Nedávno sme ti priniesli recenziu cenovo najdostupnejšieho smartfónu z novej série Redmi Note 11. Išlo o základný model, ktorý ale nepriniesol príliš dobrý fotoaparát, čo sa značka Redmi snaží napraviť alternatívou v podobe modelu Redmi Note 11s, ktorý dostal až 108 MPx fotoaparát.
V recenzii nájdeš okrem priameho porovnania fotoaparátov aj ďalšie zaujímavé detaily o tejto novinke. Pozrieme sa na výkon, výdrž a celkovo si porovnáme tieto dva modely, ktoré sme doteraz mali možnosť vyskúšať.
Kde kúpiť Redmi Note 11s?
My sme Redmi Note 11S v oficiálnej globálnej verzii zakúpili u európskeho predajcu Edwaybuy, ktorý nám smartfón doručil expresne za 5 dní. Odosielanie prebieha z nemeckého, pričom nechýba ani plnohodnotná 2-ročná záruka.
Aktuálne kupóny pre Redmi Note 11S
Technické špecifikácie
Modelové označenie
2201117SG
Rozmery
159.87 x 73.87 x 8.09 mm
Hmotnosť
179 g
Procesor
MediaTek Helio G96
Displej
6.43" FHD+ AMOLED
rozlíšenie 2400 x 1080 px / 409 ppi
obnovovacia frekvencia 90 Hz
vzorkovacia frekvencia 180 Hz
jas 700 nitov (max 1000)
Pamäťové verzie
LPDDR4X + UFS 2.2
6 + 64 GB / 6 + 128 GB / 8 + 128 GB
Fotoaparáty
hlavný 108 MPx s clonou f/1.9 (Samsung HM2)
8 MPx ultra-širokouhlý (118°) s clonou f/2.2
2 MPx makro s clonou f/2.4
2 MPx snímač hĺbky ostrosti s clonou f/2.4
16 MPx selfie kamera s clonou f/2.4
Batéria
5000 mAh
Nabíjanie
33W USB-C
NFC
nie
Podpora microSD
áno
Konektivita
4G LTE | Bluetooth 5.0 | WiFi 802.11a/b/g/n/ac | GPS L1 | Glonass G1 | BDS B1 | Galileo E1
Audio
stereo / 3.5 mm jack
Operačný systém
Android 11 s nadstavbou MIUI 13
Tradičné balenie s nabíjačkou
Nový Redmi Note 11s sme dostali v štandardnom balení, aké všetci veľmi dobre poznáme. Smartfón bol zabalený v bielej krabičke, ktorá pozostáva z kartónovej obálky, kde nájdeme silikónový obal a ihlu na otvorenie slotu pre SIM karty, smartfónu a nabíjačky s káblom.
Pribalený priehľadný obal na smartfón má aj krytku pre USB-C port, ktorá zabraňuje vniknutiu nečistôt, no na druhej strane ztažuje pripojenie nabíjačky. Celé balenie nám doviezol kuriér v obálke s bublinkovou výstuhou a navyše aj samotný smartfón bol ešte obalený v priehľadnej fólii. O prípadné poškodenie počas prepravy tak nemusíš mať obavy.
Dizajn a spracovanie
Redmi Note 11s je smartfón strednej triedy, takže jeho konštrukcia je vyrobená z plastu. Plastový je aj zadný kryt, ktorý však nie je lesklý, takže sa nemusíš obávať množstva odtlačkov od prstov. Keďže sme nedávno testovali základný model Redmi Note 11, v redakcii sme mali tieto smartfóny súčasne. Našu recenziu na Redmi Note 11 nájdeš tu.
Na prvý pohľad vyzerajú smartfóny totožne. My sme mali dokonca oba dostupné v rovnakej, tmavej sivej farbe. K dispozícii sú aj iné farebné varianty, konkrétne biela (Pearl White) a modrá (Twilight Blue). Jediný dizajnový rozdiel sa nachádza na zadnej strane, kde fotoaparát v modeli Redmi Note 11s vystupuje výrazne vyššie nad úroveň zadného krytu.
