Ako určite vieš, pri chladnejších teplotách a v mrazivých podmienkach sa akumulátor v tvojich prenosných zariadeniach trápi. Ak ho chceš ochrániť, môžeš vykonať hneď niekoľko jednoduchých krokov, ktoré mu pomôžu. Aké to sú? Na to sa pozrieme v našom dnešnom návode.
Smartfón a mráz
Prečo by si mal chrániť svoj smartfón pred mrazom? Je to jednoduché, odpoveďou je batéria. V súčasnosti najpoužívanejšie lítium-iónové články používajú kvapalný elektrolyt, pozostávajúci z organického rozpúšťadla a vodivej lítiovej soli.
Kvôli svojmu zloženiu sú tieto batérie ľahko ovplyvniteľné vonkajšími teplotami. Pri dlhodobom vystavení chladu sa môže telefón vypnúť aj napriek tomu, že v batérii zostáva ešte 20% energie.
A práve zariadenia ponechané dlhšiu dobu v extrémne nízkych teplotách môžu byť náchylné na trvalé poškodenie, najmä ak sú v pohotovostnom režime alebo v režime spánku. Nízke teploty zvyšujú vnútorný odpor a znižujú kapacitu.
V praxi to znamená, že podobne, ako je tomu pri iných tekutinách či látkach na báze kvapaliny, ak je chladno, molekuly sa zmršťujú a to znižuje výkon. Táto reakcia sa však deje priamo vo vašich smartfónoch, pri používaní v mrazivých teplotách.
Ako sa chrániť?
Veľmi efektívnym riešením, ktoré zvládne naozaj každý, je nosiť telefón čo možno najbližšie k telu (napríklad vo vnútornom vrecku bundy či kabátu). Teplota ľudského tela sa približne k hodnote 37 °C. To znamená, že práve ty sám si prirodzeným zdrojom tepla, vďaka ktorému sa tvoj smartfón neochladí až na takú nízku úroveň, v porovnaní s nosením v batohu.
Máš povolanie, pri ktorom často telefonuješ? Alebo sú časté telefonické hovory súčasťou tvojho voľného času? V tom prípade je rozhodne dôležité pouvažovať o zakúpení bezdrôtovej hands-free súpravy.
Toto príslušenstvo sa dá zakúpiť za 10 € a pomôže ti komunikovať takým spôsobom, aby bol tvoj smartfón v suchu a teple. O čosi drahším riešením môže byť fitness náramok alebo smart hodinky.
Zobraziť hands-free súpravy na AliExpresse
Pokiaľ ide o fyzickú ochranu tvojho zariadenia, riešením môže byť použitie obalu resp. ochranného púzdra. To môže alebo nemusí byť prispôsobené nízkym teplotám, ale vytvorí vrstvu izolácie pred vonkajšími vplyvmi. Telefón tak nebude vystavený mrazu priamo, navyše púzdro udrží časť produkovaného tepla, ktoré vznikne pri jeho používaní. Vhodne zvolené púzdro ťa môže ochrániť aj proti pádom.
Zobraziť ochranné obaly na AliExpresse
Toto sú maličkosti, ktoré sa môžeš naučiť
Ak sa už chystáš do chladného či mrazivého počasia, určite by si nemal vyrážať s takmer vybitou batériou. Ako sme spomínali vyššie, náročné podmienky môžu výdrž batérie skrátiť a tak sa uisti, že si si svoje zariadenie nabil. Okrem nabíjania doma či v kancelárii môžeš batériu nabíjať aj na cestách. Kvalitné powerbanky s rýchlym nabíjaním dnes zoženieš za niekoľko desiatok eur.
Predstav si modelovú situáciu: Tvoj smartfón bol v mrazivých podmienkach dlhšiu dobu a nechce sa opäť zapnúť. Skús nepanikáriť. Pokiaľ sa smartfón vypne z dôvodu príliš nízkych alebo príliš vysokých okolitých teplôt, je to obranný mechanizmus. Ten zabezpečuje fungovanie pri optimálnych podmienkach. Pri návrate z chladného prostredia tak jednoducho nechaj zariadenie pomaly zahriať a až následne ho spusti.
Zobraziť ponuku powerbaniek od nás
Smartfóny obvykle obsahujú IPS LCD alebo AMOLED panel. A práve prvý menovaný môže pri mraze spôsobiť oneskorené reakcie na dotyky, rozmazanie obrazu či tzv. “duchov”. Niekedy môžeš zaznamenať aj nulovú reakciu medzi zamrznutým displejom a studeným palcom. Riešenie je jednoduché – smartfón nechaj trochu zahriať. AMOLED displej tento problém nemá.
Takzvaným tichým zabijakom elektroniky je kondenzácia (premena plynných látok na kvapalné). Tento jav môže nastať práve pri náhlej zmene teploty. Svoje o tom môžu vedieť napríklad používatelia s okuliarmi, kde dioptrické sklá reagujú veľmi podobne. Aj v tomto prípade funguje priebežné ohriatie zariadenia na izbovú teplotu.
Páčia sa ti naše návody? Ak máš akékoľvek ďalšie otázky k tejto problematike, pokojne nám ich môžeš napísať nižšie do diskusie pod článkom. Sleduj aj náš web China Planet, našu skupinu na Telegrame plnú aktuálnych článkov, prihlás sa na odber noviniek a pridaj sa k nám aj do našej skupiny na Facebooku.