Xiaomi Mi Notebook Pro X Recenzia: Jeden z TOP notebookov roku 2021
Recenzie

[RECENZIA] Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 sa vďaka 3.5K OLED displeju a Nvidia RTX 3050Ti radí medzi najlepšie notebooky sveta

Už viac ako 4 roky používame v redakcii Mi Notebook Pro, ktorý tentokrát dostal nástupcu v podobe Xiaomi Mi Notebook Pro X 15. Ide o najvyšší model z nedávno predstavených notebookov s 15.6″ obrazovkou, 11-tou generáciou procesora Intel i7, 32 GB RAM a hernou grafickou kartou RTX 3050Ti.

V recenzii sa pozrieme na kvalitu spracovania, displej, konektivitu a v neposlednom rade otestujeme aj brutálny výkon, ktorý ponúka tento notebook.

Kde sme zakúpili Xiaomi Mi Notebook Pro X 15?

Medzi prvými zaradil do predaja notebook Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 overený medzinárodný predajca TradingShenzhen. Keďže sme už prostredníctvom tohto predajcu uskutočnili niekoľko nákupov, s ktorými sme boli mimoriadne spokojní, neváhali sme a vytvorili sme objednávku. Doručenie bolo bez dodatočných poplatkov a celkovo trvalo 12 dní.

Aktuálne ceny pre Xiaomi Mi Notebook Pro X 15

Takto prebehla naša objednávke a doručenie notebooku:

Objednali sme takmer 1600-eurový Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 z Číny: Doručenie za 12 dní a žiadne poplatky navyše!

Základné špecifikácie v skratke

Technické špecifikácie testovaného notebooku si môžeš pozrieť v nasledovnej tabuľke.

Xiaomi Mi Notebook Pro X 15

Procesor

Intel Core i7-11370H / 3.3 GHz / max 4.8 GHz

Grafická karta

GeForce RTX 3050 Ti / 4 GB GDDR6

RAM

32 GB LPDDR4x (4266 MHz)

Úložisko

1024 GB PCIe 4.0 SSD

Displej

15.6" OLED / 16:10 / rozlíšenie 3456 x 2160 px

Batéria

80 Wh / 130 W nabíjanie

Wi-Fi

802.11 b/g/n/ac/ax – 2.4 Ghz + 5 Ghz / Wi-Fi 6

Bluetooth

verzia 5.2

Konektivita

HDMI 2.1 / 2x USB-A gen 3.2 / Thunderbolt 4 / USB-C / 3.5 mm audio jack

Web kamera

720p

Váha

1.9 kg

Rozmery

34.89 x 24.02 x 1.85 cm

Materiál

hliník

Dátum predstavenia

30. jún 2021

Čínska verzia nie je žiadnym problémom

Xiaomi svoje notebooky žiaľ predáva oficiálne len v Číne, takže globálna verzia nie je dostupná. Vďaka medzinárodným predajcom, akým je TradingShenzhen, však máme možnosť dostať sa aj k čínskym verziám jednotlivých produktov.

Takto sme zakúpili aj Xiaomi Mi 11, Mi 11 Pro či Mi 11 Ultra, ktoré nám dorazili s čínskom ROM, no napriek tomu sa dajú plnohodnotne používať aj u nás. Ak potrebuješ slovenčinu, stačí preinštalovať ROM, prípadne si objednať smartfón s doplnkovou službou, kde ti ROM preinštaluje predajca. Podobne je to aj s notebookom, ktorý nám dorazil s čínskym Windows 10 Home.

Po čínsky síce nevieme, no Windows sa dá jednoducho preinštalovať, čím získaš podporu viacerých jazykov, vrátane slovenčiny a češtiny. Ak nevieš ako na to, reinštaláciu sme popísali v našom článku.

Princíp spočíva vo vytvorení bootovateľného USB pomocou nástroja Media Creation Tool, ktorý je dostupný priamo na stránke Microsoftu. Potrebovať budeš len USB kľúč a počítač, na ktorom si vytvoríš inštalačné médium. Po spustení nástroja si vyberieš požadovanú verziu systému Windows, jazyk a architektúru (64-bit) a program ti automaticky vytvorí bootovateľné USB, pomocou ktorého nainštaluješ Windows do Mi Notebooku.

