Už si si určite všimol tapetu na smartfóny kolujúcu po internete, ktorú keď použiješ, tak dokáže zhodiť kompletne celý Android systém a doviesť ho do stavu nekonečne sa reštartujúceho smartfónu.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
Potom danému zariadeniu pomôže už len resetovanie do továrenských nastavení, čo znamená kompletnú stratu dát. Túto na prvý pohľad obyčajnú tapetu však šikovní používatelia odhalili a my vieme, ako funguje.
O čo sa vlastne jedná?
Pre tých, čo o tejto nenápadne vyzerajúcej tapete ešte nepočuli, v krátkosti vysvetlíme jej efekt. Pokiaľ si ju zvolíš na svoju domovskú obrazovku, s tvojím Android systémom môže narobiť poriadnu šarapatu.
Vďaka svojmu špeciálnemu farebnému profilu, ktorý používa, dokáže uviesť systém do režimu nekonečného boot zacyklenia, ktorému pomôže už len reset do továrenských nastavení. Nefunguje však na úplne všetky značky. Týmto problémom trpia napríklad Samsung smartfóny, no Nubia či Xiaomi sú v poriadku.
Môže za to jej farebný profil
Dôvod, prečo táto nebezpečná tapeta dokáže zhodiť Android už poznáme. Je to kvôli farebnému profilu Google Skia, ktorý má rozdielne rozsahy farieb ako bežné sRGB. Android systém ho nepozná a nedokáže ho správne skonvertovať. Pre jednotlivé farebné kanály potom dostáva hodnoty, ktoré sRGB profil jednoducho nemá.
To následne spôsobí zacyklenie do bootovacej slučky. Systém chce túto informáciu z farebného profilu Google Skia správne preložiť, no jednoducho nevie ako. Operačný systém potom zostane doslovne “zmagorený”.
Laicky povedané, z Google Skia profilu dostane napríklad pre červený kanál hodnotu 280, ktorú sRGB nemá. To spôsobí už spomínaný problém.
Následne je možné túto slučku zrušiť len prístupom do recovery režimu a následným továrenským reštartovaním systému.
Ako sa brániť?
Je to jednoduché. Pokiaľ vidíš na internete podobnú informáciu o odhalenom probléme či nejakom víruse, vyhýbaj sa mu. Druhou možnosťou je zálohovanie dát. Keďže táto tapeta nakoniec núti používateľa vrátiť smartfón späť do pôvodných nastavení, znamená to stratu dát.
Nebezpečná tapeta však nepôsobí na všetky smartfóny rovnako, ako sme už spomenuli. Trpia ňou len niektoré značky smartfónov, takže sa nemusí jednať o problém priamo v Android jadre. Pokiaľ máš teda Samsung alebo Google Pixel zariadenie, buď na pozore.
Taktiež sa zistilo, že tapeta má efekt len na Android 10 verziu a nižšiu. Na Android 11 beta verziu sa už problém nevzťahuje.
Keď sme o tomto fakte informovali, niekoľko fanúšikov nám už písalo do komentárov, že tapeta nefunguje a jedná sa o hoax. No pokiaľ si mal práve Xiaomi, Nubiu či iné zariadenie, ktoré problémom netrpí, jednoducho sa nič nestalo.
Skvelé video od českého YouTubera WhiteRabbit, kde vysvetľuje rovnaký problém.
Skúsil si tapetu nainštalovať aj ty s pozitívnym výsledkom? Pokiaľ áno, napíš nám to do komentárov!