Spoločnosť Xiaomi bola len pred nedávnom pridaná na čiernu listinu americkou vládou pre podozrenie zo špionáže. Bolo to však oprávnené?
Žaloba zo strany Xiaomi
Americká vláda sa rozhodla, že Huawei im zrejme nestačí, a tak po nejakom čase zaútočili aj na giganta Xiaomi. Spoločnosť taktiež obvinili z rovnakého dôvodu ako aj čínsky Huawei. Podľa americkej vlády sa malo jednať o napojenie na čínsku vládu a následne špionážne praktiky.
Tie obvinenia však neboli potvrdené ani pri jednej zo spoločností. Americká vláda vtedy ešte na čele s Donaldom Trumpom ignorovala akékoľvek sťažnosti, podnety či výnimky zo strany Huawei. Posledné dni svojej vlády bývalý prezident strávil práve blokáciou spoločnosti Xiaomi, ktorú pridal k Huawei na čiernu listinu.
Čo to ale v praxi znamená? Všetci investori, dodávatelia či akýkoľvek výrobcovia alebo partneri, ktorí so značkou spolupracovali alebo spolupracujú, musia prerušiť kontakt najneskôr do 11. novembra aktuálneho roka.
To by pre Xiaomi znamenalo napríklad to, že už by sme v smartfónoch neuvideli Google Play obchod, služby, taktiež ani procesory Snapdragon od Qualcommu a mnoho ďalšieho. Spoločnosť však zatiaľ nemá takéto prísne reštrikcie.
Krivé obvinenie?
Rovnako ako pri Huawei, malo by to fatálne následky. Huawei však doteraz funguje s veľkými obmedzeniami, no zatiaľ sa spoločnosti darí. Xiaomi však odmieta a popiera akékoľvek obvinenia zo strany americkej vlády, čo značí aj ich nedávna vznesená žaloba.
Tajomníčka spoločnosti Xiaomi Janet Yellet hodnotí túto situáciu ako nezákonnú a protiústavnú. Najhoršie na tejto celej situácii je fakt, že americká vláda neposkytla ani jeden jediný dôkaz o údajnej špionáži spoločnosti.
Skrátka sa tak rozhodla zo dňa na deň, pretože ide o čínsku spoločnosť, ktorá je zároveň veľká konkurencia amerického Applu. Je to však voči mnohým spoločnostiam a najmä zákazníkom nefér.
Xiaomi rovnako ako aj Huawei sú poprednými svetovými výrobcami smartfónov, ktorí navyše prinášajú naozaj revolučné technológie a posúvajú tak trh vpred míľovými krokmi.
Ako to bude ďalej?
Americkí investori akými sú napríklad BlackRock Inc., Vanguard Group Inc. alebo State Street Corp. boli vyzvaní americkou vládou okamžite predať všetok svoj podiel v spoločnosti Xiaomi a následne prerušiť akýkoľvek kontakt vrátane obchodných vzťahov.
Spoluzakladatelia Lin Bin a Lei Jun sa samozrejme so svojím veľkým hlasovacím právom v spoločnosti, ktorý tvorí až 75% podiel odvolávajú a žiadajú čo najrýchlejšie vyriešenie celej situácie vo svoj prospech. Vzhľadom na neexistujúce dôkazy americkej vlády je to pochopiteľné.
Celá táto situácia len zbytočne poškodí meno samotnej spoločnosti a taktiež významne naruší partnerské vzťahy, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou prejavia aj na samotných zákazníkoch. Veríme, že sa situácia ukľudní a spoločnosť bude môcť vo svojej činnosti pokračovať bezproblémovo tak, ako doteraz.