Dcérska značka Xiaomi, Redmi, len nedávno predstavila modely z novej série s poradovým číslom 11. Postupne sa však populárna séria dočkala ešte dodatočných modelov, medzi ktoré patrí aj naposledy predstavený Redmi Note 11 Pro+ 5G. Ten zaujme najmä extrémne rýchlym nabíjaním a reproduktormi od JBL.
Prinesie spolupráca so značkou JBL kvalitnejší zvuk a aký je procesor od MediaTeku? Odpovede nie len na tieto otázky sa dozvieš v našej podrobnej recenzii.
Aktuálne kupóny pre Redmi Note 11 Pro+ 5G
Technické špecifikácie
Modelové označenie
21091116UG
Rozmery
163.65 x 76.19 x 8.34 mm
Hmotnosť
204 g
Procesor
MediaTek Dimensity 920
Displej
6.67" FHD+ AMOLED
rozlíšenie 2400 x 1080 px
obnovovacia frekvencia 120 Hz
vzorkovacia frekvencia 360 Hz
jas 700 nitov (max 1200)
Pamäťové verzie
LPDDR4X + UFS 2.2
6 + 128 GB / 8 + 128 GB / 8 + 256 GB
Fotoaparáty
hlavný 108 MPx s clonou f/1.8 (Samsung HM2)
8 MPx ultra-širokouhlý (118°) s clonou f/2.2 a zorným uhlom 120°
2 MPx makro s clonou f/2.4
16 MPx selfie kamera s clonou f/2.4
Batéria
4500 mAh
Nabíjanie
120 W HyperCharge
NFC
áno
Podpora microSD
áno do 1 TB
Konektivita
5G | Bluetooth 5.2 | WiFi 6; 802.11a/b/g/n/ac | Beidou B1I +B2a|GPS:L1+L5|Galileo:E1+E5a | GLONASS:G1|QZSS:L1+L5|NavIC|A-GPS
Audio
JBL stereo reproduktory; 3.5 mm jack
Operačný systém
Android 11 s nadstavbou MIUI 12.5
Obsah a kvalita balenia
Balík nám doručil kuriér GLS v tradičnej silonovej obálke s bublinkovou výstuhou z vnútornej strany. Vo vnútri sa nachádzala krabička smartfónu obalená v tenkom papieri. Jej rohy boli síce mierne otlačené, no krabičky smartfónov sú pomerne tuhé, takže k poškodeniu smartfónu nedôjde.
Obsahom krabičky je okrem samotného smartfónu aj silikónové priehľadné puzdro, nabíjací adaptér, kábel a papierová dokumentácia. V tomto smere sa dlhé roky nič nemení a balenie ponúka bežný štandard.
Dizajn, spracovanie a rozmiestnenie prvkov
Dizajn smartfónu je takmer identický s modelom Redmi Note 11 Pro 5G, ktorý bol predstavený už skôr. My máme novinku dostupnú v tmavej sivej farbe (Graphite Gray), podobne ako nedávno testovaný Redmi Note 11 a Redmi Note 11s. K dispozícii sú aj ďalšie farebné prevedenia, konkrétne modrá (Star Blue) a zelená (Forest Green). Čierna alebo vlastne tmavá sivá je akousi základnou farbou, s ktorou nič nepokazíš.
Čo sa týka kvality spracovania, výrobca nezverejňuje materiály, z ktorých je smartfón vyrobený. Pravdepodobne ide o plast s kovovým rámikom, no celkový dojem je výborný. Jeho rozmery sú 163.65 x 76.19 x 8.34 mm a hmotnosť 204 g. Dnes sú moderné ostré hrany, ktoré nechýbajú ani pri Redmi Note 11 Pro+ 5G. Smartfónu dodávajú eleganciu, no pohodlnejšie sa v rukách držia smartfóny so zaoblenými hranami na zadnej strane.
Jednotlivé prvky sú rozmiestnené rovnako ako u rovnomenného modelu bez znaku “+” v názve. Ľavá strana je tradične prázdna a na pravej nájdeme dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti spolu s tlačidlom pre odblokovanie smartfónu. V ňom je integrovaná čítačka odtlačkov prstov, o ktorej si ešte povieme neskôr.