Ako sme už spomenuli, detailný návod vrátane obrázkov nájdeš v našom článku. Pripravujeme aj video návod, keďže tento proces je potrebné absolvovať pri kúpe akéhokoľvek notebooku s čínskym Windowsom.

Kvalitné balenie

Pred objednaním drahých produktov s doručením z Číny majú určite mnohí z vás isté obavy ohľadne doručenia. Príde mi produkt nepoškodený? Čo ak nie? Pri predajcovi TradingShenzhen tieto obavy nie sú na mieste. TradingShenzhen balí produkty asi najlepšie zo všetkých našich medzinárodných partnerov.

Notebook nám dorazil v modrom obale s rozmermi cca 45 x 35 x 14 cm, pod ktorým sa ukrývala krabica s logom Xiaomi s praktickým úchopom na prenášanie, obalená v bublinkovej fólii. V tejto ochrannej krabici bol umiestnený notebook zabalený v ďalšej, tvrdej produktovej krabici chránenej mäkkou penovou výstuhou. Tá má rozmery 36.5 x 26.5 x 6.5 cm. Notebook je chránený ešte fóliou a tiež tenkým papierom medzi displejom a klávesnicou.

Balenie je skutočne perfektné a notebook je dokonale chránený niekoľkými vrstvami rôznych materiálov, ktoré ti zaručujú absolútne bezpečie pred akýmkoľvek poškodením počas prepravy z ďalekej Číny. Stačí sa pozrieť na rozdiel medzi rozmermi krabice notebooku v porovnaní s rozmermi celého balenia. Ochranná vrstva je skutočne hrubá.

Okrem notebooku sa v krabici nachádza aj nabíjací adaptér s káblom s čínskou koncovkou. Keďže ide o štandardný kábel, ktorý sa zapája do adaptéru, ak nechceš používať redukciu, môžeš si podobne ako my zakúpiť vlastný kábel s EÚ koncovkou napríklad cez tento odkaz.

V balení nájdeš ešte stručný manuál v čínštine a čiernu handričku na utieranie displeja. Ako už býva zvykom, predajca ešte pribalil malý bonus v podobe vrtuľky, ktorá sa pripája do USB.

Dizajn, spracovanie a konektivita

Prvý dojem po rozbalení notebooku je výborný. Konštrukcia je vyrobená z hliníka tzv. CNC technológiou a celý povrch je matný, tmavosivý. Dizajn sa nenápadne podobá na konkurenciu v podobe Macbook Pro.

Logo značky Xiaomi nájdeme v zadnej časti a tiež pod displejom, ktorý je orámovaný lesklou čiernou farbou. Notebook je možné otvoriť aj jednou rukou. Pánty sú dostatočne pevné, a tak výborne držia polohu displeja. Maximálne sklopenie nie je až do vodorovnej polohy, no na bežné účely postačuje.

Klávesnica je z dvoch strán obklopená reproduktormi a dopĺňa je veľký touch pad. Ten má rozmery až 12.5 x 8 cm, takže poskytuje skutočne veľkú plochu. Na dotyk a pohyb prstov reaguje výborne a stláča sa tiež príjemne s adekvátnou odozvou, ktorá nie je vôbec rušivá.

Tzv. full-size klávesnica patrí tiež medzi špičku. Klávesy majú matný povrch, nechcené stlačenia sú eliminované vďaka rozostupu medzi klávesmi a jej použitie je mimoriadne tiché. Nechýba ani podsvietenie, ktoré je možné regulovať v troch úrovniach pomocou príslušnej klávesy, vrátane automatického prispôsobenia.

Samotná klávesnica je zároveň dostatočne pevná a pri silnom zatlačení na rôzne miesta sa takmer vôbec neprehýba. Chýba numerická časť, ktorá by však bola na úkor rozmerov klávesnice alebo notebooku.

Tlačidlo na zapnutie má elegantné lesklé orámovanie a umiestnené je v pravom hornom rohu, mimo klávesnice. V tomto tlačidle je integrovaná aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje veľmi dobre. Isté oneskorenie kratšie ako 1 sekunda tam síce je, no vôbec nie je otravné. Čítačka je veľmi spoľahlivá a ani raz sa nám nestalo, že by odtlačok nerozpoznala na prvý pokus.

