Dcérska značka Amazfit, ktorá takisto patrí do ekosystému spoločnosti Xiaomi, priniesla už druhú generáciu populárnych hodiniek Amazfit GTS 2. Tie vychádzajú z pôvodného modelu GTS, no ponúknu aj možnosť prijímania hovorov, senzor SpO2 pre meranie hodnoty kyslíka v krvi a množstvo ďalších vylepšení.
V redakcii sme sa rozhodli tieto inteligentné hodinky otestovať, aby sme mohli sami vyhodnotiť, akú výbavu v skutočnosti ponúkajú. Toto je ich práve začínajúca recenzia.
Amazfit GTS 2: Kde zakúpiť?
Ak zvažuješ kúpu inteligentných hodiniek Amazfit GTS 2, k dispozícii už sú aj v ponuke oficiálneho predajcu Amazfit Official Store na Aliexpresse. Nájdeš ich však aj v oficiálnej slovenskej a českej distribúcii. My sme si hodinky zakúpili prostredníctvom e-shopu Datacomp.sk a ich doručenie potrvalo 2 pracovné dni.
Amazfit GTS 2 Global
Balenie
Hodinky dorazia aj ku tebe domov v kompaktnej bielej krabičke s vyobrazením hodiniek, názvu a základných technických špecifikácií. Po rozbalení sa vo vnútri nachádza ďalšia krabička s logom Amazfit. V jej vnútri sa na samotnom vrchu nachádzajú hodinky GTS 2 prelepené ochrannou fóliou, osadené priamo aj s 20 mm silikónovým remienkom. Tento remienok je vymeniteľný za akýkoľvek iný z hodinárstva, s príslušným rozmerom.
Po stránke príslušenstva je k dispozícii nevyhnutný základ v podobe magnetickej nabíjačky so špecifickou skupinou pinov a USB-A koncovkou. Nechýba ani základný návod na použitie. Adaptér v balení nenájdeš, môžeš však použiť ten od smartfónu alebo hodinky nabíjať cez počítač či prostredníctvom powerbanky.
Kvalitná a odolná konštrukcia: Nechýba certifikácia 5ATM
Amazfit vo svojej druhej generácii zvolilo prémiové telo vyhotovené z hliníkovej zliatiny. Predná a zadná stena je následne spracovaná zo zaobleného tvrdeného skla. Dizajn následne dopĺňa neutrálny čierny silikónový náramok. Za kvalitu spracovania sa výrobca nemusí hanbiť a dosahuje aj na drahších konkurentov.
Hrúbka týchto hodiniek pritom činí len 9,7 mm a hmotnosť sa zastavila na hodnote tesne pod 25 gramov. Pravá hrana hodiniek obsahuje tlačidlo pre zapnutie a vypnutie zariadenia, ktoré zároveň slúži aj ako funkčné tlačidlo.
Jedno stlačenie tohto tlačidla zobrazí systémové menu a dve stlačenia majú funkciu s možnosťou prispôsobenia. My sme využívali nastavenie na monitorovanie aktivít, no k dispozícii sú aj ďalšie. Ľavá hrana obsahuje mikrofón a hlasný reproduktor, vďaka čomu je možné prijímať hovory cez tieto hodinky. Konštrukcia má tiež certifikáciu 5ATM pre zvýšenú odolnosť voči vode a prachu.
1,65″ AMOLED displej
Hlavným lákadlom týchto hodiniek je zobrazovací panel typu AMOLED. Ide o kvalitný dotykov displej s uhlopriečkou až 1,65″, so zaoblenými okrajmi, rozlíšením 348 × 442 pixelov a jemnosťou až 341 ppi. Displej má veľmi dobré pozorovacie uhly a pestré, sýte farby. K dispozícii je tiež automatická regulácia jasu, ktorá funguje príkladne aj na dennom slnečnom osvetlení.
Minimálny jas je dostatočný aj pri nočnom minimálnom osvetlení a na priamom slnečnom svetle zas poslúži jas maximálny. So zobrazovacím panelom sme teda nezaznamenali problémy a jeho čitateľnosť je v poriadku. Nechýba ani otočenie zápästia pre rozsvietenie s možnou úpravou citlivosti. Rovnako tak je k dispozícii aj manuálna regulácia jasu v prípade, ak ti to viac vyhovuje.
Mobilná aplikácia: Zepp
Hodinky Amazfit môžeš synchronizovať pomocou dobre známej aplikácie Zepp (predtým s označením Amazfit). Aplikácia prišla menším redizajnom a na svojej úvodnej obrazovke ti zobrazí podrobné štatistiky o tebe vrátane hmotnosti, aktivít či monitoringu tepu.