V spodnej hrane sú umiestnené reproduktory, mikrofón, USB-C port pre nabíjanie a tiež slot pre SIM karty. Ten dokáže obslúžiť 2 SIM karty alebo jednu SIM kartu a pamäťovú kartu microSD. Maximálna podporovaná kapacita je 1 TB. Vo vrchnej časti si hneď všimneš logo JBL pri druhej mriežke reproduktorov, vedľa ktorej nájdeme aj IR senzor, druhý mikrofón a 3.5 mm port pre slúchadlá.
Modul fotoaparátov na zadnom kryte je o niečo širší v porovnaní s modelmi Redmi Note 11 a Redmi Note 11s a jeho dizajn je jemne odlišný aj od Redmi Note 11 Pro 5G. Do priestoru vystupuje pomerne výrazne a používanie smartfónu položeného na stole nie je ideálne, najmä pri využívaní ľavej časti obrazovky.
6.67″ AMOLED displej
Redmi Note 11 Pro+ 5G sa môže pýšiť veľkým 6.67″ AMOLED displejom s FullHD+ rozlíšením 2400 x 1080 px. Maximálny jas sa vie vyšplhať až na 1200 nitov, čo zaručuje výbornú čitateľnosť aj na priamom slnku. Nechýba priestrel v hornej časti pre selfie kameru, ktorý je decentný a neruší. Vzorkovacia frekvencia má 360 Hz a poteší najmä vysoká obnovovacia frekvencia 120 Hz.
Tá je však opäť prednastavená len na 60 Hz a ak chceš z displeja dostať maximum, odporúčame hneď po zapnutí smartfónu zájsť do nastavení displeja a zmeniť si obnovovaciu frekvenciu na najvyššiu hodnotu. Podporu dynamickej obnovovacej frekvencie by si tu hľadal márne, a tak máš na výber len 60 alebo 120 Hz.
Displej je štandardne dobrý, na pohľad viditeľne krajší oproti základným a lacnejším modelom. Ponúka pestré farby s dobrou úrovňou saturácie. V nastaveniach je k dispozícii prispôsobenie farebnej schémy, takže farby si môžeš doladiť podľa vlastných predstáv.
Nájde sa tu však aj jedno pre nás pomerne veľké negatívum, ktorým je aktívny displej alebo tzv. always-on. Znova nepochopiteľne chýba možnosť neustále zapnutého always-on displeja napriek tomu, že tu máme AMOLED. Aktívny displej sa vždy vypne po 10 sekundách.
MediaTek namiesto Snapdragonu
Redmi Note 11 Pro 5G poháňa Qualcomm Snapdragon 695, no pri vylepšenej verzii Redmi Note 11 Pro+ 5G máme menšiu zmenu. Mozgom nového modelu je procesor MediaTek Dimensity 920, ktorý sa vyrába 6 nm procesom. Ide o 8-jadrový procesor s maximálnou taktovacou frekvenciou 2.5 GHz. Pozostáva z dvoch jadier ARM Cortex-A78 so spomínanou frekvenciou 2.5 GHz a šiestich jadier Cortex-A55 s frekvenciou 2 GHz.
V čipe je integrovaný aj grafický modul ARM Mali-G68 MC4, WiFi 6 modem a nechýba podpora 5G sietí. Z dvojice Snapdragon 695 a Dimensity 920 vychádza v benchmarkoch lepšie práve MediaTek, ktorý je lepší najmä v celkovom výkone a pri hrách. Čo sa týka spotreby batérie, v tomto smere sú oba procesory takmer na rovnakej úrovni.
Procesoru pomáha rýchla pamäť RAM typu LPDDR4X, v našom prípade s kapacitou 6 GB. Interné úložisko má kapacitu 128 GB a je rozšíriteľné pomocou pamäťovej karty microSD maximálne o ďalší 1 TB. Zakúpiť si môžeš aj iné pamäťové verzie, konkrétne 8 / 128 GB a 8 / 256 GB.
Pri bežnom používaní je výkon absolútne dostačujúci. Má celkom rýchle reakcie, smartfón nemrzne a nadmerne sa neprehrieva ani pri hrách. Občas sme si síce všimli mierne oneskorenie v otváraní aplikácií, no stále sa bavíme o smartfóne strednej triedy, kde nejde o nič nezvyčajné.
