Xiaomi má vo svojom priamom portfóliu len niekoľko inteligentných hodiniek. Väčšina smart hodiniek sa predáva pod niektorou z dcérskych značiek patriacich do ekosystému značky. My sme už testovali Mi Watch Lite, no tentokrát sa pozrieme na väčšieho brata týchto hodiniek, Xiaomi Mi Watch.
Tieto hodinky sú známe aj ako Mi Watch Color. Globálna verzia však nesie označenie Xiaomi Mi Watch. V recenzii sa detailne pozrieme na jednotlivé funkcie hodiniek a ich spoľahlivosť.
Kde kúpiť Xiaomi Mi Watch?
Globálnu verziu hodiniek Xiaomi Mi Watch si môžeš zakúpiť u medzinárodného predajcu značky Xiaomi na online trhovisku Aliexpress. Hodinky sú dostupné v Poľskom sklade, takže sa nemusíš obávať žiadnych poplatkov navyše.
Aktuálne kupóny pre Xiaomi Mi Watch
Technické špecifikácie
Model Displej Farebné prevedenia Kapacita batérie Konektivita Senzory Pozičné systémy Odolnosť voči vode
Xiaomi Mi Watch
XMWTCL02
1.39" AMOLED; rozlíšenie 454 x 454 px
čierna / námornícka modrá / béžová
420 mAh
Bluetooth 5.0
senzor merania tepu a SpO2; gyroskop; geomagnetický senzor; senzor tlaku vzduchu; svetelný senzor
GPS; GLONASS; Galileo; BDS
5 ATM
Obsah balenia
Inteligentné hodinky Xiaomi Mi Watch sa dodávajú v modrej podlhovastej krabičke s vyobrazením hodiniek a základných parametrov. Vo vystuženej kartónovej krabičke sú umiestnené samotné hodinky s ochrannou fóliou na displeji.
Pod hodinkami nájdeme dvojicu priehradiek, v ktorých sa nachádza návod na použitie a nabíjací kábel, bez adaptéru. Hodinky sú vďaka tvrdej krabici dobre chránené voči nepriaznivým vplyvom nešetrného zaobchádzania počas prepravy.
Dizajn, kvalita spracovania a ovládacie prvky
Testované hodinky máme k dispozícii v modrej farbe. Modrý je nie len náramok, ale aj konštrukcia hodiniek, ktorá je doplnená čiernymi prvkami. Celkovo pôsobia hodinky veľmi kvalitným dojmom. Vyrobené sú z polyamidu vystuženého sklenenými vláknami.
Displej je prekrytý tvrdeným sklom a hodinky majú len dve tlačidlá. Jedno slúži na prechod do hlavného menu, druhé zabezpečuje rýchly prístup k sledovaniu športovej aktivity. Náramok je vyrobený z materiálu TPU, a tiež pôsobí kvalitne. Na rozdiel od bežných náramkov má jemnú textúru z vonkajšej strany, v ktorej sa však zachytávajú nečistoty a prach.
Párovanie s aplikáciou Xiaomi Wear
Hodinky Xiaomi Mi Watch, podobne ako odľahčená verzia Lite, spolupracujú s aplikáciou Xiaomi Wear. O aplikácii sme písali už v recenzii na hodinky Xiaomi Mi Watch Lite.
Párovanie je veľmi jednoduché. Aplikácia okamžite našla hodinky v blízkosti smartfónu, no ak by sa tak nestalo, stačí si zvoliť model z ponuky aplikácie. Na hodinkách sme si najskôr vybrali jazyk. Nájdeš tu aj češtinu, no my sme zvolili angličtinu. Slovenčina v ponuke nie je.
V ďalšom kroku sme už len potvrdili párovanie na hodinkách, kde sa zobrazuje číselený kód, rovnaký ako v aplikácii. Celý proces je jednoduchý a zabral nám len pár minút.
Displej hodiniek a prostredie
Keďže hodinky majú AMOLED displej o veľkosti 1.39″ s rozlíšením 454 x 454 px, na pohľad je displej veľmi pekný a jemný. Farby sú pestré, čierna je úplne čierna a displeju nemáme čo vytknúť.
Prednastavený ciferník zobrazuje okrem času aj dátum, kapacitu batérie, prejdené kroky a spálené kalórie. Do hlavného menu sa dostaneme stlačením vrchného tlačidla s označením “Home”. Menu je rovnaké ako pri odľahčenej verzii hodiniek Lite, a teda jednotlivé funkcie sú zobrazené ako malé štvorcové ikony v mriežke. Tých je až 23, čo značí množstvo funkcií.
Symboly ikon sú samovravné, no nie všetky sú jasné hneď na prvý pohľad. Po niekoľkých minútach a vyskúšaní všetkých funkcií sme si však rýchlo zvykli na jednotlivé symboly. Najpoužívanejšie funkcie, notifikácie a obrazovka rýchleho prístupu sú dostupné aj potiahnutím prsta po displeji do rôznych strán z hlavného ciferníka.