Na vedľajšej stránke je k dispozícii aj prehľad podporovaných a aktivovaných funkcií, no a tretia stránka zobrazuje tvoj profil a pripojené zariadenia či nastavenia. Aplikácia je dostupná len v anglickom jazyku a do svojho profilu sa môžeš prihlásiť napríklad Xiaomi účtom.
Aplikácia je veľmi podobná, až takmer klon, základnej aplikácie Mi Fit, ktorú môžeš poznať zo známeho fitness náramku Xiaomi. Dôkazom toho je, že aplikácia rozpoznala aj našu inteligentnú váhu Xiaomi, ktorá je štandardne prepojená s aplikáciou Mi Fit.
Po pripojení zariadenia QR kódom alebo manuálne, dostaneš rozšírenú ponuku nastavení samotného zariadenia. V našom prípade bolo k dispozícii zobrazenie obchodu z ciferníkmi, ale aj nastavenie notifikácií, hovorov a monitorovania tepu či kyslíka a pod.
Na záver tejto kapitoly však musíme spomenúť aj jedno výrazné negatívum a to je optimalizácia aplikácie zo strany vývojárov. Aplikácia má aktívnu podporu, ale aj rezervy a občas jej načítavanie trvá niekoľko sekúnd alebo sa jednoducho zasekne a zatvorí, prípadne nereaguje. To je škoda.
Softvér a ovládanie: Všetko na pár klikov
Pokiaľ ide o softvér integrovaný v hodinkách, ten je vyvíjaný in-house v spoločnosti Amazfit. Ide o rozšírenie ovládania v porovnaní s fitness náramkami, ktoré majú obmedzené funkcie. V tomto prípade máme dočinenia takisto s uzavretým systémom, no má aj svoje pozitíva.
Optimalizácia softvéru je veľmi dobrá a systém reaguje veľmi rýchlo na dotyk. Nechýbajú pestré farby najmä na AMOLED paneloch, ale aj dostupnosť českého jazyka či dostatočne veľké ovládacie prvky. Práve tento fakt zvykne byť negatívom v už spomínaných fitness náramkoch.
Základná obrazovka ponúka ciferník s rýchlym preklikom na príslušné aktivity a možnosťou prispôsobenia. Zmeniť sa dá nielen samotný ciferník z predvolených, ale môžeš si vytvoriť aj vlastný napríklad z fotografie.
Potiahnutie zhora zobrazí rýchle skratky s výdržou batérie, funkciou baterky, úsporného režimu, nastavenie jasu, zvuku, zamknutia ovládania či rýchly náhľad počasia.
Potiahnutie do strán zobrazí tebou upravené funkcie v aplikácii. My sme využívali pri potiahnutiach monitorovanie zdravia (PAI), krokov, kyslíka, tepu a tiež počasie.
Na úplne spodnej obrazovke, teda potiahnutím nahor, zobrazí centrum notifikácií s ich možnosťou mazania. Podporuje aj diakritiku, nie však smajlíky. Až na toto obmedzenie je softvér dobre intuitívny a s jeho ovládaním sme nezaznamenali problémy.
Pri stlačení a podržaní fyzického tlačidla máme k dispozícii vypnutie a reštart hodiniek. Jedno stlačenie zobrazí ďalšie funkcie ako meranie stresu, ovládanie hudby v úložisku alebo zo smartfónu, počasie, budík, widgety a nastavenia.
Fitness funkcie a monitoring kyslíka
Fitness funkcie sú nemenej dôležitou funkciou týchto hodiniek. K dispozícii je až 12 aktivít vrátane plávania, elyptického trenažéru, behu či chôdze a to dokonca s automatickým rozpoznávaním až šiestich z nich.
Nechýba vyhotovenie mapy behu, ale aj doplnkový monitoring tepu či množstva kyslíka v krvi. Poteší aj monitoring spánku, ktorý je dôležitý pre regeneráciu alebo monitoring stresu, to všetko automaticky 24 hodín denne.
Všetky automatické funkcie sú však veľkým žrútom batérie a výrobca ťa pri ich aktivovaní dôsledne upozorní na zníženú výdrž batérie. Z nášho pohľadu je vhodné pre optimálnu výdrž používať hodinky priamo s nastaveniami od výroby, po prvom rozbalení.
Negatívom je možno trochu nepresný monitoring kyslíka, ktorý ťa vyzve na utiahnutie náramku a až následne približne na tretí pokus zaznamená úspešné meranie. Vzhľadom k cene je však príležitostné meranie dostatočné.
Prijímanie hovorov a počúvanie hudby
Veľmi zaujímavou funkciou je aj prijímanie hovorov priamo na hodinkách a to prostredníctvom integrovaného mikrofónu a reproduktoru. Pre nastavenie hovorov je však potrebné manuálne prepojenie so smartfónom cez Bluetooth 5.0.