Krásny OLED displej

Obrovskou pýchou Xiaomi Mi Notebook Pro X je jeho 15.6″ displej s OLED technológiou. Ten má pomer strán 16:10 a 3.5K rozlíšenie 3456 x 2160 px.

Ide o E4 panel od Samsungu s odozvou len 1 ms, kontrastným pomerom 1 000 000:1, jasom až 600 nitov a jemnosťou 261 ppi. Pokrýva 91 % plochy vrchnej časti notebooku, takže rámiky okolo neho sú veľmi tenké.

Displej dostal hneď niekoľko certifikácií ako TÜV Rheinland Hardware Low blue ligh alebo True HDR 500 Display, čo svedčí o jeho kvalite. Pokrýva až 100 % farebného gamutu DCI-P3, ktorý má o 25 % väčší rozsah oproti sRGB.

Displej je aj na pohľad úplnou špičkou. Farby sú krásne, sýte a kontrastné a čierna je skutočne čierna, nie tmavosivá ako ju poznáme z IPS displejov. Na tento displej je radosťou pozerať sa a vďaka svojim špecifikáciám by sa zaňho nemusel hanbiť ani ten, kto pracuje s grafikou alebo upravuje fotografie.

Nad displejom sa nachádza web kamera, ktorá je veľmi nenápadná vďaka svojim kompaktným rozmerom. Jej rozlíšenie, 720p,  síce nepatrí medzi najlepšie, no na bežný videohovor postačuje.

Skvelý výkon aj pre náročné hry

O výkon sa stará jedenásta generácia procesora Intel i7 – Tiger Lake, konkrétne Intel Core i7-11370H, ktorý sa vyrába 10 nm technológiou. Jeho taktovacia frekvencia sa pohybuje na úrovni 3.3 GHz, no podporuje tzv. turbo boost, pri ktorom vie dosiahnuť maximálne 4.8 GHz.

Ide o štvorjadrový procesor s 8 vláknami určený pre notebooky, ktorého predaj bol spustený v prvom štvrťroku 2021. Má 12 MB Intel Smart Cache (L3) a integrovaný grafický čip Intel Iris Xe Graphics s frekvenciou 1.35 GHz.

Xiaomi Mi Notebook Pro X však disponuje aj dedikovanou hernou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti s 4 GB GDDR6 pamäťou, ktorá je založená na architektúre NVIDIA Ampere. Grafická karta je vhodná aj na hranie najnovších titulov či prácu s videom alebo 3D grafikou. Na trh bola uvedená v máji 2021.

Pamäť RAM typu LPDDR4x má v našej konfigurácii kapacitu 32 GB s frekvenciou 4266 MHz. Dostupná je aj verzia s 16 GB RAM, procesorom Intel i5-11300H, 512 GB SSD diskom a rovnakou grafickou kartou.

Na notebooku sme vyskúšali niekoľko hier, vrátane PUBG Battlegrounds, ktorá bola na Steame v čase písania recenzie dokonca zadarmo, Counter Strike: GO či World of Tanks. Všetky zo spomínaných išli podľa očakávaní, krásne plynulo bez akýchkoľvek zaváhaní. Novší titul v podobe PUBG bežal na vyšších detailoch pri 40 – 55 fps, Counter Strike a World of Tanks na viac ako 100 fps.

Výkon sme otestovali aj pomocou známeho, voľne dostupného benchmarku Cinebench R23. Výsledky si môžeš pozrieť nižšie.

V našej konfigurácii sme dostali 1 TB SSD disk, ktorý sme otestovali pomocou nástroja CrystalDiskMark. Tento nástroj meria rýchlosť sekvenčného a náhodného čítanie a zápisu. Namerané rýchlosti boli nasledovné:

Výdrž a nabíjanie

Xiaomi Mi Notebook Pro X má 80 Wh batériu s podporou 130 W nabíjania pomocou USB-C portu. Výrobca udáva maximálnu výdrž na jedno nabitie až 11.5 h. Výdrž však značne závisí od spôsobu používania a úrovne jasu displeja. Pri bežnej kancelárskej práci s polovičnou úrovňou jasu, zapnutým Wi-Fi a výkonom nastaveným na šetrenie batérie zobrazuje systém výdrž až 22 hodín, čo však nie je reálne.

