V redakcii sme otestovali jeden z nových, cenovo najdostupnejších smartfónov od značky Redmi. Ide o základný model Redmi Note 11, ktorý prichádza s 6.43″ AMOLED displejom, procesorom Snapdragon 680 a 50 MPx hlavným fotoaparátom.
V recenzii sa dozvieš aké zmeny prináša oproti minuloročnému modelu, ako fotí, a tiež sa pozrieme na výdrž na jedno nabitie a podelíme sa s našimi skúsenosťami, ktoré sme nadobudli počas testovania.
Kde kúpiť Redmi Note 11?
S ponukou pre novinku od Redmi prichádza hneď niekoľko medzinárodných predajcov. U všetkých sú smartfóny dostupné v európskych skladoch so štandardnou 2-ročnou zárukou. Nemusíš tak mať žiadne obavy z nákupu mimo SR.
Aktuálne kupóny pre Redmi Note 11
Technické špecifikácie
Rozmery
159.87 x 73.87 x 8.09 mm
Hmotnosť
179 g
Procesor
Qualcomm Snapdragon 680
Displej
6.43" FHD+ AMOLED
rozlíšenie 2400 x 1080 px / 409 ppi
obnovovacia frekvencia 90 Hz
vzorkovacia frekvencia 180 Hz
jas 700 nitov (max 1000)
Pamäťové verzie
LPDDR4X + UFS 2.2
4 + 64 GB / 4 + 128 GB / 6 + 128 GB
Fotoaparáty
hlavný 50 MPx s clonou f/1.8
8 MPx ultra-širokouhlý (118°) s clonou f/2.2
2 MPx makro s clonou f/2.4
2 MPx snímač hĺbky ostrosti s clonou f/2.4
13 MPx selfie kamera s clonou f/2.4
Batéria
5000 mAh
Nabíjanie
33W USB-C
NFC
áno
Podpora microSD
áno
Konektivita
4G LTE | Bluetooth 5.0 | WiFi 802.11a/b/g/n/ac | GPS L1 | Glonass G1 | BDS B1 | Galileo E1
Audio
stereo / 3.5 mm jack
Operačný systém
Android 11 s nadstavbou MIUI 13
Obsah balenia
Balenie nového Redmi Note 11 tvorí samotný smartfón, 33 W nabíjací adaptér, USB-C kábel pre nabíjanie, ochranné silikónové puzdro a ihla pre otvorenie slotu pre SIM karty, spolu s papierovou dokumentáciou. Aby sme ti túto recenziu mohli priniesť skôr, než sa smartfón začne vo veľkom predávať, náš partner nám ho poslal bez príslušenstva.
Náš testovací kus teda neprišiel v oficiálnej krabici, takže na redakčných fotkách uvidíš len samotný smartfón. Ak si Redmi Note 11 objednáš ty, samozrejmosťou bude kompletné balenie so všetkým príslušenstvom, tak ako sme naň zvyknutí.
Kvalita spracovania a dizajn
Keďže ide o smartfón z nižšej triedy, konštrukcia je vyrobená z plastu. Napriek tomu, že ide o základný model, konštrukcia je pevná, nič nevŕzga a celkovo sme s kvalitou prevedenia spokojní. V porovnaní s minuloročným modelom sa dizajn príliš nezmenil.
Predná strana vyzerá už tradične rovnako s pomerne širokými rámikmi okolo displeja. Malá zmena sa udiala na zadnej strane v podobe vynoveného dizajnu modulu fotoaparátov, ktorý sa jemne podobá na POCO M4 Pro. My sme mali Redmi Note 11 dostupný v čiernej farbe. K dispozícii sú aj ďalšie dva odtiene modrej s oficiálnymi názvami Star Blue a Twilight Blue.
Čo sa týka rozmiestnenia jednotlivých prvkov na hranách smartfónu, na ľavej časti (pri pohľade spredu) nájdeme slot pre SIM karty, ktorý dokáže obslúžiť 2 SIM karty a pamäťový kartu formátu microSD zároveň. Pravá strana je domovom pre dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre odblokovanie smartfónu s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov.
Spodná strana už tradične obsahuje nabíjací USB-C port, mikrofón a reproduktor. Opačná, vrchná strana prináša druhý reproduktor, senzory, a tiež 3.5 mm port pre slúchadlá.
Displej a jeho kvalita
Dcérska značka Xiaomi, Redmi, sa od minulého roku rozhodla používať AMOLED displeje aj vo svojich základných modeloch. Inak tomu nie je ani v prípade Redmi Note 11. Nájdeme tu 6.43″ AMOLED displej s rozlíšením 2400 x 1080 px s hustotou pixelov 409 ppi. Jeho obnovovacia frekvencia je 90 Hz, vzorkovacia frekvencia 180 Hz, kontrastný pomer 4 500 000 : 1 s jasom 700 nitov (max 1000 nitov).
Opäť nejde o žiadny špičkový AMOLED displej, podobne ako býva zvykom aj u iných lacnejších smartfónoch. Slabšiu vzorkovaciu frekvenciu poznať a celkovo displej ničím nevyniká. Ide o bežný, priemerný displej a AMOLED technológia je v tomto prípade skôr marketingovým ťahákom.
Poteší však obnovovacia frekvencia 90 Hz, ktorú si ale musíš nastaviť, keďže prednastavená hodnota je 60 Hz. Viditeľnosť na priamom slnku je vďaka vysokému jasu dobrá a farby sú dostatočne sýte.
V strede hornej časti displeja nájdeme selfie kameru v podobe priestrelu, ktorá nepatrí medzi tie najmenšie. Podobne je to aj s rámikmi okolo displeja – tie sú pomerne široké, no nejde o nič výnimočné v tejto triede smartfónov.
Výkon a pamäť najslabšej verzie
My sme mali k dispozícii najslabšiu verziu Redmi Note 11, a to s 4 GB RAM typu LPDDRX4 a 64 GB úložiskom typu UFS 2.2. K dispozícii sú aj dve vyššie verzie, konkrétne 4 + 128 GB a 6 + 128 GB.
Mozgom smartfónu je v tomto prípade procesor Qualcomm Snapdragon 680. Ide o osem-jadrový procesor pozostávajúci zo štyroch jadier Kryo 265 Gold (Cortex-A73) a štyroch jadier Kryo 265 Silver (Cortex-A53). Jeho maximálna frekvencia je 2.4 GHz a vyrábaný je 6 nm technológiou.
V porovnaní s minuloročným modelom Redmi Note 10, ktorý mal Snapdragon 678 nejde o žiadny výrazný upgrade. Modelové označenie procesoru síce má vyššiu číslicu, no ak si porovnáme dostupné benchmarky na internete, zistíme, že nový procesor je viac zameraný na efektivitu a neprináša žiadne výrazné zlepšenie. V AnTuTu dokonca získal starší procesor o niečo lepšie skóre.
V našom prípade sme v populárnom benchmarku dosiahli 237 686 bodov, čo nie je žiadna sláva. Smartfón je samozrejme viditeľne pomalší v porovnaní s drahšími modelmi, no nemusíš sa obávať žiadneho mrznutia.
Systém je plynulý, no niektoré jeho reakcie sú pomalšie, čo však je bežné pri smartfóne v tejto cenovej hladine. Aplikácie sa nespustia okamžite bez čakania, a tiež pri fotení s nočným režimom chvíľu trvá, kým smartfón fotografiu spracuje.
Fotoaparáty a ich špecifikácie
Novinka v podobe Redmi Note 11 dostala 50 MPx hlavný fotoaparát, ktorý dopĺňa 8 MPx ultra-širokouhlý, 2 MPx makro a 2 MPx snímač hĺbky ostrosti. Hneď na úvod si musíme povedať, že nie je na mieste mať príliš vysoké očakávania. Predsa len ide o jeden z najlacnejších smartfónov, takže s určitosťou nejde o žiadny fotomobil a pravdepodobne si ho nekúpi nikto, kto chce so smartfónom primárne fotiť.
Fotografie zhotovené hlavným snímačom sú veľmi priemerné. Fotoaparát nemá dobrý dynamický rozsah, preto aj počas slnečného dňa vznikajú preexponované a podexponované miesta.
Najviac to vidieť na fotografiách, pri ktorých sme fotili z tieňa počas slnečného dňa. Oblasti v tieni sú príliš tmavé až zanikajú detaily. Ostrosť tiež nie je najlepšia a ak si fotografiu otvoríš na veľkom monitore počítača, je to ešte horšie.
Fotoaparát je tak adekvátny k obstarávacej cene. Poslúži, no netreba od neho očakávať žiadne zázraky. Pri zhoršených svetelných podmienkach očakávaj šum a celkovo pomerne tmavú fotografiu so slabou ostrosťou.
Nechýba populárny nočný režim, no ani ten nemôžme pochváliť. Fotkám chýba najmä ostrosť a najkrajšie sú len na displeji smartfónu. Nočný režim fotografie mierne zosvetlí, no zhorší ich ostrosť čo nepridáva na celkovom dojme.
Selfie kamera má 13 MPx s clonou f/2.4, a tiež sa zaraďuje len medzi priemer.
Výdrž na jedno nabitie a kvalita zvuku
Redmi Note 11 disponuje 5 000 mAh batériou, čo by malo značiť slušnú výdrž na jedno nabitie. My sme smartfón počas intenzívneho testovania väčšinou vybili v priebehu jeden a pol dňa, no pri neskoršom, bežnom používaní sme sa bez problémov dostali aj na 2 dni.
Ako vždy, aj tu závisí výdrž od štýlu používania, no aj 2-dňová výdrž je celkom reálna. V balení nájdeš 33 W nabíjací adaptér, pomocou ktorého sa smartfón dobije približne za 1 hodinu a 15 minút.
Čo sa týka zvuku, vrchná hrana je vybavená rovnakými otvormi ako spodná, čo značí dvojicu stereo reproduktorov, no ich kvalita nie je úplne najlepšia. Reproduktory sú však adekvátne ku kategórii smartfónu.
Konektivita a možnosti odomykania
Novinka z dielne Redmi poteší bohatou konektivitou. Ako sme už spomenuli aj v úvode, smartfón dokáže obslúžiť 2 SIM karty a ešte aj pamäťovú kartu formátu microSD. Nemáme tu síce podporu 5G, no jeho využiteľnosť je u nás aj tak stále veľmi slabá.
Nájdeme tu podporu WiFi 5 (802.11 ac), NFC a nechýba dokonca ani IR. Poteší tiež 3.5 mm port pre pripojenie slúchadiel.
Čo sa týka odomykania, k dispozícii je odomykanie štandardnými spôsobmi, pomocou tváre alebo odtlačku prsta. K posledne menovanej možnosti skúži kapacitná čítačka odtlačkov prstov integrovaná v tlačidle pre rozsvietenie displeja. Funguje spoľahlivo a oneskorenie je len minimálne.
Android 11 a najnovšie MIUI
Redmi Note 11 sa predáva s operačným systémom Android 11 a najnovšou verziou nadstavby od Xiaomi, MIUI 13. O prostredí MIUI 13 sme už publikovali niekoľko článkov na našom sesterskom webe Xiaomi Planet, prípadne aj kompletnú recenziu.
Zatiaľ sme si tu však nenašli azda najlákavejšiu novinku z nového MIUI, widgety, ktoré sme mali možnosť vidieť v čínskej verzii smartfónov Xiaomi 12. Nová verzia MIUI 13 prináša mierne zmodernizovaný dizajn a niekoľko systémov optimalizácie.
Oceňujeme široké možnosti prispôsobenia vzhľadu, plynulý chod bez zásekov, a tiež správne fungovanie notifikácií. Nájdeme tu aj populárnu funkciu always-on displeja, ktorý však nie je možné nechať neustále zapnutý. Podobne ako pri iných cenovo dostupných smartfónov od Xiaomi s AMOLED displejom, aj tu sa always-on displej vypne po 10 sekundách.
Redmi Note 11: Záverečné zhodnotenie
Redmi Note 11 je základným modelom cenovo dotupnej série od Redmi. Smartfón disponuje 6.43″ AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 90 Hz, rozlíšením 2400 x 1080 px a je poháňaný novým procesorom Snapdragon 680 od Qualcommu. Tešiť sa môžeš aj na 33 W nabíjanie, 3.5 mm audio port a podporu pamäťových kariet.
Ak si však novinku porovnáme s minuloročným Redmi Note 10, nejde o vyrazné vylepšenie. Máme tu síce 50 MPx fotoaparát namiesto 48 MPx, novší procesor a lepší displej, no celkovo ide o veľmi podobné smartfóny. V benchmarkoch však dosahuje novinka dokonca o niečo slabšie výsledky oproti Redmi Note 10.
Aktuálne kupóny pre Redmi Note 11
Komu by sme teda Redmi Note 11 odporúčali? Najmä nenáročným používateľom, ktorí ocenia dobrú výdrž, konektivitu a nízku cenu. Naopak, ak očakávaš dobré fotky, musíš investovať viac.