Určite si už počul o tom, aké je škodlivé používať smartfón pred spánkom alebo mať ho uložený na nočnom stolíku hneď vedľa postele, či nebodaj v blízkosti hlavy. Ide len o mýtus alebo je to skutočne pre nás škodlivé?
Telefón rovno pri posteli
Mnoho ľudí, vrátane nás, si radi pozrú ešte nejaké novinky, odpíšu na správy, prelistujú sociálne siete alebo zahrajú si hru z pohodlia postele pred spánkom.
Čo spravíš, ak si už unavený a chceš telefón odložiť? Najjednoduchšie je predsa položiť ho hneď vedľa postele na nočný stolík.
Počul si ale o tom, že ak spíš v bezprostrednej blízkosti smartfónu, môže ti to uškodiť? Niektorí hovoria, že žiarenie zo smartfónu zabíja neuróny, spôsobuje dokonca rakovinu alebo znižuje kvalitu spánku.
Čo na to vedci?
Mnoho spomenutých tvrdení vzniklo bez akéhokoľvek vedeckého dôkazu. Čo na to hovoria vedci?
Sergei Kuzmenko, Ruský vedec, špecialista na diagnostiku digitálnych produktov tvrdí, že nie je vedecky dokázané, že by malo žiarenie zo smartfónov vplyv na naše telo. Štatisticky tiež nie je dokázané, že by bol nejaký súvis medzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom vzniku chorôb.
Smartfón tak môžeš kľudne umiestniť blízko postele, ide o mýtus.
Ak by sme boli príliš paranoidní, malé riziko tu je. Spojené je s nabíjaním telefónu na nočnom stolíku v našej blízkosti. V istých prípadoch môže nastať skrat a baterka v telefóne môže explodovať.

Určite si pamätáš na kauzu s vybuchujúcim Samsung Galaxy Note 7, ktorý nebolo možné vziať ani na palubu lietadla. Ide však o veľmi ojedinelé prípady a riziko, že ti telefón vybuchne pri posteli je minimálne.
Ako je to s používaním smartfónu pred spánkom?
Smartfón pred spánkom by sme mali odložiť a vziať ho do ruky až ráno, kvôli modrému svetlu, ktoré vyžaruje z displeja. Toto už mýtus nie je.
Melatonín je hormón, ktorého zvýšená produkcia spôsobuje pocit ospalosti. Najviac melatonínu sa tvorí večer a v noci, keď je tma, a práve vďaka tomu zaspíme. Počas denného svetla sa melatoním takmer vôbec neuvoľňuje, a preto sme cez deň svieži a aktívni.
Modré svetlo z displeja smartfónu výrazne reguluje produkciu melatonínu a zjednodušene povedané, oklame náš mozog, ktorý si myslí, že ešte nie je noc.
Problémy so spánkom
Podľa Sergeja Kuzmenka si takto môžeme spôsobiť seriózne problémy. Prvým z nich je vplyv na naše oči, keďže v miestnosti je väčšinou tma a jediným zdrojom svetla je displej smartfónu. Zníženie jasu, prepnutie do nočného režimu alebo režimu čítania je prospešné, no takéto riešenie nie je dostatočné.
Ďalším nežiadúcim efektom je, že zamestnávame náš mozog aktivitou. Ten totiž neustále spracováva prijaté informácie.
V neposlednom rade si tiež môžeme privodiť problémy so spánkom, keďže narúšame prirodzenú tvorbu melatonínu. Hrozí nespavosť alebo nízka kvalita spánku, po ktorom sa nebudeme cítiť oddýchnutí.
Smartfón pred spánkom by sme tak mali používať čo najmenej.
Modré svetlo si naše telo automaticky spája s dňom, nie s nocou. Odporúčame tak odložiť smartfón pred spánkom, kľudne aj na nočný stolík vedľa postele. Hlavné je, aby si do displeja pozeral pred spánkom čo najmenej.