Spoločnosť Huawei ako celosvetovo popredný výrobca smartfónov každoročne predstavuje aj svoju vlajkovú radu zariadení. Tá pravidelne konkuruje lídrom v segmente, špičkovým zariadeniam z dielne spoločností Apple či Samsung.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
My si v dnešnej recenzii priblížime vlajkový model Huawei P30, ktorý môže byť ideálnou voľbou pri výbere výkonného vlajkového smartfónu s vynikajúcim fotoaparátom a dobrou predajnou cenou. Smartfón sa na trhu nestratí ani popri novej generácii P40 Series a má jednu nepopierateľnú výhodu – služby Google Mobile Services.
My sme si zariadenie zakúpili prostredníctvom mobilného operátora Telekom na Slovensku. Zariadenie je k dispozícii aj v oficiálnej slovenskej distribúcii a jeho predajná cena sa pohybuje v lokálnych e-shopoch približne v rozmedzí 549 – 599 eur.
Balenie zariadenia prekvapí rýchlou nabíjačkou
Telefón ku tebe dorazí v bielej krabičke štandardných rozmerov, ktoré obsahuje ligotavé logo výrobcu Huawei a tiež logo spoločnosti Leica, ktorá spolupracovala na vývoji fotoaparátov. Po otvorení balenia sa na samom vrchu nachádza samotný smartfón prelepený ochrannou fóliou.
Ochranná fólia sa nachádza aj na displeji, priamo od výroby. Ide o fóliu, ktorá podporuje snímanie odtlačkov prstov, čo je príjemné prekvapenie od výrobcu.
Pod ním sa nachádza papierová obálka, ktorej obsahom sú manuály a odporúčania od výrobcu v rôznych jazykoch a nechýba tu ani ihla pre vysunutie zásuvky na SIM kartu alebo špecifickú pamäťovú NM kartu od Huawei.
Nižšie sa na poslednom poschodí nachádza 22,5W koncovka rýchlonabíjačky, ktorá spoľahlivo a rýchlo nabije akumulátor s kapacitou 3650 mAh.
Spolu s nabíjačkou je k dispozícii aj kábel USB typu C, ktorý však na svojej druhej strane obsahuje štandardnú koncovku USB typu A. Príjemným bonusom je aj integrovaný headset, ktorý tvoria jednoduché slúchadlá s mikrofónom, tlačidlami ovládania a konštrukciou v tvare kôstky.
Prémiová kovová konštrukcia je zárukou kvality
Už pri prvom rozbalení je na pocit jasné, že toto je kvalitne spracovaný vlajkový smartfón. Sklo-kovový „sendvič” je elegantný a telefón má vzhľadom na veľkosť displeja skutočne kompaktné rozmery.
Predná strana s minimálnymi rámčekmi, štandardná kapacita batérie a vhodná váha, jediným negatívom je vysoko vystupujúci modul zadných fotoaparátov.
V našej recenzii máme k dispozícii čiernu farebnú verziu, v realite je to však skôr tmavo sivá farba skleneného povrchu a čierna farba kovového povrchu zariadenia.
Huawei P30 je však v predaji aj v iných farebných verziách, nám sa páči napríklad biela, ktorá takisto obsahuje transreflektívny povrch zadnej steny, ktorá sa vyznačuje najmä hrou svetlom.
Poteší tiež certifikovaná a zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Nejde síce o úplnú odolnosť a telefón nie je možné ponoriť pod vodnú hladinu, výrobca ale deklaruje aspoň certifikáciu IP 53.
Rozloženie prvkov je praktické, až na jednu výnimku
Rozmery zariadenia sa zastavili na hodnote 149.1 x 71.4 x 7.6 mm, pričom váha činí veľmi príjemných 165 gramov. Vpredu môžeme vidieť najmä 6,1″ AMOLED displej, ktorý pokrýva až viac ako 91% prednej steny. Ten obsahuje minimálne rámčeky, minimálnu „bradu” pod displejom.