Za 30 minút hrania PUBG nám klesla kapacita batérie zo 100 % na 57 %. Režim napájania sme mali nastavený na najvyšší výkon. Na druhej strane, počas bežnej kancelárskej práce, kedy sme mali režim napájania nastavený na šetrenie batérie so zapnutým Wi-Fi, nám za hodinu klesla kapacita len o 10 %.

Test nabíjania sme začali pri kapacite 15 % počas písania tejto recenzie. Notebook mal tak neustále počas nabíjania zapnutý displej. Priebeh bol nasledovný:

  • 50 % za 20 minút
  • 75 % za 37 minút
  • 90 % za 55 minút
  • 100 % za 1h a 25 minút

Nabíjanie zatvoreného notebooku bez jeho používania trvá len o pár minút menej, nejde o žiadny výrazný rozdiel.

Chladenie, hlučnosť

Xiaomi Mi Notebook Pro X disponuje tzv. hurricane cooling systémom, ktorý pozostáva z dvojice vetrákov a tiež z dvoch medených chladiacich rúrok.

Vzduch je nasávaný zo spodnej strany notebooku, kde sa nachádzajú dve mriežky pozdĺž celej plochy. Teplý vzduch je následne odvádzaný dozadu, a tak ho používateľ notebooku vôbec nevníma, keďže nefúka z bočnej strany.

Pri bežnej práci chladenie vôbec nepočuť a notebook je úplne studený. Počas hrania alebo pod inou záťažou je to však už úplne iné. Ventilátory sa rozbehnú a rozhodne ich počuť. Úroveň hluku sa pohybuje okolo hodnoty 55 dB.

Notebook sa najviac zohrieva nad klávesnicou, v strednej časti. Táto časť je počas hrania skutočne horúca na dotyk. Čo sa týka teplôt procesora, grafickej karty a disku, tie sme odmerali pomocou aplikácie CPUID HWMonitor pred a počas hrania PUBG.

Ako môžeš vidieť, maximálna teplota jadier procesora sa počas hrania vyšplhala až na 96 – 98 °C, čo je dosť vysoká hodnota.

Zvuk a konektivita

Podobne ako pri vlajkových smartfónoch od Xiaomi, aj tu nájdeme reproduktory od značky Harman Kardon. Ide o dvojicu 2 W a ďalšiu dvojicu 1 W reproduktorov, ktoré vytvárajú stereo zvuk. Umiestnené sú po oboch stranách klávesnice a hrajú celkom dobre. Basy síce mierne chýbajú, no zvuk je čistý a maximálna hlasitosť je dostatočne vysoká.

Z bezdrôtovej konektivity nechýba Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. Podporované sú štandardy 802.11 a / b / g / n / ac / ax. S rýchlosťou pripojenia 1 Gbit/s sme stiahli cez Wi-Fi hru World of Tanks o veľkosti 29 GB za 10 minút alebo PUBG o veľkosti 38 GB za 14 minút.

Ako sme už spomenuli aj v úvode, notebook má nasledovné porty: HDMI 2.1, 2x USB-A gen 3.2, Thunderbolt 4, USB-C a 3.5 mm audio jack. Poteší najmä Thunderbolt 4 pomocou ktorého si môžeš k notebooku pripojiť aj 4K monitor s frekvenciou 60 Hz. Podporuje duálny 4K obrazový výstup alebo jeden 8K.

Záverečné zhodnotenie

Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 je skvelý notebook pre všestranné využitie. Vhodný je nielen na bežnú prácu, ale aj na hry, úpravu videa či tvorbu grafiky. Ponúka ohromný výkon v podobe procesoru Intel Core i7-11370H s maximálnou frekvenciou až 4.8 GHz, 32 GB RAM, 1 TB SSD a dedikovanú grafickú kartu GeForce RTX 3050 Ti s 4 GB GDDR6.

Poteší aj nádherný OLED displej s 3.5K rozlíšením a vynikajúcim podaním farieb, hliníkové spracovanie a celkovo vydarený dizajn. Menším negatívom je slabšie chladenie pri zvýšenej záťaži, kedy teploty jadier procesora dosahujú vysoké teploty.

Odoberať
Upozorniť na
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre