Dcérska značka Xiaomi, Redmi nedávno predstavila svoj vôbec prvý tablet pod názvom Redmi Pad. Zaujme najmä kvalitným spracovaním s elegantným dizajnom a veľkým 2K displejom.
Rozruch však spôsobil použitý procesor, keďže výrobca si vybral Helio G99 od MediaTeku. V našej recenzii sa pozrieme nie len na jeho výkon, no oboznámime ťa so všetkými našimi skúsenosťami, ktoré ti pomôžu pri rozhodovaní o kúpe.
Kde kúpiť Redmi Pad?
Nedávno predstavený Redmi Pad v globálnej verzii prichádza do predaja cez známe internetové trhovisko DHgate. Overený predajca tam novinku predáva z nemeckého skladu, pričom na Slovensko ti produkt doručí bez nutnosti doplácať akékoľvek colné poplatky. Poštovné je úplne zadarmo a zásielka ti dorazí expresne do 7 dní.
Aktuálne kupóny s najlepšími cenami pre Redmi Pad
Technické špecifikácie
Model | Redmi Pad |
---|---|
Rozmery | 250.38 x 157.98 x 7.05 mm |
Hmotnosť | 445 g |
Displej | 10.61" IPS |
rozlíšenie 1200 x 2000 px | |
Obnovovacia frekvencia 90 Hz | |
Jas 400 nitov | |
Procesor | MediaTek Helio G99 (2.2 GHz) |
Fotoaparáty | predný 8 Mpx |
zadný 8 Mpx | |
Reproduktory | 4 s podporou Dolby Atmos |
RAM a úložisko | LPDDR4X + UFS 2.2 |
Podpora microSD kariet | áno |
Batéria a nabíjanie | 8000 mAh s 18 W nabíjaním |
Konektivita | Bluetooth 5.3; WiFi 5 (2.4 GHz a 5 GHz); USB-C |
Operačný systém | MIUI 13 |
Podpora SIM kariet | nie |
Obsah a kvalita balenia
Redmi Pad sa predáva v plochej tvrdej kartónovej krabici s rozmermi 16.7 x 26 x 4.1 cm s celkovou hmotnosťou 829 g. Po odobratí vrchného dielu sa pozeráme priamo na tablet, ktorý je prekvapivo chránený namiesto silonu kvalitnejšou textíliou.
Pod tabletom ešte nájdeme nabíjací adaptér a USB-C kábel spolu so stručným manuálom a záručnou kartičkou. Na rozdiel od smartfónov nám tu chýba akékoľvek puzdro, ktoré sa tentokrát predáva len zvlášť ako doplnkové príslušenstvo.
Čo sa týka celkovej kvality balenia, predajca nám tablet zaslal obalený bublinkovou fóliou v štandardnej silonovej obálke. Tvrdá produktová krabica spolu s vrstvou bublinkovej fólie sú v tomto prípade dostatočné pre bezpečnú dopravu bez poškodenia.
Elegantný dizajn a špičková kvalita spracovania
Obavy z menej kvalitného spracovania v porovnaní s populárnym Xiaomi Pad nie sú absolútne na mieste. Konštrukcia tabletu je podobne ako u jeho konkurenta, kovová. Vďaka tomu pôsobí tablet z pohľadu kvality spracovania skutočne prémiovým dojmom.
Jeho celkové rozmery sú 250.38 x 157.98 x 7.05 mm a hmotnosť predstavuje 445 g. Hrany nie sú zaoblené, naopak, sú hranaté. Vďaka tomuto faktu sa nám v ruke nedrží ideálne. V tomto prípade tak znova vyhral dizajn nad pohodlím.
Tablet testujeme v grafitovej sivej farbe, no k dispozícii je aj strieborná a zelená. Najmä zelená s označením Mint Green vyzerá tiež veľmi zaujímavo a sviežo.
Rozmiestnenie prvkov ovládania
Čo sa týka rozloženia jednotlivých prvkov, pri pohľade na výšku máme na spodnej strane nabíjací USB-C port spolu s dvojicou mriežok reproduktorov.
Vrchná hrana obsahuje takisto dvojicu mriežok pre reproduktory a tlačidlo pre rozsvietenie displeja či zapnutie a vypnutie tabletu. Ľavá strana je prázdna, zatiaľ čo pravá je domovom pre tlačidlá ovládania hlasitosti, mikrofóny a slot pre micro SD kartu.
