Recenzie na tohtoročné vlajkové lode od Xiaomi sme ti už priniesli. V mnohých parametroch sú dva najvyššie modely série Mi 11 totožné, no líšia sa vo fotoaparátoch. Prinášame ti tak porovnanie fotoaparátov modelov Xiaomi Mi 11 Pro vs Xiaomi Mi 11 Ultra aj s reálnymi fotografiami.
Kde ich kúpiť najvýhodnejšie?
Najprv si povieme, kde kúpiť tieto dva modely najvýhodnejšie. Náš overený partner Trading Shenzhen má v ponuke Mi 11 Pro aj Mi 11 Ultra. Nachádzajú sa v čínskych skladoch, kde je dostupná bezcolná doprava Global Priority. Nám napríklad Mi 11 Ultra prišiel za 8 dní. Navyše, smartfón ti dorazí precízne zabalený, takže po ceste z Číny sa mu určite nič nestane.
Colnicu a všetky náležitosti s tým spojené vybaví priamo predajca. Píšeme to z vlastnej skúsenosti.
Špecifikácie fotoaparátov
Ak si čítal naše recenzie alebo máš prehľad v špecifikáciách týchto dvoch smartfónov, určite si si všimol, že majú rovnaký hlavný snímač. V ostatných fotoaparátoch sa už ale líšia. V nasledovnej tabuľke si môžeš pozrieť konkrétne rozdiely:
Xiaomi Mi 11 Pro | Xiaomi Mi 11 Ultra | |
---|---|---|
Hlavný (širokouhlý) fotoaparát |
50 MPx Samsung GN2 s veľkosťou senzoru 1/1.12″ a clonou f/1.95 | 50 MPx Samsung GN2 s veľkosťou senzoru 1/1.12″ a clonou f/1.95 |
Ultra-širokouhlý | 13 Mpx s clonou f/2.4 | 48 MPx fotoaparát s clonou f/2.2 |
Tele-makro | 8 MPx s clonou f/2.4 (5-násobný optický zoom) | 48 MPx s clonou f2.4 (5-násobný optický zoom) |
Selfie | 20 MPx s clonou f/2.3 | 20 MPx s clonou f/2.3 |
Oba smartfóny disponujú aj optickou stabilizáciou obrazu. Xiaomi Mi 11 Ultra disponuje ultra-širokouhlým a tele-makro objektívom s rovnakým rozlíšením až 48 MPx, zatiaľ čo Xiami Mi 11 Pro má len 13 MPx ultra-širokouhlý objektív a tele-makro má tiež len 8 MPx. Sú ale rozdiely viditeľné aj na fotografiách?
Hlavný fotoaparát Xiaomi Mi 11 Pro vs Xiaomi Mi 11 Ultra
Hlavný snímač Samsung GN2 patrí medzi špičku na trhu, a keďže sú ním vybavené oba smartfóny, očakávame rovnaký výstup z oboch. Začnime najľahšou disciplínou, ktorou sú bežné fotografie zhotovené počas slnečného dňa, kedy sú takmer ideálne svetelné podmienky.
Fotografie sú skutočne vo väčšine prípadov takmer rovnaké. Tento objektív fotí výborne, až na občasné zbytočné zvýraznenie tieňov, ku ktorému prispieva funkcia HDR. Tá je defaultne nastavená na automatický režim, kedy sa zapína podľa potreby, no nijak o tom užívateľa neinformuje.
Farebné prevedenie fotografií ale nie je úplne rovnaké a fotky z Mi 11 Pro majú o niečo teplejšie farby. Osobne sa nám v niektorých prípadoch páčia viac fotografie z Mi 11 Pro, inokedy zas z modelu Ultra. Celkovo je to v tejto kategórii však veľmi vyrovnané.
Väčší rozdiel vidieť napríklad na fotografii vyššie, kedy je obloha z fotografie Mi 11 Ultra pekná modrá, zatiaľ čo z modelu Pro je príliš svetlá až biela. Keďže sme fotili s automatickým HDR, Mi 11 Pro pravdepodobne nevyhodnotil danú scénu správne a nezapol funkciu HDR.
Interiér a náročnejšie svetelné podmienky
Pri fotení interiéru prípadne v horších svetelných podmienkach mnoho smartfónov zlyháva a na fotografiách sa objavuje šum alebo preexponované, prípadne podexponované miesta. Prvá dvojica fotografií bola zachytená počas slnečného dňa. Farby sú tentokrát teplejšie u modelu Ultra, ktorý si tiež lepšie poradil s tieňmi. Na fotke z modelu Pro vidieť chladnejšie farby a výraznejšie tiene, ktoré viac splývajú do čiernej farby.
