Počul/a si už o značke Realme? Ide o pomerne nového výrobcu smartfónov, ktorý bol založený len v roku 2018. Napriek tomu, že ide o výrobcu, ktorý spadá pod veľkú čínsku firmu BBK Electronics (podobne ako OnePlus, OPPO, Vivo či IQOO), v súčasnosti už nechýba ani jeho oficiálna distribúcia na českom alebo slovenskom trhu.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
Značka zoskupuje rôzne gadgety, fitness náramky, slúchadlá a to vrátane smartfónov. My sme sa rozhodli otestovať cenovo dostupný model, ktorý je v predaji u viacerých medzinárodných, ale aj lokálnych predajcov. Toto je model Realme 5i.
Kde zakúpiť Realme 5i?
Do redakcie nám dorazil smartfón Realme 5i, v nádhernej farbe s označením Blue a konfigurácii 4 GB RAM + 64 GB interného úložiska. Ak si chceš tento smartfón zakúpiť, odporúčame ti kúpu prostredníctvom známeho e-shopu Banggood.com. V ponuke je aj overená a rýchla doprava EU Priority Line.
Tu kúpiš Realme 5i za najlepšiu cenu
Svieže balenie
Dostupný smartfón Realme 5i prichádza vo sviežej žltej krabičke štandardných rozmerov. Tá prichádza s nápisom modelu a základnými technickými špecifikáciami.
Po otvorení krabičky sa na úplnom vrchu nachádza papierový obal s príslušenstvom. Nachádza sa tu ihla pre vysunuté zásuvky so SIM kartou resp. pamätovou kartou a základný manuál. Výrobca tak tentokrát nepribalil žiadny obal na smartfón.
Nižšie sa nachádza samotný smartfón prelepený ochrannou fóliou a pod ním následne kábel pre nabíjanie, ktorý obsahuje ešte starší konektor microUSB. K dispozícii je aj lokálna koncovka rýchlej 10W nabíjačky.
Zaujímavé spracovanie smartfónu
Pokiaľ ide o dielenské spracovanie, už na prvý pohľad je cítiť, že tu máme čosi netradičné. Prednú stranu pokrýva displej, ktorého ochranné sklo je pokryté aj ochrannou fóliou.
Bočná a zadná strana sú vyhotovené z plastu. Plastový materiál štandardne nepôsobí príliš prémiovo. V tejto cenovej kategórii však ide o príjemnú zmenu a tradičné sklenené spracovanie je tak nahradené iným materiálom.
Rozmery zariadenia sa zastavili na úrovni 164,4 x 75 x 9,3 mm, pričom váha sa zastavila na úrovni 195 gramov. Vzhľadom na nadštandardne veľkú batériu pritom nejde vôbec o zlú hodnotu. Plast je spracovaný príkladne, telefón drží pevne a jednotlivé časti nevydávaju žiadne nepríjemné zvuky ani pri silnejšom uchopení.
Navyše zadná plastová strana má drobné výstupky a nie je hladká, čo zlepšuje držanie smartfónu a pomáha proti jeho vyšmyknutiu pri používaní. Za spracovanie si tak výrobca rozhodne zaslúži pochvalu.
Rozloženie prvkov zariadenia
Predná strana zariadenia obsahuje veľký, 6,52″ displej, ktorý ponúka na dnešné pomery trochu hrubšie rámčeky a to ako pod displejom, tak aj okolo displeja. Vo svojej cenovej kategórii je to však skôr štandard ako negatívum.
Vo vrchnej časti obrazovky sa nachádza výrez v tvare kvapky, ktorý obsahuje aj prednú kameru. Nad ňou sa nachádza reproduktor určený pre telefonovanie a tiež skupina senzorov. V spodnej časti displeja je následne len nevyužitá tzv. brada. Horná hrana je úplne prázdna a je hladká, podobne ako ostatné hrany.
Dolná hrana je už o čosi zaujímavejšia a obsahuje 3,5 mm audio konektor, primárny mikrofón pre telefonovanie (s veľmi čistým zvukom), konektor pre nabíjanie (žiaľ, ide o staršie microUSB, navyše ide o otočený konektor) a tiež hlasný, ale priemerný reproduktor.
Na ľavej strane sa nachádza zásuvka pre vloženie dvoch NanoSIM kariet (DualSIM) resp. pamäťovej karty MicroSDXC (samostatný slot). Nižšie sa nachádza ešte tlačidlo pre ovládanie hlasitosti.
Na pravej strane sa teda nachádza už len tlačidlo odomknutia resp. zamknutia zariadenia. Tlačidlo jemne vystupuje a je vhodné umiestnené, je ľahké ho nahmatať.
Veľmi výraznou časťou zadnej steny je pomerne silno vystupujúci modul štyroch zadných fotoaparátov. Tento modul sa nachádza v ľavom hornom rohu a zhoršuje používanie smartfónu na hladkej podložke. Tento problém je možné vyriešiť dokúpením nejakého jednoduchého púzdra.
Vedľa modulu fotoaparátu sa nachádza ešte LED blesk. Nižšie sa nachádza logo výrobcu Realme a celá zadná stena má na sebe vzor, vďaka ktorému telefón nie je hladký a šmykľavý. Zadná stena je takisto domovom čítačky odtlačkov prstov. Nižšie sa nachádzajú ešte aj povinné informácie o recyklácii.
Podľa údajov výrobcu je konštrukcia tiež odolná voči ošpliechaniu vodou, nejde však o certifikovanú ochranu.
Displej: Len HD+ rozlíšenie
Smartfón obsahuje 6,52″ IPS displej (16 mil. farieb), ktorý ponúka pomer strán 20:9, rozlíšenie HD+ (1600 x 720 pixelov) a jemnosť na úrovni 269 ppi.
Ide o pomerne hrubé rozlíšenie, ktoré je v dnešnej dobe už skôr podpriemerom a chýbajúce pixely je naozaj na pohľad cítiť, najmä pri prechode z Full HD+ alebo 2K rozlíšenia. Jednoduchému používateľovi však takýto panel bude postačovať.
Displej je pokrytý bližšie nešpecifikovaným ochranným sklom Corning Gorilla Glass. Na druhej strane, IPS displeju chýbajú sýtejšie farby (je možné korigovať v nastaveniach) a potešil by aj vyšší maximálny jas. Minimálny a automatický jas či pozorovacie uhly boli v poriadku.
Výkon: Stredná trieda
Po stránke výkonu je k dispozícii osemjadrový procesor strednej triedy s označením Qualcomm Snapdragon 665 (4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver). Procesor je vyrobený 11 nm technológiou a je tiež doplnený o grafický akcelerátor Adreno 610.
Výkonnostne nejde o herné zariadenie, po stránke štandardného používania však ide o slušnú odozvu. Smartfón zvládol jednoduché používanie a aj menej náročný multitasking. Verzia s nižšou kapacitou RAM však môže mať problém pri zvýšenom počte spustených aplikácií.
Grafická nadstavba od Realme si však s hardvérom spoľahlivo rozumela. Testy výkonu v AnTuTu si môžeš prezrieť v galérii fotografií vyššie.
Úložisko: Čím väčšie, tým lepšie
V predaji sú aktuálne dve verzie tohto smartfónu. Ide o konfiguráciu 3 GB RAM + 32 GB eMMC úložiska alebo 4 GB RAM + 64 GB. Pokiaľ ide o kúpu zariadenia, odporúčame skôr druhú menovanú verziu najmä z dôvodu vyššej kapacity pamäte RAM.
Po prvom zapnutí zariadenia bolo k dispozícii niečo viac ako 53 GB interného priestoru, čo je hodnota dostatočná pre menej náročného používateľa. V prípade, ak by úložisko nebolo dostatočné, k dispozícii je aj možnosť rozšírenia o pamätovú kartu MicroSDXC.
Čítačka odtlačkov prstov: Rýchly a spoľahlivý štandard
Čítačka odtlačkov prstov je štandardná, avšak s plastovým povrchovým materiálom. Je jemne zapustená do zadnej steny smartfónu, čo napomáha nahmataniu. Senzor sa nachádza v hornej polovici približne na úrovni modulu zadných fotoaparátov.
Reakcie čítačky boli veľmi dobré, rýchle, plynulé a problém s odomknutím nebol ani v prípade jemnej mastnoty či vlhkosti na prstoch. Za použitý senzor si výrobca zaslúži pochvalu.
Android + ColorOS od Realme
Spoločnosť Realme prináša smartfón Realme 5i pôvodne ešte so systémom Android 9.0 Pie. Naš kúsok stále považuje systém za aktuálny. V niektorých regiónoch však telefón obdržal už aj najnovšiu verziu s označením Android 10.
Pozitívom je však bezpečnostná aktualizácia, ktorá je nahraná k dátumu 5. apríl 2020. Chýba tak len jeden mesiac, máj, po stránke vylepšení bezpečnosti od spoločnosti Google, čo môže výrobca vylepšiť v niektorej z nasledujúcich aktualizácii softvéru.
Systém Android obsahuje aj pomerne výraznú grafickú nadstavbu od čínskeho výrobcu Realme. Ide o nadstavbu ColorOS, no z niektorých zdrojov môžeš poznať aj označenie ako Realme UI. Nadstavba je pre model Realme 5i k dispozícii vo verzii ColorOS 6.0.1.
Z používania pestrofarebnej nadstavby môžu nastať akési zmiešané pocity. Na to, že ide o graficky mohutnú nadstavbu a takmer každý kút operačného systému je prispôsobený, na to sme si pri čínskych výrobcoch akosi zvykli. Ide však o pomerne netradičné zoradenie a logiku prvkov.
Napríklad ovládanie gestami sprevádza len veľmi jemná animácia, ktorú je možné ľahko prehliadnuť. Ozubené koliesko pri prechode do nastavení nahradil zvláštny šesťhran (ako z Ikey) a priehľadné prvky pri menu s aplikáciami alebo pri notifikačnom centre sú takisto dizajnovým prvkom minulosti. Vyžaduje si to minimálne veľmi vhodnú voľbu tapety.