Novinku sme mali možnosť priamo porovnať aj s jeho predchodcom, minuloročným modelom Redmi Note 10s. Tu sa po dizajnovej stránke udialo viacero zmien, no najviac asi opäť zaujme iný dizajn zadného modulu fotoaparátov. 3.5 mm audio jack sa presunul zo spodnej strany na vrchnú a tiež sa zmenil dizajn mriežky reproduktorov.
Rozloženie prvkov
Redmi Note 11s sa rozložením jednotlivých prvkov drží overeného štandardu v strednej triede. Na ľavej strane nájdeme slot pre SIM karty, ktorý má kapacitu na 2 SIM karty a zároveň aj pamäťovú kartu formátu MicroSD. Pravá strana obsahuje dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, pod ktorým je umiestnené tlačidlo pre odblokovanie s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov.
Spodná strana ukrýva mikrofón, nabíjací USB-C port a reproduktor. V hornej časti nájdeme druhý reproduktor, ďalší mikrofón, IR senzor a 3.5 mm audio port pre pripojenie externých slúchadiel. Kvalita reproduktorov je štandardne dobrá.
Na zadnom kryte je dominantným prvkom modul fotoaparátov, ktorý výrazne vystupuje do priestoru, no silikónové puzdro ho dostatočne chráni. Nevýhodou je ťažšie používanie smartfónu položeného na stole, kedy sa pri miernom zatlačení na ľavú stranu displeja celý smartfón hojdá na module fotoaparátov. Tento neduh však nie je ničím výnimočným.
AMOLED displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou
Aj tento člen jedenástej série od značky Redmi má rovnaký AMOLED displej ako Redmi Note 11. Ide o displej s uhlopriečkou 6.43″, rozlíšením 2400 x 1080 px s hustotou 409 ppi. Poteší vyššia obnovovacia frekvencia 90 Hz, ktorú je ale nutné zvoliť v nastaveniach. Prednastavená hodnota od výroby je len 60 Hz.
AMOLED použitý v tomto smartfóne má vzorkovaciu frekvenciu len 180 Hz, jas 700 nitov (maximálny peak 1000 nitov) a kontrastný pomer 4 500 000 : 1. Ide o štandardný AMOLED displej, aký by si očakával v lacnejších smartfónoch. Ničím nevyniká, neohúri, no nie je vyslovene zlý. Zaraďuje sa medzi obyčajný priemer, no poteší aspoň dostatočne vysoký jas, vďaka čomu je dobre čitateľný aj na slnku.
Procesor nie je od Qualcommu
Jednou zo zmien oproti najlacnejšiemu modelu Redmi Note 11 je aj použitý procesor. Redmi Note 11s totiž nedostal rovnaký procesor od Qualcommu, Snapdragon 680, no výrobca siahol po konkurenčnom procesore od firmy MediaTek, Helio G96. Tento procesor nájdeme napríklad aj v úplnej novinke POCO M4 Pro alebo Realme 8i.
Helio G96 je 8-jadrový procesor vyrobený 12 nm technológiou. Pozostáva z 2 jadier Cortex-A76 s taktovacou frekvenciou 2050 MHz a 6 jadier Cortex-A55 s frekvenciou 2000 MHz. Procesoru asistuje grafický čip ARM Mali-G57 MC2 a pamäť RAM typu LPDDR4X s úložiskom UFS 2.2
My sme testovali verziu s 6 + 128 GB, no k dispozícii sú aj ďalšie verzie, a to konkrétne 6 + 64 GB alebo 8 + 128 GB. Nami testovaná verzia predstavuje akýsi zlatý stred, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie varianty všeobecne. Vďaka rýchlemu UFS 2.2 úložisku máme pamäť RAM automaticky rozšírenú o ďalšie 2 GB z internej pamäte. V AnTuTu dosiahol skóre 315 914.