Meranie tepu a SpO2
Jednou z bežných funkcií fitness náramkov a inteligentných hodiniek je meranie srdcového tepu, ktoré nechýba ani tu. Zapnúť si môžeš kontinuálne meranie tepu počas celého dňa, kedy si o svojom srdcovom tepe informovaný nepretržite. Ak chceš ušetriť batériu, môžeš si túto funkciu vypnúť a tep merať cez hlavné menu kedy chceš. Takéto meranie trvá do 10 sekúnd.
Presnosť merania tepu sme porovnali s pulzným oxymetrom a tlakomerom Omron. Vo väčšine prípadov bola odchýlka len minimálna alebo žiadna. Po fyzickej záťaži sa miestami objavili rozdiely v rozsahu 10 – 12 bpm.
Okysličenie krvi sa nedá nastaviť na nepretržité meranie. Merať SpO2 sa dá len jednorazovo a toto meranie trvá dlhšie než meranie tepu. Niekedy sa nám stávalo, že hodinky nedokázali odmerať mieru okysličenia na prvýkrát alebo samotné meranie trvalo aj takmer 1 minútu. Presnosť je ale dobrá, porovnateľná s pulzným oxymetrom.
Sledovanie spánku
Sledovanie kvality a dĺžky spánku patrí tiež medzi obľúbené funkcie smart hodiniek. Informácie o spánku nájdeme v pomerne podrobnej forme aj priamo v hodinkách. Tu sa zobrazuje skóre posledného spánku a jeho dĺžka. Dostupný je aj prehľadný graf, kde vidíme jednotlivé fázy spánku ako REM, ľahký spánok, hlboký spánok a čas, počas ktorého sme nespali.
Sledovanie spánku sa zdá byť spoľahlivé, pretože na rozdiel od niektorých iných hodiniek, Xiaomi Mi Watch nerátajú všetok čas strávený v posteli ako spánok. Nedávno testované, aj keď výrazne lacnejšie hodinky Imilab W12 totiž rátali do spánku celý čas, kedy sme ležali v posteli, bez ohľadu na to, či sme spali alebo len tak ležali.
Xiaomi Mi Watch ale takéto obyčajné ležanie po rannom prebudení do spánku nezarátavajú, a tiež nerátajú začiatok spánku okamžite od ľahnutia do postele. Hodinky tak monitorujú počas spánku aj životné funkcie, ktoré im pomáhajú v jeho detekcii. Občas sa nám však stalo, že graf spánku obsahoval prázdne miesto aké môžeš vidieť na fotografii vyššie.
Ďalšie funkcie a nastavenia
Okrem štandardných funkcií, o ktorých sme už písali vyššie tu nájdeš aj množstvo iných. Zaujímavou funkciou je sledovanie energie, kde nájdeš celkové skóre, a tiež graf, kedy si energiu čerpal a míňal.
Nechýba ani sledovanie úrovne stresu. Tu tiež nájdeme prehľadný graf s časovou osou, kde sa zobrazuje úroveň stresu počas dňa – vysoká, stredná, nízka a bez stresu.
Hodinky zobrazujú aj tlak vzduchu, majú funkciu kompasu, počasie, dychové cvičenie, stopky, časovač, budík, ovládanie aplikácie fotoaparátu v smartfóne, ovládanie prehrávania hudby a nájdeme tu aj hlasového asistenta Amazon Alexa. Ovládanie hudby funguje aj pre aplikáciu Spotify – môžeš prepínať medzi skladbami, pozastaviť prehrávanie alebo nastaviť hlasitosť.
Čo sa týka nastavení, ponuka je pomerne bohatá. Zaujímavosťou ale je, že väčšina nastavení sa vykonáva cez menu hodiniek a nie cez aplikáciu. Aplikácia tak vôbec neobsahuje väčšinu nastavení a všetko až na pár výnimiek nastavuješ cez hodinky.
Menu nastavení v hodinkách ponúka výber zo štyroch dizajnov ciferníka, nastavenie jasu (automatické alebo na stupnici od 1 do 5), tichý režim, nastavenie funkcie rozsvietenia displeja po zdvihnutí ruky, nastavenie monitorovania tepu, automatickej detekcie aktivity, jazyk a ďalšie nastavenia.
Je tu aj podpora funkcie always-on, kde sa nachádza 8 rôznych dizajnov, či už klasické analógové alebo digitálne. Využitie tejto funkcie by však malo znížiť výdrž na jedno nabitie približne na polovicu.
Trackovanie aktivity a GPS
Xiaomi Mi Watch dokážu sledovať aktivitu až pri 117 rôznych športových činnostiach. Menu hodiniek obsahuje 17 športov, no ďalšie si môžeš kedykoľvek pridať. Športy, ktoré je možné dodatočne pridať sú pekne rozdelené do kategórií.
Nájdeme tu aj menej tradičné športy ako parkour, paragliding, rôzne tance, bojové umenia či dokonca aj automobilové pretekanie. My sme vyskúšali klasickú chôdzu počas jesennej prechádzky. Aktivitu sme monitorovali nie len na hodinkách, ale aj pomocou smartfónu a aplikácie Runkeeper, aby sme mohli výsledky porovnať.