Práve v tomto momente nastáva problém a opäť tu vidíme slabú optimalizáciu zo strany vývojárov. Pripojenie cez aplikáciu ťa vyzve na nastavenie Bluetooth technológie v smartfóne, no zároveň ukáže aj chybovú hlášku. My sme tak vyskúšali opačnú cestu, pripojenie priamo cez menu na hodinkách a toto pripojenie fungovalo bez problémov, rovnako ako aj samotné prijímanie a skladanie hovorov.
Výhodou je tiež 4 GB interné úložisko, na ktoré si môžeš uložiť napríklad svoje obľúbené skladby. Následne cez Bluetooth pripojenie môžeš pripojiť slúchadlá a pri behu a počúvaní hudby tak vôbec nemusíš mať so sebou pripojený smartfón.
Ovládanie hudby na hodinkách však nie je obmedzené len na hudbu v hodinkách. K dispozícii je aj ovládanie práve aktívneho prehrávaču hudby na smartfóne. Hoci hodinky priamo nepodporujú Spotify alebo Google Podcasty, vďaka tejto funkcii môžeš na diaľku ovládať aj tieto a ďalšie hudobné aplikácie, ktoré sa prejavujú ako prehrávač hudby na pozadí na smartfóne.
Konektivita: Nechýba GPS + GLONASS
Po stránke konektivity je vo výbave hodiniek k dispozícii aj Bluetooth 5.0 pripojenie, Wi-Fi 6 (2,5 GHz) a tiež GPS + GLONASS technológiu. Bluetooth pripojenie je stabilné, až na spomínané nastavenie hovorov v aplikácii.
Pokiaľ ide o GPS pripojenie, je rýchle a pomerne presné, pri meraní chôdze s odchýlkou len niekoľko metrov. S lokalizáciou sme boli spokojní, no oľutovali sme integrovaný NFC čip, ktoré v Európe nevyužiješ. Podporuje iba čínske platby Alipay.
Vo výbave nechýba tiež nový a inovatívny senzor BioTracker 2 PPG, ale aj senzor tlaku vzduchu, senzor zrýchlenia, senzor gyroskopu, geomagnetický senzor a tiež senzor okolitého svetla, ktoré takisto zdokonaľujú podrobný monitoring v týchto hodinkách.
Batéria: Až 7 dní na jedno nabitie
Po stránke výdrže na jedno nabitie je k dispozícii akumulátor s celkovou kapacitou 246 mAh. Štandardná výdrž by sa mala podľa údajov výrobcu pohybovať na úrovni 7 dní a v základnom a obmedzenom režime následne 20 dní. Tieto tvrdenia však môžeme potvrdiť, pri bežnom používaní sme minuli za deň 12 – 15% batérie a v obmedzenom režime len 4 – 5% batérie.
Pri náročnom používaní s maximálnym jasom obrazovky a častom využívaní GPS signálu sa budeš musieť uskromniť. Akumulátor sa totiž vybije už za približne 3 dni. Nabíjanie je riešené špecifickou magnetickou nabíjačkou v balení, ktorá obsahuje dva piny a nabije hodinky približne na 2 hodiny.
Cena a dostupnosť hodiniek
Aktuálne je v predaji už druhá generácia hodiniek s označením Amazfit GTS 2. V aktuálnej ponuke u medzinárodných predajcov činí suma týchto hodiniek približne 140 – 152 € / 169 – 183 USD. Hodinky už sú dostupné aj v oficiálnej slovenskej a českej distribúcii, no ich cena bude vyššia, približne na úrovni 165 € / 200 USD.
Zakúpiť Amazfit GTR 2 najvýhodnejšie
Záverečné hodnotenie: Amazfit GTS 2
Inteligentné hodinky Amazfit GTS 2 sú v podstate tým najväčším a najlepším modelom v portfóliu, ak si odmyslíme násobne drahší koncept s označením Amazfit X. Ponúknu skvelý AMOLED displej, dobrú výdrž, ale aj GPS pripojenie, monitoring tepu, spánku a kyslíka či automatické rozpoznávanie aktivít.
Aktualizáciu by si však zaslúžila mobilná aplikácia Zepp, prostredníctvom ktorej hodinky synchronizuješ. Kúpu tohto modelu ti tak odporúčame. Na druhej strane vďaka príchodu nového modelu nám excelentne zlacnej aj model prvej generácie hodiniek Amazfit GTS, ktorý nemá všetky funkcie, no je veľmi dobrou a lacnejšou alternatívou pre tých menej náročných používateľov.
Páči sa ti novinka z dielne spoločnosti Amazfit? Zvažoval/a by si kúpu týchto inteligentných hodiniek? Svoje postrehy a názory nám môžeš pokojne napísať nižšie do diskusie pod článkom. Sleduj náš Facebook a portál China Planet a dozvieš sa viac informácií.