Do redakcie sa nám dostal najnovší robotický vysávač od značky Dreame, ktorý sa predáva pod modelovým označením Dreame D9. Ide o high-end model od tejto značky, ktorý ponúka sací výkon 3000 Pa, výdrž 150 minút a funkciu mopovania. Podrobne sme ho otestovali, a keďže len nedávno sme recenzovali obľúbený Viomi SE, v závere nájdeš aj stručné porovnanie.
V skratke o značke Dreame
Predpokladáme, že značka Dreame je všetkým našim čitateľom dobre známa. Založená bola v roku 2015 so zameraním na vysávače a iné elektrické spotrebiče určené na udržiavanie čistoty v domácnosti. Koncom roka 2017 sa spoločnosť pridala pod čínskeho giganta Xiaomi.
Od svojho založenia prišla spoločnosť Dreame s mnohými inováciami a viac ako 150 patentami vo svojom odbore. V jej portfóliu nájdeme okrem dvojice robotických vysávačov aj niekoľko tyčových vysávačov.
Kde kúpiť Dreame D9
Robotický vysávač Dreame D9 sme na recenziu zakúpili u nášho partnera Geekbuying, kde bol dostupný v európskom sklade. Vďaka tomu nám bol doručený za niekoľko pracovných dní bez akýchkoľvek colných poplatkov či DPH.
Základné parametre v skratke
Robotický vysávač Dreame D9 má rozmery 350 x 350 x 96.8 mm a váži 3.8 kg. Predáva sa len v bielej farbe. O pohon sa stará kvalitný, japonský, bezuhlíkový motor Nidec.
Vysávač používa pre svoju navigáciu pokročilý laserový systém LDS 3.0. Tento systém dokáže skenovať 2080 bodov za sekundu a jeho presnosť sa pohybuje na úrovni 10 mm. O plánovanie trasy sa stará systém SLAM, ktorý má spoločnosť Dreame patentovaný. Ide o nový, inteligentný algoritmus, ktorý je podľa výrobcu možné prirovnať k ľudskému mozgu.
Integrovaná batéria má 5200 mAh a výdrž na jedno nabitie je približne 150 minút. Vysávač dokáže vďaka svojim senzorom rozpoznať koberec a prispôsobiť mu štýl vysávania. Nádoba na prach má objem 570 ml, zatiaľ čo inteligentná nádržka na vodu má 270 ml.
K dispozícii je sací výkon 3000 Pa, 4 úrovne vysávania a 3 úrovne mopovania. HEPA filter zachytáva častice od veľkosti 0.3 mikrónov a mopovanie odstraňuje až 99.9 % baktérií.
Vysávač podporuje aj hlasové ovládanie pomocou Amazon Alexa.
Obsah balenia a kvalita spracovania
Vysávač prichádza v bielej krabici, ktorá je vložená do ďalšej, klasickej krabice. Ak sme v predchádzajúcich recenziách písali o produktoch, ktoré sú veľmi precízne zabalené, Dreame D9 práve tromfol všetky ostatné produkty. Všetko je tu krásne umiestnené v samostatnej krabičke a následne v bielom obale. Zároveň má každá krabička svoje miesto, aby tvorili dokonalý priestor pre umiestnenie vysávača.
Vo vrchnej časti je umiestnený návod na použitie a pod ním je samotný vysávač. V spomínaných malých krabičkách pod vysávačom nájdeš dokovaciu stanicu, kábel pre pripojenie do elektriny, trojramennú metličku a mop s nádržou na vodu. Nenachádzajú sa tu žiadne náhradné diely ani filter navyše.
Vysávač je celý biely, okrem navigačného systému, ktorý je vo vnútri červenej farby. Na vrchnej strane nájdeš 3 tlačidlá pre: zapnutie / vypnutie, návrat domov a zónové vysávanie. Zároveň je tu otvárateľný kryt, pod ktorým je schovaná priehľadná nádoba na prach s HEPA filtrom. Okrem nej je tu ešte malá metlička so zahnutým koncom pre čistenie rotačného valca a odstránenie vlasov.
Spodnej strane dominuje oranžová rotačná kefa s čiernymi štetinami a veľké gumené kolesá s hlbokým dezénom. Celý diel s rotačnou kefou nie je uchytený napevno, čo umožňuje vysávaču prispôsobiť prítlak kefy k vysávanému povrchu. Rotačnú kefu je samozrejme možné demontovať a vyčistiť, prípadne umyť pod tečúcou vodou.