Hodinky chytili GPS signál na otvorenom priestranstve takmer okamžite. Počas prechádzky sme podľa hodiniek prešli 2.39 km, spálili sme 232 kcal a urobili 3602 krokov. Hodinky zobrazujú aj množstvo iných informácií ako kadencia (počet krokov za minútu), tempo (čas na 1 km), srdcový tep a iné.
Smartfón nám pomocou aplikácie Runkeeper nameral vzdialenosť 2.12 km a mierne horšie tempo.
Dizajn ciferníka
Ako sme už spomenuli aj vyššie, v hodinkách nájdeš 4 rôzne dizajny ciferníka. Ďalšie sú však dostupné v aplikácii Xiaomi Wear, rozdelené do niekoľkých kategórií.
Dokopy sa tu nachádza viac ako 130 rôznych ciferníkov, z ktorých sú mnohé skutočne pekné a použiteľné. Vytvoriť si vlastný dizajn nevieš. Napriek tomu, že oficiálna stránka Xiaomi uvádza možnosť prispôsobenia s vlastnou fotografiou, túto možnosť sme nikde v aplikácii nenašli.
Notifikácie a ich spoľahlivosť
Notifikácie sú jednou z mála funkcií, ktoré si nastavuješ priamo v aplikácii. Tu ich môžeš zapnúť či vypnúť, a tiež si vybrať konkrétne aplikácie, z ktorých chceš dostávať upozornenia.
V zozname sa nachádzajú všetky aplikácie, ktoré máme v smartfóne nainštalované. Zvláštnosťou je, že jediné nastavenie – rozsvietenie displeja po prijatí notifikácie sa nastavuje cez hodinky, nie v smartfóne cez aplikáciu.
Toto rozdelenie nastavení medzi hodinkami a aplikáciou sa nám príliš nepáči. Privítali by sme možnosť nastaviť všetko potrebné z jedného miesta, prípadne mať rovnaké nastavenia k dispozícii v hodinkách aj v aplikácii.
Čo sa týka spoľahlivosti notifikácií, tu sme nezaznamenali absolútne žiadny problém. Všetky notifikácie sa zobrazujú spoľahlivo aj s diakritikou a smajlíkmi. Chýbala nám tu len história notifikácií, kde by sme si vedeli pozrieť predchádzajúce správy. Notifikácia na prichádzajúci hovor zobrazuje meno volajúceho, jeho číslo a dvojicu tlačidiel – zrušenie hovoru a stlmenie zvonenia.
Možnosti aplikácie Xiaomi Wear
Aplikácia Xiaomi Wear patrí medzi tie lepšie, najmä po dizajnovej stránke. Na úvodnej obrazovke nájdeme všetky potrebné dáta o počte krokov, spálených kalóriách, poslednom spánku ale aj o všetkých ostatných funkciách, ktoré merajú tep, SpO2, stres a podobne.
Pri všetkých informáciách nájdeme množstvo zaujímavých informácií a štatistík v dennom, týždennom alebo mesačnom prehľade. Aplikácia uchováva aj všetky sledované športové aktivity.
V záložke nášho profilu vidíme aktuálnu kapacitu batérie, možnosť zmeny dizajnu ciferníka a niekoľko nastavení. Patria sem nastavenia notifikácií, prichádzajúcich hovorov, počasia a prispôsobiť si môžeš aj položky, ktoré sa zobrazujú potiahnutím prstom po displeji hodiniek do strán.
Výdrž a nabíjanie
Batéria v hodinkách Xiaomi Mi Watch má kapacitu 420 mAh, čo by podľa výrobcu malo postačovať na 16 dní bežného používania. Bežné používanie však nie je nijak bližšie špecifikované. My sme hodinky využívali naplno, mali sme zapnuté všetky notifikácie, rozsvietenie displeja pri zdvihnutí ruky a nepretržité monitorovanie tepu.
Počas testovania sme mali často rozsvietený displej a pri takomto intenzívnom používaní nám z batérie ubudlo 40 % za 5 dní. Pri zapnutom always-on displeji klesá kapacita batérie rýchlejšie a nie je problém vybiť baterku aj o 30 % za 24 hodín.
Nabíjanie je však pomerne rýchle. Z 15 % na 100 % nám to trvalo približne 1 hodinu a 30 minút.
Xiaomi Mi Watch: Záverečné zhodnotenie
Xiaomi Mi Watch sú krásne inteligentné hodinky s jemným AMOLED displejom o veľkosti 1.39″. Nechýba im podpora GPS, monitorovanie tepu, meranie SpO2, sledovanie spánku, úrovne stresu a energie.
Poteší skutočne bohatá ponuka športov, počas ktorých si môžeš sledovať aktivitu. Dokopy ich tu je až 117, vrátane bojových športov, tancu či automobilového pretekania. Jednou z nevýhod je pre nás rozdelenie nastavení, z ktorých časť je dostupná len v hodinkách a časť len v aplikácii. Všetko potrebné si tak nenastavíš z jedného miesta.