Pred nejakým časom sa nám v redakcii ocitol ostro sledovaný smartfón strednej triedy z produkcie čínskeho giganta s názvom Xiaomi Mi 11 Lite.
Po viac ako dvoch týždňoch intenzívneho testovania ti prinášame detailnú recenziu, v ktorej popíšeme klady aj zápory tohto smartfónu. Zároveň sa dozvieš, pre koho je tento telefón určený a či sa oplatí zaobstarať si ho.
Expresné doručenie z európskeho skladu
Náš testovací model sme si zaobstarali prostredníctvom overeného internetového obchodu Edwaybuy. Doručenie prebehlo expresne už do troch dní, a to priamo z nemeckého skladu. Nechýbal ani výhodný kupón, ktorý spustil finálnu cenu ešte nižšie.
Najlepšie ceny pre Xiaomi Mi 11 Lite
Výhodou tohto e-shopu je aj medzinárodná 2-ročná záruka, ktorá sa na tovar zakúpený v tomto obchode vzťahuje.
Štandardné balenie
Smartfón k nám dorazil v klasickej kartónovej krabičke, ktorá ponúkala počas cestovania dostatočnú ochranu. Balenie smartfónu zahŕňa samotný telefón, priesvitné silikónové puzdro, nabíjací adaptér, USB Type-C nabíjací kábel a redukciu USB Type-C 3,5 jack.
Zhotovený z kvalitných materiálov, prekvapivo ľahký
Xiaomi Mi 11 Lite je telefón, pri ktorom je už na prvý pohľad zrejmé, z ktorej modelovej línie vychádza. Dizajnovo sa jedná o vernú kópiu dospelého modelu Xiaomi Mi 11, ktorý sme v redakcii taktiež otestovali.
Po prvom zoznámení so smartfónom nás okamžite prekvapila hmotnosť zariadenia. Na dnešné pomery kompaktné telo s uhlopriečkou displeja 6,55″ a hrúbkou len 6,8 mm vytvára neobyčajný a zároveň príjemný pocit ľahkosti. Chvíľku sme si dokonca mysleli, že držíme v rukách iba obyčajnú maketu.
Tieto myšlienky ale odišli ihneď po dôkladnejšom skúmaní smartfónu. Lesklé sklo na zadnej strane pridáva skutočný pocit prémiovosti, avšak odtlačky prstov sa na ňom objavia už po pár chvíľach. Po stránke zhotovenia sa teda jedná o dobre známu konštrukciu, ktorej ale nemáme čo vytknúť.
Čo sa zvyšnej výbavy týka, na spodnej strane sa nachádza nabíjací konektor USB Type-C s podporou maximálneho výkonu 33 W, jeden z dvojice hlasných, a na túto cenovku aj pomerne kvalitných, reproduktorov a hybridný slot na SIM kartu (dve SIM karty alebo 1 SIM karta a 1 microSD karta).
Na vrchnej strane sa nachádza druhý reproduktor, vďaka ktorému je stereo zážitok naozaj citeľný, mikrofón a IR blaster určený na ovládanie domácich spotrebičov. Výbava je skutočne bohatá, avšak 3,5 mm jack či FM rádio tu, bohužiaľ, nenájdeme.
Zboku smartfónu vyčnieva trojica tlačidiel, dve na ovládanie hlasitosti a jedno na zapínanie a odomykanie smartfónu pomocou veľkokapacitnej čítačky odtlačkov prstov.
90 Hz AMOLED opäť prekvapil
V posledných mesiacoch / rokoch sa trh so smartfónmi markantným spôsobom posnul vpred. Už v smartfónoch za 200 / 300 € dokážeme nájsť krásne displeje s vlajkovými vlastnosťami, o ktorých by sa nám dávnejšie mohlo akurát zdať.
Model Xiaomi Mi 11 Lite disponuje 6,55″ Full HD+ AMOLED displejom s pomerom strán 20:9, obnovovacou frekvenciou 90 Hz, odozvou na dotyk 240 Hz, jasom až 800 nitov a hustotou 402 pixelov na palec.
Jedná sa o 10-bitový panel s podporou HDR10, takže sledovanie filmov je na veľmi vysokej úrovni. Displej je skutočne krásny, farby sú živé, jas aj na priamom slnku postačujúci, takže vo výsledku s ním nemáme žiaden problém. Čerešničkou na torte je potom 90 Hz obnovovacia frekvencia, možnosť detailného nastavenia farebného podania a ochranné sklíčko Gorilla Glass 5. generácie.
Snapdragon 732G zabezpečí plynulý chod
Pod kapotou tohto zariadenia sa nachádza procesor vyššej strednej triedy z produkcie amerického Qualcommu – Snapdragon 732G. Len pre upresnenie, Xiaomi zároveň predstavilo aj 5G verziu tohto smartfónu, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, ktorý disponuje procesorom Snapdragon 780G.
V redakcii sme mali na test variant so 6 GB operačnej pamäte RAM (LPDDR4X) a 64 GB interným úložiskom (UFS 2.2). Existujú taktiež modely s 6 / 8 GB RAM a 128 GB interným úložiskom. V teste AnTuTu smartfón tejto konfigurácie získal 340 924 bodov.
