Len nedávno sme ti na našej stránke XiaomiPlanet.sk predstavili úplnú novinku medzi robotickými vysávačmi, vlajkový model Roborock S7 Max Ultra. Keďže sme mali možnosť testovať túto novinku ešte pred uvedením do predaja, medzi prvými v Európe ti prinášame exkluzívnu recenziu.
V našej podrobnej recenzii sa pozrieme na všetky funkcie tohto nadupaného robotického vysávača, otestujeme kvalitu vysávania, mopovania a nezabudneme ani na test výdrže na jedno nabitie.
Kde kúpiť Roborock S7 Max Ultra?
Náš partner Geekbuying, ktorý nám vysávač poskytol na testovanie, spúšťa exkluzívny predaj tohto nadupaného robotického vysávača. Prvých 200 objednávok zároveň získa aj darček v podobe 8 kusov príslušenstva zdarma.
Doručenie z poľského skladu je bez dodatočných poplatkov kuriérom priamo k tebe domov. Predajca Geekbuying na produkty značky Roborock poskytuje plnohodnotnú 2-ročnú záruku so servisom v rámci Európy.
Technické špecifikácie
Model | Roborock S7 Max Ultra |
---|---|
Rozmery vysávača | 350 x 353 x 96.5 mm |
Rozmery dokovacej stanice | 422 x 504 x 420 mm |
Sací výkon | 5500 Pa |
Batéria | 5200 mAh |
Výdrž na jedno nabitie | 180 minút pri tichom režime / do 300 m2 |
Hlučnosť | 67 dB |
Kapacita nádoby na nečistoty | 350 ml |
Kapacita nádoby na vodu | 200 ml |
Automatické vyprázdnenie vysávača | áno |
Automatické sušenie a čistenie mopu | áno |
Sonické mopovanie | áno |
Skenovanie priestoru | LiDAR a 3D skenovanie |
Precízne balenie
Roborock S7 Max Ultra nám doviezol kuriér spoločnosti DPD v pomerne veľkej krabici s rozmermi 51.5 x 51.5 x 44.5 cm a hmotnosťou 17.6 kg. Ako už býva zvykom, Roborock balí svoje produkty veľmi kvalitne. Žiadneho poškodenia sa tak nemusíš obávať.
Vo vrchnej časti je stručný a prehľadný návod na úvodnú inštaláciu a použitie s ilustráciami, pod ktorým je už uložený samotný vysávač. Ten je rovnako ako všetky ostatné komponenty obalený ešte v priehľadnom silone.
Pod vysávačom je veľká nabíjacia stanica, o ktorej si ešte podrobne povieme neskôr, keďže je veľmi zaujímavá. Nachádzajú sa v nej tri nádoby a aj tie sú chránené fóliou.
Nechýba napájací kábel, podrobný návod na použitie v angličtine a nájdeme tu aj malý bonus v podobe jedného vrecka na nečistoty navyše.
Kvalita spracovania a dizajn vysávača
My máme k dispozícii Roborock S7 Max Ultra v bielej farbe, no k dispozícii je aj v čiernom prevedení. Dizajn sa na prvý pohľad nijak nevymyká štandardu, no máme tu niekoľko zaujímavých prvkov.
Vo vrchnej časti sa nachádza systém LiDAR a trojica tlačidiel. Konkrétne ide o tlačidlá pre vypnutie / zapnutie, čistenie aktuálneho priestoru a návrat do nabíjacej stanice. Okrem nich tu je aj otvárateľný poklop, pod ktorým sa ukrýva nádoba na prach s kapacitou 350 ml. Tá obsahuje aj umývateľný filter.
Po obvode vysávača si môžeme všimnúť niekoľko zaujímavých častí. Nachádza sa tu dvojica konektorov, ktoré slúžia na nabíjanie, 3D kamera za čiernym krytom v prednej časti a prípojka na vodu na opačnej strane.