Po stránke optimalizácie však ide o veľmi dobrú nadstavbu. Aj pri nižšom výkone, resp. pri použitom procesore strednej triedy sme nezaznamenali problémy, telefón reagoval plynulo a zvládol aj jednoduchý multitasking.
Fotoaparát neohúril
Veľmi diskutabilnou súčasťou smartfónu je jeho fotografická výbava. V danej cene je totiž k dispozícii až štvorica zadných fotoaparátov.
Menovite ide o hlavný senzor s rozlíšením 12 MPx (f/1.8). Ten je doplnený o 8 MPx (f/2.3) ultra-širokouhlý senzor, 2 MPx (f/2.4) makro senzor a 2 MPx (f/2.4) hĺbkový senzor, ktorý má na starosti rozmazanie pozadia. Nechýba HDR, panoráma a ďalšie režimy, ktoré zoskupuje aplikácia Fotoaparát od výrobcu Realme.
Fotografické funkcie ako také sú však miernym sklamaním. Je pravda, že smartfóny v tejto cenovej kategórii nemajú špičkové fotoaparáty a rôzne pokročilé funkcie pre zachytenie dychberúcej snímky, v porovnaní najmä s lacnými Xiaomi smartfónmi sme od Realme očakávali trochu viac.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
Samotné fotografie už za denného svetla vykazovali známky neostrosti. Farebné podanie a široký uhol záberu sa síce snažili situáciu zachrániť, na konkurenčné a často porovnateľne drahé zariadenia sa však táto fotografická zostava nechytá.
Širokouhlý záber poteší, ide však o základné rozlíšenie 8 MPx a zapínanie tohto režimu je netradičné. Nachádza sa v hornej lište, v ktorej štandardne nachádzame rozlíšenie videa či prístup do nastavení. O čosi kostrbaté ovládanie má však na svedomí nadstavba systému, ktorú sme si popísali v predošlej kapitole tejto recenzie.
Dva zo štyroch fotoaparátov (hlavný a ultra-širokouhlý) ponúkajú aspoň fotografie vhodné na sociálne siete. Na druhej strane zvyšné dva senzory sú prakticky zbytočné. Makro senzor ponúka veľmi zlé zaostrenie a rozmazanie pozadia má vo svojej nemalej úlohe aj softvér.
K dispozícii je tiež možnosť natáčania až 4K (30fps) videa, vzhľadom k veľmi zlej stabilizácii obrazu odporúčame skôr využitie nižšieho 1080p (30fps) rozlíšenia. Predná kamera je skutočne základná. Slúži najmä pre videohovory, má rozlíšenie 8 MPx (f/2.0) a podporuje HDR a natáčanie 1080p videa.
Konektivita: 4G chýba
Po stránke konektivity ide o štandardne vybavený smartfón, ktorý spĺňa moderné prvky výbavy vrátane 4G internetového pripojenia (globálna verzia ponúka kanály 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41).
Výbava takisto zahŕňa duálne Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, spolu s podporou technológie Wi-Fi Direct. K dispozícii je tiež Bluetooth 5.0, A2DP, LE, ale aj GPS s podporou A-GPS, GLONASS, GALILEO či BDS.
Špecifickú kategóriu používateľov poteší aj vstavané FM rádio s príslušným softvérom, ale aj štandardný 3,5 mm audio konektor. Žiaľ, pre napájanie je použitý starší,nepraktický a ešte aj otočený microUSB konektor, absentuje tiež NFC.
Batéria: 5000 mAh
Smartfón Realme 5i obsahuje vo svojej výbave akumulátor s nadpriemernou kapacitou na úrovni 5000 mAh. Ide o Li-Po akumulátor, ktorý je vďaka svojej kapacite rozhodne výhodou oproti konkurenčným modelom. Telefón podporuje aj 10W káblové nabíjanie avšak prostredníctvom staršieho microUSB konektoru.
V spolupráci s optimalizovaným softvérom, nižším rozlíšením displeja a úsporným procesorom je výdrž bez problémov aj na úrovni dvoch dní. Menej náročný používateľ môže dokonca dosiahnuť ešte dlhšiu výdrž s viac ako siedmimi hodinami zapnutého displeja.
Naše používanie zahŕňalo aktívne využívanie sociálnych sietí, hodinové telefonovanie a príležitostné sledovanie videí resp. príležitostné hranie hier. Výdrž na batériu nás teda príjemné prekvapila a ide o jednu z najlepších vlastností tohto lacného smartfónu.
Záverečné hodnotenie: Dobrý lacný smartfón
Realme 5i je smartfón, ktorý nás v redakcii skutočne príjemne prekvapil. Áno, nečakaj od neho špičkový fotoaparát alebo výkon na úrovni vlajkových lodí, zvyknúť si musíš aj na zvláštnu a netradičnú nadstavbu ColorOS.
Na druhej strane vo svojej cenovej kategórii je skutočne príkladne spracovaným zariadením s dobre optimalizovaným softvérom a veľkou batériou. Ak teda hľadáš smartfón pre menej náročného používateľa, tento model je skvelou voľbou.