Termostatickú hlavicu na radiátor od čínskej značky MoesHouse sme už testovali. Ide o šikovné zariadenie, ktoré ti pomôže ušetriť na vykurovaní, no prvá verzia mala isté nedostatky. Nová MoesHouse termostatická hlavica prináša niekoľko zmien, na ktoré sa spolu pozrieme.
V našej detailnej recenzii ťa oboznámime s novinkami, ktoré táto termostatická hlavica prináša, prevedieme ťa párovaním s aplikáciou aj všetkými funkciami. Samozrejmosťou budú aj naše osobné skúsenosti po intenzívnom využívaní v domácnosti.
Kde kúpiť termostatickú hlavicu MoesHouse?
Tieto termostatické hlavice od MoesHouse sú aktuálne dostupné na internetovom trhovisku AliExpress priamo v čínskom sklade. Skvelou správou je bezplatné a rýchle doručenie, vďaka čomu ich môžeš doma očakávať už v priebehu 15 pracovných dní od odoslania.
Termostatické hlavice MoesHouse Wifi/ZigBee
10-dňové doručenie cez dopravu Aliexpress Standard Shipping
Pre tento produkt je k dispozícii doprava Aliexpress Standard Shipping s garantovaným doručením do 10 dní. Je to najvýhodnejší spôsob dodania, ktorý prebieha bez colných poplatkov a vo väčšine prípadov doručuje kuriérska spoločnosť.
10-dňové doručenie cez dopravu Aliexpress Standard Shipping
Pre tento produkt je k dispozícii doprava Aliexpress Standard Shipping s garantovaným doručením do 10 dní. Je to najvýhodnejší spôsob dodania, ktorý prebieha bez colných poplatkov a vo väčšine prípadov doručuje kuriérska spoločnosť.
12-dňové doručenie cez dopravu Aliexpress Standard Shipping
Pre tento produkt je k dispozícii doprava Aliexpress Standard Shipping s garantovaným doručením do 12 dní. Je to najvýhodnejší spôsob dodania, ktorý prebieha bez colných poplatkov a vo väčšine prípadov doručuje kuriérska spoločnosť.
12-dňové doručenie cez dopravu Aliexpress Standard Shipping
Pre tento produkt je k dispozícii doprava Aliexpress Standard Shipping s garantovaným doručením do 12 dní. Je to najvýhodnejší spôsob dodania, ktorý prebieha bez colných poplatkov a vo väčšine prípadov doručuje kuriérska spoločnosť.
12-dňové doručenie cez dopravu Aliexpress Standard Shipping
Pre tento produkt je k dispozícii doprava Aliexpress Standard Shipping s garantovaným doručením do 12 dní. Je to najvýhodnejší spôsob dodania, ktorý prebieha bez colných poplatkov a vo väčšine prípadov doručuje kuriérska spoločnosť.
Technické špecifikácie
Výrobca | MoesHouse |
---|---|
Rozmery | 97.4 x 52.4 x 52.4 mm |
Napájanie | 3 x 1.5 V AA batérie |
Protokol | WiFi |
IP ochrana | IP20 |
Pracovná teplota | 0 – 50 °C |
Aplikácia | SmartLife / TUYA |
Displej | áno |
Balenie nás nepotešilo
Termostatická hlavica MoesHouse nám z Aliexpressu prišla v malej krabičke zabalená v štandardnej silonovej obálke. Po rozbalení nás však čakalo nemilé prekvapenia. V krabičke bola hlavica uložená bez akejkoľvek dodatočnej ochrany, priamo v kartóne a bola dokonca aj mierne poškrabaná. Na prvý pohľad vyzerala akoby ju už niekto používal a celkovo na nás balenie pôsobilo veľmi lacno a nekvalitne.
Okrem hlavice sa nachádzajú v balení aj adaptéry pre pripojenie k radiátoru s rôznymi ventilmi a návod na použitie. Prvý dojem tak nebol príliš dobrý, ale balenie produktu zodpovedá jeho cene.
Dizajn a kvalita spracovania
Po dizajnovej stránke je nová termostatická hlavica MoesHouse výrazne odlišná od tej prvej, ktorú sme dávnejšie testovali. Na prednej strane dominuje okrúhly, farebný a pomerne veľký displej.
Tentokrát tu už nemáme dotykové tlačidlá pre ovládanie, no otočný prvok s funkciou tlačidla, pomocou ktorého vieme nastaviť teplotu manuálne. Túto zmenu hodnotíme pozitívne, keďže dotykové ovládanie staršieho modelu nebolo príliš pohodlné a občas nereagovalo na dotyky.
