Najnovšiu verziu populárneho náramku Xiaomi Smart Band 7 sme už testovali, no tento rok sme netrpezlivo čakali aj na vylepšenú verziu s väčším displejom, Xiaomi Smart Band 7 Pro. Mal priniesť vstavané GPS a všetci sme sa tešili aj na NFC. Ako už pravdepodobne vieš, globálne predstavenie prinieslo sklamanie.
V našej recenzii si predstavíme všetky vlastnosti a funkcie nového modelu smart náramku, porovnáme ho s klasickou verziou a zodpovieme si aj otázku, či sa jeho kúpa oplatí.
Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 7 Pro?
V čase písania recenzie bol Xiaomi Smart Band 7 Pro za najlepšiu cenu dostupný na portáli Gshopper, kde s kupónom vychádzal približne 70 €. Oproti cenám na Slovensku, ktoré sa pohybujú na hranici 100 €, ide o pomerne výrazný rozdiel.
Najnovšie kupóny pre Xiaomi Smart Band 7 Pro
Modelové označenie
M2141B1
Rozmery
44.7 × 28.8 × 11 mm
Hmotnosť
20.5 g (bez náramku)
Displej
1.64" AMOLED
Rozlíšenie
280 x 456 px / 326 ppi
Maximálny jas
500 nitov
Ochrana displeja
2.5D tvrdené sklo
Náramok
130 – 205 mm TPU
Bluetooth
5.2
NFC
nie
GPS
áno (systém GNSS)
Senzory
senzor tepu (s meraním SpO2) | akcelerometer | gyroskop | svetelný senzor
Kapacita batérie
235 mAh
Výdrž na jedno nabitie
do 12 dní
Podporovaný OS
Android 6.0 alebo iOS 10.0 a vyššie
Vodotesnosť
5 ATM
Ciferníky
150+ druhov
Sledovanie aktivity
viac ako 110 športov
Obsah balenia
Xiaomi Smart Band 7 Pro sme mali k dispozícii ešte pred oficiálnym globálnym predstavením, keďže sa z neznámych dôvodov objavil na zahraničnom e-shope skôr. Prišiel nám v malej čiernej krabičke podobných rozmerov ako je to v prípade klasickej verzie náramku.
V balení nájdeme náramok spolu s remienkom, nabíjací kábel s magnetickou koncovkou a návod na použitie, v ktorom nechýba český jazyk.
Dizajn a kvalita spracovania
Azda najväčšou zmenou oproti klasickej verzii Xiaomi Smart Band 7, ktorú si okamžite každý všimne je veľkosť samotného tela fitness náramku. Uhlopriečka displeja sa síce príliš nezväčšila, no displej je v tomto prípade výrazne širší a na pohľad väčší.
Ťažko povedať, či by sme Xiaomi Smart Band 7 Pro mali ešte považovať za fitness náramok alebo skôr za smart hodinky. Novinka sa totiž podobá skôr na Mi Watch Lite, než na úzky náramok.
Zmenil sa aj princíp upínania remienku, ktorý je totožný s vyššie spomenutými hodinkami. Pozostáva z dvoch dielov, ktoré sa jednoducho pripnú k telu hodiniek.
Kvalita spracovania ostáva na vysokej úrovni. Hodinky sú odolné a prežili aj niekoľko nárazov bez akéhokoľvek poškodenia.
Párovanie s aplikáciou Mi Fitness
Prvým krokom pred použitím novinky od Xiaomi je párovanie so smartfónom prostredníctvom aplikácie Mi Fitness. Po prvom zapnutí sa totiž na displeji zobrazuje len QR kód, ktorý slúži pre stiahnutie aplikácie.
Samotné párovanie s aplikáciou je jednoduché. Stačí si vybrať pridanie nového zariadenia, kde nám smartfón automaticky vyhľadal nový náramok v blízkosti. Potom sme už len potvrdili párovanie na displeji náramku aj smartfónu.
Displej a hlavné menu
Rovnako ako aj v starších verziách náramku, aj tu nájdeme AMOLED displej. Ten má v tomto prípade uhlopriečku 1.64″ a rozlíšenie 280 x 456 px s hustotou pixelov 326 ppi. Displej je po okrajoch jemne zaoblený a ponúka tzv. screen-to-body ratio 70 %.
Jeho maximálny jas je 500 nitov a nechýba ani automatické prispôsobenie jasu a funkcia aktívneho displeja (always-on). Ten môže byť zapnutý celý deň alebo len vo zvolených časoch. Pribudla nám tu aj funkcia inteligentného zapnutia či vypnutia aktívneho displeja. Škoda však, že si nevieme vybrať štýl aktívneho displeja.
