
Krabica smartfónu je teda vložená v ďalšej, kartónovej krabici, ktorá je ešte chránená bublinkovou fóliou. Celé je to ešte obalené ďalším silonom, takže krabička smartfónu k nám dorazila bez jediného škrabanca. V balení sme si našli opäť aj malý darček, tentokrát ním bol mini ventilátor na USB-C kábel.
V krabičke smartfónu nájdeš okrem samotného telefónu aj všetko príslušenstvo, medzi ktoré patrí silikónový obal, ihla pre otvorenie SIM slotu a nabíjačka s nabíjacím káblom. Keďže ide o čínsku verziu, v balíku sme dostali aj štandardnú európsku redukciu.
Nižšie si môžeš pozrieť aj naše krátke unboxing video:
Zaujímavý dizajn s veľkým zadným modulom
Nový Xiaomi 12S Ultra už na prvý pohľad zaujme netradične veľkým zadným modulom fotoaparátov, ktorý má v tomto prípade kruhový tvar. Orámovaný je tenkým zlatým prúžkom a celkovo má rozhodne zaujímavý dizajn.
Veríme, že si nájde aj svojich odporcov, no nám sa tento dizajn mimoriadne páči. V kombinácii s čiernym koženým povrchom zadného krytu pôsobí priam luxusným dojmom, tak ako sa na vlajkový model patrí.
Kvalita spracovania je tiež citeľne na vysokej úrovni, takže z pohľadu dizajnu a kvality mu nemáme čo vytknúť. Škoda len, že Xiaomi pribaľuje aj k tomuto modelu len obyčajné priehľadné silikónové puzdro, v ktorom zadná strana smartfónu tak nevynikne.
Rozmiestnenie prvkov ovládania
V tomto smere sa nič nezmenilo. Xiaomi 12S Ultra má štandardné rozloženie jednotlivých prvkov. Spodná hrana obsahuje nabíjací USB-C port, reproduktor od značky Harman Kardon, mikrofón a slot pre dvojicu nano SIM kariet.
Na opačnej, hornej hrane nájdeme druhý reproduktor, mikrofón a infračervený port. Ľavá strana je prázdna, zatiaľ čo na pravej strane sú klasické tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre rozsvietenie displeja, bez čítačky na odtlačky prstov.
Celková hmotnosť smartfónu je 225 g, čo nie je málo. Pri prvom uchopení do ruky hneď cítiť, že váži o niečo viac než väčšina smartfónov. Veľký a ťažký zadný modul fotoaparátov tiež prispieva k celkovej váhe, no smartfón sa v ruke drží príjemne vďaka zaobleným hranám.
Displej s priestrelom
Displej smartfónu Xiaomi 12S Ultra má uhlopriečku 6.73″ a samozrejme ide o AMOLED panel E5 od Samsungu, tentokrát s rozlíšením 3200 x 1440 px.
Jeho obnovovacia frekvencia dokáže dosiahnuť maximálne 120 Hz a nechýba mu technológia LTPO vo verzii 2.0, ktorá sa stará o automatické prispôsobenie obnovovacej frekvencie na základe aktuálnych potrieb. Xiaomi konečne zvolilo automatické nastavenie ako predvolené od výroby.
Vysoký jas, až 1500 nitov sa postará o dobrú čitateľnosť aj počas slnečných dní. O niečo nižšia je však vzorkovacia frekvencia, ktorá má 240 Hz. Oproti minuloročnému modelu Xiaomi 11 Ultra je to len polovičná hodnota, no nevšimli sme si žiadne oneskorené reakcie na dotyk.
Poteší podpora HDR10+ a Dolby Vision, vďaka čomu by mal byť obraz ešte krajší. Displej je samozrejme krásny so sýtymi a dobre vyváženými farbami. V jeho hornej časti sa nachádza priestrel na selfie kameru, ktorý však patrí medzi tie menšie.
Vysoký výkon je samozrejmosťou
O výkon sa stará najnovší a najvýkonnejší procesor od americkej spoločnosti Qualcomm, Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý bol predstavený len nedávno. Vyrábaný je 4 nm technológiou a pozostáva z ôsmich jadier. Vysoko-výkonné jadro je založené na architektúre ARM Cortex-X2 s taktovacou frekvenciou 3.2 GHz.
