Vlajkovú loď čínskeho OnePlus ti už určite predstavovať nemusíme. Jedná sa o jeden z najvýkonnejších smartfónov na svete a podľa rebríčka niektorých testovacích služieb je jednotkou.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
Okrem kvalitného procesora či RAM pamäte dostal ale aj poriadnu fotografický výbavu. Medzi zadné hlavné snímače sa dostala ale aj špeciálna Color Filter kamera. Tá je veľmi zvláštna a nikto veľmi nechápal jej zmysel.
Jej kvalita je totižto veľmi nízka. Má len 5 MPx a ostatné parametre ani nepoznáme. Výstupom sú fotografie, ktoré by sa dali dosiahnuť aj obyčajným filtrom. Po čase však objavili jej nové možnosti.
Color Filter snímač aka röntgen
Niekto si po pár týždňoch po predstavení tejto vlajkovej lode všimol, že Color Filter snímač dokáže vidieť cez určité materiály, ako plast či oblečenie a zobrazovať, čo sa nachádza pod nimi.
Neskôr sa to dozvedelo množstvo majiteľov smartfónu aj fanúšikov a informácia kolovala všade po internete. No a práve kvôli schopnosti vidieť pod oblečenie sa rozhodlo OnePlus dočasne stiahnuť túto funkciu.
Začalo sa totižto povrávať o narúšaní súkromia, pretože smartfón si môže zakúpiť každý. Predsa, chodiť po ulici s mobilom a pozerať pod oblečenie ľudí nie je úplne kóšer.
Video aj s ukážkami, čo Color Filter dokáže
Color Filter snímač je schopný vidieť najmä pod materiály, ktoré nemajú infračervenú ochranu. Jedná sa napríklad o ovládač k TV, ale na videách sa objavil aj taký Apple TV.
Má vôbec zmysel?
Nad touto otázkou sa zamýšľalo množstvo ľudí pri predstavení OnePlus 8 Pro. Čo robí 5 MPx divný snímač v 800 € smartfóne? Veď takýto efekt je možné dosiahnuť obyčajným filtrom.
Čínsky gigant chcel len zrejme priniesť niečo nové a unikátne do ich vlajkovej lode, aby vynikla a vytŕčala z radu. Museli si byť však vedomí jeho možností, čo by naznačovalo aj dôvod, prečo o ňom tak veľmi nehovorili.
Vedomé skrývanie funkcie
V aplikácii fotoaparátu bolo dokonca veľmi náročné sa k nemu vôbec dostať. Color Filter snímač sa tam nachádzal pod názvom Photochrom a bol súčasťou filtrov, nefiguroval tam teda ako samostatný snímač. Žeby sa jednalo o akési kamuflovanie zo strany OnePlus?
Možno pri vývoji na jeho schopnosti narazili, ale bolo už príliš neskoro meniť hardvérovú zostavu telefónu. Každopádne hodnotíme tento krok OnePlus ako nie veľmi premyslený a nabudúce by sa zrejme oplatilo zostať pri štandardných riešeniach.
Hlavne to ma ďaleko k röntgenu ktorý je za UV na opačnej strane spektra ako IR o com je hlavne ta kamera.
IR kamery nie sú navyše nič nové a bez/zrkadlovka s takýmto ní čím je XY krát schopnejsia s možnosťou teleobjektív ov atď. a nebol žiaden problém.
Podobne ako s fotkami a 100x zoomom v mobiloch na kozdom rohu, záleží na ľuďoch.
S IR sa dá nasnímať nanajvýš chabý tieň, jedine ze nosíš vrecia na odpad na holom tele.
Paranoja…
Nezabudnúť že každý mobil sa dá prerobiť na IR citlivosť s youtube návodmi. Aj 108mp od xiaomi.