Červená gumená rotačná kefa v spodnej časti sa stará o zbieranie nečistôt. Uložená je v plastovom prvku, ktorý sa dokáže spolu s kefou mierne prispôsobiť vysávanému povrchu. Samozrejmosťou je aj bočná metlička, senzory proti pádu, kolieska s vysokým dezénom a mop.
Vyspelá dokovacia stanica RockDock Ultra
Nabíjacia stanica RockDock Ultra je mimoriadne zaujímavá. Má rozmery až 422 x 504 x 420 mm, takže rozhodne nejde o žiadnu kompaktnú nabíjaciu stanicu.
V hornej časti sú tri nádoby – prvá zľava je pre znečistenú vodu, druhá pre čistú vodu a v tretej je vrecko na prach. Roborock S7 Max Ultra sa totiž nie len že dokáže sám vyprázdniť, no v dokovacej stanici si aj umyje mop a dokonca ho aj vysuší.
Čo sa týka vody, tú si tiež odoberie z dokovacej stanice. Podrobnejšie si tento proces rozoberieme v kapitole o mopovaní.
Spodná strana obsahuje ešte jednu zaujímavosť. Nachádza sa tu nenápadná kefka, ktorá čistí mop, keďže Roborock S7 Max Ultra nemá klasický mop. Väčšina vysávačov má odnímateľnú nádobu na vodu, na ktorej je uchytená handrička mopu. Vodu v takom prípade dopĺňaš do tejto nádobky a mop čistíš ručne.
Roborock S7 Max Ultra ťa týchto starostí zbaví. Vodu si nasaje sám z dokovacej stanice a mop nemusíš vyberať, keďže sa vyčistí sám pomocou spomínanej kefky. A či ostane mokrý? Nie, dokovacia stanica disponuje aj systémom pre vysušenie mopu.
Značka Roborock tak posúva pohodlnosť na vyššiu úroveň, keďže sa nemusíš starať o vyprázdnenie nádoby na prach ani o čistenie a sušenie handričky mopu. Všetky tieto činnosti zvládne dokovacia stanica spolu s vysávačom automaticky.
Aplikácia a možnosti čistenia
Nový Roborock S7 Max Ultra spolupracuje s aplikáciou Roborock alebo Xiaomi Home. My sme zvolili aplikáciu s rovnomenným názvom vysávača. Samotné párovanie prebiehalo bez akýchkoľvek komplikácií, jednoducho a rýchlo.
Už po prihlásení sa do aplikácie Roborock nám smartfón automaticky vyhľadal vysávač v blízkosti smartfónu. Proces párovania spočíva v pripojení sa na lokálnu WiFi sieť vysávača, ktorá sa prepojí s našou domácou WiFi. Celý proces netrval viac ako pár minút a na jeho konci nás aplikácia previedla ešte základnými nastaveniami.
Tu sme si mohli zvoliť, či budeme vysávač používať na viacerých poschodiach a či chceme využívať niektoré inteligentné funkcie, ktoré však nájdeme aj v nastaveniach.
Nasledovalo prvotné skenovanie miestností, kedy vysávač len rýchlo prešiel našim bytom aby objavil jednotlivé priestory. Potom sa už v aplikácii zobrazila mapa rozdelená na jednotlivé izby.
Úrovne vysávania a mopovania
Nastavenia jednotlivých úrovní vysávania a mopovania máme k dispozícii hneď z úvodnej obrazovky, kde sa nachádza aj mapa. Čistiť môžeme celý byt, vybrané miestnosti alebo zónu, ktorú označíme na mape. Pri izbách a zónach máme navyše k dispozícii aj počet opakovaní od 1 do 3.
Čo sa týka jednotlivých možností, tu máme k dispozícii vysávanie spolu s pomovaním, samostatné mopovanie, samostatné vysávanie alebo vlastný režim. Vo vlastnom režime si sám používateľ vyberá spomedzi vyššie spomenutých režimov zvlášť pre každú miestnosť.
