Po nie celkom vydarenom modeli robotického vysávača Ultenic TS1 sme dali tejto značke ešte jednu šancu. Objednali sme ich najvyšší model Ultenic MC1 s čistiacou stanicou, ktorá obsahuje nie len vrecko na prach ale aj nádrž na vodu a dokáže vyčistiť aj vysušiť mop.
Aj tento vysávač je vzhľadom sa svoju výbavu pomerne lacný v porovnaní so známymi a overenými značkami. Opäť sa teda pozrieme na všetky jeho funkcie a zhodnotíme, či sa jeho kúpa oplatí.
Kde kúpiť Ultenic MC1?
Tento robotický vysávač je aktuálne dostupný za výhodnú kupónovú cenu na internetovom obchode Banggood priamo v EÚ sklade. Dostupné je aj rýchle a bezplatné doručenie, s ktorým ho môžeš doma očakávať už v priebehu 5 pracovných dní od odoslania.
Ultenic MC1
Expresné doručenie z českého skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručený expresne z lokálneho českého skladu. Dodanie z Česka väčšinou trvá 7-10 dní a doručuje kuriér. Pri dodaní už neplatíš žiadne poplatky navyše, žiadne clo ani DPH.
Technické špecifikácie
Model | Ultenic MC1 |
---|---|
Rozmery vysávača | 35.4 x 35.4 x 9.9 cm |
Rozmery čistiacej stanice | 43 x 43 x 45 cm |
Maximálny sací výkon | 5000 Pa |
Batéria | 5200 mAh |
Výdrž na jedno nabitie | 180 minút |
Nabíjanie | 5 hodín |
Prekonanie prekážok | 2 cm pri vysávaní / 1.8 cm pri mopovaní |
WiFi | 2.4 GHz |
HEPA filter | áno level 11 |
Kapacita nádoby na prach (vo vysávači) | 350 ml |
Vrecko na prach v čistiacej stanici | 3 L |
Nádoba na čistú vodu v čistiacej stanici | 4 L |
Nádoba na znečistenú vodu v čistiacej stanici | 4 L |
Funkcie čistiacej stanice | odsávanie prachu z vysávača; navlhčenie a čistenie mopu; sušenie mopu; nabíjanie |
Senzory | 4 senzory proti pádu zo schodov; rozpoznanie koberca; rozpoznanie stien |
Navigácia | LDS |
Aplikácia | Ultenic |
Kvalitné dvojité balenie
Ultenic MC1 nám doviezol kuriér spoločnosti DPD vo veľkej a pomerne ťažkej krabici. Jej rozmery sú 52.1 x 52.1 x 52.9 cm a hmotnosť 20.2 kg. Už aj krabica napovedá, že čistiaca stanica tohto vysávača nebude príliš kompaktná, práve naopak.
Oceňujeme balenie, ktoré je po vzore lacnejšieho modelu chránené aj druhou, ochrannou krabicou. Aj vo vnútri si zachováva vysokú kvalitu ochrany jednotlivých častí pred poškodením.
Čistiaca stanica aj vysávač sú uložené v tvarovaných kartónoch, obalené fóliou aj penovou vrstvou. Okrem spomínaných hlavných súčastí vysávača nájdeme v krabici aj napájací adaptér, prehľadný manuál, náhradnú bočnú kefku, náhradný HEPA filter, vrecko do čistiacej stanice, dva páry mopov, kefu na čistenie a dokonca aj čistiaci prostriedok na mopovanie.
Práve čistiaci prostriedok je milým prekvapením. Má citrónovú vôňu a nejde o žiadnu drobnú vzorku. Jeho objem je 500 ml. Za takéto kvalitné balenie a bohaté príslušenstvo si značka Ultenic rozhodne zaslúži pochvalu.
Dizajn a kvalita spracovania
Poďme sa najskôr pozrieť na dizajn samotného robotického vysávača Ultenic MC1. V tomto prípade je sivý, lesklý a na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, až luxusne.
V hornej časti nechýba laserový rotačný systém, ktorý sa stará o orientáciu a mapovanie priestoru. Nájdeme tu aj trojicu tlačidiel – zapnutie / vypnutie, návrat do čistiacej stanice a čistenie priestoru v okolí, kde sa vysávač práve nachádza.
Nádoba na nečistoty je schovaná pod vrchným poklopom vysávača a má kapacitu 350 ml. Po obvode vysávača je typický nárazník, nabíjacie konektory a senzory.
V spodnej časti zas nájdeme veľké kolesá, ktoré však dokážu zdolať maximálne 2 cm vysokú prekážku pri vysávaní a 1.8 cm prekážku pri mopovaní. Nechýba bočná trojramenná kefka, valcová rotačná kefa so štetinami či senzory proti pádu zo schodov.
Obrovská čistiaca stanica
Čistiaca stanica je v tomto prípade skutočne masívna a pozostáva z dvoch dielov, ktoré stačí spojiť. Tieto diely do seba jednoducho zapadnú, zakliknú, no raz sa nám stalo, že sa mierne oddelili počas návratu vysávača do stanice. Vysávač v takomto prípade zahlási chybu “Tray removed” a nezačne opätovne vysávať, kým podstavec pevne nepripojíme.
