Utopený smartfón je situácia, v ktorej si sa možno ty alebo tvoji známi už ocitli. Ako takúto situáciu riešiť? Miska s ryžou už je mimo a radšej si prečítajte naše skvelé tipy.
Smartfón spadnutý do vody patrí medzi 3 najbežnejšie nehody spojené s používaním smartfónu. Ak budeš konať rýchlo a správne, tak sa smartfónu vôbec nemusí nič stať.
Ako postupovať?
Samozrejme, teraz hovoríme o smartfónoch, ktoré nemajú certifikovanú žiadnu vodoodolnosť alebo len nejakú slabšiu proti ošplechnutiu. Zariadenia s IP67 a vyššie by mali nehodu s vodou bez problémom prežiť, treba ich len poriadne opláchnuť a osušiť.
Ešte predtým ako sa niečo stane, tak si radšej všetko zálohuj na cloud a sprav si aj lokálnu zálohu súborov. Ak chceš svoj smartfón čo najlepšie ochrániť, tak existuje široká ponuka vodoodolných krytov, ktorá ti smartfón v prípade pádu do vody skvelo ochránia.
Nakúpiť vodoodolné obaly na AliExpresse
Kam smartfón spadol?
Je rozdiel, či ti smartfón spadol do chlórovanej vody na plavárni, do mora alebo do klasickej vody alebo mláky. Chlórovaná voda a morská voda sú oveľa agresívnejšie, preto treba smartfón hneď umyť v klasickej pitnej alebo úžitkovej vode.
Aj smartfóny, ktoré majú certifikovanú vodoodolnosť treba umyť klasickou vodou, pretože certifikácia sa vzťahuje len na klasickú sladkú vodu.
Hneď ho z vody vyber
A osuš. Pokiaľ je smartfón zapnutý, tak ho okamžite vypni. Týmto krokom zabrániš možným skratom vo vnútorných obvodoch zariadenia. Ak nie je možné vybrať batériu, tak aspoň vytiahnuť slot na SIM kartu a pamäťovú kartu. Tým ochrániš aspoň údaje na nich. Tiež ich opatrne osuš.
Dôkladne vyčisti každý roh zariadenia, bez toho, aby si ním príliš triasol a bez toho, aby si fúkal miesta, kam nedosiahneš, ako napríklad reproduktory.
Na dôkladnejšie čistenie použije lieh s rýchlym odparovaním a vysokou čistotou. Môžeš tiež použiť vatový tampón mierne navlhčený v izopropylalkohole.
Odvádzanie vlhkosti
Miska s ryžou nie je taká efektívna ako si mnohí z nás myslia. Oveľa lepším riešením sú silikagélové guľôčky, ovsené vločky alebo predovšetkým bavlnené špongie a uteráky.
Zabudni však na mikrovlnku alebo rúru, sušičku alebo nadmerné vystavovanie sa slnku. Voda sa zmení na paru až pri teplote 100 stupňov Celzia.
To je dostatočná teplota na poškodenie niekoľkých súčastí smartfónu, dokonca aj na skrat alebo roztavenie plastových častí. Môžeš ho umiestniť blízko zdroja tepla, aby si proces urýchlil, ale netreba to preháňať.
Po dôkladnom vysušení každého komponentu počkaj niekoľko hodín a rozhodne nepripájaj smartfón k elektrine, kým nebude úplne suchý. Ak si splnil všetky tieto body, je možné, že smartfón bude aj naďalej fungovať bez problémov.
Aké zaužívané postupy pri utopenom smartfóne máš ty? Pomohli ti už niekedy naše tipy? Daj nám vedieť dole do komentára pod článkom. Sleduj web ChinaPlanet, prihlás sa na odber noviniek a pridaj sa k nám aj na našich sociálnych sieťach Facebook a YouTube.