Ďalšie tri výkonné jadrá sú založené na architektúre Cortex-A710 s frekvenciou 2.5 GHz a zvyšné štyri jadrá, ktoré sú energeticky úspornejšie sú založené na architektúre Cortex-A510 s frekvenciou 1.8 GHz. Všetky jadrá využívajú zdieľanú 6 MB L3 cache.
My testujeme verziu s 12 GB RAM typu LPDDR5 (6400 Mbps ) a 256 GB úložiskom UFS 3.1. K dispozícii sú aj verzie s nižšou pamäťou RAM – 8 GB alebo s vyššou kapacitou interného úložiska – 512 GB.
Xiaomi 12S Ultra sa zároveň stáva jedným z top smartfónov v populárnom benchmarku AnTuTu. My sme dosiahli skóre 1 018 386 bodov, vďaka čomu sa smartfón zaradil tesne na druhú priečku za Red Magic 7.
Veľké očakávania od spolupráce s Leica
Kto by nepoznal spoločnosť Leica, ide o poprednú nemeckú firmu, ktorá navrhuje a vyrába fotoaparáty už od roku 1913. Práve jej logo nesie vlajkový model Xiaomi 12S Ultra. Všetci máme od tejto spolupráce vysoké očakávania, poďme sa teda pozrieť na to najzaujímavejšie, ako teda nový model od Xiaomi fotí.
Začnime parametrami jednotlivých fotoaparátov, kde zaujme najmä hlavný fotoaparát s 1-palcovým snímačom. Všeobecne platí, že čím väčší snímač, tým viac svetla dokáže zachytiť, vďaka čomu je lepší najmä pri fotení v horších svetelných podmienkach. Kvalita fotografie môže byť vďaka väčšiemu snímaču lepšia, zvyšuje sa aj dynamický rozsah a znižuje šum.
Hlavný fotoaparát
50 Mpx
1" snímač Sony IMX989
ekvivalent 23 mm ohniskovej vzdialenosti
clona f/1.9
OIS
Ultra-širokouhlý fotoaparát
48 Mpx
1/2" snímač Sony IMX586
ekvivalent 13 mm ohniskovej vzdialenosti
clona f/2.2
128° uhol záberu
Periskopický fotoaparát
48 Mpx
1/2" snímač Sony IMX586
ekvivalent 120 mm ohniskovej vzdialenosti
clona f/4.1
OIS
Zaujímavosťou je, že okrem hlavného snímača sú ultra-širokouhlý aj periskopický rovnaké ako pri minuloročnom Xiaomi 11 Ultra.
Dva režimy od Leica
Hneď pri prvom zapnutí aplikácie fotoaparátu vyskočí ponuka s voľbou medzi dvoma režimami – Authentic a Vibrant. Medzi nimi vieš následne prepínať pod ikonou Leica, ktorú nájdeš medzi hlavnými nastaveniami vždy poruke.
Leica Authentic, ako už napovedá samotný názov, ponúka autentické vykreslenie scény čo najbližšie k realite. Poskytuje vyšší kontrast, aby sa zachoval výrazný rozdiel medzi svetlými a tmavými miestami, no nijak ich umelo nezvýrazňuje.
Režim Leica Vibrant má zabezpečiť živé a teplé farby, jasnejšie tóny a vyššiu saturáciu, vďaka čomu budú fotografie vyzerať atraktívnejšie. Realita je veľmi blízka popisu od výrobcu. Fotografie v režime Authentic sú skutočne o niečo tmavšie, majú vyšší kontrast, mierne slabší dynamický rozsah a farby blízke realite.
V režime Vibrant sú zas fotografie viditeľne prikrášlené. Ich farby sú teplejšie, no zároveň svetlejšie, čo budí dojem lepšieho dynamického rozsahu. Niekedy je rozdiel medzi prvým či druhým režimom malý, no inokedy pomerne výrazný. Fotky z režimu Vibrant sú občas až príliš presaturované a pôsobia neprirodzene.
Na druhej strane, pre mnohých budú skutočne na pohľad atraktívnejšie a viac zaujmú napríklad na sociálnych sieťach. Škoda, že režim Authentic či Vibrant sa nedá zmeniť v galérii, no fotíme priamo v jednom z nich. Niekedy sa nám totiž viac páčili fotky z jedného, inokedy z druhého režimu.
