Nové video z dielne populárneho youtubera menom MKBHD odhaľuje nové informácie o pripravovanom smartfóne s označením OnePlus Nord. Informácie pritom pochádzajú z dôveryhodného zdroja, vo videu vystupuje priamo CEO a spoluzakladateľ spoločnosti OnePlus, Carl Pei.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
Dostupný OnePlus Nord
Pripraviť dostupný smartfón s dobrou výbavou a pomerne nízkou cenou v skutočnosti nie je vôbec jednoduché. Svoje o tom vie aj spoločnosť OnePlus, ktorá sa rozhodla prostredníctvom svojho zakladateľa verejne prehovoriť o cenách a postupoch pri tvorbe nového dostupného smartfónu.
Dostupný model z dielne tejto čínskej značky by mal prísť už čoskoro s označením OnePlus Nord a my vďaka rozhovoru, ktorý poskytol Carl Pei, poznáme aj ďalšie informácie a dizajn pripravovaného smartfónu. Ak chceš viac detailov o tom, prečo je smartfón strednej triedy skutočne potrebný, prečítaj si nasledujúci článok.
Procesor Snapdragon 765G
Pokiaľ ide o úsilie výrobcov, Carl Pei tvrdí, že v súčasnosti hrá primárnu úlohu najmä energia vložená do vlajkovej série zariadení. To otvára priestor v dostupnejšej strednej triede. Bez okolkov priznáva, že dôležitú úlohu v plánovaní dostupného, ale výkonného smartfónu strednej triedy zohráva procesor. Menovite Snapdragon 765G.
Zákazníci OnePlus smartfónov sú už niekoľko rokov zvyknutí na príkladnú a naozaj bleskovú plynulosť vďaka kombinácii rýchleho hardvéru a optimalizovaného softvéru. Úspech za vlajkovými generáciami však pravidelne spočíval aj v aktuálnej sérii procesorov Snapdragon 8xx.
Tentokrát sa čínsky výrobca rozhodol použiť aktuálny procesor série Snapdragon 7xx, moderný čip 765G. Ten by mal podľa samotného CEO značky OnePlus ponúknuť naozaj vysoký výkon, moderné 5G pripojenie a tiež plynulosť na úrovni vlajkového smartfónu. Používateľ tak vďaka tomu nezaznamená rozdiel v reakciách smartfónu.
NFC čip stojí len 4 doláre
Značka OnePlus je podľa informácií v uvedenom rozhovore finálne pripravená na to, aby priniesla vlajkový zážitok v nižšej cenovej kategórii, teda za dostupnejšie peniaze. To si však žiada aj rozumný rozpočet, ktorý však bude zahŕňať aj požiadavky používateľov. Koľko stojí taký NFC čip alebo oficiálna IP certifikácia?
Carl Pei hovorí, že súčiastka – NFC čip, ktorý je potrebné integrovať do smartfónu stojí len 4 doláre (USD). Ide však o sumu, ktorú vynaloží výrobca, nejde o časť v rámci finálnej ceny pre zákazníka. Tá zahŕňa aj prieniky z ďalších rozpočtov, ako sú rozpočty pre súčiastky, vývoj, marketing, operatívne výdavky, kancelárie, zamestnanci, atď.
Čo je to IP certifikácia?
Komplikovaná situácia nastáva pri pohľade na certifikáciu o zvýšenej odolnosti. Čo je potrebné pre získanie napr. certifikácie IP 68? Carl Pei tvrdí, že neexistuje žiadna tretia strana alebo iná spoločnosť, ktorá by tieto zariadenia certifikovala. Ide však o štandard, ktorý sa v technologickom biznise zaužíval a hodnotí tak použitú odolnosť.
Aby dané zariadenie mohlo mať certifikáciu IP 68, potrebuje prežiť pod vodou až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. V tomto prípade je potrebné zvoliť všetky prítomné porty vodotesné. Ide však o veľmi malú súčasť celkovej ceny danej odolnosti. Tou najvyššou položkou sú v tomto prípade prístroje, ktorými výrobca túto odolnosť testuje.
V tomto prípade ide skutočne o veľmi vysokú investíciu, ktorá zabezpečí potrebné zariadenia, prostredníctvom ktorých sa testovanie odolnosti vykoná. Ďalšou položkou je tiež zaradenie ďalších krokov na výrobnej linke. Každý kus s IP ochranou musí mať určité kroky navyše na konci výrobnej linky. Tieto kroky finančne navýšia produkciu.
Vykonanie týchto krokov si vyžaduje v konečnom dôsledku viac zamestnancov a ide tiež o predĺženie výroby každého jedného kusu smartfónu. V prípade modelu strednej triedy sa OnePlus rozhodlo nepoužiť IP certifikáciu. V konečnom dôsledku to znamená ušetrenie nemalej sumy 15 dolárov (USD) na finálnom smartfóne.
Čínsky výrobca použije vlastné testovanie odolnosti bez certifikácie, no s odolnosťou na štandardné každodenné používanie. Používateľ sa tak nemusí báť, ak mu smartfón zmokne v daždi alebo mu spadne do bazéna, telefón bude aj naďalej fungovať. Daný model však nebude vyslovene určený pre extrémne použitie pod vodou.
Navyše samotný proces vývoja smartfónu zahŕňa testovanie odolnosti od spoločnosti OnePlus. Pri výrobe pripravovaného modelu strednej triedy sa testuje ponorenie do tekutiny v hĺbke 30 centimetrov po dobu 30 sekúnd. Následne sa v procese čaká na reakcie a pokiaľ je konštrukcia správna, výrobný proces pokračuje ďalej.