Keďže máme k dispozícii väčší displej, tomu je prispôsobené aj zobrazenie položiek v hlavnom menu. Na rozdiel od štandardného náramku, kde máme položky usporiadané v zozname, ktorý pozostáva z jedného stĺpca, tu máme dva stĺpce vedľa seba bez textového popisu.
Zobrazenie si však môžeme prepnúť aj na klasické v jednom stĺpci spolu s textovým popisom vedľa každej ikony. Nevýhodou je tak pomerne dlhý zoznam, ktorý je nepraktický ak sa často potrebujeme dostať na jeho koniec. Menu obsahuje tieto položky:
Položky v menu | ||
---|---|---|
Cvičenie | Aktivity | Štatistiky |
Beh | Srdcový tep | SpO2 |
Spánok | Stres | Dýchanie |
Cyklus | Alexa | Počasie |
Udalosti | Hudba | Fotoaparát |
Budík | Stopky | Časovač |
Svetlo | Nájsť telefón | Pomoc |
Nastavenia |
K dispozícii sú aj obrazovky rýchleho prístupu, ktoré sú dostupné potiahnutím prsta do rôznych strán. Takto máme prístupné notifikácie, centrum ovládania či niektoré funkcie ako počasie, hudba či Alexa.
Sledovanie tepu a SpO2
Funkcie monitorovania srdcového tepu a okysličenia krvi už patria k bežnej výbave fitness náramkov a hodiniek. Nechýbajú tak ani v tomto prípade a nebudeme im venovať veľa priestoru. Pozrime sa však aspoň na ich presnosť.
Namerané hodnoty sme porovnali s tlakomerom Omron a pulzným oximetrom na prst. Hodnoty boli vo väčšine prípadov veľmi podobné, líšili sa až pri záťaži o niekoľko tepov. Čo sa týka merania SpO2, tu vidíme niekoľko veľmi nízkych meraní, najmä počas noci. Ide o hodnoty okolo 78 – 80 %, ktoré nie sú reálne.
Ďalším problémom pri meraní SpO2 je jeho trvanie a úspešnosť. Osobne si pri každom meraní SpO2 musíme mierne pritlačiť náramok k ruke, aby bolo úspešné. Tento problém však máme už od verzie 6, kedy sa táto funkcia v populárnom náramku objavila po prvýkrát.
Oceňujeme, že po vzore najnovšej verzie náramku sa aj v tomto prípade zobrazuje pomerne veľa údajov vrátane grafu priamo na displeji hodiniek. Na samom konci každej aplikácie ako meranie tepu či okysličenia je aj odkaz na rýchly prechod do nastavení súvisiacich s danou funkciou.
Meranie dĺžky a kvality spánku
Smart náramok meria aj dĺžku a kvalitu spánku, aj keď v prípade dĺžky ide stále o pomerne nepresné meranie. Začiatok spánku je totiž znova presný čas kedy sme si ľahli a nie čas, kedy sme skutočne zaspali. Podobne je to aj s koncom spánku. Tiež ide o čas, kedy sme vstali z postele, nie o čas, v ktorom sme sa prebudili.
Displej hodiniek zobrazuje celkovú dĺžku spánku s časmi, kedy sme išli spať a kedy sme sa zobudili, spolu s priemerným srdcovým tepom a okysličením. Na konci nájdeme odkaz na nastavenia, kde si vieme zapnúť rozšírené monitorovanie a skóre dýchania.
Jednotlivé fázy spánku ako REM, hlboký a ľahký spánok sa zobrazujú len v aplikácii spolu s grafmi, kde vidíme konkrétne merania tepu aj SpO2, podobne ako aj jednotlivé fázy spánku.
Športová aktivita a GPS
V prípade novinky poteší najmä zabudovaný systém GNSS s podporou pozičných systémov GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo a QZSS. Náramok si tak určí polohu už aj bez smartfónu.
K dispozícii je viac ako 110 rôznych športov, ktoré dokáže náramok zaznamenať, pričom meria jednotlivé životné funkcie a parametre ako prejdená vzdialenosť či počet krokov.
Novinkou je desať predvolených bežeckých tréningov, ktoré nájdeš v hlavnom menu pod položkou Beh. Ide o tréningy pozostávajúce z rôznych dĺžok chôdze, behu či šprintu a ich kombinácii. Rozdelené sú do kategórií: začiatočník, spaľovanie tukov, vytrvalosť a intervalový. Pre lepšiu predstavivosť, v základnom tréningu nájdeme tréningový plán, ktorý sa skladá z dvojminútových častí chôdze a trojminútových intervalov behu.
Keďže náramok disponuje funkciou GPS, pred každým tréningom sa určuje najskôr poloha. Lokalizácia je bezproblémová a v exteriéri trvá len pár sekúnd. Po skončení tréningu sa zobrazí trasa, dĺžka trvania tréningu spolu s ďalšími údajmi na základe typu aktivity.
