Sekanie smartfónu je problém, ktorý pozná asi každý z nás, kto niekedy vlastnil smartfón. Toto je niekoľko účinných tipov, ktoré môžeš vyskúšať, aby si mal plynulejší zážitok z používania svojho zariadenia. Ber však na vedomie, že sa jedná sa skôr o tipy pre laických používateľov.
1) Reštart smartfónu
Jednou z prvých vecí, ktoré napadnú takmer každého používateľa, je reštart smartfónu. Práve reštartovanie tvojho zariadenia môže pomôcť najmä po stránke vymazania procesov na pozadí. Z tohto pohľadu je efektívnejšie „Vypnúť / Zapnúť“ zariadenie cez príslušnú ponuku v menu pre „Vypnutie“ alebo „Reštartovanie.“ Túto ponuku nájdeš pri podržaní tlačidla napájania. Viac informácií o výhodách tejto voľby nájdeš v nasledujúcom článku.
Toto si doteraz možno nevedel: Je veľký rozdiel medzi vypnutím a reštartovaním smartfónu
Ak však tvoj smartfón vôbec nereaguje a nemôžeš sa dostať do príslušnej ponuky, stlač a drž tlačidlo pre vypnutie resp. zapnutie zariadenia. Po približne 30 sekundách tvoja obrazovka úplne zhasne, a pri pokračujúcom držaní sa zariadenie úspešne reštartuje. Pri niektorých modeloch môže byť táto funkcia ukrytá aj pod tlačidlom zníženia hlasitosti.
2) Nainštaluj aktualizácie softvéru
Niektoré softvérové problémy môže spôsobiť aj „bug“ alebo nesprávne optimalizovaný operačný systém či grafická nadstavba. V tom prípade môžeš postupovať skutočne jednoducho. Stačí prejsť do nastavení tvojho smartfónu a tam zvoliť možnosť pre vyhľadávanie aktualizácií. Najnovší softvér by mal byť zárukou správnej optimalizácie, a preto by si aktualizácie rozhodne nemal odkladať na neskôr.
Ak sa do nastavení nevieš dostať, pretože nevieš ovládať dotyk tvojej obrazovky, nezabúdaj, že Android smartfóny ponúkajú pomocou USB príslušenstva (klávesnica, myš) možnosť ovládať samotný systém aj bez funkčnej dotykovej vrstvy obrazovky.
Niekedy však práve aktualizácia systému dokáže niektoré funkčné veci pokaziť. Preto je dobré si najprv na internete nájsť ohlasy na novú aktualizáciu, prípadne si pozrieť zoznam všetkých zmien, ktoré aktualizácia vykoná.
3) Skontroluj voľné úložisko
Ďalším dôležitým prvkom pre zabezpečenie plynulosti tvojho zariadenia je úložisko. Práve nízka hodnota dostupného úložiska môže spôsobiť spomalenie, ako aj „zamrznutie“ tvojho smartfónu. Je tak potrebné prejsť do nastavení, skontrolovať hodnotu internej pamäte, prípade uvoľniť časť úložiska.
Pre tento účel sú k dispozícii aj niektoré vstavané aplikácie od výrobcov. Tie majú za úlohu vymazanie dočasných súborov alebo vyčistenie zariadenia, čo môže pomôcť.
4) Zatvor aplikácie na pozadí
Mobilné aplikácie, najmä tie spustené na pozadí, a vo väčšom množstve, môžu takisto spôsobiť problémy s plynulosťou tvojho zariadenia. V prvom rade si skontroluj, či sú tvoje aplikácie aktualizované na najnovšiu dostupnú verziu. Následne si môžeš v nastaveniach svojho smartfónu pozrieť práva aplikácií, ich beh na pozadí, automatické spustenie alebo môžeš pri problémovej aplikácii vynútiť jej zastavenie.
Páčia sa ti naše návody? Ak máš akýkoľvek iný typ na zlepšenie chodu smartfónu, pokojne nám ich môžeš napísať nižšie do diskusie pod článkom. Sleduj aj náš web China Planet, prihlás sa na odber noviniek a pridaj sa k nám aj do našej skupiny na Facebooku.