Akú rolu hrá batéria?
Nemenej dôležitým prvkom výbavy je aj batéria. Carl Pei zo spoločnosti OnePlus tvrdí, že novinka ponúkne prakticky štandardnú batériu a svojou kapacitou nebude vybočovať z priemeru. Kapacitu akumulátoru však aktuálne nepoznáme.
Používatelia sa však môžu tešiť na špeciálny hardvér – veľmi rýchle nabíjanie Warp Charge priamo v balení, ktoré si čínsky výrobca sám vyvíja. Tento druh rýchleho nabíjania už môžeme poznať aj z predošlých generácií OnePlus smartfónov.
OnePlus Nord: Displej
Pokiaľ ide o zobrazovací panel, v tomto prípade poukazuje Carl Pei na viacero faktorov. Prvým je tip technológie displeja, konkrétne rozlišuje AMOLED panel a LCD panel. V praxi je AMOLED panel údajne až dvojnásobne drahší v porovnaní s cenou LCD panelu. Aj z tohto dôvodu môžeme vidieť jeho použitie najmä vo vlajkových smartfónoch.
Ďalším z faktorov je použitie resp. nepoužitie zaoblených hrán displeja po stranách. Práve toto populárne a štýlové zaoblenie si vyžaduje drahší výrobný proces a tiež kroky navyše pri tomto procese, ktoré sa takisto premietajú do výsledného produktu po stránke financií.
Ako je to s obnovovacou frekvenciou? Len niekoľko rokov dozadu boli prakticky všetky smartfóny v ponuke s rovnakou a základnou frekvenciou na úrovni 60 Hz. Dnes už nie je výnimkou ak vlajkový model ponúkne aspoň 90 Hz, no v konečnom dôsledku môžeme vidieť na trhu aj smartfóny s obnovovacou frekvenciou 120 alebo až 144 Hz.
Carl Pei síce priamo neprezradil, akú obnovovaciu frekvenciu ponúkne pripravovaný OnePlus Nord. Tvrdí však, že spoločnosť OnePlus vynaložila nemalé finančné prostriedky na to, aby zabezpečila skutočne plynulé a rýchle odozvy obrazovky. Takisto tvrdí, že to za tie výdavky stálo, čo sa prenesie aj do používateľského zážitku.
3,5 mm audio konektor
Populárnou témou je už niekoľko posledných rokov prítomnosť štandardného 3,5 mm audio konektoru. Tento konektor už viacero výrobcov vylúčilo zo štandardnej výbavy portov a nahradilo ho len jednotným konektorom USB typu C. Ako je na tom OnePlus Nord?
Spoluzakladateľ značky OnePlus tvrdí, že tento konektor nie je až tak drahý po stránke samotných materiálov. Táto dostupná súčiastka si však vyžaduje priestor v interných priestoroch smartfónu. Ten sa vypĺňa už pri vývoji smartfónu a výrobca sa tak musí rozhodnúť či tento konektor použije alebo tento priestor vyplní napr. väčšou batériou.
Carl Pei v rozhovore konštatuje, že aktuálne bezdrôtové slúchadlá typu true-wireless začínajú byť čoraz viac dostupné a v rámci spoločnosti OnePlus tak vidia čoraz menší priestor pre potrebu resp. využitie tohto konektoru. Budúcnosť je v tomto prípade jednoznačne bezdrôtová.
Pokiaľ ide o spomínaný priestor, aktuálne nevieme presne povedať, koľko mAh batérie navyše dostaneme prostredníctvom odstránenia audio konektoru. Carl Pei však zdôrazňuje, že je potrebné myslieť aj na hrúbku resp. tenké rozmery zariadenia. Väčšia batéria sa rovná hrubšie telo, čo koncový zákazník vníma.
OnePlus Nord: Dizajn
V rámci videa, ktoré si môžeš celé pozrieť vyššie, je najzaujímavejšou časťou práve zverejnený dizajn pripravovaného smartfónu OnePlus Nord. Carl Pei si pripravil na ukážku hneď niekoľko interných prototypov, ktoré v spoločnosti navrhli. Pod pojmom prototyp však ide o dizajnové spracovanie konštrukcie a rozloženie prvkov zariadenia.
Na videu môžeme vidieť netradične spracovaný zadný fotoaparát v dvoch farebných verziách. Z tohto dizajnu však nakoniec výrobca upustil. Ako hovorí Carl Pei, spočiatku tento projekt vnímali skôr ako experiment. K zmene finálneho dizajnu pristúpili v pomerne neskorej časti procesu a to predĺžilo vývoj zariadenia o celý mesiac.
Finálny dizajn tak bude ľahko pozmenený. Spoluzakladateľ spoločnosti zdôrazňuje dôležitú produktovú stratégiu a ukázal nám lesklú zadnú stenu so zvislým umiestnením modulu štyroch zadných fotoaparátov. Ďalšie zábery nám poukazujú na dvojicu predných kamier, ktoré sú umiestnené v modernom priestrele v displeji.
Na konci rozhovoru sa dozvedáme, že sme už len niekoľko dní od finálneho predstavenia nového smartfónu. Zaujímavosťou sú aj bezdrôtové slúchadlá, ktoré počas rozhovoru sám Carl Pei používal. Tyrkysové slúchadlá môžu byť práve pripravované OnePlus Buds, ktoré by mohli byť predstavené spolu s novým smartfónom.