Ďalšou pozitívnou zmenou je otočná matica na ventil, ktorá je tentokrát konečne kovová, na rozdiel od staršieho modelu, kde bola z plastu. Celý zvyšok hlavice je však už plastový a kvalita je skôr priemerná.
Táto termostatická hlavica by pravdepodobne nevyhrala žiadne ocenenie za dizajn, no poďme sa už spolu pozrieť na to najdôležitejšie, ako funguje.
Jednoduchá montáž a párovanie s aplikáciou
Jednou z noviniek je aj WiFi verzia termostatickej hlavice, ktorú sme práve otestovali. Na rozdiel od staršieho modelu, kde bola k dispozícii len ZigBee verzia, ktorá potrebovala pre svoju činnosť aj bránu (gateway), pri WiFi verzii nič také nepotrebujeme.
Hlavica sa pripája priamo k našej domácej WiFi sieti, bez potreby akéhokoľvek ďalšieho zariadenia. Spolupracuje s aplikáciou SmartLife alebo TUYA. My sme použili aplikáciu SmartLife.
V priloženom návode nájdeme stručné a jasné inštrukcie pre prvotné zapnutie, montáž a párovanie s aplikáciou v angličtine. Prvé kroky viedli k montáži samotnej hlavice na radiátor. My sme nepotrebovali žiadny z adaptérov, a tak sme hlavicu jednoducho naskrutkovali na ventil radiátora.
Následne sme vložili batérie a počkali, kým sa na displeji zobrazí Ins. Keď z displeja zmizlo Ins, maticu sme ešte mierne dotiahli. Stlačením vrchného tlačidla sa na displeji zobrazí AdA, kedy si hlavica prispôsobuje ventil a potom už prepne do štandardného zobrazenia teploty. Pre prepnutie do párovacieho režimu máme 2 možnosti. Jednou je stlačenie tlačidla SET pod krytom na batérie.
Druhou možnosťou je podržanie otočného voliča v polohe proti smeru hodinových ručičiek, kým sa na displeji neobjaví OFF. Následne stačí pár sekúnd podržať stredové tlačidlo, čím sa dostaneme do režimu párovania.
Potom už stačí v aplikácii vybrať pridanie nového zariadenia, ktoré aplikácia vyhľadá ak je v blízkosti smartfónu. Tu zadávame heslo od našej WiFi siete a zvyšok procesu prebehne už rýchlo a automaticky.
Nastavenie teploty
Pre nastavenie požadovanej teploty máme dve možnosti. Prvou je otočný manuálny volič priamo na termostatickej hlavici a druhou je aplikácia SmartLife.
Pri nastavení pomocou otočného voliča vieme teplotu regulovať v krokoch po 0.5 °C smerom nahor a nadol. Rovnako je to aj v aplikácii. Ani tu nemáme možnosť nastavenia teploty v menších krokoch.
Nevýhodou takýchto hlavíc je meranie aktuálnej teploty. Keďže senzor merania teploty je umiestnený na hlavici, hodnota nie je príliš presná. Vieme si ju však prispôsobiť v nastaveniach aplikácie pomocou kalibrácie teploty miestnosti od – 10 do + 10 °C od aktuálne nameranej hodnoty v krokoch po 0.1 °C.
Ak teda hlavica nameria v miestnosti 25 °C, no reálne máme teplotu 23 °C, v kalibrácii zvolíme -2. Termostatická hlavica bude takto vždy od nameranej hodnoty odrátavať 2 stupne.
Žiaľ, ani pomocou kalibrácie sa nám nepodarilo presne nastaviť teplotu tak, aby bola vždy úplne presná. Napriek kalibrácii sa občas reálna teplota líšila o niekoľko desatín až jeden celý stupeň.
Pre presnejšie meranie by sme potrebovali, aby hlavica dokázala čerpať informáciu o aktuálnej teplote v miestnosti z externého teplomera. Takúto funkciu však nepodporuje. Čiastočne to vieme obísť cez smart scény v aplikácii SmartLife, o ktorých si povieme v niektorej z ďalších kapitol.
Aplikácia a jej rozhranie
Na domovskej obrazovke aplikácie SmartLife vidíme naše smart zariadenia, ktoré máme spárované, rozdelené podľa jednotlivých miestností. My tu stále máme aj staršiu hlavicu od MoesHouse.
Po tom, ako si vyberieme novú hlavicu (WiFi Smart Thermostat), zobrazí sa jej grafické prostredie s nastaveniami. Dominantným prvkom je kruhový volič aktuálnej teploty, pod ktorým nájdeme aj základné informácie o aktuálnom režime, statuse a okne.
Pod nimi je ešte štvorica ikoniek, ktoré slúžia pre zmenu režimu, plánovania, prechod do nastavení a zobrazenie štatistík.
