Množstvo našich čitateľov používa operačný systém Android a aj všetky smartfóny, ktoré promujeme figurujú práve ním. Preto sme sa rozhodli ti priniesť základné tipy a triky, ktoré pomôžu začiatočníkom využívať systém efektívnejšie.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
Pre množstvo používateľov sú niektoré body jasné, no určite si niekto nájde užitočný tip. Ak už ale všetko ovládaš, nezúfaj, pretože budeme chystať ďalšie články, kde budú menej známe a zložitejšie tipy a triky pre Android.
Vývojárske nastavenia
Vývojárske nastavenia sú veľmi zaujímavým zákutím operačného systému Android. Pomocou týchto “skrytých” nastavení dokážeš zmeniť skutočne všetko. Pre aktiváciu postupuj podľa nasledujúcich snímkov.
Pre smartfóny Xiaomi je potrebné niekoľkokrát stlačiť tlačidlo “Verzia MIUI”. Vo vývojarských nastaveniach si môžeš napríklad vizuálne zrýchliť smartfón nastavením dĺžky animácií na 0,5x, nastaviť množstvo aplikácií v multitaskingu či zmeniť veľkosť a farbu ikon.
Pokiaľ by si nevedel, ako sa dostaneš do rozšírených vývojárskych nastavení, užitočné môžu byť nasledujúce screenshoty:
Nájdi moje zariadenie
Nasledujúci tip z dnešného zoznamu je pravdepodobne jasný už z názvu. Jedná sa o vstavanú funkciu v Android smartfónoch, pomocou ktorej dokážeš lokalizovať svoj stratený smartfón a taktiež vykonať ďalšie akcie.
Ako sme spomínali, vďaka tejto užitočnej funkcií dokážeš behom pár chvíľ nájsť presnú polohu svojho zariadenia. Nevýhodou je nutnosť pripojenia do siete pomocou Wi-Fi alebo mobilných dát.
Okrem zistenia adresy smartfónu môžeš zariadenie zablokovať, poslať správu s odkazom a telefónnym číslom, na ktoré má prípadný nálezca volať, prehrať hlasný zvuk alebo v najkrajnešom prípade vymazať obsah.
Pohodlný preklad
Určite sa ti niekedy stalo, že si potreboval niečo napísať do smartfónu v cudzom jazyku, ktorý si povedzme neovládal najlepšie. Aj na toto myslí Google so svojím automatickým prekladom.
Namiesto zdĺhavého otvárania novej karty v prehliadači môžeš nabudúce použiť túto pohodlnú funkciu v ktorejkoľvek aplikácii. Preklad funguje presne tak, ako si zvyknutý z Google Translator, pričom nechýba ani automatické rozpoznanie jazyka.
Povolenia aplikácií
Možno si nevedel, ale každá nainštalovaná aplikácia v smartfóne má svoje povolenia. Tieto povolenia slúžia na kontrolu nad notifikáciami alebo citlivými údajmi, ktoré aplikácie využívajú.
V nastaveniach si môžeš jednotlivo pre každú aplikáciu nastaviť, či chceš, aby mala prístup k tvojím kontaktom, SMS, súborom či fotoaparátu. Vypnúť si takisto dokážeš častokrát otravné upozornenia.
Písanie jednou rukou
Predstavme si ďalšiu situáciu zo života. Kráčaš po ceste a chceš niekomu odpísať na správu, no ideálne s jednou rukou. Pri súčasných a stále sa rýchlorastúcich veľkostiach smartfónov je to čím ďalej tým ťažšie.
V tomto prípade padne vhod písanie jednou rukou, vďaka zmenšeniu klávesnice. Klávesnicu od Googlu si zmenšíš jednoducho podržaním prstu na tlačidle enter a následnému potiahnutiu hore. Jedná sa síce o drobnosť, no zato veľmi užitočnú.
Zdieľanie prístupového bodu z Wi-Fi
Určite si sa už dostal do situácie, kedy potreboval tvoj kamarát zdieľať internet. To je štandardne však možné len z mobilných dát. Pokiaľ máš ale k dispozícii Wi-Fi sieť a tvoj kamarát z rôznych dôvodov nie, existuje aplikácie tretích strán, ktorá ti umožní zdieľať hotspot z tejto siete. Jedná sa o aplikáciu NetShare.
Táto možnosť bude mať určite skvelé využitie v prípade, že máš málo dát (v horšom prípade žiadne) alebo nepoznáš heslo do Wi-Fi siete. Niektoré systémy stále nemajú možnosť zdieľania hesla cez QR kód, takže ti padne vhod presne takáto aplikácia.