POCO, dcérska značka čínskeho Xiaomi, oficiálne predstavila nový dostupný smartfón s označením POCO X3 Pro s procesorom Snapdragon 860 a 120 Hz IPS displejom. Ide o evolúciu minuloročného modelu X3 NFC, ktorý je však vylepšený aj o rýchlejšie úložisko UFS 3.1.
To všetko za cenu len tesne pod 200 €. V redakcii sme sa rozhodli tento smartfón dôkladne otestovať, aby sme mohli sami vyhodnotiť, akú výbavu v skutočnosti ponúka.
POCO X3 Pro: Kde zakúpiť?
K nám do redakcie dorazil smartfón POCO X3 Pro priamo od výrobcu. Ak však zvažuješ jeho kúpu a chceš aj niečo ušetriť, odporúčame ti zakúpenie prostredníctvom populárneho medzinárodného predajcu Banggood.com alebo Edwaybuy. Pri kúpe nezabudni využiť ani výhodné zľavové kupóny.
Balenie
Cenovo dostupný smartfón ponúka pomerne bohaté balenie s vyobrazením názvu produktu a vybraných technických špecifikácii. Tmavá krabička štandardných rozmerov ukrýva na samom vrchu žltú papierovú obálku s príslušenstvom.
Príslušenstvo je aj v tejto kategórii pomerne bohaté, pričom zahŕňa ihlu na vysunutie SIM karty, číry silikónový obal pre ochranu zariadenia a tiež stručný návod na použitie.
Nižšie sa nachádza samotný smartfón zabalený v ochrannej fólii, nabíjací kábel s konektorom USB typu C a tiež rýchla 33W nabíjačka. Balenie tohto smartfónu si tak zaslúži pochvalu.
Dizajn a konštrukcia smartfónu
Smartfón prichádza so sklenenou prednou stenou a zadným plastovým spracovaním s pomerne výrazným nápisom POCO. Gradientné spracovanie našej verzie zadnej steny je tiež matné po bokoch a eliminuje tak odtlačky prstov. Skvelou správou je aj zvýšená odolnosť voči vode a prachu, dokonca aj s certifikáciou IP 53. Niekoľko kvapiek vody tak telefónu neuškodí, ponárať ho však nemôžeš.
Rozmery tohto smartfónu sa zastavili na hodnote 165,3 x 76,8 x 9,4 milimetrov, hmotnosť činí následne až 215 gramov. Ide tak o zariadenie väčších rozmerov, ktoré nemusia vyhovovať každému používateľovi.
Rozloženie prvkov zariadenia
Predná stena tohto smartfónu obsahuje najmä veľký 6,67” displej so štandardnými rámčekmi v tejto triede a priestrannom pre prednú kameru. Výrobca sa rozhodol nalepiť aj ochrannú fóliu na displej a to priamo od výroby. Displej pokrýva následne aj ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6. Nad displejom sa nachádza skupina senzorov, hlasný reproduktor pre telefonovanie a tiež LED dióda pre notifikácie.
Pod displejom sa nachádza mierna “brada,” ktorá však nie je v tejto kategórii ničím výnimočným. Ľavá hrana zariadenia obsahuje len zásuvku s hybridným slotom (pre 2x nanoSIM alebo 1x nanoSIM + pamäťovú kartu microSD), inak je prakticky prázdna.
Na pravej hrane zariadenia nájdeme následne fyzické tlačidlo pre reguláciu hlasitosti a tiež podlhovasté široké tlačidlo pre zapnutie a vypnutie zariadenia, ktoré mimochodom obsahuje aj integrovanú veľmi rýchlu kapacitnú čítačku odtlačkov prstov. O tomto senzore si však povieme viac v príslušnej kapitole nižšie.
Horná hrana obsahuje sekundárny mikrofón, ktorý pomôže napríklad pri nahrávaní videa, ale aj infračervený port pre diaľkové ovládanie domácej elektroniky (je doplnený aj o softvér v podobe aplikácie Mi Remote). Táto hrana obsahuje aj druhý hlasný reproduktor (pravdepodobne ide o výduch reproduktoru pre telefonovanie), ktorý vďaka tomu ponúka kvalitný stereo zážitok.