Nad displejom sa nachádza štandardný reproduktor pre telefonovanie (neslúži pre vytvorenie „stereo” efektu), predná kamera je umiestnená v jemnom výreze v tvare kvapky. Nad displej sa vošla ešte aj skupina senzorov, LED diódu v tomto prípade supluje ambientný mód AMOLED panelu.
Plynule sa môžeme presunúť na hornú hranu zariadenia, kde sa nachádza len sekundárny mikrofón, napríklad vhodný pre natáčanie videa. Okrem tohto prvku sa tu nachádzajú len plastové časti určené pre prechod signálu antén.
Spodná hrana je už o čosi zaujímavejšia. Aj na tejto strane sa nachádzajú spomínané plastové časti a rovnakou funkcionalitou, je tu však aj 3,5 mm audio konektor, primárny mikrofón štandardnej kvality určený pre telefonovanie, konektor USB typu C na nabíjanie alebo prepojenie s počítačom, ale aj hlasný „mono” reproduktor, ktorý ponúka dobrú čitateľnosť zvuku aj hlasitosť, stráca však na svojich „stereo” súrodencov.
Ľavá bočná strana, podobne ako vrchná a spodná hrana, je kovová. Je takmer prázdna a obsahuje len zásuvku, ktorá vo svojom vnútri skrýva slot na dvojicu nanoSIM kariet. Ide teda o Dual SIM prístroj a voľba jednotlivých slotov je na používateľovi.
Slot je hybridný, je teda možné ho využiť aj na jednu SIM a jednu pamäťovú kartu pre rozšírenie úložiska. Po stránke pamäťových médií je však podporovaný len špecifický NM formát karty od spoločnosti Huawei.
Pravá bočná strana, takisto kovová, obsahuje dvojicu kvalitných kovových tlačidiel, ktoré sú navyše vhodne umiestnené pre nahmatanie ukazovákom. Ide o tlačidlo pre reguláciu hlasitosti umiestnené vyššie a tlačidlo pre zapnutie alebo vypnutie zariadenia umiestnené pod ním.
Druhé menované je nielen menšie, ale ide zároveň aj o farebne odlíšené tlačidlo, obsahuje červené sfarbenie pre jednoduchšie rozlíšenie, čo je rozhodne praktický krok zo strany výrobcu.
Ostáva nám zhodnotiť ešte zadnú sklenenú stenu, ktorá je náchylná nielen na škrabance a prípadne poškodenie, ale aj na odtlačky prstov a inú mastnotu. V hornej ľavej časti tejto steny sa nachádza trojica zadných objektívov, ktorých modul výrazne vystupuje z tela zariadenia. Telefón sa kvôli tomu kýve pri položení napríklad na stole, čo je rozhodne nevýhoda.
Na druhej strane senzor od spoločnosti Leica fotí skutočne výborne a obsahuje aj optickú stabilizáciu, ktorá obvykle môže práve za takýto nepopulárny a vystupujúci modul fotoaparátov. Nižšie sa nachádza duálny LED blesk a dvojica senzorov. Zadná strana ďalej obsahuje už len povinné údaje o recyklácii, informácie o fotoaparáte a logo spoločnosti Huawei a Leica.
Famózny AMOLED panel zabodoval
Vo svojom pomerne kompaktnom tele ponúkne smartfón 6,1″ AMOLED displej s minimálnymi rámčekmi a výrezom v tvare kvapky. Displej zaberá takmer až 86% prednej steny a samotný panel podporuje zobrazenie 16 miliónov farieb.
Rozlíšenie displeja sa zastavilo na hodnote 2340 x 1080 pixelov, čo činí celkovú jemnosť 422 ppi. Panel je vyhotovený v pomerne strán 19,5:9, nechýba DCI-P3 farebný gamut a HDR režim.
