Medzi prvými na Slovensku testujeme jeden z cenovo najdostupnejších smartfónov s podporou sietí piatej generácie, POCO M3 Pro 5G. Prichádza s 90 Hz displejom, procesorom od MediaTeku, podporou NFC a dobrou batériou.
Ako obstál v našom teste? V recenzii sa dozvieš všetky dôležité silné aj slabé stránky.
Kde kúpiť POCO M3 Pro 5G?
Smartfón POCO M3 Pro 5G sa dostal do predaja len pred niekoľkými dňami, 20. mája 2021. My sme ho do redakcie dostali ešte pred oficiálnym predstavením, a tak môžeme byť medzi prvými na Slovenku, kto má možnosť tento smartfón otestovať. Ak máš záujem o kúpu, momentálne sa predáva v oficiálnom POCO Store na Aliexpress.
Doručenie je bez poplatkov, keďže sa odosiela z európskeho skladu. Nemusíš sa tak obávať žiadnej platby navyše ani colného konania.
Obsah balenia
POCO M3 Pro 5G sa dodáva v sýtej žltej krabičke s logom značky. Vnútro je tiež žlté, podobne ako u predchádzajúceho modelu série M3. Vo vrchnej časti je už tradične umiestnená plochá krabička s priesvitným, silikónovým puzdrom, ihlou pre otvorenie slotu pre SIM karty a papierová dokumentácia.
Poď ňou sa nachádza samotný smartfón v ochrannej fólii, na ktorej sú zvýraznené základné parametre smartfónu. Pod telefónom nájdeme ešte nabíjací adaptér a kábel s USB-C koncovkou. Malým bonusom je séria nálepiek s logom značky POCO.
Dizajn a rozmiestnenie prvkov
Smartfón má rozmery 161.81 x 75.34 x 8.92 mm a jeho hmotnosť činí 190 g. Na pocit je veľmi ľahký a plastové spracovanie mu nepridáva na pocite kvality.
Čo sa týka dizajnu, ide o klasický smartfón vo svojej triede s priestrelom na predný fotoaparát, ktorý je o niečo väčší, než by sme očakávali. Výrobca ale zaujal netradičným dizajnom zadného modulu fotoaparátu, ktorý je oddelený od zvyšku krytu čiernym pásikom s logom POCO.
Ľavá hrana modelu POCO M3 Pro 5G obsahuje slot pre SIM karty. Ten dokáže poňať dve 5G SIM karty v režime dual standby alebo 1 SIM kartu s pamäťovou kartou typu MicroSD. Pravá strana už typicky obsahuje tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a čítačku odtlačkov prstov.
Na spodku nájdeme USB-C port pre nabíjanie, mikrofón a reproduktor. Vrchná časť hostí senzory vrátane infračerveného, druhý mikrofón a 3.5 mm port pre slúchadlá, ktorý sa už pomaly zo smartfónov vytráca.
Dizajn hodnotíme pozitívne a oceňujeme, že výrobca sa nebál ísť do netradičného dizajnu zadnej časti, ktorý ho odlišuje od iných smartfónov.
IPS displej s frekvenciou 90 Hz
POCO M3 Pro 5G prináša oproti svojmu predchodcovi vylepšený, 6.5″ IPS displej s rozlíšením FullHD+ (2400 x 1080 px). Kontrastný pomer reprezentuje hodnota 1500:1 a zaujímavosťou je dynamická obnovovacia frekvencia. POCO túto technológiu nazýva DynamicSwitch a v tomto prípade dokáže prepínať medzi hodnotami 30 / 50 / 60 a 90 Hz automaticky, podľa aktuálnej potreby.
Reálne však nečakaj žiadne zázraky. Nejde o žiadny prémiový displej. Obnovovacia frekvencia 90 Hz je lákavým údajom, no stále je to skôr priemerný IPS displej, na ktorom jasne vidieť zmeny farieb pri pohľade z boku. Jas má hodnotu 400 nitov a aj na priamom slnku je viditeľnosť dostačujúca.
Netreba však zabúdať, že ide o smartfón nižšej kategórie, kde nemôžeme očakávať príliš kvalitný displej. Najväčším problémom z nášho pohľadu boli občasné horšie reakcie na dotyk, najmä v spodnej časti displeja. Tie našťastie zmizli po reštarte a znovu sa zatiaľ neobjavili, takže predpokladáme, že tento problém sa vyrieši najbližšou aktualizáciou.