Na spodnej hrane sa nachádza štandardný 3,5 mm audio konektor pre pripojenie káblových slúchadiel, ale aj konektor USB typu C pre nabíjanie, primárny mikrofón pre telefonovanie a primárny hlasný reproduktor.
Mohutný modul zadných fotoaparátov a nápis POCO
Ostáva nám už len zadná stena, ktorá je plastová a po vzore predošlej generácie X3 NFC obsahuje taktiež mohutný modul so štvoricou zadných fotoaparátov, ktorý ale nie je okrúhly, je skosený a pomerne výrazne zachytáva prach a nečistoty. Tento modul zahŕňa aj LED blesk a okolo tohto modulu sa nachádza gradientný pás s farebnými tónmi a výrazným logom výrobcu POCO.
Samotná konštrukcia zariadenia je síce sklo-plastová, no musíme skonštatovať, že je skutočne pevná a žiadna jej časť nevŕzga. V danej cenovej kategórii tak ide o skvelé spracovanie, ktoré navyše šetrí cenu a výrobcu tak za jeho voľbu chápeme.
Displej: Aj tentokrát 120 Hz IPS panel
Výrobca v tomto prípade zvolil použitie veľkého, až 6,67″ IPS panelu, ktorý obsahuje rozlíšenie Full HD+ (2400 x 1080 pixelov). Obrazovka má pomer strán 20:9, je pokrytá ochranným sklom Corning Gorilla Glass 6 a jej celková jemnosť sa zastavila na hodnote 395 ppi.
Veľkou výhodou je aj podpora vysokej obnovovacej frekvencie displeja až 120 Hz. Voľba medzi 60 / 120 Hz frekvenciou spolu s reguláciou farebných tónov je k dispozícii v nastaveniach tohto smartfónu.
Displej pokrýva takmer 85% prednej steny a má tiež priestrel v hornej časti pre prednú selfie kameru. Pozorovacie uhly tohto displeja sú veľmi dobré a to najmä vďaka použitiu spomínanej IPS technológie. Podsvietenie je rovnomerné a jediná charakteristika, kde oproti moderným AMOLED panelom stráca je sýtosť farieb a temná čierna.
Minimálny jas tohto zariadenia nebol problémom ani v úplne tmavej miestnosti a ten maximálny (450 nitov) sme ocenili najmä v interiéry. V exteriéri na priamom slnečnom svetle by sme však ocenili ešte vyšší jas. Napriek tomu, čitateľnosť nebola vyslovene zlá a to najmä v automatickom režime.
Výkon: Kvalitný procesor Snapdragon 860
Po stránke výkonu môžeme badať silné vylepšenie oproti predchádzajúcej generácii. K dispozícii máme osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 860 (1 x 2,96 GHz Kryo 485 Gold + 3 x 2,42 GHz Kryo 485 Gold + 4 x 1,78 GHz Kryo 485 Silver), ktorý je prakticky totožný ako vlajkový procesor Snapdragon 855 spred dvoch rokov.
Tento procesor je vyrobený 7 nm technológiou, pričom bohato postačí na štandardnú správu mobilných aplikácií a zahráš si s ním aj množstvo mobilných hier. Výsledok výkonnostných AnTuTu testov si môžeš prezrieť v priloženej galérii fotografií.
Procesor od značky Qualcomm je tiež doplnený aj o grafický čip Adreno 640. Smartfón nepodporuje 5G pripojenie, vystačiť si tak budeš musieť s overeným 4G+ pripojením.
Pamäť: Rýchle UFS 3.1 úložisko
Čínsky výrobca si pre nás pripravil aj vylepšenie po stránke interného úložiska. Nielen, že máme vyššie kapacity úložiska, ide aj o nový, rýchlejší a efektívnejší typ úložiska oproti predošlej generácii X3 NFC.
Nám na testovanie dorazila konfigurácia 6 GB RAM + 128 GB interného úložiska, čo tvorí zároveň aj základnú a najlacnejšiu konfiguráciu v predaji. Ak chceš vyššiu konfiguráciu, k dispozícii je aj 8GB RAM + 256 GB interného úložiska.
Úložisko je navyše typu UFS 3.1 (oproti UFS 2.1 vo vlaňajšej generácii), a ak bude náhodou nedostatočné, k dispozícii je aj hybridný slot na pamäťovú kartu až do kapacity 1000 GB (2x nanoSIM alebo 1x nanoSIM + pamäťová karta).