Vlajkový telefón poskytuje dostatočný maximálny jas aj na priamom slnečnom svetle, výborné pozorovacie uhly a sýte, skôr teplé farby. Farebné podanie displeja je navyše možné upraviť v nastaveniach smartfónu.
Minimálny jas je takisto v poriadku a senzory natesno umiestnené nad displejom fungujú bez problémov. Telefón vyzve používateľa upozornením, ak si nechtiac zakryje hornú časť obrazovky, práve s danými senzormi.
Kirin 980: Výkon naozaj nie prekážkou
Po stránke výkonu je k dispozícii vlajkový procesor Hisilicon Kirin 980 vyrobený 7nm technológiou z dielne spoločnosť Huawei.
Ide o osemjadrový čip v zložení 2 x 2, 6 GHz Cortex-A76 + 2 x 1,92 GHz Cortex-A76 + 4 x 1.8 GHz Cortex-A55. Samotný procesor je doplnený o grafický akcelerátor Mali-G76 MP10.
Výkon je naozaj viac ako dostatočný a hodný dostupného vlajkového smartfónu. V spolupráci s dostatočnou kapacitou pamäte RAM a optimalizovaným softvérom boli reakcie zariadenia skutočne rýchle, problém nebol ani s množstvom spustených aplikácií či s náročným multitaskingom.
Podrobné výsledky výkonnostných testov vlajkového smartfónu Huawei P30 v AnTuTu a Geekbench si môžeš prezrieť v tabuľke vyššie.
Úložisko bez problémov + hybridný slot
V predaji sa smartfón objavil vo viacerých pamäťových verziách vrátane 6/8 GB RAM a 64/128/256 GB UFS 2.1 úložiska. My sme v rámci testovania používali verziu so 6 GB RAM a 128 GB interným úložiskom.
V našom prípade, po nainštalovaní stovky či stopäťdesiatich náročných aplikácií, pridaní niekoľkých hudobných albumov, fotografií a videí, telefón stále vykazoval viac ako 90 GB voľného úložiska. O jeho nedostatok tak núdza nebude, obzvlášť vďaka možnosti jeho rozšírenia prostredníctvom pamäťovej NM karty.
Úložisko v tejto zostave je prakticky ideálnou voľbou pre drvivú väčšinu používateľov. Pamäť RAM je dostatočná aj pre náročný multitasking a graficky náročné hry, pričom interné úložisko je naozaj veľkorysé.
Čítačka pod displejom nie je najlepšia
Čítačka odtlačkov prstov je prakticky prvé miesto, na ktoré sme narazili ako na potenciálne možné negatívum. Nachádza sa totiž pod displejom. Ide síce o modernú technológiu, no nedá sa uprieť pocit akejsi „prvej generácie” tejto čítačky, ktorá ešte má „muchy.”
Senzor pod displejom reaguje citeľne pomalšie ako štandardný senzor na povrchu zariadenia, na ktorý si bol možno doteraz zvyknutý. Problémom sú tiež vlhké alebo mastnejšie ruky, nehovoriac o možných problémoch pri použití nekompatibilného ochranného skla alebo zlej ochrannej fólie.
Práve z tohto dôvodu Huawei ponúka predinštalovanú vlastnú fóliu, ktorá danú funkciu podporuje a neobmedzuje. Ak chceš skúšať nové technológie, budeš nadšený a takýto senzor podporuje napríklad aj prihlásenie do internet bankingu vybraných bánk.
Ak máš však radšej klasický a rýchly senzor, ktorý nezaváha a pri ktorom nebudeš musieť snímanie opakovať, tu nepochodíš. V prípade, že si na novinku nezvykneš, k dispozícii je ešte stále aj odomykanie tvárou (cez prednú kameru) alebo použitie štandardného PIN kódu.