Takto môže Roborock S7 Max Ultra napríklad povysávať obývačku, pozmývať v kuchyni a povysávať so súčasným mopovaním v detskej izbe.
Poďme sa ešte pozrieť na jednotlivé úrovne mopovania a vysávania pri spomenutých režimoch. Pri súčasnom vysávaní aj mopovaní máme na výber 4 úrovne vysávania: tichý, vyvážený, turbo a max.
Úrovne mopovania sú tri: slabá, stredná a intenzívna. Líšia sa v množstve vody, ktorú vysávač použije. Zároveň tu nájdeme aj dvojicu trás, rýchlu a štandardnú. Pri rýchlej trase vysávač neprechádza po obvode miestností, takže tento režim je síce rýchlejší, no vysávanie a mopovanie je menej kvalitné.
V režime mopovania si vieme zvoliť spomedzi troch úrovní pomovania, ktoré sme už spomenuli vyššie, no máme tu navyše rozšírenú voľbu trasy: Fast, Standard, Deep a Deep+. Pri úrovniach Deep a Deep+ vysávač prechádza každé miesto dvakrát. V režime Deep+ navyše spomalí a mopuje tichšie.
V režime samostatného vysávania je k dispozícii navyše úroveň MAX+, ktorá je tou najsilnejšou.
Rýchlosť vysávania, mopovania a výdrž na jedno nabitie
Keďže máme na výber pomerne široké spektrum nastavení jednotlivých úrovní, porovnali sme si aspoň niektoré, aby ste mali vy, naši čitatelia aspoň približnú predstavu o rýchlosti mopovania a vysávania. Zároveň sme tak otestovali aj výdrž na jedno nabitie, o ktorú sa stará 5200 mAh batéria.
Vysávali sme byt, v ktorom je voľná podlahová plocha približne 32 m2. V režime súčasného vysávania aj mopovania so sacou silou na úrovni Turbo, mopovaním na strednej úrovni pri štandardnej trase to trvalo vysávaču 34 minút. Z batérie sa minulo 33 %.
S rovnakými úrovňami mopovania aj vysávania, no pri zrýchlenej trase sa celkový čas znížil na 21 minút a kapacita batérie klesla len o 14 %.
Samostatné vysávanie na vyváženej úrovni trvalo 32 minút a spotrebovalo 16 % batérie. Pri najvyššom režime MAX+ to bolo tiež 32 minút a kapacita batérie klesla o 29 %.
Klasické mopovanie trvá približne rovnako dlho ako vysávanie. Čo sa týka spotreby batérie, pri strednej úrovni mopovania so štandardnou trasou z batérie ubudlo na jedno mopovanie 14 %. Pre porovnanie, pri maximálnej úrovni mopovania s trasou Deep+ to trvalo až 52 minút a kapacita batérie klesla o 26 %.
Keď kapacita batérie klesne na 19 %, vysávač sa vráti do dokovacej stanice. Ak nedokončil vysávanie alebo mopovanie, po dobití pokračuje vo svojej činnosti tam, kde prestal. Nabíjanie z 19 % na 100 % trvá približne 3 hodiny.
Kvalita vysávania
Vysoký sací výkon až 5500 Pa sľubuje kvalitné vysávanie. To sme si samozrejme overili v našej domácnosti počas písania tejto recenzie. Na podlahu v kuchyni sme rozsypali ovsené vločky, kakao, múku a červenú šošovicu a boli sme zvedaví ako si s nimi vysávač poradí.
Vybrali sme si najvyššiu úroveň vysávania Max+ so štandardnou trasou. Na fotografii nižšie si môžeš pozrieť, ako vyzerala podlaha pred vysávaním.