Procesor od MediaTeku
O výkon smartfónu sa stará procesor MediaTek Dimensity 700. Ide o osem jadrový procesor vyrobený 7 nm technológiou s maximálnou frekvenciou 2.2 GHz. Napriek tomu, že procesory od MediaTeku nie sú v našich končinách veľmi obľúbené, nie je sa čoho obávať.
Za týždeň každodenného používania smartfónu sme nezaznamenali absolútne žiadne záseky alebo výrazné spomalenia, ktoré by boli príliš viditeľné. Systém je plynulý a s celkovým výkonom sme boli veľmi spokojní.
Procesoru sekunduje grafický čip Arm Mali-G57 MC2 s maximálnou frekvenciou 950 MHz. V benchmarku AnTuTu v9 sme dosiahli skóre 315 000, čo je na túto cenovú kategóriu slušné. Oproti modelu M3 je skóre vyššie o približne 45 %.
My sme mali k dispozícii verziu s 6 GB RAM typu LPDDR4X a musíme uznať, že aj s takto lacným smartfónom sa dajú bez problémov hrať aj náročnejšie hry ako Call of Duty či PUBG. Samozrejme nie na najvyšších detailoch, no hranie je plynulé bez zbytočných lagov.
Možnosti odomykania
POCO M3 Pro 5G ponúka dve možnosti odomknutia obrazovky. Prvá možnosť je pomocou čítačky odtlačkov prstov na pravej strane, druhou je odomknutie tvárou pomocou predného fotoaparátu,
Čítačka odtlačkov prstov je presná, no je tam citeľné oneskorenie. Obrazovka sa odomkne s približne sekundovým oneskorením po priložení prsta. Odomknutie tvárou trvá približne rovnako dlho, tiež je tam mierne oneskorenie.
Čítačka odtlačkov tak nepatrí medzi tie najrýchlejšie, no presnosť je na dobrej úrovni. Takmer vôbec sa nám nestávalo, že by sme prst museli k čítačke prikladať opakovane. Odomknutie na prvé priloženie prsta bolo v 99 % prípadov.
Výdrž a nabíjanie
Batéria sa oproti predchádzajúcemu modelu M3 zredukovala z 6000 mAh na 5000 mAh. Smartfón podporuje 18 W nabíjanie a výdrž na jedno nabitie je stále slušná. Pri bežnom používaní sme sa bez problémov dostali na výdrž na úrovni 2 dní aj s najvyššou obnovovacou frekvenciou displeja. Reálna je aj dlhšia výdrž, všetko ale závisí od intenzity používania.
V balení sa nachádza 22 W nabíjačka. Bezdrôtové nabíjanie k dispozícii nie je, no podobne ako pri POCO M3, pomocou smartfónu je možné nabíjať iné smartfóny. Telefón sme na nabíjačku pripojili pri 20 % ostávajúcej kapacity a priebeh nabíjania bol takýto:
- z 20 % na 50 % – 28 minút
- 75 % – 51 minút
- 100 % – 1 hodina a 38 minút
Fotoaparát a video
Zadný modul fotoaparátov obsahuje trojicu senzorov:
- hlavný, 48 MPx CMOS senzor SONY IMX 582 Exmor RS o veľkosti 1/2″ s clonou f/1.79
- 2 MPx makro senzor GalaxyCore GC02M1 s clonou f/2.4
- 2 MPx hĺbkový snímač s clonou f/2.4
Hlavný snímač nie je širokouhlý, čo nám chýbalo a kvalita je skôr slabšia, no pri určitých momentoch vie prekvapiť. Pri dobrom svetle sú fotky fajn, no pri slabšom svetle je to už horšie. Nejde však o žiadnu katastrofu a na cenovú kategóriu, v ktorej sa POCO M3 Pro pohybuje sú fotky dobré a cieľová skupina tohto modelu bude spokojná.
Pozrime si niekoľko fotiek odfotených hlavným snímačom počas dňa. Fotky za dobrého svetla sú celkom pekné, podanie farieb je verné a nemusíš sa tak obávať žiadnych presaturovaných, umelo vyzerajúcich fotiek.
Pri slabom svetle je kvalita horšia, začína sa objavovať mierny šum a tmavé miesta sú príliš podexponované, čo je ale typické pre lacnejšie smartfóny. Na druhej strane, atmosféra osvetlenia je dobre zachytená a snímka je blízka realite.