Čítačka odtlačkov prstov
Výrobca sa rozhodol umiestniť štandardný kapacitný senzor čítačky odtlačkov prstov do bočnej hrany zariadenia. Podlhovastá plocha je súčasťou tlačidla pre vypnutie a zapnutie zariadenia.
Toto tlačidlo je vhodne umiestnené a senzor je tak dobre nahmatateľný aj napriek vyšším rozmerom smartfónu či už pre pravákov, ale aj ľavákov.
Hoci prvotné nastavenie bolo pomalšie, vyzdvihnúť musíme rýchle reakcie čítačky pri štandardom používaní. Pochopiteľne, nejde o najrýchlejší senzor na trhu, rozpoznanie odtlačkov a odomknutie je však bezchybné a rýchle.
Pokus o rozpoznanie sme vyskúšali nielen pravým palcom, ale aj ľavým ukazovákom a čítačke nerobila problém ani mierna mastnote či vlhkosť na prstoch. Ide tak o rozumnejšie riešenie, oproti využitiu nejakého lacnejšieho senzoru pod displejom.
Android + POCO Launcher
Aktuálna verzia systému, ktorú nám spoločnosť Xiaomi v tomto prípade ponúka, je MIUI 12.0.5.0. Operačný systém je k dispozícii vo verzii Android 11 (11 RKQ1.200826.002). Telefón obsahuje aj aprílovú bezpečnostnú aktualizáciu.
Samotný operačný systém je taktiež doplnený aj o graficky upravený POCO Launcher 2.0. Ten už na prvý pohľad zaujme okrúhlym balíčkom predinštalovaných ikon a tiež typickým menu s aplikáciami.
Nechýbajú karty Google na úplne ľavej obrazovke, možnosť voľby medzi starším a novším centrom skratiek a notifikácii (štandardne sme mali aktivované to staršie, bez funkcie ovládania smart domácnosti).
Spomínané menu s aplikáciami prináša pokročilé funkcie triedenia aplikácii a aj vyhľadanie. Po prvom zapnutí sme zaznamenali viac ako 105 GB voľného úložiska, systém spolu s nadstavbou si vezme o čosi viac ako 13 GB.
S plynulosťou a rýchlosťou systému sme boli spokojní, vďačiť môžeme nielen 6 GB pamäte RAM, ale najmä vhodnej softvérovej optimalizácii zo strany čínskeho výrobcu. Za aktualizovaný softvér tak môžeme udeliť ďalšiu pochvalu.
Ako sú na tom fotoaparáty?
Veľmi dôležitou stránkou je aj sada zadných fotoaparátov. Tie sa nachádzajú vo vystupujúcom module spolu s duálnym LED bleskom, ktorý má tvar akéhosi skoseného pruhu. Neduh usadenia prachu a nečistôt z rovnakého dizajnu z predošlej generácie tak v tomto prípade pokračuje aj pri tohtoročnom smartfóne X3 Pro.
Hlavným fotoaparátom je 48 MPx senzor (f/1.8), ktorý obsahuje aj PDAF zaostrovanie. Doplnený je tiež o 8 MPx (f/2.2) ultra-širokouhlý senzor s uhlom záberu až 119 stupňov, 2 MPx (f/2.4) makro senzor a 2 MPx (f/2.4) hĺbkový senzor.
Z ďalšej výbavy môžeme rozhodne využiť aj nahrávanie 4K (30 fps) videa, pre lepšiu stabilizáciu a plynulosť videa ti však odporúčame skôr režim 1080p (60 fps). Xiaomi prináša aj rôzne ďalšie režimy, vrátane plnohodnotného 48 MPx režimu, nočného režimu alebo režimu VLOG, ktorý ti umožní zachytiť rýchlu sekvenciu krátkych záberov aj s prechodmi a hudbou.
Predná kamera obsahuje rozlíšenie 20 MPx (f/2.2). Podporuje HDR aj panorámu a tiež nahrávanie 1080p videa. Fotografie za denného osvetlenia boli vhodne zaostrené, detail chýbal občas len pri snímkach z ultra-širokouhlého fotoaparátu.