Pri fotení oproti slnku je často žiara zo slnka príliš dominantná a ostatné objekty sa stávajú tmavými. V tomto prípade ale oba modely dokázali potlačiť nechcenú žiaru zo silného zdroja svetla veľmi dobre. Mi 11 Ultra zredukoval žiaru slnka o niečo lepšie, no na fotke z Mi 11 Pro je oblasť, ktorá sa nachádza v tieni budovy lepšie viditeľná. Podobne aj budovy, ktoré sa nachádzajú v pravej časti, sú výraznejšie na fotke z Mi 11 Pro.
Fotografie z interiéru pri umelom osvetlení sú takmer totožné. Pozorné oko si všimne mierne teplejšie podanie farieb od modelu Ultra, no rozdiely sú mizivé.
Ultra-širokouhlý fotoaparát
48 Mpx vs 13 Mpx je značný rozdiel. Ako sa to však odrzkadlí na kvalite fotiek? Tu sa ukazuje, že počet MPx nie je vôbec rozhodujúcim parametrom. Z najsledujúcej dvojice fotiek vidieť, že záber z Mi 11 Pro je o niečo kontrastnejší, no je veľmi pekný a ostrý. Mi 11 Ultra má o niečo širokouhlejší záber, keďže Mi 11 Pro poskytuje minimálne oddialenie 0.6x, zatiaľ čo model Ultra má minimum 0.5x.
Na ďalších fotografiách je už ale viditeľne lepší Mi 11 Ultra. Z modelu Pro je Dóm sv. Alžbety príliš žtlý, čím vyzerá byť aj menej ostrý. S priamym slnkom si tiež lepšie poradil Mi 11 Ultra, keďže lepšie potláča slnečnú žiaru a celkovo je záber viac presvetlený.
Selfie, portrét a makro
Selfie snímače sú v oboch modeloch rovnaké, no lepší výstup má Ultra, kde vidieť viac detailov a tiež krajšie zobrazenie oblohy v pozadí. Čo sa týka režimu portrét, tu je výsledok dosť tesný. O niečo prirodzenejšiu farbu pleti ponúka Ultra, no tzv. bokeh efekt je približne rovnaký.
Nesmieme zabudnúť ani na obrovskú výhodu Xiaomi Mi 11 Ultra, ktorý disponuje zadným displejom, čím poskytuje úplne inú úroveň selfie fotiek s využitím hlavného snímača.
Čo sa týka makra, tento režim v testovanom Xiaomi Mi 11 Pro chýba. Uvádzame tak aspoň záber z režimu rozostrenie z Mi 11 Pro a makro fotku z Mi 11 Ultra.
Xiaomi Mi 11 Pro vs Xiaomi Mi 11 Ultra: Optický zoom
Maximálny optický zoom predstavuje 5-násobné priblíženie. Ďalej máme k dispozícii ešte tzv. hybridný zoom s 10-násobným priblížením. Väčšie priblíženie je už len digitálne.
Na prvý pohľad vidieť rozdiel znova najmä v podaní farieb, kde model Mi 11 Pro prináša teplejšie farby, zatiaľ čo u modelu Ultra sú farby chladnejšie. Pochopiteľne je fotografia z modelu Ultra ostrejšia, keďže tele-makro snímač má rozlíšenie až 48 MPx.
Nočný režim s podporou Night Owl
Oba smartfóny dostali režim Night Owl, ktorý dokáže vidieť aj v tme. O tom, že skutočne funguje sme sa presvedčili už v recenziách. Na porovnanie si uvedieme fotografie aj bez nočného režimu.
Neosvetlená budova pred objektívom je bez nočného režimu úplne čierna a vôbec nie je vidieť, čo sa tam nachádza. Zapnutý nočný režim prináša do fotografie viac svetla vďaka dlhšej uzávierke a optickej stabilizácii obrazu. Ostrosť je síce s použitím nočného režimu horšia, no máloktorý smartfón dokáže fotiť v úplnej tme.
V tomto prípade sa rozdiely medzi fotografia hľadajú ťažko. Sú totiž takmer rovnaké. Nižšie si môžeš pozrieť ešte niekoľko ďalších záberov s použitím nočného režimu.
Záverečné zhodnotenie
Na základe fotiek, ktoré sme s oboma smartfónmi zhotovili môžme povedať, že tento súboj je veľmi tesný. Napriek tomu, že spoločný majú len hlavný snímač, fotografie sú veľmi podobné aj z širokouhlého a tele-makro objektívu.
Najväčší rozdiel je v celkovom farebnom podaní, kde Xiaomi Mi 11 Pro má teplejšie farby, zatiaľ čo farby u Mi 11 Ultra sú prirodzenejšie. Oba smartfóny sú ale výborné. Mi 11 Ultra má jednu šikovnú vychytávku navyše, ktorou je sekundárny zadný displej. Ak často fotíš selfie fotky, odporúčame ti zvoliť si vlajkovú loď Ultra. Tá posúva selfie fotky na úplne inú úroveň.
Ak chceš ušetriť a zadný displej nepotrebuješ, Xiaomi Mi 11 Pro je tiež skvelou voľbou, ktorú rozhodne neoľutuješ.