Android 10 je samozrejmosť, nechýba nadstavba EMUI
Telefón prišiel na trh ešte pôvodne so systémom Android 9.0 Pie. Neskôr bol ako zástupca stále aktuálnych vlajkových smartfónov aktualizovaný na systém Android 10, ktorý priniesol viacero vylepšení vrátane plnohodnotného tmavého režimu.
Okrem samotného systému Android 10 je prítomná aj januárová bezpečnostná aktualizácia, čo je trochu škoda. Chýba nám februárový alebo marcový bezpečnostný balíček vylepšení od spoločnosti Google. Veríme, že výrobca sa polepší a aktualizácie doplní aspoň kvartálne.
Dôležitou informáciou je to, že aktuálna generácia vlajkového modelu Huawei stále obsahuje služby Google Mobile Services a ty si tak môžeš vychutnať plnohodnotnú synchronizáciu vrátane aplikácií ako Gmail, YouTube a Mapy Google či Disk Google, no podstatná je najmä prítomnosť známeho Obchodu Play s aplikáciami.
Dnes už vieme, že nadchádzajúca generácia na našom trhu tieto služby nebude obsahovať, používatelia sa budú musieť uspokojiť s alternatívou v podobe Huawei Mobile Services a obchodom AppGallery či alternatívnymi obchodmi s aplikáciami napr. z dielne spoločnosti Amazon. Aj tento faktor môže byť pomerne silným predajným pozitívom generácie P30.
Systém Android však nie je prítomný vo svojej štandardnej podobe. Nechýba nadstavba EMUI od Huawei, konkrétne vo svojej verzii 10.0.0. Nadstavbe od Huawei bola v minulosti vyčítaná jednotvárnosť a zastaralý dizajn samotného UI.
Hoci EMUI ponúka vo svojom základe ten istý praktický základ, niekoľko dizajnových zmien sa tu skutočne odohralo, pričom niektoré prvky sa nápadne podobajú na konkurenčné prostredie One UI od Samsungu.
Ide napríklad o zväčšené prvky medzi skratkami, nové a prehľadné nastavenia, tmavý režim aj v aplikáciách Huawei a množstvo ďalších detailov, ktoré však používanie nenarúšajú. Nechýba Asistent Google, voliteľná vysúvacia ponuka menu s aplikáciami (aj abecedná) a nové témy vrátane ambientného režimu na zhasnutom AMOLED displeji. Praktické.
30x zoom: Brutálna trojica fotoaparátov
Ako už bolo spomenuté, jednou z nevýhod je aj výrazne vystupujúci zadný modul fotoaparátov. Ten však má aj ochrannú funkciu a ukrýva skutočný klenot.
Huawei P30 ponúkne hlavný 40 MPx (f/1.8) fotoaparát, ktorý je doplnený ešte aj o 8 MPx (f/2.4) teleobjektív s možnosťou až 3-násobného optického a 30-násobného digitálneho priblíženia. Nechýba ani laserové zaostrovanie a optická stabilizácia obrazu. Tretím snímačom je 16 MPx (f/2.2) ultra širokouhlý objektív, ktorý poslúži aj ako ostré „makro.”
Optiku má už niekoľko rokov po sebe na svedomí známa spoločnosť Leica, ktorá aj tentokrát prispela k finálnemu fotografickému výsledku. Smartfón podporuje takisto až 2160p (30 fps) alebo 720p (960 fps) spomalené video.
Vo výbave sa nachádza aj HDR, panoráma či duálny LED blesk. Široká predná kamera má 32 MPx (f/2.0), ponúkne HDR funkcionalitu a natáčanie 1080p (30 fps) videa.
Kvalita fotografií je na veľmi vysokej úrovni. Denné svetlo ponúka ostré fotky s reálnymi farbami a skvelou hĺbkou ostrosti. Nechýba kvalitné makro či už širokouhlým alebo štandardným objektívom a problémom nie je ani výsledok fotografií v interiéri.