Celkovo je smartfón veľmi svižný a výkonnostne predstavuje bežný štandard v strednej triede cenovo dostupných smartfónov. Mnohých bude určite odrádzať procesor od firmy MediaTek, no my s ním nemáme absolútne žiadny problém. Zaregistrovali sme síce niekoľko malých spomalení pri používaní, no nejde o nič zásadné.
Najviac spomalených reakcií sme pociťovali pri fotení, kde občas chviľu trvá, kým smartfón spracuje niektoré fotografie pri ich prvom zobrazení. Tu pekne vidieť, že smartfón aplikuje istý post-proces na každú fotku.
Aký je 108 MPx fotoaparát?
Xiaomi vylepšilo tento model oproti základnému Redmi Note 11 najmä vo sfére fotografie. Nájdeme tu opäť známy 108 MPx snímač Samsung S5KHM2, ktorý značka Xiaomi použila už vo viacerých modeloch, vrátane nedávno testovaného POCO X4 Pro 5G a tiež najvyššieho modelu série Redmi Note 11 Pro 5G.
Napraví tento model reputáciu slabého výstupu základného Redmi Note 11? Nižšie si môžeš pozrieť dvojicu fotografií zhotovených oboma smartfónmi pomocou ich hlavného fotoaparátu. Rozdiel je na prvý pohľad markantný a môžeme povedať, že Redmi Note 11s fotí o triedu lepšie.
Podanie farieb je v prípade recenzovaného modelu úplne iné a hlavne prirodzenejšie. Celkovo je fotografia viac presvetlená a vidieť tiež lepší dynamický rozsah. Ten si všimneš najmä na druhej sérii fotografií, kde postavy a predmety v tieni na pravej fotke z Redmi Note 11 takmer zanikajú, zatiaľ čo na fotke vľavo sú jasne viditeľné. O výraznom zlepšení v ostrosti ani nemusíme hovoriť.
Podobne je to aj na fotografiách z interiéru, kde taktiež vidieť obrovský rozdiel.
Ostatné fotoaparáty
Ultra-širokouhlý snímač, makro fotoaparát a snímač hĺbky ostrosti majú v tomto prípade rovnaké rozlíšenie ako u Redmi Note 11. Podľa dostupných informácií je tu však iný 8 MPx ultra-širokouhlý snímač.
Redmi Note 11 by mal mať snímač GalaxyCore GC08A3 o veľkosti 1/4″ s clonou f/2.2, zatiaľ čo v prípade Redmi Note 11s bol pravdepodobne použitý Sony IMX355 o veľkosti 1/2.8″ s rovnakým clonovým číslom. Tieto informácie však nemáme oficiálne potvrdené výrobcom, takže ich treba brať s istou rezervou.
Aká je kvalita? Fotia rovnako alebo nie? Musíme uznať, že aj pri záberoch zo širokouhlého fotoaparátu je jasným víťazom porovnania Redmi Note 11s. Rozdiel je opäť výrazný a zábery z Redmi Note 11s majú viditeľne lepší dynamický rozsah, vidieť na nich viac detailov, majú lepšiu ostrosť a farebne majú bližšie k teplejším tónom.
Keďže priblížené zábery s 2-násobným zoomom sa vytvárajú výrezom z hlavného fotoaparátu, pochopiteľne je na tom tiež lepšie Redmi Note 11s. Makro je však v oboch prípadoch dosť slabé.
V súvislosti s fotením sme si u tohto modelu však všimli jeden problém. Občas sa nám stávalo, že smartfón nestíhal spracovať fotografiu, ak sme si ju chceli pozrieť ihneď po odfotení a párkrát sa nám stalo, že ju spracovať ani nedokázal, a tak ostala polovica fotografie čierna.
