Nedávno sme ti priniesli recenziu na router od Xiaomi s modelovým označením AC2100. Ten sme si po našej recenzii nechali a používame ho dodnes, spolu so starším Mi Router 3G. Tentokrát sa nám do redakcie dostal asi najvýkonnejší router od čínskeho giganta, ktorý nesie označenie Xiaomi AIoT Router AX3600.
Prichádza s podporou najnovšieho štandardu IEEE 802.11ax (WiFi 6), samostatnou anténou pre AIoT a mnohými zaujímavými funkciami. Ako obstál v našom teste si môžeš prečítať v tejto recenzii.
Kde kúpiť Xiaomi AIoT Router AX3600?
Router sme zakúpili od nášho partnera DHGate, kde sa objavil za rekordne nízku cenu. Vďaka doručeniu z poľského skladu sme ho mali doma v priebehu pár dní bez akýchkoľvek poplatkov. Na rozdiel od routrov, ktoré sme mali doteraz, Xiaomi AIoT Router AX3600 je dostupný v globálnej verzii, ktorá je prispôsobená pre náš trh.
Xiaomi AIoT Router AX3600
Dôležité: Objednávku z DHgate vykonávaj výhradne cez počítač alebo prehliadač v smartfóne, nie cez ich aplikáciu. Objednávka vtedy nemusí prebehnúť korektne.
Čo nájdeme v balení?
Hneď ako nám kuriér doručil balík, bolo nám jasné, že nejde o žiadny kompaktný, malý router. Prezrádzala to na prvý pohľad veľká krabica zabalená do ochrannej obálky. Na krabici nájdeme okrem fotografie routra aj všetky kľúčové vlastnosti zariadenia v angličtine.
Router je uložený v krabici v plastovej výplni a ochranná fólia nie je len na samotnom tele routra, ale aj na každej jednej anténe. Z vrchnej strany je router chránený mäkkou penovou vrstvou, ktorá je nalepená na vnútornej strane krabice. V balení sa nachádza ešte návod na použitie, napájací adaptér a ethernetový kábel. Ich umiestnenie je ale dosť nešťastné, pretože v krabici doslova lietajú a narážajú do routra.
Napájací kábel je podobne ako pri ostatných Xiaomi routroch pomerne krátky, má 120 cm. Ethernetový kábel v balení má dĺžku 100 cm. Balenie je tak jednoduché, no privítali by sme kvalitnejšie umiestnenie jednotlivých prvkov v krabici.
Kľúčové vlastnosti Xiaomi AIoT Router AX3600
Xiaomi AIoT Router AX3600 je vlajkový model spomedzi routrov od Xiaomi. Nájdeš tu podporu najnovšieho štandardu WiFi 6 (IEEE 802.11ax), ktorý ponúka v porovnaní so starším variantom WiFi 5 (802.11ac) až 2.7-násobne vyššie prenosové rýchlosti. Zlepšila sa aj odozva a pokrytie signálom, najmä ak je pripojených viacero zariadení súčasne.
Router podporuje 2.4 GHz aj 5 GHz pásmo. Kombináciou týchto dvoch pásiem dosiahneme teoretickú rýchlosť bezdrôtového prenosu až 2976 Mbps. 2.4 GHz pásmo ponúka lepší prenos cez prekážky akými sú steny, a tým pádom lepšie pokrytie v byte či dome. Na druhej strane, 5 GHz zabezpečuje nízku interferenciu a podstatne vyššie prenosové rýchlosti. Horšie ale prechádza cez steny či iné prekážky. Kombináciou oboch pásiem ale získame obrovskú výhodu.
Router má až 7 externých antén so zosilňovačmi PA a LNA. 2 z nich slúžia pre 2.4 GHz pásmo a 4 pre 5 Ghz pásmo. PA (Power Amplifier) zosilňuje intenzitu signálu, vďaka čomu sa šíri na väčšie vzdialenosti a aj cez prekážky. LNA (Low Noise Amplifier) sa stará o príjem signálu a umožňuje routru prijímať aj slabší signál od zariadení, ktoré sú vzdialenejšie. Posledná, siedma anténa, ktorá je umiestnená v strede slúži výhradne pre Xiaomi smart home zariadenia.