Makro snímač má rozlíšenie len 2 MPx, preto nečakaj žiadne skvelé makro fotky. Osobne by sme namiesto neho prijali skôr šikorouhlý objektív. Selfie má len 8 MPx a nepáčilo sa nám, že sa vždy automaticky zapína beauty filter, ktorý je potrebné potom manuálne vypínať. Kvalita fotiek zo seflie kamery je veľmi priemerná, radí sa k tým slabším.
K dispozícii je aj nočný režim. Ten tmavé miesta vo väčšine prípadov zosvetlí, no zároveň stráca ostrosť. Vie však aj prekvapiť. Pri pohľade na porovnanie fotografií bez nočného režimu a s nočným režimom je vidieť, ako si pekne dokáže poradiť so silným svetlom, kde bez nočného režimu vidíme len žiaru svetla (posledná dvojica fotografií).
Čo sa týka videa, k dispozícii je maximálne rozlíšenie 1080p / 30 fps aj s digitálnou stabilizáciou obrazu. Video nie je príliš kvalitné, no digitálna stabilizácia aspoň čiastočne eliminuje otrasy počas chôdze.
Prepracované prostredie s POCO launcherom
POCO M3 Pro 5G je už tradične vybavený Androidom, tentokrát vo verzii 11 s nadstavbou MIUI 12 (12.0.5) a POCO launcherom. Nie príliš pozitívnou tradíciou je aj množstvo predinštalovaných aplikácii a hier, ktoré sú úplne zbytočné a väčšina používateľov si ich okamžite odinštaluje.
Medzi ne patria aplikácie ako Netflix, Bubble Shooter, Dust Settle, Jewels Blast, Tile Fun, WPS Office či odkaz na PUBG.
Čo sa týka samotného launcheru a prostredia, tu nemáme takmer žiadne výhrady. Všetko je pekne logicky a prakticky usporiadané a reakcie systému sú rýchle, bez zaváhaní. K dispozícii je aj prepracovaný tmavý režim, ktorý sme vyzdvihli už aj pri recenzii na základný model POCO M3.
Testovali sme mali globálnu verziu smartfónu a správne nám fungovali aj všetky notifikácie z populárnych aplikácií ako Messenger, Facebook, Instagram, Viber, Gmail a podobne.
Konektivita a test 5G siete
Spomedzi káblovej konektivity musíme vyzdvihnúť prítomnosť 3.5 mm portu pre slúchadlá, ktorý sa už pomaly vytráca zo smartfónov.
Z bezdrôtovej konektivity tu nájdeme IR, Bluetooth vo verzii 5.1, podporu 5G sietí, dvojpásmové WiFi (2.4 GHz a 5 GHz) so štandardmi 802.11a/b/g/n/ac a lokalizačné systémy GPS, GLONASS, Galileo a Beidou. Chýba WiFi 6, čo ale nie je štandardom v tejto cenovej kategórii.
Keďže sme počas testu zavítali aj do nášho hlavného mesta, otestovali sme rýchlosť internetového pripojenia v 5G sieti. Pre porovnanie uvádzame aj test rýchlosti počas pripojenia na 4G sieť z rovnakého miesta.
Rýchlosť pri 5G je viditeľne vyššia, no na lepšie rýchlosti si pravdepodobne budeme musieť ešte dlhšiu dobu počkať, kým bude 5G sieť na Slovensku rozvinutejšia.
POCO M3 Pro 5G: Záverečné zhodnotenie
POCO M3 Pro 5G je veľmi slušný smartfón vo svojej cenovej kategórii. Ide o takmer totožný model ako nedávno predstavený Redmi Note 10 5G.
Zaujme pekným dizajnom zadnej strany, dostatočne výkonným procesorom a prepracovaným prostredím. Poteší aj batéria s dobrou kapacitou, podpora NFC a v neposlednom rade 5G, napriek tomu, že u nás sa táto sieť novej generácie ešte len rozbieha.
Medzi negatíva radíme slabší reproduktor, veľmi priemerný displej a tiež fotoaparát, ktorý príliš nezvláda horšie svetelné podmienky, no občas vie prekvapiť aj v nočnom režime. Oproti modelu M3 jasne vidieť najmä výkonnostné zlepšenie. Aplikácie sa otvárajú rýchlejšie a aj po dizajnovej stránke ide z nášho pohľadu o vydarenejší kúsok.
Pre nenáročného používateľa, ktorý hľadá smartfón z tejto kategórie ide rozhodne o zaujímavú voľbu, keďže jeho pomer cena / výkon je veľmi lákavým faktorom pri výbere nového smartfónu.