Práve táto hrana sa stáva vrchnou v prípade, že používame tablet na šírku. Z prednej strany je v tejto dlhšej hrane predná kamera v pomerne tenkom čiernom rámiku. Škoda, že pri používaní na šírku oboma rukami zakrývame dvojicu mriežok pre reproduktory.
Displej s uhlopriečkou 10.61″
Pýchou tabletu je aj veľký 10.61″ displej s vysokým 2K rozlíšením 1200 x 2000 px. Ide o IPS displej, nie AMOLED, čo však pri tabletoch nie je nič nezvyčajné. Zobraziť dokáže viac ako 1 bilión farieb, jeho kontrastný pomer je 1500 : 1 a jas 400 nitov.
Práve táto nízka hodnota jasu je tak trochu strašiakom, no treba si uvedomiť, že výrobca v tomto prípade udáva štandardný jas. Pri mnohých iných modeloch výrobcovia často udávajú maximálny jas, aký dokáže displej dosiahnuť.
Všeobecne je jas dostatočný, no na priamom slnku vidieť, že maximálny jas by mohol byť vyšší. Čitateľnosť pri slnečných lúčoch nie je najlepšia. Čo sa týka obnovovacej frekvencie, tá je nastavená na automatickú. Maximálne môže dosiahnuť 90 Hz.
Celkovo hodnotíme displej pozitívne. Má vysoké rozlíšenie a príjemné farebné podanie. Čierna síce samozrejme nie je úplne čierna a farby nie sú výrazne saturované, no pri IPS paneloch je to normálne.
Výkon s procesorom od MediaTeku
Redmi Pad poháňa 8-jadrový procesor Helio G99 z mája roku 2022, ktorý sa vyrába 6 nm technológiou. Pozostáva z dvoch jadier Cortex-A76 s frekvenciou 2200 MHz a 6 jadier Cortex-A55 taktovaných na 2000 MHz.
Nejde o žiadny vlajkový procesor, skôr naopak. Patrí medzi tie cenovo dostupnejšie, vhodný je skôr pre nenáročného používateľa a nájdeš ho napríklad aj v novinke Poco M5.
Procesoru asistuje grafický čip Mali-G57 MC2 a v našom prípade 4 GB RAM typu LPDDR4X. Úložisko má kapacitu 128 GB a je typu UFS 2.2. Dostupné sú aj iné pamäťové verzie, konkrétne najnižšia 3 / 64 GB a najvyššia 6 / 128 GB.
Žiaľ musíme potvrdiť, že sa naše obavy čiastočne potvrdili a tablet výkonom nijak neohúri. Zvláštne však je, že samotné aplikácie a hry bežia plynulo, no problematický je systém, v ktorom občas sekajú rôzne animácie a najčastejšie minimalizovanie spustených aplikácií. Snáď tento problém dokáže Redmi odstrániť lepšou optimalizáciou prostredia pomocou jednej z aktualizácií.
Do tabletu sme nezabudli nainštalovať ani populárny benchmark AnTuTu, v ktorom sme získali 314 632 bodov.
Prostredie MIUI
Redmi Pad prichádza s operačným systémom Android 12 a grafickou nadstavbou od Xiaomi, MIUI vo verzii 13, ktorá je prispôsobená pre tablety. Domovská obrazovka, podobne ako ďalšia obrazovka s aplikáciami má usporiadanie do mriežky so štvoricou stĺpcov bez možnosti zmeny usporiadania.
V spodnej časti sa nachádza lišta s rýchlym prístupom k vybraným aplikáciám, kde sa ich zmestí maximálne 9. Pozitívom je, že v novinke sa nenachádza takmer žiadny bloatware v podobe zbytočných aplikácií. Okrem aplikácií od Google a systémových tu nájdeme len Netflix, WPS Office a hru Genshin Impact.
Pri tablete sú obzvlášť využiteľné funkcie ako plávajúce okná alebo zobrazenie dvoch aplikácií vedľa seba. Medzi špeciálnymi funkciami nájdeme len režim Game Turbo, plávajúce okná a nástroje videa. Chýba tu napríklad bočný panel aplikácií.
Bez podpory 4G či príslušenstva
Najväčším sklamaním v prípade nového tabletu Redmi Pad je za nás absencia podpory 4G sietí. Do tabletu si tak nevieš vložiť SIM kartu a využívať mobilný internet. Našťastie existuje možnosť vytvorenia WiFi hot-spotu cez smartfón, čo poslúži v prípade núdze.