Pamäť routra má kapacitu 512 MB a maximálny počet zariadení, ktoré môžu byť pripojené súčasne je až 248. Technológia OFDMA sa stará o efektívnejší prenos dát k viacerým zariadeniam. Jej základným mechanizmom je rozdelenie jedného kanálu na viacero sub-kanálov. Prostredníctvom nich dokáže router prenášať viacero dátových jednotiek súčasne. Práve táto funkcia je jednou z najväčších výhod routra AX3600 a samotnej technológie WiFi 6. Názorné vysvetlenie si môžeš pozrieť vo videu nižšie:
S WiFi 6 je úzko spätá aj funkcia 8×8 MU-MIMO. Zatiaľ čo pri WiFi 5 a routri AC2100 sme písali o 4×4 MU-MIMO, s použitím routra AX3600 dokáže až 8 zariadení súčasne prijímať aj odosielať dáta v 8 streamoch.
Nájdeme tu aj podporu funkcie mesh, kedy je možné prepojiť viacero routrov pre lepšie pokrytie väčších priestorov, novú verziu zabezpečenia WPA3 alebo funkciu BBS, ktorá znižuje interferenciu medzi inými WiFi sieťami. Nechýba ani rodičovská kontrola, výkonný 4-jadrový procesor Qualcomm A53 alebo efektívne odvádzanie tepla.
Prvé zapnutie a konfigurácia routra
Keďže máme dostupnú globálnu verziu, nastavenie je veľmi jednoduché a prostredie je v angličtine aj cez webové rozhranie, nie len cez aplikáciu. Router je možné nastaviť pomocou grafického rozhrania cez webový prehliadač na adrese router.miwifi.com (prípadne pomocou prednastavenej IP adresy 192.168.31.1) alebo cez smartfón s nainštalovanou aplikáciou MiWifi.
Oba spôsoby sú totožné, čo sa týka prvotnych nastavení. Router je možné nastaviť prostredníctvom WiFi, ak sa pripojíš na WiFi sieť routra alebo pomocou ethernetového kábla.
V prípade použitia aplikácie v smartfóne vzniká menší problém, ak používaš aj iné routre od Xiaomi v čínskej verzii. Podobne ako aplikácia Mi Home, aj MiWiFi dokáže pracovať len v jednom regióne. Z tohto dôvodu sme museli v aplikácii zmeniť región z Číny na ktorúkoľvek európsku krajinu. Aplikácia nájde router aj ak používaš čínsky región, no vyzve ťa na jeho zmenu.
Prvým krokom v aplikácii je výber módu, v ktorom má router pracovať. Na výber sú: štandardný router pre pripojenie do internetu, bezdrôtový repeater a káblový repeater. My sme zvolili prvú možnosť – klasické nastavenie pre internet. Do WAN portu sme pripojili kábel od poskytovateľa internetu a spustili automatické nastavenie. Router okamžite rozpoznal internetové pripojenie a v ďalšom kroku ponúkol výber regiónu, názov WiFi siete a nastavenie hesla. Router vytvorí 2 WiFi siete, jednu pre 2.4 GHz a jednu pre 5 GHz pásmo.
Tieto WiFi siete je možné spojiť zakliknutím voľby „Smart connect“. Pri tejto možnosti budú mať WiFi siete v oboch pásmach rovnaké meno a zariadenia sa budú pripájať na to pásmo, ktoré má v danom momente lepší signál.
Test rýchlosti cez WiFi 6
Rýchlosť WiFi sme testovali pomocou aplikácie Speedtest v smartfóne Xiaomi Mi 10T. V routri sme mali zapnutý smart connect, WiFi 6, intenzitu signálu na najvyššej úrovni, funkciu MU-MIMO a boli sme zvedaví na výsledky. Naše internetové pripojenie má rýchlosť 1 Gbit/s cez optiku.
Prvé meranie sme uskutočnili hneď pri routri, kde sme mali 100-percentý signál. Rýchlosť downloadu bola 653.26 Mbps a upload dosiahol rýchlosť až 793 Mbps, čo je takmer hodnota, ktorú bežne nameriame na počítači pripojenom cez kábel.
Pri druhom meraní sme sa vzdialili od routra približne o 4 metre. Medzi nami a routrom sa nachádzala priečka predelujúca miestnosti, no bez dverí. Rýchlosť mierne klesla, no nie výrazne.
Ďalšie meranie bolo uskutočnené vo vzdialenosti približne 8 m, vo dverách miestnosti na opačnej strane bytu. Medzi routrom a nami boli 2 priečky. Tu už rýchlosť padla oproti prvému meraniu takmer o polovicu.