Po prvom vysávaní ostalo na podlahe len niekoľko nečistôt. Zväčša išlo o tie, ktoré bočná metlička odstrelila na už povysávané miesta. Po druhom vysávaní už zmizli všetky nečistoty.
Čo sa týka kvality vysávania, tu musíme povedať, že nevidíme výrazný rozdiel medzi vysávačom, ktorý má sací výkon okolo 4000 Pa (napr. Roborock Q7 Max+) a najnovším Roborockom s 5500 Pa.
Nezabudnime spomenúť, že po skončení vysávania sa vysávač vráti do dokovacej stanice, ktorá automaticky vysaje obsah nádoby na prach vo vysávači do vrecka v dokovacej stanici.
Prepracované mopovanie
Mopovanie je pri tomto modeli vysávača obzvlášť zaujímavé. Ako sme už spomenuli aj v úvode, dokovacia stanica obsahuje viacero prvkov, ktoré vysávač počas mopovania využíva. Konkrétne ide o nádoby na čistú a znečistenú vodu, systém čistenia mopu a jeho sušenia.
Po spustení mopovania vysávač opustí dokovaciu stanicu aby sa otočil a zacúval nazad. Práve na opačne strane sa totiž nachádza prípojka na vodu, pomocou ktorej mu dokovacia stanica nadávkuje čistú vodu. Zároveň si tu vysávač aj namočí handričku mopu, aby vyrazil už s navlhčenou handričkou.
Počas mopovania sa ešte niekoľkokrát vráti do dokovacej stanice, kde sa pomocou kefky na jej spodku vyčistí mop od nečistôt. Ako často sa má vracať pre vyčistenie handričky si môžeš nastaviť v nastaveniach v rozmedzí 10 až 50 minút po 5-minútových skokoch (10,15,20,…). Druhou možnosťou je čistenie mopu podľa miestnosti, aby sa predišlo prenášaniu nečistôt medzi miestnosťami.
Aby toho nebolo málo, mop počas svojej činnosti vibruje až 3000 pohybmi za minútu vďaka technológii VibraRise. Prekvapivo tieto vibrácie pomerne výrazne počuť. Po skončení mopovania sa znova vyčistí handrička mopu. Toto čistenie je pomerne dôkladné, keďže trvá dokopy približne 3 minúty.
Na záver začne dokovacia stanica proces sušenia. Počas sušenia počuť mierny šum, no nejde o nič výrazné či rušivé. Dĺžka sušenia môže byť 2, 3 alebo 4 hodiny. Po troch hodinách bol mop zväčša už úplne suchý.
Dokovacia stanica obsahuje aj nenápadný filter v spodnej časti. Nachádza sa pod kefkou úplne vpravo. Ten sa odporúča pravidelne čistiť pod tečúcou vodou.
Čo sa týka objemu vody, ktoré vysávač spotrebuje, celú nádobu s vodou dokázal vysávač spotrebovať na 13 čistení handričky v rámci siedmych mopovaní nášho bytu. Kapacita nádoby na vody je približne 3 L.
Kvalita mopovania
Keďže mopovanie je pri tomto vysávači skutočne prepracované a plne automatické, máme vysoké očakávania. Na podlahu v kuchyni sme rozliali kakao, zelené potravinové farbivo a sirup a spustili sme samostatné mopovanie s maximálnou úrovňou Deep+.
Takto to vyzeralo pred mopovaním:
Zvyčajne pri testovaní robotických vysávačov na tomto mieste prikladáme fotografie po prvom, druhom, prípadne aj treťom mopovaní. Roborock S7 Max Ultra je však prvý robotický vysávač, ktorý v našom teste dokázal pozmývať všetky zaschnuté nečistoty na jedenkrát! Kvalita mopovania je tak perfektná.
Niekoľko malých škvŕn síce ostalo v špárach medzi dlažbou, no tieto škvrny sa čistia ťažko aj ručne, nie to ešte pomocou akéhokoľvek mopu.