Nočný režim
Nočný režim je už samozrejmosťou pri všetkých smartfónoch, takže nechýba ani pri týchto, lacnejších modeloch. Ak si porovnáme fotografie z modelov Redmi Note 11 a Redmi Note 11s, opäť vidíme rozdiel, aj keď nie až taký výrazný. Pri večerných fotografiách bez aktivovaného nočného režimu sú fotky v oboch prípadoch pomerne neostré, no prekvapivo u Redmi Note 11s sú niektoré časti až príliš vyhladené, takmer bez detailov.
Nočný režim fotky presvetlí lepšie v prípade Redmi Note 11s a zároveň im mierne zvýši ostrosť. Celkovo sú fotky z Redmi Note 11s na pohľad krajšie s prirodzenejšími farbami.
Výdrž a nabíjanie
Podobne ako základný Redmi Note 11, aj Note 11s disponuje až 5000 mAh batériou. Máme tu však iný procesor, ktorý nemusí mať rovnakú spotrebu energie. Ako sa to odzrkadľuje na výdrži? Rozdiel takmer nie je vidieť. Aj Redmi Note 11s bez problémov zvládne 1.5 – 2 dni bez nabíjania pri bežnom používaní.
Počas testovania sme ho samozrejme niekoľkokrát vybili aj za jeden deň, no v tieto dni sme mu dávali poriadne zabrať. Čo sa týka nabíjania, máme tu 33 W nabíjanie bez podpory bezdrôtového nabíjania. Priebeh nabíjania vyzerá približne takto:
20 – 50 %
16 minút
75 %
38 minút
90 %
47 minút
100 %
60 minút
MIUI 13 a Android 11 sú samozrejmosťou
Redmi Note 11s sme dostali s najnovšou verziou nadstavby od Xiaomi, MIUI 13 s Androidom 11. K dispozícii je množstvo widgetov, tapiet a možností prispôsobenia prostredia podľa vlastných požiadaviek. Systém opätovne nedovoľuje neustále zapnutie always-on displeja, ktorý sa vždy po 10 sekundách vypne.
Nechýbajú ani špeciálne funkcie ako bočný panel, plávajúce okná, druhý priestor alebo zjednodušený režim. Bočný panel zobrazuje vybrané aplikácie v malom paneli, ktorý je schovaný a pre jeho zobrazenie stačí potiahnuť prstom zľava doprava vo vyznačenej oblasti. Druhý priestor vytvorí ďalší profil, podobne ako keď máš v počítači viacero používateľov.
Celkovo sme boli so systémom a jeho chodom spokojní, no niekoľko nedostatkov sa nájde. Občas sa objavujú isté spomalené reakcie, no tie sú pre smartfón tejto kategórie úplne bežné. Nevyhli sme sa žiaľ ani starému známemu problému s proximity senzorom, takže pri niektorých hovoroch sme náhodou vypli mikrofón pomocou ucha.
Redmi Note 11s: Záverečné zhodnotenie
Redmi Note 11s je rozhodne veľmi zaujímavým modelom z tohtoročnej série smartfónov od Redmi. Na rozdiel od základného modelu dostal procesor od MediaTeku, ktorý je však výkonnejší. Smartfón poteší najmä hlavným 108 MPx fotoaparátom, ktorý je výrazne lepší v porovnaní s 50 MPx u základného modelu Redmi Note 11.
Rovnaký fotoaparát nájdeme aj v najvyššom modeli série Redmi Note 11 Pro 5G alebo v nedávno predstavenom POCO X4 Pro 5G.
Aktuálne kupóny pre Redmi Note 11S
Smartfón ponúka výborný pomer ceny a výkonu a tak sa stáva adeptom na jeden z najlepších smartfónov v strednej triede. Za cenu okolo 250 € ponúka veľmi zaujímavé parametre s klasickým dizajnom a dobrou ergonómiou.
Mám model 2201117SG (8/128) a táto verzia nemá NFC….