Hlavný fotoaparát s 1″ senzorom
Hlavný, 50 Mpx fotoaparát je najväčším lákadlom vlajkového modelu Ultra. Musíme uznať, že je skutočne výborný. Fotografie sú pri dobrom svetle krásne, ostré, s dobrým dynamickým rozsahom, plné detailov a farbami prispôsobenými podľa režimu Authentic alebo Vibrant.
Ako sme už spomenuli vyššie, voľba medzi týmito režimami nám dovoľuje prispôsobiť si farebné podanie už počas samotného fotenia, takže je len na tebe, či obľubuješ skôr reálnejšie vyzerajúce farby alebo živšie aj za cenu toho, že fotografia môže vyzerať ako mierne upravená. Musíme však priznať, že niekedy sú aj farby v režime Authentic mierne presaturované, najmä pri umelom osvetlení v interiéri.
Napriek 1″ senzoru nie sú fotografie zhotovené pri slabom svetle úplne najlepšie. Miestami slabšia ostrosť a jemný šum by nám ani tak nevadili ako vyšší kontrast a nepresné podanie farieb, ktoré často nie je blízke realite ani v jednom z režimov od Leica.
Akosi sme od tohto fotoaparátu očakávali ešte trochu viac, najmä čo sa týka spomínaného farebného prevedenia pri umelom osvetlení a za šera. V režime Authentic sú fotky o čosi viac tmavé, než by sme chceli a v režime Vibrant sú už farby príliš nereálne a strácajú sa detaily. Osobne by sa nám viac páčilo niečom medzi týmito dvoma režimami.
Tým ale nechceme povedať, že by hlavný fotoaparát fotil zle. Naopak, je výborný, no isté chybičky sa stále nájdu a spolupráca s Leica mohla priniesť viac pridanej hodnoty.
Ultra-širokouhlý fotoaparát
V porovnaní s hlavným fotoaparátom má ultra-širokouhlý viditeľne iné podanie farieb v oboch režimoch, či už ide o Authentic alebo Vibrant. Oba režimy ponúkajú svetlejšie farby oproti hlavnému fotoaparátu s menej výraznými tieňmi, aj keď s mierne horším dynamickým rozsahom, ktorý vidieť najmä pri fotení počas priameho slnečného žiarenia (napr. okolo obeda).
Slnkom priamo osvetlené budovy sú často preexponované a tým pádom príliš žiarivé. Menšie problémy má aj s priamym protisvetlom, no prekvapuje nás najmä v interiéri. Pri umelom osvetlení a najmä v režime Authentic prináša veľmi prirodzené farebné prevedenie blízke realite bez zbytočného zvýrazňovania tieňov. Ostrosť je síce jemne horšia, no zábery sú na pohľad veľmi prirodzené.
Teleobjektív
Teleobjektív poskytuje maximálne 5-násobné priblíženie a za dobrých svetelných podmienok je výborný. Na fotkách krásne vidieť detaily s dobrou ostrosťou a podobným farebným podaním ako pri hlavnom fotoaparáte.
Nočný režim
Tento režim výborne potláča silné zdroje svetla ako pouličné osvetlenie či rôzne svetelné bannery. Krásne ich stlmí a do tmavých miest vnáša viac svetla. Výraznejší je nočný režim v móde Leica Vibrant. Fotografie v tomto režime sú výrazne svetlejšie s viac saturovanými farbami.
Pri fotkách v tme s aktívnym nočným režimom väčšinou klesá ostrosť a pribúda šum. Inak tomu nie je ani v tomto prípade, no pokles ostrosti aj šumu sú na minimálnej úrovni a celkovo hodnotíme nočný režim veľmi pozitívne. Najmä hlavný fotoaparát s 1″ senzorom v tomto smere nesklamal.
U širokouhlého fotoaparátu vidieť už slabšiu kvalitu a pri priblížených záberoch zhotovených pomocou periskopického fotoaparátu je to ešte o poznanie horšie.
Prekvapivo dobrá kvalita videa
Xiaomi 12S Ultra ponúka maximálne rozlíšenie až 8K, no len pri 24 snímkach za sekundu, čo je málo. Pri takomto nastavení nie je video úplne plynulé a z nášho pohľadu ide stále skôr o marketingový ťah, keďže 8K rozlíšenie je aktuálne v smartfónoch tak trochu zbytočné. Režimy od Leica pri videu dostupné nie sú, máme tu ale podporu Dolby Vision.
Pri 4K rozlíšení už máme na výber medzi 60 alebo 30 fps, podobne ako aj pri slabšom rozlíšení 1080p. K dispozícii je aj optická stabilizácia obrazu, ktorá je však pri 4K/60 fps papierovo slabšia. Napriek tomu je veľmi dobrá a ani video natočené počas chôdze nie je takmer vôbec roztrasené.
Lepšia stabilizácia videa je dostupná len pre rozlíšenie 1080p/30 fps, kde je kvalita obrazu už viditeľne horšia a stabilizácia reálne nie je nijak výrazne lepšia od tej, ktorú máme k dispozícii pri 4K/60 fps. Za nás teda vyhráva video v rozlíšení 4K/60 fps.
Dynamický rozsah videa nie je úplne perfektný, no celkovo je kvalita videa spolu so stabilizáciou prekvapivo veľmi dobrá a dovolíme si povedať, že ide o jeden z najlepších smartfónov pre video od Xiaomi, ak nie vôbec najlepší.
Selfie len s prednou kamerou
Zaujímavou inováciou minuloročného modelu Xiaomi 11 Ultra bol jeho zadný, sekundárny displej. U nového modelu Ultra by si tento displej hľadal márne. Pre mnohých bol zbytočnosťou, no pri fotení selfie fotiek je obrovským prínosom, keďže si si mohol spraviť selfie aj pomocou hlavného fotoaparátu, ktorého kvalita je neporovnateľne vyššia.
Takto máme k dispozícii len prednú selfie kameru s rozlíšením 32 Mpx, ktorej kvalita je dobrá, no stále ponúka len 1080p / 30 fps video, zatiaľ čo konkurenčné značky už disponujú 4K videom aj zo selfie kamery.
Výdrž a nabíjanie
Xiaomi 12S Ultra ukrýva 4860 mAh batériu, ktorá poskytuje priemernú výdrž okolo jedného dňa, v závislosti od štýlu využívania smartfónu. Mierne prekvapení sme však ostali z podpory rýchleho nabíjania, ktoré má “len” 67 W.
Mnoho aj výrazne lacnejších modelov od Xiaomi podporuje rýchlejšie nabíjania, preto sme očakávali 120 W nabíjanie aj v tomto modeli. Poteší však podpora bezdrôtového nabíjania s výkonom 50 W, na ktoré sa v poslednej dobe pomerne často zabúda. K dispozícii je aj reverzné, 10 W nabíjanie.
67 W káblové nabíjanie prebieha nasledovne:
kapacita batérie
čas
20 – 50 %
10 minút a 56 sekúnd
75 %
25 minút a 42 sekúnd
90 %
33 minút a 26 sekúnd
100 %
44 minút a 36 sekúnd
Android 12 a MIUI 13 v čínskej verzii
Nový vlajkový model je vybavený najnovším Androidom vo verzii 12 s grafickou nadstavbou MIUI vo verzii 13. Keďže Xiaomi 12S Ultra zatiaľ nemá globálnu verziu a ani nevieme, či sa jej dočkáme, objednali sme verziu určenú pre čínsky trh. Tej žiaľ chýba 4G LTE pásmo B20, ktoré sa na Slovensku využíva v obciach a menších mestách.
Ako sme už spomínali vo viacerých recenziách smartfónov bez podpory pásma B20, v meste sme fungovali absolútne bez problémov. 800 MHz pásmo známe pod skratkou B20 totiž nie je jediným 4G pásmom, ktoré sa u nás využíva. My sme sa väčšinu času počas testovania zdržiavali v Košiciach, kde sa smartfón pripájal na pásmo B7 (Telekom). V dedinách už treba rátať s obmedzeniami v podobe 3G alebo EDGE sietí.
Čo sa týka systému MIUI v súvislosti s čínskou verziou, nájdeme tu niekoľko čínskych aplikácií a tiež čínsky Mi Store. Zbytočných aplikácií ale nie je veľa, takže nám vôbec neprekážali. Notifikácie fungovali správne po nastavení autoštartu a zrušení šetrenia batérie. Celkovo sme so systémom nemali žiadne problémy. Fungoval svižne, dizajnovo je zvládnutý dobre a ponúka dostatok možností pre úpravu nastavení.
Štandardne čínsky systém neobsahuje Google aplikácie ako Chrome, YouTube, Mapy či Gmail. Tie si však môžeš doinštalovať cez obchod Google Play, ktorý nám predinštaloval predajca, prípadne si môžeš vyhľadať APK súbory cez prehliadač.
Čítačka odtlačkov v displeji a fungujúce NFC
Ako sme už naznačili aj v úvode, čítačka odtlačkov prstov sa nachádza v displeji. Nejde síce o 3D ultrazvukovú čítačku akú má napríklad iQoo 9 Pro, takže občasné zaváhania nie sú ničím nezvyčajným. Celkovo tak ide o štandardnú čítačku v displeji, akú má dnes väčšina smartfónov. Svojou rýchlosťou a presnosťou neohúri, no ani nesklame.
Napriek čínskej verzii smartfónu nechýba podpora NFC a fungujúce bezkontaktné platby prostredníctvom aplikácie Peňaženka (Wallet), ktorá je náhradou za Google Pay. Jediným krokom, ktorý sme museli urobiť navyše bolo nastavenie predvolenej aplikácie pre platby na Google Pay (tu sa ešte zobrazoval starý názov). Bez tohto nastavenia sa bude používať Mi Wallet, takže platba neprebehne úspešne.
Podpora Dolby Atmos
Xiaomi sa znova vracia k spolupráci so spoločnosťou Harman Kardon, ktorej logo nájdeš na vrchnej strane smartfónu, hneď vedľa reproduktoru. Poteší aj podpora priestorového zvuku vďaka technológii Dolby Atmos.
Zvuk reproduktorov je charakteristický jemne výraznejšími výškami a stredmi a menej výraznými basmi. Celkovov však hrajú výborne aj pri maximálnej hlasitosti.
Xiaomi 12S Ultra: Záverečné zhodnotenie
Od nového vlajkového modelu Xiaomi 12S Ultra sme mali vysoké očakávania, najmä od spolupráce so spoločnosťou Leica. Ako smartfón fotí nájdeš v našej recenzii, no ak by sme mali fotoaparáty stručne zhodnotiť, fotia výborne. Isté nedostatky sa síce nájdu, hlavne pri slabom alebo umelom osvetlení, no celkovo je najmä hlavný fotoaparát veľmi slušný a hodný vlajkového modelu. Od spolupráce s Leica sme však čakali ešte o niečo viac a žiadny “wow-efekt” sa nekoná.
V pozitívnom zmysle nás prekvapilo video a najmä jeho stabilizácia, ktorá konečne funguje veľmi dobre. V neposlednom rade poteší štandardne výborný AMOLED displej a vysoký výkon vďaka procesoru Snapdragon 8+ Gen 1, vďaka ktorému sme v AnTuTu dosiahli skóre viac ako 1 milión bodov. Oceňujeme aj luxusný dizajn s koženým povrchom zadného krytu s veľkým okrúhlym modulom s fotoaparátmi.
Medzi jeho slabšie stránky by sme zaradili vyššiu hmotnosť, “len” 67 W nabíjanie a absenciu 4G pásma B20.
Dlouho jsem čekal na tento telefon a měl vysoká očekávání. Mi 11 Ultra byla a je vynikající telefon, obzvlášť díky možnosti globální nadstavby systému. Viděl jsem nespočet recenzí a můj názor na telefon je rozpačitý. Nenabízí v podstatě nic navíc oproti 11, fotoaparát je evidentně nedovyladěný a má své neduhy. Optická čtečka není prý moc dobrá na dnešní poměry, baterie je svou výdrži spíš podprůměr. Displej má větší rámečky než u 11, takže je zde menší využití čelního panelu. 11 Ultra, dle mého, udělala ten wow efekt se vším všudy, díky obřím senzorům. Tehdy se jim nikdo ani nepřiblížil svou fyzickou velikostí. Zadní displej taky zajímavá záležitost a stále velmi rychlé napájení. Globální verze se dá sehnat v tradingshenzen v top uspořádání 12GB + 512GB pod 20tis Kč. 12S Ultra v čínské verzi (což je problém) stejné uspořádání za skoro 33tis. Sháním nový telefon a čekám na Vivo X80 Pro+ jinak beru za tu skvělou cenu 11 Ultra, která je stejně dobrá jako 12S Ultra a svým hardwarem bude stíhat vše bez problémů dalších 5 let.