Prispôsobenie mapy
Čo sa týka mapy, tá je plne prispôsobiteľná, podobne ako u iných vysávačov od značky Roborock. Tu nenájdeme žiadnu prevratnú novinku, preto si len v skratke spomeňme, aké máme možnosti pri úprave mapy.
Mapu si môžeme otáčať v krokoch vždy o 90° do oboch strán a meniť jednotlivé miestnosti. Tie si vieme pomenovať vlastným názvom aj s diakritikou či spájať alebo rozdeľovať podľa svojich preferencií.
Nechýbajú ani tzv. no-go zóny, ktoré má vysávač vynechať, prípadne virtuálne steny. Nastaviť si vieme aj typ a smer vzoru podlahy, aby vysávač mohol vysávať v smere akom je podlaha uložená.
K dispozícii je aj 3D zobrazenie mapy, kde si môžeme pridať aj nábytok. Medzi ďalšie možnosti patrí napríklad aj prispôsobenie poradia vysávania jednotlivých miestností, kde nájdeme aj voľbu automatického poradia, kedy si vysávač sám určí poradie izieb.
Ďalšie nastavenia
Vysávanie či mopovanie si môžeš pomocou nastavení podrobne naplánovať na určený deň a čas s prípadným opakovaním. Zapnúť či vypnúť si môźeme aj pokročilé vyhýbanie sa prekážkam, ktoré mimochodom funguje veľmi dobre. Vysávač naráža do prekážok len minimálne.
Samostatnú kategóriu v nastaveniach má aj dokovacia stanica, kde nájdeme už vyššie spomenuté nastavenie frekvencie čistenia handričky mopu alebo aj úroveň tohto čistenia spomedzi troch možností: Light, Balanced a Deep. Tieto úrovne sú odstupňované podľa intenzity čistenia handričky a zároveň dĺžky trvania tohto procesu.
Podobné úrovne nájdeme aj pri automatickom vyprázdnení. Konkrétne ide o úrovne Smart, Light, Balanced a Max. Nastaviť si môžeme aj jazyk hlasových oznámení, no slovenčinu či češtinu by si tu hľadal márne.
Dostupné je aj nabíjanie počas nočného prúdu, režim nerušenia, či detský zámok. Nechýba ani bodové čistenie alebo diaľkové ovládanie pohybu.
Každé vysávanie či mopovanie sa ukladá do histórie, ktorá je vždy dostupná tiež v nastaveniach. Zároveň sa tu zobrazuje aj stav jednotlivých komponentov ako sú filter, rotačná kefka, bočná metlička, senzory, mop, vodný filter, kefka v dokovacej stanici a vrecúško na prach. Kapacita vrecka je 1.8 L a vydržať by malo 1 až 2 mesiace, no stav jeho naplnenia nie je monitorovaný.
Roborock S7 Max Ultra: Záverečné zhodnotenie
Roborock S7 Max Ultra je veľmi zaujímavý model s viacúčelovou dokovacou stanicou RockDock Ultra. Tá zaujme už na prvý pohľad svojou veľkosťou, no jej najzaujímavejšie vlastnosti ukrýva vo vnútri. Disponuje nádobami na čistú vodu, znečistenú vodu a vreckom na prach.
Okrem nich tu však nájdeme aj prepracovaný systém dávkovania vody do vysávača, čistenie handričky mopu pomocou kefky a sušenie mopu. Vysávač sa tak postará o všetko sám, automaticky, bez tvojho zásahu.
Poteší aj vysoký sací výkon 5500 Pa, no nás zaujal najmä svojim kvalitným, vibračným mopom. Vďaka nemu sa jednoznačne radí medzi tie najlepšie robotické vysávače s mopom, keďže dokáže reálne pozmývať aj zaschnuté nečistoty na jedenkrát.
Menším negatívom sú azda len rozmery dokovacej stanice a mierne zvýšený hluk počas vibračného mopovania.