Reproduktory od JBL prekvapili
Xiaomi nedávno spolupracovalo so spoločnosťou Harman Kardon, no tieto reproduktory sme mali možnosť vidieť najmä pri vlajkových modeloch. Úprimne musíme povedať, že sa nekonal žiadny “wau” efekt a išlo skôr o marketingové lákadlo. Ako je to tentokrát?
V novinke od Redmi si môžeme prvýkrát vyskúšať reproduktory od ďalšej známej audio značky, ktorou je tentokrát JBL. Spoločnosť mnohí poznáte najmä vďaka im prenosným reproduktorom, pre ktoré je typický zvuk s výraznejšími basmi.
Ako teda hrajú reproduktory Redmi Note 11 Pro+ 5G? Jedným slovom výborne. Spolupráca s JBL prináša svoje ovocie a reproduktory poskytujú skutočne veľmi slušne vyvážený a čistý zvuk s dobrou maximálnou hlasitosťou a citeľným zlepšením oproti starším modelom v tejto triede.
Extrémne rýchla čítačka odtlačkov
Redmi Note 11 Pro+ 5G má čítačku odtlačkov prstov integrovanú v bočnom tlačidle pre zapnutie / vypnutie displeja. Osobne sme radšej, ak má smartfón takúto čítačku než by mal mať nekvalitnú čítačku v displeji, napriek dnešným trendom.
Tá, ktorú nájdeš v Redmi Note 11 Pro+ 5G funguje vynikajúco. Je rýchla, presná a naše pokusy o odblokovanie boli v 99 % prípadov úspešné. K dispozícii je aj odomknutie tvárou, ktoré je jemne pomalšie a nechýba ani možnosť odomknutia prostredníctvom bluetooth zariadenia akým sú napríklad smart hodinky.
Výdrž a nabíjanie
Recenzovaná novinka je vôbec prvým smartfónom od značky Redmi, ktorý získava podporu ultra rýchleho, až 120 W nabíjania. V balení tak nájdeš pomerne veľký, 120 W nabíjací adaptér spolu s káblom o dĺžke 1 m.
Nabíjanie je o niečo pomalšie v porovnaní s vlajkovými modelmi, ktoré tiež podporujú 120 W nabíjanie, no rozdiel nie je veľký. Mať smartfón nabitý na 100 % za 22 minút je stále extrémna rýchlosť. V tabuľke nižšie si môžeš pozrieť ako prebieha nabíjanie od 20 do 100 %.
stav batérie
čas
20 – 50 %
5 minút a 30 sekúnd
75 %
12 minút a 25 sekúnd
90 %
16 minút a 50 sekúnd
100 %
22 minút a 8 sekúnd
Čo sa týka výdrže, tá je prekvapivo dobrá. Počas intenzívneho testovania sme síce smartfón nabíjali každý deň, no počas bežného používania sme sa vedeli dostať aj na úroveň dvoch dní.
Trojica fotoaparátov
Novinka z dielne Redmi ponúka 3 fotoaparáty vzadu a 16 MPx selfie kameru. Hlavný fotoaparát má 108 MPx a ide opäť o snímač Samsung S5KHM2, ktorý je v poslednej dobe často využívaný najmä v strednej triede smartfónov od Xiaomi a dcérskych značiek tejto spoločnosti.
Hlavný 108 MPx
Samsung S5KHM2 1/1.52
clona f/1.8
Ultra-širokouhlý 8 MPx
Sony IMX355 1/2.8
clona f/2.2 a zorný uhol 120°
Makro 2 MPx
neznámy snímač
clona f/2.4
Ak si čítal našu recenziu na smartfóny Redmi Note 11s alebo POCO X4 Pro 5G, vieš, že tieto smartfóny majú rovnaký hlavný snímač od Samsungu. Jeho výstup je teda aj v tomto prípade veľmi podobný. Fotografie zhotovené počas dobrého svetla sú pekné, plné detailov a ponúkajú realistické farby s celkom dobrým dynamickým rozsahom.
S ubúdajúcim svetlom sa kvalita fotiek zhoršuje. Na fotografiách môžeme vidieť jemný šum, podexponované miesta a celkovo sú fotografie tmavšie, než by sme chceli. Čo sa týka ultra-širokouhlého fotoaparátu, ten má len 8 MPx, čo značí, že netreba mať príliš vysoké očakávania.