NFC v globálnej verzii chýba
Očakávanou funkciou, ktorá však v globálnej verzii chýba je NFC pre bezkontaktné platby. Keďže čínska verzia má aj NFC, dúfali sme, že ju nájdeme aj v globálnej verzii.

Po rozbalení a prvotnom odskúšaní náramku sme ostali sklamaní, že NFC nie je vo výbave tejto novinky. S týmto náramkom teda v obchodoch nezaplatíš.
Množstvo ciferníkov
Napriek tomu, že náramok je úplnou novinkou, okrem predvolených piatich dizajnov ciferníka máme v aplikácii k dispozícii ďalších, viac ako 150 dizajnov.
Aplikácia pri každom dizajne zobrazuje aj to, ako bude vyzerať aktívny displej pri konkrétnom ciferníku. Nechýba ani možnosť tvorby vlastných dizajnov pomocou fotografií, ktoré jednoducho nahráme do aplikácie.
Notifikácie a odpovedanie na hovory
Samozrejmosťou je aj zobrazenie notifikácií z rôznych aplikácií priamo na displeji, vrátane diakritiky a smajlíkov. V prípade smajlíkov sa zobrazujú správne len niektoré. Namiesto nepodporovaných smajlíkov uvidíme len štvorček.
Hovor pomocou hodiniek vieme len odmietnuť alebo stlmiť. Poteší aspoň možnosť zaslania krátkej odpovede v podobe textovej správy. Odpovede si vieme prispôsobiť v aplikácii Mi Fitness. Pri prichádzajúcom hovore sa zobrazuje meno volajúceho aj s diakritikou.
Čo sa týka spoľahlivosti zobrazenia notifikácií, tu musíme uznať, že niekedy sa nám notifikácie zobrazujú so značným oneskorením. Najmä ak s niekým četujeme, odpovede dostávame v podobe notifikácií neskoro, keď už sme na správu dávno aj odpovedali.
Výdrž a nabíjanie
Náramok je vybavený 235 mAh batériou, ktorá by mala stačiť na približne 12 dní používania na jedno nabitie. My sme náramok využívali skutočne naplno. Mali sme zapnuté notifikácie takmer zo všetkých aplikácií, automatické prispôsobenie jasu, prebudenie zodvihnutím zápästia a neustále meranie tepu aj SpO2.
Bez využívania GPS, teda bez sledovania športových aktivít sme sa dostali maximálne na 6 dní, pričom v posledný deň nám ostalo už len 12 % kapacity batérie. Ako už pravdepodobne tušíš, GPS je veľkým žrútom batérie, s čím je potrebné rátať. Výdrž sa tak skráti ešte o niekoľko dní najmä v závislosti od toho, ako často využívaš GPS.
Nabíjanie trvá približne hodinu prostredníctvom kábla s magnetickým konektorom, ktorý musíš pripojiť k vlastnému adaptéru.
Aplikácia Mi Fitness
Aplikácia pre smartfóny s názvom Mi Fitness patrí jednoznačne medzi tie najlepšie aplikácie k smart hodinkám a náramkom. Zoznamovali sme sa s ňou už pri viacerých hodinkách či náramkoch a v podstate jej nemáme čo vytknúť.
Na úvodnej obrazovke zobrazuje hlavné funkcie aj s nameranými hodnotami a po ich rozkliknutí sa dostávame k detailnejším a historickým dátam. Tie sa zobrazujú v prehľadných grafoch.
Nastavenia sú tiež prehľadné a okrem nastavenia dizajnu ciferníka tu nájdeme napríklad aj nastavenia notifikácií, hovorov, rýchlych odpovedí spolu s ďalšími nastaveniami jednotlivých funkcií, ktoré nájdeme aj v hodinkách.
Xiaomi Smart band 7 Pro: Záverečné zhodnotenie
Xiaomi Smart Band 7 Pro je novou verziou populárneho fitness náramku, ktorý tentokrát prichádza s výrazne väčším a najmä širším AMOLED displejom s uhlopriečkou 1.64″, čím sa podobá skôr na klasické smart hodinky s hranatým tvarom.
V porovnaní s klasickým náramkom Xiaomi Smart Band 7 má však navyše len GPS a tréningové plány. Očakávané NFC nám tu chýba, a tak novinku nevyužiješ na bezkontaktné platby. Ide o veľké sklamanie, keďže čínska verzia náramku má aj NFC.
Najnovšie kupóny pre Xiaomi Smart Band 7 Pro
Celkovo je možné povedať, že ide o zväčšený Smart Band 7 s GPS za dvojnásobnú cenu. Oplatí sa teda jeho kúpa? Je to na zváženie a rozhodne pravdepodobne to, či využiješ GPS alebo nie.