Následne sme sa presunuli ešte o niečo ďalej, do vzdialenosti asi 10 m, kde nás už od routra oddeľovali 3 steny. Rýchlosť sa znížila približne na úroveň 200 Mbps.
V najvzdialenejšej časti bytu, kde sa medzi nami a routrom nachádzali 3 steny a aj nejaké tie skrine sa vzdialenosť vzdušnou čiarou pohybovala približne na úrovni 15 m. Tu už rýchlosť padla rapídne a smartfón sa prepol na 2.4 GHz WiFi sieť. Toto pásmo je ale výrazne rušené inými WiFi sieťami v paneláku.
Ako môžeš vidieť, rýchlosti sú slušné, no s pribúdajúcou vzdialenosťou a prekážkami v podobe stien a nábytku sa rýchlosť výrazne znižuje. Náš byt má rozlohu 70 m2 a na jeho pokrytie tento router úplne postačuje.
Ak by sme ho umiestnili do stredu bytu, dosiahli by sme lepšie pokrytie a vyššie rýchlosti v jednotlivých miestnostiach, no vzhľadom na to, že sme chceli otestovať ako sa šíri signál cez viacero stien, umiestnili sme ho na menej vhodné miesto, do okrajovej miestnosti.
Porovnanie s WiFi 5 a routrom Xiaomi AC2100
Keďže máme dostupných viacero routrov, rozhodli sme sa porovnať nedávno testovaný Xiaomi AC2100 s routrom AX3600. Najskôr sme porovnali rýchlosti na počítači, ktorý bol pripojený káblom. Boli takmer úplne totožné.
Ďalej sme testovali WiFi. Model AC2100 však nepodporuje najnovšiu verziu WiFi 6, preto sme v nastaveniach routra Xiaomi AX3600 zmenili režim z WiFi 6 na WiFi 5 kompatibilný mód, kedy je vypnuté WiFi 6 aj so všetkými jeho funkciami ako OFDMA. Testovali sme znova aplikáciou Speedtest v smartfóne Xiaomi Mi 10T z rovnakých miest v byte ako pri teste v prechádzajúcej kapitole o WiFi 6.
Prvé meranie v bezprostrednej blízkosti routra:
Druhé meranie 4 m od routra s jednou stenou bez dverí ako prekážkou:
Tretie meranie vo vzdialenosti 8 m s dvoma stenami ako prekážkami:
Štvrté meranie 10 m od routra s trojicou stien ako prekážkami:
Posledné meranie v najvzdialenejšej časti bytu (15 m) s viacerými rôznymi prekážkami:
Na základe týchto meraní je vidieť, že rýchlosti s routrami bežiacimi na WiFi 5 sú veľmi podobné. Pri routri AC2100 ale vidieť väčšie rozdiely medzi jeho downloadom a uploadom, najmä pri narastajúcej vzdialenosti.
Namerané rýchlosti cez WiFi s routrom AC2100 si následne môžeš porovnať s rýchlosťami v predchádzajúcej kapitole, aby si videl aký je rozdiel medzi WiFi 5 a WiFi 6 pri tom istom routri. Nejde o príliš výrazné rozdiely a až 2.7-násobné zlepšenie oproti WiFi 5, tak ako to prezentuje výrobca, sa ani zďaleka nekoná.
Rýchlosti cez WiFi pomocou aplikácie Speedtest sme na záver namerali aj na smartfóne Samsung Galaxy S9+, ktorý nepodporuje WiFi 6. Test sme uskutočnili pri zapnutom WiFi 6 na routri AX3600. Z tohto testu vyplýva, že nemá význam používať WiFi 6 router, ak nemáš k dispozícii aj zariadenia pripájajúce sa na WiFi s podporou najnovšieho štandardu. Neprináša to žiadne zlepšenie v rýchlosti a náklady na kúpu WiFi 6 routra sú vyšśie.
Sila signálu cez WiFi
Zaujímavé bolo meranie sily a kvality signálu pomocou aplikácie WiFi Master v smartfóne, lepšie na tom bol práve router AC2100. Nepodarilo sa nám ale nájsť v špecifikáciách routrov žiadne informácie o tom, aké antény sa v nich nachádzajú.
Nasledujúce screenshoty sú z routra AX3600, merané v troch vzdialenostiach pri WiFi 5: hneď pri routri, 5 m od routra za jednou stenou, 10 m od routra s trojicou stien ako prekážkami. Pri zapnutom WiFi 6 boli hodnoty signálu takmer úplne totožné ako pri WiFi 5, líšila sa len rýchlosť, preto uvádzame len jednu verziu.
Na naše prekvapenie bol signál na rovnakých miestach pri routri AC2100 lepší, aj keď aplikácia Speedtest namerala o niečo vyššie rýchlosti pripojenia s routrom AX3600. V oboch prípadoch bol telefón stále pripojený na 5 GHz pásmo.
Aplikácia a nastavenia routra Xiaomi AIoT Router AX3600
Prostredie aplikácie MiWifi a nastavenia, ktoré je možné zmeniť sme si popísali už pri recenzii na router AC2100. Ak ťa zaujímajú, odporúčame ti prečítať si príslušnú recenziu. Aby sme zbytočne nepopisovali to isté, uvedieme si len tie nastavenia, ktoré pre router AC2100 chýbajú.
Xiaomi AIoT Router AX3600 ponúka možnosť pripojenia ďalších routrov do siete typu mesh. Hneď na úvodnej obrazovke aplikácie sa nachádza možnosť správy týchto zariadení. V nastaveniach WiFi siete nájdeme možnosť vypnúť funkciu MU-MIMO, zapnúť WiFi 5 kompatibilný mód alebo vypnúť automatické vyhľadávanie Mi smart zariadení, pre ktoré je dedikovaná jedna anténa. Automaticky sa nám do aplikácie Mi Home pridal aj samotný router.
Znova tu máme rovnaký problém ako aj pri iných Xiaomi routroch, kedy aplikácia neobsahuje všetky dostupné nastavenia, ktoré sa nachádzajú vo webovom rozhraní. Aplikácia tak nie je plnohodnotnou náhradou za grafické, webové rozhranie v prehliadači.
Záverečné zhodnotenie
Xiaomi AIoT Router AX3600 je najnovší router od čínskeho giganta, ktorý ponúka podporu novej verzie bezdrôtového štandardu WiFi 6 a až 7 externých antén, z ktorých jedna je dedikovaná pre smart zariadenia od Xiaomi.
Router funguje výborne, jeho nastavenie je jednoduché a po celý čas používania sme nezaznamenali žiadnu nestabilitu pripojenia alebo kolísanie rýchlosti. Router je dobrou voľbou, ak máš v domácnosti zariadenia s podporou WiFi 6.
Ak také nemáš a používaš napríklad router AC2100 alebo jemu podobný, výrazné zlepšenia v pokrytí signálom alebo vyšších rýchlostiach nečakaj. Výhody tohto routra sa ale môžu prejaviť ak sa k nemu pripája väčšie množstvo zariadení, čo ale väčšinou nie je prípadom bežnej domácnosti.
V menších bytoch môže byť negatívom aj veľkosť routra, keďže samotné telo zariadenia má rozmery až 268 x 179 x 177 cm. Sklamaním je prítomnosť len trojice LAN portov a absencia USB portu. Pri takýchto rozmeroch zariadenia by sme rozhodne očakávali viac LAN portov.
A čo tak xiaomi router AX6000? Rozdiel?
AX6000 je zatiaľ len v čínskej verzii a rozdiely sú minimálne. AX6000 má vyššiu teoretickú rýchlosť až 6000 Mbps. Tu máme viac info https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-mi-aiot-router-ax6000-2/
Jaký je rozdíl oproti routeru Xiaomi 3G a co je pravdy na tom, že s čínským softwarem funguje lépe, hlavně co se dosahu týče.
Po vasej recenzii som sa rozhodol tento router kupit .
A mozem povedat ze to asi bola obrovska chyba : signal uplne slaby na to ake to je zariadenie- rodinny dom 4 miestnosti : uz v druhej miestnosti obrovsky pokles signalu a cez 2 steny von signal ani nedosiahne . napojit samsung wifi tlaciaren cez WPS to ani neexistuje nikde v nastaveniach som polozku WPS nenasiel. roventa podlahovy vysavač – tak ten nenapojim uz vobec. skratka ten router za tie peniaze urcite nestoji . kupioval som 2 ks aj pre znameho a ked si zoberiem jeho tak je to uplne to iste takze vadny kus som vylucil .