Ultra-širokouhlý objektív má horší dynamický rozsah, fotografie sú menej ostré a ponúkajú pochopiteľne menej detailov a mierne odlišné farebné podanie, ktoré tiahne viac do teplejších odtieňov.
K dispozícii je aj 2-násobný zoom, ktorý sa vytvára výrezom zo 108 MPx fotografie zhotovenej hlavným snímačom. Výstup je tým pádom veľmi podobný fotkám z hlavného fotoaparátu.
Makro patrí medzi obyčajný priemer. Fotenie stažuje fixný focus, ktorý keď netrafíš, fotka nebude ostrá. Navyše, rozlíšenie len 2 MPx je nízke, spôsonuje šum aj pri dobrom svetle a tak je použiteľné maximálne na obrazovke smartfónu.
Nočný režim, selfie a video
Nočný režim v tomto prípade zosvetlí fotografiu, čo vidieť napríklad na oblohe pri nasledujúcich fotkách, kde pri použití nočného režimu vidíme aj oblaky, strom v pozadí a tiež trávnik v prednej časti. Tieto objekty sú bez nočného režimu takmer neviditeľné. Poradí si aj so silnou žiarou z banerov a do fotky vnáša viac detailov, aj keď ostrosť nie je najlepšia.
Kvalita selfie fotiek je celkom dobrá, no aplikácia fotoaparátu automaticky aplikuje filter, ktorý príliš neprirodzene vyhladzuje tvár. Po jeho vypnutí je pleť prirodzená a farby sú realistické.
Čo sa týka videa, k dispozícii je maximálne rozlíšenie 4K pri 30 fps alebo nižšie rozlíšenia 1080p pri 30 alebo 60 fps a 720p pri 30 fps. Kvalita videa je dobrá, no zvuk v nahratom videu je pomerne slabý aj pri maximálnej hlasitosti.
Android 11 a nadstavba MIUI
Redmi Note 11 Pro+ 5G beží na Androide 11 s nadstavbou MIUI. Tu sme však ostali mierne prekvapení, keď nám smartfón prišiel s MIUI vo verzii 12.5. Keďže všetky ostatné verzie zo série Redmi Note 11 mali MIUI 13, očakávali sme, že bude aj v najnovšom modeli. Do publikovania recenzie sme nedostali update na novšiu verziu.
Prostredie bolo počas celého testovania plynulé a napriek staršej verzii ponúka množstvo prispôsobení a možností. Nechýba populárna tmavý režim, režim čítania, duálne aplikácie či plávajúce okná. Notifikácie spočiatku nefungovali správne, no po vypnutí šetrenia batérie a povolení autoštartu problémy zmizli.
Redmi Note 11 Pro+ 5G: Záverečné zhodnotenie
Najnovší model s označením Pro+ zo série Redmi Note 11 rozširuje už pomerne bohatú rodinu smartfónov strednej triedy. Oproti ostatným modelom zo série však prináša vylepšenia, vďaka ktorým má skvelú príležitosť stať sa jedným z najpredávanejších modelov od značky Redmi.
Aktuálne kupóny pre Redmi Note 11 Pro+ 5G
Smartfón zaujme 6.67″ AMOLED displejom s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz, reproduktormi od značky JBL a extrémne rýchlym až 120 W nabíjaním, ktoré sme doteraz mali možnosť vidieť len u výrazne drahších modelov.
Snapdragon vystriedal tentokrát procesor od značky MediaTek, Dimensity 920, kvôli ktorému si určite nájde svojich neprajníkov. Obavy však nie sú na mieste a napriek menej populárnemu procesoru ide o výborný smartfón, ktorý má čo ponúknuť.
Už po nainštalovaní prvej aplikácie, sa mi začal samovoľne vypínať. Nepomohol ani prechod do výrobných nastavení. Ide do reklamácie…
Dobra rezencia, suhlasim s kazdym bodom. Mam Mi 10T Pro s takmer identickymi parametrami displeja a vykonu a ked porovnam tak naozaj displej OLED je predsa len krajsi na citanie, repraky predsa len hraju lepsie. Len doplnim ze verzia android 12 je uz vo forme cn weekly rom k dispozicii, len si musime pockat na unlock (tyzden). To je asi aj pricina preco OTA ostal “vysiet” na 12.5.2, zrejme sa caka na oficial MIUI 12