Po otvorení vrchného poklopu čistiacej stanice sa dostaneme k vrecku na odpad, ktoré má kapacitu 3 L. Vrecko z oboch strán obklopujú nádrže na vodu. Jedna je pre čistú vodu a druhá pre znečistenú. Obe majú kapacitu 4 L.
V prednej časti stanice je aj štvorica tlačidiel – štart / pauza, návrat vysávača do stanice, čistenie mopu, vysatie prachu z vysávača.
Keďže tu máme nádrž na vodu aj vrecko na prach, čistiaca stanica sa postará o automatické vyprázdnenie vysávača, dávkuje mu vodu pre mopovanie, čistí mopy otieraním o zdrsnené plastové prvky v podstavci stanice a disponuje dokonca aj systémom sušenia teplým vzduchom.
Aplikácia Ultenic a párovanie so smartfónom
Ultenic MC1 spolupracuje s aplikáciou Ultenic, ktorú sme si vyskúšali už počas testovania modelu TS1. Aplikácia si vyžaduje registráciu a prihlásenie, kde následne vidíme naše zariadenia.
Pridanie ďalšieho vysávača bolo veľmi jednoduché a rýchle. Stačí kliknúť na tlačidlo so symbolom znaku “+”, vybrať si model a postupovať podľa inštrukcií na obrazovke. Princíp spočíva v pripojení sa na WiFi sieť vysávača a z voľby domácej WiFi siete, ku ktorej sa pripojí. Celý proces je skutočne veľmi rýchly a jednoduchý.
Domovská obrazovka aplikácie vysávača Ultenic MC1 zobrazí po prvom vysávaní mapu, ktorú si automaticky rozdelí na miestnosti. Okolo mapy sú rozmiestnené všetky najdôležitejšie tlačidlá pre nastavenie čistenia a ovládanie vysávača.
Nájdeme tu napríklad nastavenie sacieho výkonu, otočenie mapy, zakázané zóny, režim úpravy máp, nastavenie režimu sušenia a dvojicu tlačidiel – spustenie vysávania a rýchly návrat vysávača pre dobíjanie.
Nad mapou vidíme aj percentuálny stav batérie vo vysávači a trvanie aktuálneho alebo posledného vysávania spolu s plochou v m2, ktorú vysávač aktuálne prešiel.
Prvé vysávanie a mapovanie priestoru
Ultenic MC1 hneď pri prvom objavovaní priestorov zároveň aj plnohodnotne vysáva. Nemá tak funkciu rýchleho objavenia priestorov, akú poznáme z vysávačov Roborock. Tie pri prvom spustení len rýchlo prejdú po obvode jednotlivých izieb aby si dokázali vykresliť prvotnú mapu.
Na rozdiel od lacného modelu TS1, vo výbave Ultenic MC1 už nechýba klasický laserový otočný systém v hornej časti, ktorý sa stará o objavenie a navigáciu v priestore (LDS). Vysávač sa tak zbytočne neotáča okolo vlastnej osi tak, ako to robil model TS1.
Jeho chod je plynulý, nárazy do predmetov sú minimálne a jemné a celkový dojem z jeho navigácie v priestore je veľmi slušný. Vysávač sa nezasekáva, neblúdi a presne vie, kam ísť.
Sací výkon a kvalita vysávania
Robotický vysávač Ultenic MC1 má maximálny sací výkon 5000 Pa. Disponuje štandardnou štetinovou rotačnou kefou v spodnej časti a jednou trojramennou bočnou kefkou na zhŕňanie nečistôt z rohov a krajov izieb.
Pred každým vysávaním si môžeme vybrať zo štyroch úrovní sacej sily. Vysávať môžeme celý byt, vybrané miestnosti, aktuálny priestor, kde sa vysávač nachádza alebo vybraný bod na mape.
Ako pri všetkých detailných recenziách robotických vysávačov, aj tu sme si overili kvalitu vysávania. Na podlahu v kuchyni sme rozsypali ovsené vločky, kávu a červenú šošovicu. Vysávač sme poslali povysávať tento neporiadok s najvyšším sacím výkonom.
A ako to dopadlo? Ultenic MC1 si počínal celkom dobre, no nevyhol sa bežnému problému, ktorý má takmer každý robotický vysávač. Ide o bočnú metličku, ktorá odstreľuje väčšie nečistoty na miesta, ktoré už vysávač prešiel, čiže sám si znečisťuje už čisté priestory.
Po prvom vysávaní tak na podlahe ostalo pár kusov červenej šošovice, ktoré úplne nezmizli ani po druhom vysávaní. Sací výkon je však dostatočný a vysávač vysáva dobre, no menším problémom sú práve väčšie častice nečistôt, s ktorými si najlepšie neporadí väčšina robotických vysávačov.
Len pripomeňme, že ani omnoho drahší Roborock S7 Max Ultra nedokázal povysávať takéto nečistoty na prvýkrát. Nevýhodou rotačnej kefy so štetinami je nadmerné zachytávanie vlasov priamo na kefe.