4K video je samozrejmosťou a jeho stabilita je dobrá, pre ešte lepšie výsledky však odporúčame použiť kvalitu na úrovni 1080p (60 fps).
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
V oblasti, kde smartfón skutočne prekvapil, sú nočné fotografie. Fotografie za zhoršených svetelných podmienok naozaj preveria samotné fotografické senzory a spoločnosť Leica nesklamala. Večerné a nočné fotografie majú dostatok svetla aj detailov a sú veľmi dobre použiteľné. Ak by si aj náhodou nebol spokojný s výsledkom v štandardnom móde, výrobca si prichystal aj nočný režim.
Konektivita na úrovni vlajkového smartfónu
Správny vlajkový smartfón by nemal zaváhať ani po stránke konektivity. Výbava modelu P30 zahŕňa duálne Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, s technológiou Wi-Fi Direct, k dispozícii je aj technológia Bluetooth 5.0 LE s technológiou A2DP a aptX HD. Fanúšikov kvalitného zvuku poteší aj štandardný 3,5 mm audio konektor, cez ktorý si vieš pripojiť skutočne širokú škálu slúchadiel.
Zamrzí absencia FM rádia a telefón neobsahuje ani infračervený senzor, ten však v súčasnosti nemusí byť štandardom. Nechýba duálne GPS a tiež ďalšie štandardy ako A-GPS, Glonass, BDS, Galileo či QZSS.
Veľkou výhodou je tiež integrovaný čip NFC. Vďaka stále podporovaným službám Google Mobile Services je možné jeho využitie aj na bezkontaktné platby prostredníctvom Google Pay. Aj táto technológia môže zavážiť pri prípadnej kúpe.
3650 mAh batéria? Chcelo by to viac
Telefón má vo integrovanú 3650 mAh batériu, pričom nechýba ani podpora rýchleho 22,5W káblového nabíjania. Rýchla nabíjačka je integrovaná v balení, čo je rozhodne plus. Chýba však podpora bezdrôtového nabíjania, ktoré je u hlavných vlajkových konkurentov štandardom. V tomto prípade výrobca šetril a bezdrôtové nabíjanie ponúka až drahšia verzia s označením „P30 Pro.”
Výsledná výdrž zariadenia nie je zlá. Zaznamenali sme minimálne 5 hodín zapnutého displeja a takisto softvér je k spotrebe (niekedy až príliš) šetrný a aplikácie na pozadí zatvára naozaj striktne. Na druhej strane očakávali by sme ešte o čosi viac. Vlajkový smartfón nám v neskorších popoludňajších hodinách hlásil posledných 20% a pri o čosi náročnejšom pracovnom dni to môže byť problém.
Riešením môže byť použitie jedného zo šetriacich režimov Huawei, ktoré batériu vedia o čosi predĺžiť, ale aj priebežné nabíjanie počas dňa. V princípe nám nevadilo, že telefón nevydrží až do večera, ak sme v priebehu dňa mali po ruke rýchlu nabíjačku a časť energie doplnili aspoň krátkym 15 – 20 min. nabíjaním. Konkurencia však ponúka viac.
Záverečné hodnotenie: Ideálny vlajkový smartfón
Huawei P30 je odvážnym, ale veľmi dobrým zástupcom vlajkových smartfónov. Za svoju cenu ponúkne skutočne vysoký výkon, optimalizovaný softvér, dostatočnú kapacitu batérie a skvelú škálu fotoaparátov spolu s nadpriemernými výslednými fotografiami.
Ak hľadáš skutočne výkonný stroj, no nechceš platiť vysoké sumy za tie najvyššie verzie aktuálnych vlajkových lodí, model P30 sa stane tvojim výhodným spoločníkom minimálne ešte na najbližšie dva až tri roky (v závislosti od podpory aktualizácií od výrobcu).
Kúpu tohto smartfónu ti teda vrelo odporúčame, a to aj na úkor už predstavenej novej generácie zariadení s označením „P40 Series“.