Čo nás však pri testovaní príjemne prekvapilo, sú fotografie vyhotovené v nočnom režime, ktoré majú dostatok svetla a podobne kvalitné snímky obvykle zachytia až drahšie a vyššie postavené modely smartfónov. Veľmi dobrý je aj spomínaný režim VLOG, fotoaparát navyše vo svojich snímkach ponúka reálne farby a príliš to nepreháňa so saturáciou.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
Pochváliť môžeme aj softvér, ktorý v prípade aplikácie Fotoaparát reagoval pomerne rýchlo a mohli sme tak zaznamenať aj tzv. momentky. S ohľadom na cenu sa tak rozhodne nejedná o zlú fotografickú výbavu, aj keď dvojicu dvojmegapixelových senzorov s minimálnym využitím by si výrobca mohol odpustiť, prípadne ich nahradiť kvalitnejším kusom.
Konektivita a stereofónne audio
Po stránke konektivity obsahuje tento smartfón pomerne štandardné pripojenie pre duálne Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) a tiež pre 4G pripojenie (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41).
Z ďalších funkcií nechýba technológia Bluetooth 5.0, A2DP, LE, ale aj GPS + GLONASS. Smartfón obsahuje aj čip NFC, ktorý je možné využiť napríklad pre mobilné platby prostredníctvom Google Pay. Tieto platby sme aj aktívne otestovali a na našich lokálnych termináloch sme nezaznamenali žiadny problém.
Poteší tiež infračervený port, ktorý je doplnený aj o predinštalovanú aplikáciu Mi Remote. Túto funkciu tak môžeme použiť na ovládanie domácej elektroniky, napríklad na televízor či klimatizáciu. Nechýba ani 3,5 mm audio konektor pre pripojenie štandardných káblových slúchadiel.
Pri testovaní telefonického hovoru sme nezaznamenali problém ani pri vstavanom mikrofóne či hlasnom reproduktore. Práve hlasný reproduktor v tomto smartfóne musíme pochváliť. Ide totiž o stereo sústavu s meničom na oboch stranách. Ten hlavný na spodnej strane dopĺňa o čosi menej výkonný menič na hornej strane (primárne určený pre telefonovanie). Ide však rozhodne o vítané plus.
Výdrž 5160 mAh batérie poteší
Akumulátor má v tomto prípade nadštandardnú kapacitu na úrovni 5160 mAh. Ide o veľmi dobrú kapacitu, ktorá nám pohodlne priniesla aj takmer dva plnohodnotné pracovné dni na jedno nabitie. Nabíjačku sme museli pripojiť až na druhý deň popoludní. Menej náročný používateľ alebo používateľ, ktorému stačí aj 60 Hz obrazovka, môže dosiahnuť ešte viac.
My sme pri používaní mali nastavený automatický jas a 120 Hz režim obrazovky. Naše štandardné používanie zahŕňalo aktívne využívanie sociálnych sietí, ale aj hodinové telefonovanie, hodinové sledovanie 1080p videa, príležitostné fotografovanie a príležitostné hranie mobilných hier.
Displej sme mali štandardne zapnutý viac ako 4 hodiny denne a využívali sme funkciu zamykania obrazovky už po 15 sekundách. Veľkou výhodou tohto smartfónu je aj podpora rýchleho káblového nabíjania, priamo v balení sa nachádza adaptér s výkonom 33W. Maximálne nabitie kapacity batérie nám prebiehalo do dvoch hodín.
Záverečné hodnotenie: POCO X3 Pro
POCO ako dcérska značka čínskeho Xiaomi opäť prekvapila výborným pomerom ceny a výkonu. Vylepšený model X3 Pro poteší nielen veľmi výkonným procesorom Snapdragon 860, ale aj rýchlym 120 Hz displejom, ktorý je síce typu IPS, no ide o kvalitný panel.
Oceňujeme tiež veľkú 5160 mAh batériu, ktorá bez problémov poskytne šťavu na dva dni plnohodnotného používania. Nebudeš tak musieť mať strach, že X3 Pro ťa nechá v štichu. Fotoaparáty sú skôr priemerné, no v cene približne 200 € sa nedá očakávať spokojnosť po každej stránke.
POCO X3 Pro je tak skôr pre používateľov, ktorí hľadajú čo najvýkonnejší a najrýchlejší smartfón v cenovej kategórii 200 €. Toto totižto zvláda bravúrne a aktuálne na trhu nemá žiadnu konkurenciu.