Kvalita mopovania
Už na prvý pohľad zaujme dvojica okrúhlych mopovacích handričiek, ktoré rotujú, čo by mohlo naznačovať kvalitnejšie zmývanie podlahy. Keďže bežné mopy robotických vysávačov sa nehýbu, tie lepšie vibrujú, rotačné mopy predstavujú akúsi ďalšiu úroveň. Aspoň také sú naše očakávania, no poďme sa spolu pozrieť na reálny test.
V kuchyni sme na podlahu rozliali vodu zmiešanú s kakaom a potravinárskym farbivom. Následne sme tieto zmesi nechali cez noc vyschnúť, aby sme ráno mohli otestovať kvalitu mopovania. Nejde o ľahkú úlohu, najmä v prípade kakaa, ktorým sme rozhodne nešetrili.
Žiaľ, robotický vysávač Ultenic MC1 nijak neprekvapil, skôr sklamal. Po prvom vysávaní čiastočne odstránil škvrny od farbiva, no zároveň ich rozmazal ďalej po podlahe. Po ukončení prvého čistenia sa vrátil do dokovacej stanice, kde si vyčistil mopy a pripravil sa na druhé kolo.
Na druhýkrát vyčistil spomínané škvrny od farbiva a čiastočne zmenšil kakaovú škvrnu, ktorú však ani po treťom mopovaní celkom nezmyl. Od rotačného mopu sme očakávali viac, hlavne preto, že ručne sme kakaovú škvrnu následne odstránili veľmi jednoducho, bez námahy. Vysávaču pravdepodobne chýba prítlak mopu k podlahe.
Batéria, výdrž a rýchlosť vysávania
Ultenic Mc1 má 5200 mAh batériu, ktorá by mala postačovať na 180 minút prevádzky. Nabíjanie trvá približne 5 hodín. To sú fakty od výrobcu, poďme sa ale pozrieť na realitu.
Vysávač sme púšťali pri všetkých výkonnostných režimoch, aby sme si odsledovali ako dlho trvá jedno vysávanie a koľko batérie pri tom vysávač spotrebuje.
Každé vysávanie trvalo približne 34 – 35 minút, bez ohľadu na výkon. Pri najnižšom stupni spotreboval vysávač len 13 % batérie, pri druhom stupni to bolo 18 %, pri treťom 27 % a v najvyššom režime 33 %.
Mopovanie trvalo 26 minút a z batérie nám ubudlo len 9 %. Tu však nemáme na výber žiadnu úroveň.
Prispôsobenie máp a nastavenia
Ako sme už spomenuli aj skôr, robotický vysávač si automaticky rozdelí priestory na miestnosti. Ak sa ti toto rozdelenie nepáči, jednoducho si ho môžeš prispôsobiť v správe máp. Okrem zmeny rozdelenia miestností tu nájdeme aj vlastné nastavenie poradia vysávania, počet cyklov aj výkonnostný režim pre každú miestnosť osobitne.
Nechýbajú ani virtuálne steny a zakázané zóny pre mopovanie alebo aj vysávanie. Pre každý koberec sme si museli vytvoriť zakázanú zónu pre mopovanie, pretože bez nej sa vysávač na koberci pri mopovaní vždy zasekol. Automaticky koberec vynechať nevie.
Nájdeme tu aj nastavenia automatickej stanice, kde si vieme vybrať interval čistenia mopu v stanici (každých 6, 9 alebo 12 minút), prípadne úroveň sušenia – tiché alebo rýchle.
V ponuke nastavení sa nachádza aj správa viacerých máp, plánovanie čistenia na konkrétny čas, história čistení, tichý režim, zvýšenie výkonu pri kobercoch, diaľkové ovládanie alebo aj zobrazenie stavu jednotlivých komponentov.
Ultenic MC1: Záverečné zhodnotenie
Po fiasku s vysávačom Ultenic TS1 sme dali šancu najvyššiemu modelu značky, Ultenic MC1. Už na pohľad ide o veľký rozdiel, či už v kvalite spracovania, dizajne alebo samotnej funkčnosti. MC1 poteší dobrým sacím výkonom 5000 Pa a najmä plne automatickou stanicou.
Tá ukrýva vrecko na prach spolu s nádržami na čistú a znečistenú vodu. Čistiaca stanica tak dokáže mop zvlhčiť, premyť ale aj vysušiť. Pozitívne hodnotíme aj bohaté príslušenstvo v balení vrátane čistiaceho prostriedku pre mopovanie.
S kvalitou vysávania sme spokojní, no od mopovania sme očakávali viac. Napriek dvom rotačným mopom sa kvalita mopovania radí len medzi obyčajný priemer. Nezabudnime však na atraktívnu cenu, ktorá je v porovnaní so známymi značkami výrazne nižšia.
Napriek niektorým nedostatkom ide o celkom dobrý vysávač. Ak nepotrebuješ kvalitné mopovanie a chceš automatickú čistiacu stanicu za cenu pod 550 EUR, Ultenic MC1 môže byť zaujímavou voľbou.