Tablet taktiež nemá čítačku odtlačkov prstov, takže odomknúť si ho môžeme len pomocou PIN kódu, vzoru alebo tváre. Odomknutie tvárou funguje len pomocou kamery, takže nejde o žiadnu vysokú úroveň zabezpečenia.
Nepoteší ani absencia príslušenstva akým je napríklad pripojiteľná klávesnica. Tablet totiž nemá magnetické piny pre pripojenie klávesnice tak, ako je to v prípade Xiaomi Pad 5. Výrobca do balenia nedáva ani ochranné puzdro, to si však môžeš dokúpiť napríklad na Aliexpresse už od 5 EUR.
Štvorica reproduktorov
Ako sme už spomenuli aj v jednej z úvodných kapitol, novinka disponuje štvoricou reproduktorov, ktoré sa nachádzajú na kratších stranách tabletu.
Pri držaní tabletu v ruke a používaní na šírku si takto rukami zakrývame dve zo štyroch mriežok reproduktorov. Čo sa týka ich kvality, tá je veľmi dobrá. Basová zložka síce jemne chýba, no celkový dojem z kvality zvuku je dobrý. Poteší aj podpora technológie Dolby Atmos.
Fotoaparáty
Hlavný fotoaparát na zadnej strane nie je pri tabletoch taký dôležitý ako pri smartfónoch. Väčšina ľudí ho využíva len sporadicky pre fotenie akýchsi dokumentov alebo iných predmetov.
Pri tablete má väčšie využitie predná kamera, ktorá má 8 Mpx, rovnako ako zadný fotoaparát. Tá je umiestnená v rámiku dlhšej strany tabletu, čím je prispôsobená pre využitie v polohe na šírku.
Kvalita kamier je slabšia a výrazne sa zhoršuje pri slabom svetle kde na scénu prichádza šum, no na videohovory a vyššie spomínané fotenie dokumentov postačuje. Ostrosť ale nie je najlepšia a farby sú nevýrazné. Nižšie si môžeš pozrieť niekoľko záberov z hlavného fotoaparátu.
Batéria a nabíjanie
Veľké telo tabletu ponúka priestor aj pre väčšiu batériu. Tá má v tomto prípade kapacitu 8 000 mAh, čo je skvelým predpokladom pre dobrú výdrž na jedno nabitie.
Výrobca udáva výdrž 26 hodín pri čítaní, 21 hodín pozerania videí alebo 12 hodín hrania. Výdrž sa pri tabletoch hodnotí veľmi ťažko, keďže každý využíva tablet iným spôsobom. Osobne sme však počas testovania mali pocit, že nám percentá z batérie ubúdajú veľmi pomaly. Napríklad za hodinu pozerania videí na YouTube pri maximálnom jase nám z batérie ubudlo 12 %.
Pribalená nabíjačka má 22.5 W, no samotný tablet podporuje maximálne 18 W nabíjanie, čo je pomerne slabé. Batéria sa z 20 % nabije na 50 % za hodinu, na 75 % za 1 hodinu a 45 minút a doplna to trvá približne 3 hodiny.
Redmi Pad: Záverečné zhodnotenie
Redmi Pad je prvým tabletom od značky Redmi, ktorý hneď na prvý pohľad zaujme kvalitným spracovaním s kovovým telom a zadným krytom, čo vzbudzuje prémiový dojem. Poteší aj kvalitný, 10.61″ IPS displej s 2K rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Pozitívne hodnotíme aj štvoricu reproduktorov a možnosť rozšírenia internej pamäte o micro SD kartu.
Nepotešil nás však výkon, ktorý tablet podáva, a to najmä prostredníctvom prostredia MIUI, ktoré akosi nie je najlepšie optimalizované. Často sme zaznamenávali rôzne spomalenia či menej plynulé animácie, najmä pri minimalizovaní otvorenej aplikácie alebo pri prepínaní medzi aplikáciami.
Veríme, že výrobca vydá aktualizáciu, ktorou tieto problémy vyrieši, no v takomto stave odporúčame Redmi Pad skôr pre nenáročného používateľa, ktorý je ochotný tolerovať isté zaváhania systému. Netreba zabúdať, že napriek prémiovému dojmu zo spracovania ide skôr o tablet nižšej kategórie.