Systém smartfónu MIUI 12 postavený na najnovšom Androide 11 bežal počas celej doby testovania krásne plynulo. Záseky či rôzne lagy sme vôbec nepostrehli, avšak daň za strednú triedu bolo pomalšie načítanie a otváranie aplikácií.
Pokiaľ si ale nenáročný používateľ, ktorý hľadá dostatočne výkonný smartfón na bežné denné úkony a občasné hranie, smartfón Xiaomi Mi 11 Lite je pre teba ako stvorený. V prípade, že si náruživý hráč, odporúčame ti poobzerať sa po modeli POCO F3 či nedávno recenzovanom Black Shark 4.
Fotoaparáty ponúknu obstojné výsledky
Xiaomi Mi 11 Lite rozhodne nepatrí k vlajkovým fotomobilom. Aj keď sa ale nejdená o prémiový smartfón v oblasti fotografovania, fotografie ním zhotovené sú na túto cenovú kategóriu veľmi obstojné, pričom sem-tam nás aj príjemne prekvapili.
Za denného svetla produkoval 64 MPx hlavný senzor Samsung GW3 (f/1.79) krásne ostré fotografie plné detailov, ktorým nechýbali verné farby či úctyhodný dynamický rozsah. Pri večerných snímkach kvalita rapídne klesla, avšak vtedy nastúpil nočný režim, ktorý snímky zosvetlil a zároveň skrotil protisveltá.
Širokouhlý objektív s rozlíšením 8 MPx ponúka uhol záberu 119° a svetelnosť f/2.2. Výsledky sú viac-menej rovnaké ako pri hlavnom snímači, avšak fotografie boli po krajoch o niečo mäkšie. 5 MPx makro plní svoju úlohu na výbornú, pričom sme s ním užili aj dosť zábavy.
Fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze
Predná 16 MPx selfie kamera svojím “výkonom” nijak nenadchne, ale ani neurazí. Smartfón dokáže natáčať videá v rozlíšení 4K pri 30 FPS, avšak dostupná je len elektronická stabilizácia, keďže tá optická kompletne chýba.

Celkovo sme s fotografiami zhotovenými týmto telefónom vcelku spokojní. Ako sme už spomenuli, nejedná sa o prvotriedne snímače, avšak spolu s dobre odladeným postprocessingom MIUI dokáže smartfón vykúzliť naozaj zaujímavé fotografie.
Výdrž nás milo prekvapila
Smartfón Mi 11 Lite disponuje akumulátorom s kapacitou 4250 mAh. I keď sa táto hodnota na prvý pohľad môže javiť ako nedostačujúca, opak je pravdou. Výdrž na jedno nabitie musíme pri tomto smartfóne jednoznačne pochváliť.
Telefón sme ráno vzali z nabíjačky plne nabitý. Využívali sme ho na maily, telefonovanie, YouTube, Netflix či fotografovanie a na ďalší deň večer nám ostávalo ešte zopár percent k dobru. Pri bežných aktivitách telefón bez problémov zvládne dva dni používania, ale aj pri tom najnáročnejšom používaní dokáže telefón jeden deň s prehľadom vydržať.
Pokiaľ by si potreboval rýchlo doplniť šťavu, vhod padne pribalený 33 W adaptér, ktorý doplna nabije smartfón už za menej ako hodinu. S výdržou a nabíjaním sme teda nemali ani ten najmenší problém.
Ďalšia výbava smartfónu pozostáva z Dual Band Wi-Fi (2,4 / 5 GHz), Bluetooth 5.1, navigačných systémov A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO či NFC čipu pre bezkontaktné platby. Jedná sa teda o štandardnú výbavu strednej triedy.
Zhodnotenie: Xiaomi Mi 11 Lite
Nový telefón vyššej strednej z produkcie čínskeho giganta – Xiaomi Mi 11 Lite, nás počas testovania veľmi milo prekvapil. V skratke sa jedná o veľmi pekný dizajnový kúsok so všetkým, čo k životu potrebuješ. Dostatočný výkon, krásny displej, veľmi slušené fotoaparáty, skvelá výdrž na jedno nabitie či rýchle nabíjanie.
Zároveň tento smartfón odporúčame fanúšikom kompaktných a ľahkých modelov, ktorí nemajú záujem o dnešné veľké “lopaty”.
Mierne obmedzujúci môže byť výkon smartfónu, ktorý vôbec nie je zlý, ale v porovnaní s inými modelmi je výkonnostný rozdiel naozaj citeľný. Avšak na bežné a aj mierne náročné používanie je tento smartfón ako stvorený.
Najlepšie ceny pre Xiaomi Mi 11 Lite
Ak by si mal akékoľvek ďalšie otázky súvisiace s týmto smartfónom, neváhaj nám ich napísať dole do diskusie. Zároveň nám môžeš napísať, ako sa ti tento telefón pozdáva a pokiaľ ho dokonca aj vlastníš, ako si s ním spokojný.
Pre ďalšie zaujímavé a užitočné recenzie nielen zo sveta smartfónov pravidelne sleduj náš technologický portál China Planet. Pokiaľ sa chceš o všetkých novinkách dozvedieť ako prvý, lajkni našu stránku na Facebooku a prihlás sa na odber notifikácií.