Prvé zapnutie a pridanie do aplikácie Xiaomi Home
Keďže spoločnosť Dreame patrí pod Xiaomi, Dreame D9 využíva aplikáciu Xiaomi Home. Vysávač sa zapína stredným tlačidlom vo vrchnej časti. Hneď po zapnutí sa ozve hlasový oznam, ktorý ťa požiada o spojenie s aplikáciou. Celé párovanie je sprevádzané príjemnými zvukovými správami, ktoré sú po anglicky, no sú veľmi čisté a zrozumiteľné.
Ako už určite vieš, po otvorení aplikácie Xiaomi Home máš v hornej časti možnosť pridania nového zariadenia. Aplikácia dokáže nové zariadenie v okolí rozpoznať automaticky, a preto nám hneď ponúkla pridanie vysávača Dreame D9. Ak by sa tak nestalo, zariadenie je možné vyhľadať v zozname aj manuálne.
Hneď po pridaní robotického vysávača do aplikácie nám bola ponúknutá aktualizácia jeho firmvéru. Tá trvala nekonečných 40 minút, čo nás nepríjemne prekvapilo. Azda žiadne zariadenie sa nám takto dlho ešte neaktualizovalo. Update ale prebehol úspešne.
Prvé vysávanie, mapovanie priestoru a prekážky
S prvým vysávaním sa automaticky spája objavovanie priestoru a vytvorenie mapy. Dreame D9 patrí medzi robotické vysávače, ktoré rozpoznávajú prekážky nárazom. Polovicu obvodu vysávača tvorí akýsi nárazník, ktorý sa pri kontakte s prekážkou zatlačí, na základe čoho vie vysávač, že došlo ku kontaktu s prekážkou.
Vysávač prešiel prvú miestnosť po jej obvode a následne ju povysával dobre známym spôsobom, tzv. esíčkami. Postupne takto prešiel celým bytom, okrem kúpeľne a WC, kde ale máme prahy vyššie ako 2 cm (konkrétne 2.3 cm). Maximálna výška prekážky, ktorú ešte vie prekonať sú práve 2 cm.
Jednotlivé miestnosti sa v aplikácii zobrazujú postupne, tak ako ich vysávač objavuje. Prvé vysávanie však napriek tomu netrvá dlhšie ako bežné vysávanie.
Úrovne vysávania a jeho kvalita
Dreame D9 ponúka 4 úrovne vysávania, ktoré sú rozdelené podľa výkonu. Konkrétne tu nájdeš tieto režimy: tichý, štandardný, silný a turbo. Rozdiel v kvalite vysávanie medzi nimi nie je príliš viditeľný, ani úroveň hluku sa takmer nemení. Bežný prach povysáva vysávač aj v tichom režime, no poďme sa pozrieť ako si poradí s niečím ťažším.
Na podlahu v kuchyni sme rozsypali ryžu a šošovicu. Vysávač sme poslali povysávať len tento priestor v štandardnom režime. Ako môžeš vidieť aj na fotografiách, na podlahe ostalo pomerne dosť nečistôt. Väčšinu odstránil až na druhý pokus, no stále to nebolo úplne dokonalé. Niekoľko zrniek ryže ostalo na podlahe a zopár ich vysávač pomocou trojramennej štetiny odstrelil do vedľajšej miestnosti.
Robotické vysávače všeobecne zbierajú nečistotu na rozdiel od klasických vysávačov hlavne pomocou štetín rotačnej kefy. Preto majú väčšinou problém s pevnými nečistotami hrubšieho zrna.
Čo sa týka kobercov s dlhším vlasom, s tými má prekvapivo Dreame D9 problém. Viackrát sa nám stalo, že vysávač sa na takomto koberci zasekol a aplikácia nám oznámila, aby sme vyčistili kefu. Koberec pritom nemá až taký dlhý vlas, aby sa do rotačnej kefy zamotal. V aplikácii nájdeš možnosť, pri ktorej vysávač automaticky zvýši výkon, keď sa nachádza na koberci. Preto sme neočakávali, že bude mať s kobercom problém.
Mopovanie
Dreame D9 má odnímateľný mop s antibakteriálnou handričkou, ktorá sa jednoducho zasúva do mopu a prichytáva sa suchým zipsom. Voda sa v tomto prípade leje do plastovej nádrže, ktorá je v odnímateľnom plastovom mope, nie v nádobe na prach. Tá je priehľadná, takže pekne vidieť aj hadičky, ktoré vodu privádzajú na handričku.
Pri mopovaní sú na výber 3 úrovne: nízka, stredná a vysoká. Tieto úrovne sú odstupňované na základe množstva vody, ktorú vysávač počas mopovania využije.
Neočakávali sme príliš kvalitné zmývanie, no pri najvyššom stupni je podlaha skutočne mokrá bez vynechaných častí. Na dlažbu sme tentokrát rozliali vodu zmiešanú s kakaom, vodu so zubnou pastou a na jedno miesto sme roztreli samotnú zubnú pastu. Všetko sme to nechali cez noc vyschnúť a ráno sme zapli mopovanie na najvyššom výkone.
Ako sme očakávali, keďže vysávač prejde každé miesto len raz, nedokáže odstrániť zaschnutú špinu z podlahy na jedenkrát. Zvládne to ale po opakovanom zmývaní? Nie tak celkom. Aj po treťom zmývaní na podlahe stále ostali škvrny. Ani Dreame D9 teda nedokáže dostatočne kvalitne zmývať, podobne ako iné robotické vysávače.
Mapa a jej prispôsobenie
Po prvom vysávaní sa nám v aplikácii zobrazila mapa bytu. Žiaľ, tá sa nám automaticky nerozdelila na jednotlivé miestnosti. To sme museli urobiť manuálne v správe máp. Okrem rozdelenia mapy na miestnosti je možné aj mapu vymazať, zlúčiť miestnosti alebo ich premenovať. Premenovanie ale nefunguje tak, že si miestnosť nazveš vlastným pomenovaním. Musíš si vybrať z izieb, ktoré sú k dispozícii v angličtine. Potom sa na mape zobrazí len logo miestnosti, bez názvu.
Miestnosti sú farebne odlíšené, no pravdepodobne sú dostupné len 4 farby, keďže niektoré miestnosti dostali rovnakú farbu. Počas rozdeľovania mapy na menšie miestnosti sme narazili na problém, kedy nám aplikácia zahlásila, že rozdeľovaná časť je menšia ako 1 m2, čo ale nie je pravda.
Miernym negatívom je dlhé načítavanie mapy. Takmer vždy po otvorení aplikácie Mi Home a rozkliknutí vysávača trvalo pomerne dlho, kým sa nám načítala mapa. Kým sa tak stane zobrazujú sa na jej mieste rôzne tipy pre používanie vysávača. Pri častom používaní počas testovania nám dlhé načítavanie začínalo vadiť, pretože to niekedy trvalo aj minútu.
Po niekoľkých vysávaniach sa nám na mape objavil neexistujúci priestor. Pravdepodobne to spôsobila chrómová stojanová lampa s väčším lesklým podstavcom, keďže lesklé predmety, ktoré spôsobujú rôzne odrazy občas zapríčinia robotickým vysávačom problémy. Tento priestor sa ale z mapy nedal zmazať, preto sme mapu museli resetovať. Po resetovaní nám vysávač načítal inak otočenú mapu, preto vidíš v screenshotoch v článku rôzne mapy.
Možnosti čistenia
Ako sme už spomenuli vyššie, Dreame D9 ponúka vysávanie a mopovanie vo viacerých úrovniach. Ak pripojíš k vysávaču mop, automaticky bude pri najbližšom zapnutí mopovať. Počas mopovania Dreame D9 pravdepodobne aj vysáva. Nikde sa táto informácia neuvádza, no súdime tak podľa úrovne hluku.
Na úvodnej obrazovke sa nachádzajú tri možnosti upratovania. Robotický vysávač môže prejsť celý byt, zvolené miestnosti (jednu alebo viac), prípadne len konkrétnu zónu, ktorú vyznačíš na mape. Z hlavnej obrazovky vieš na mape vyznačiť aj zakázané miesta, prípadne virtuálne steny, ktorým sa vysávač vyhne.
Ďalšie nastavenia v aplikácii
Dreame D9 podporuje niekoľko rôznych nastavení. Spomenieme si aspoň tie zaujímavejšie. Nájdeš tu napríklad prispôsobenie hlasitosti zvukových oznámení z vysávača s voľbou jazyka. Slovenčina ani Čeština sa tu ale nenachádzajú. Vieš si tu zapnúť alebo vypnúť funkciu zvýšeného výkonu pri vysávaní kobercov, pokračovanie vysávania po nabití, ak sa vysávač vybije počas vysávania alebo DND mód.
V nastaveniach sa volia aj úrovne vysávania a mopovanie. Túto možnosť by sme videli radšej na úvodnej obrazovke. Z nastavení si vieš naplánovať vysávanie či mopovanie na konkrétny čas, ktoré sa môže aj opakovať.
Skontrolovať si tu vieš aj aktuálne opotrebenie hlavnej kefy, bočnej kefky a filtra. Tieto hodnoty sú vypočítané len na základe počtu vysávaní a ich trvania. Po výmene týchto komponentov sa ich opotrebenie resetuje manuálne, takže tu nečakaj žiadne senzory, ktoré ťa dokážu informovať o reálnom stave týchto spotrebných dielov.
Nachádza sa tu aj história všetkých činností, kde nájdeš aj štatistické informácie o tom, koľko metrov štvorcových si už vyčistil, koľkokrát bol vysávač zapnutý a koľko minút pracoval.
Ak máš k dispozícii nejaké smart home zariadenia, či senzory, ktoré by si vedel využiť pre automatizáciu svojej domácnosti s použitím robotického vysávača, aj túto možnosť nájdeš v nastaveniach. Zvyšné nastavenia už nepoúkajú nič extra, čo by stálo za zmienku. Nájdeš tu zdieľanie zariadenia, čo ale vieš vykonať aj priamo z aplikácie Mi Home, premenovanie vysávača, kontrolu aktuálnej verzie firmvéru a podobne.
Výdrž a nabíjanie
Plocha bytu, ktorú Dreame D9 prešiel pri vysávaní nášho bytu bola 36 m2, trvalo mu to 33 minút. Do úplného vybitia dokázal robotický vysávač fungovať na turbo móde 110 minút. Pri nedostatočnej kapacite batérie sa vysávač vráti k nabíjacej stanici a po dobití na dostatočnú kapacitu pokračuje vo vysávaní, tam kde skončil.
Nabitie do 100% trvá približne 4 hodiny. Aplikácia nezobrazuje stav batérie v percentách.
Záver a krátke porovnanie s Viomi SE
Viomi SE ponúka veľmi podobné parametre v rovnakej cenovej hladine. Dreame D9 má väčší objem nádržiek na prach a vodu, o niečo vyšší sací výkon, no neponúka možnosť ukladania viacerých máp ani tzv. mopovanie v tvare Y. Ktorý je lepší? Pre nás to bol práve Viomi SE. Ten nemal žiadny problém s kobercom s dlhším vlasom a mal lepší štýl mopovania.
Dreame D9 vysáva síce rýchlejšie, no jeho trasy sa vôbec neprekrývajú, na rozdiel od Viomi SE, ktorého trasy sa počas vysávania vždy mierne prekrývali, takže pri Dreame D9 je väčšia šanca, že nejaké nečistoty vynechá. Vidieť to na mapách po vysávaní z jednotlivých vysávačov. Na sreenshotoch môžeš vidieť, že Viomi SE má tieto trasy hustejšie, aj keď sú v opačnom smere.
Navyše, Viomi SE nemal žiadny problém s dlhým načítavaním mapy alebo objavovaním neexistujúcich miestností a ponúka viac nastavení vrátane uloženia rôznych máp (max 5).
Tým nechceme povedať, že by bol robotický vysávač Dreame D9 zlý, no má svoje muchy. Ako sme spomínali, načítava mapu veľmi dlho, zasekáva sa na koberci s dlhším vlasom a neprechádza miestnosti až tak dôkladne.
Vzhľadom na obstarávaciu cenu ale ide o slušný vysávač, a ak sa rozhodneš z akéhokoľvek dôvodu pre Dreame D9, určite budeš spokojný. Bežné nečistoty povysáva dobre, ponúkne elegantný dizajn, nízku hlučnosť, nádoby na prach a vodu s veľkým objemom a predovšetkým dobrú výdrž.
Dobrý večer, mame tento vysávač a sme s ním spokojný. Keďže je náš prvý nemám s čím porovnávať ale veľmi si ho chválime. Akurát zatiaľ neviem naň nájsť náhradné hepa filtre. S vysavaním sme spokojný akurat niekedy mu zblbne mapa ale to len vtedy keď sa ku nemu dostanú deti a začnú sa s ním “hrať” 😁.
Mam także ten odkurzacz. Wszytko fajnie i pięknie. Jest u mnie jeden minus. Po wczytaniu mapy, podzieleniu na pokoje i po wybraniu tylko jednego pokoju do sprzątania, odkurzacz dociera do tego pokoju, obraca się i kończy pracę komunikatem, że zostało zakończone sprzątanie i wraca do bazy. Powrót do bazy bezproblemowy. Wczytywałem mapę kilka razy, dzieliłem na pokoje i wciąż to samo. Nie wiem o co chodzi. Oprogramowanie aktualne. Mieliście/macie też coś takiego?