Režimy a týždenné plánovanie
Spomínané režimy ponúkajú možnosti Auto, Manual, OFF a ON. Automatický režim sa riadi podľa plánovača, o ktorom si povieme za chvíľu, manuálny režim vyhrieva na pevne nastavenú teplotu pomocou aplikácie alebo na hlavici a režimy OFF a ON slúžia len na úplné vypnutie alebo zapnutie s plne otvoreným ventilom.
Týždňové plánovanie nám poskytuje možnosť nastaviť si požadované teploty vykurovania samostatne pre každý jeden deň v týždni. Zároveň, v každom dni si volíme štyri časy, v ktorých nastavíme požadovanú teplotu. Predvolené časy sú 6:00, 12:00, 18:00 a 22:00. Samozrejme, časy si môžeme zmeniť s presnosťou na minútu a teplotu vieme regulovať v krokoch po 0.5 °C.
Žiaľ, aplikácia neumožňuje pridať viac ako spomínané 4 časy. Pri predchádzajúcej verzii hlavice od MoesHouse sme mali k dispozícii 6 časov, no teplota sa dala regulovať len v krokoch po celom stupni.
Ak by sme chceli zvoliť rovnaké nastavenia pre všetky dni v týždni, prípadne skopírovať aspoň niektoré, urobíme to jednoducho podržaním dňa, ktorý chceme kopírovať a následne označením dní, na ktoré chceme aplikovať rovnaké nastavenia.
A čo sa stane, ak je hlavica v automatickom režime a my zmeníme teplotu manuálne na hlavici? V takomto prípade sa dostávame do dočasného manuálneho režimu, kedy sa manuálne nastavená teplota drží len dočasne, po najbližšiu zmenu teploty nastavenú na aktuálny deň v automatickom režime. V tom okamihu sa vracia do režimu AUTO.
Nastavenia
V nastaveniach nájdeme niekoľko možností prispôsobenia, a tiež akýsi stavový riadok s aktuálnou otvorenosťou ventilu v percentách, stavom okna, nastavenou kalibráciou a percentuálnym stavom batérií.
Prvou voľbou v nastaveniach je zapnutie alebo vypnutie funkcie sledovania otvoreného okna. Ak teplota v miestnosti náhle klesne o minimálne 1.5 °C v priebehu 4.5 minút, táto funkcia nám uzavrie ventil radiátora po dobu 30 minút. Následne po 30 minútach alebo po opätovnom náraste teploty o 1.5 °C v priebehu 4.5 minút opäť zapne vykurovanie. Reálne to príliš nefunguje.
Druhou možnosťou je aktivácia detského zámku, aby nám deti nemenili zvolenú teplotu manuálne pomocou otočného voliča. Ďalšie nastavenia definujú limit pre minimálnu a maximálnu teplotu, ktorý si vieme nastaviť. Minimálna teplota môže byť 5 °C a maximálna až 35 °C.
Limity je rozumné nastaviť tak, aby sme si ani omylom nemohli nastaviť nižšiu alebo vyššiu teplotu než zvykneme bežne nastavovať. Ak nastavíme napr maximálny na 25 °C, teplotu si vieme regulovať na hlavici či v aplikácii len v tomto rozsahu do 25 °C.
Ďalšou možnosťou je nastavenie spomínanej kalibrácie nameranej teploty a poslednou voľnou sú pokročilé nastavenia.
Pokročilé nastavenia a systémový režim
V pokročilých nastaveniach si môžeme zvoliť jas displeja v troch úrovniach a otočiť údaje na displeji vo všetkých štyroch smeroch, aby boli údaje pre nás vždy čitateľné, nech už je hlavica umiestnená v akejkoľvek polohe na radiátore.
Zaujímavejšie sú však nastavenia systémového režimu, ktoré priamo ovplyvňujú výdrž batérií. Predvolený je šetriaci režim, v ktorom si definujeme odchýlku na stupnici od 0.5 do 5 °C v krokoch po 0.1. V tomto režime hlavica zapína a vypína ventil (na 0 alebo 100 %) v závislosti od zvolenej teploty tak, aby sa výsledná teplota držala v rámci nastavenej odchýlky.
V tomto režime radiátor nevykuruje neustále, no vždy sa zapína a vypína, čím by mala termostatická hlavica MoesHouse docieliť úsporu.
Druhým je komfortný režim, kde si nenastavujeme už žiadnu odchýlku, no hlavica sa snaží čo najpresnejšie držať nastavenú teplotu. Počas toho neustále prispôsobuje mieru otvorenia ventilu na základe aktuálnych potrieb. Tento režim má vyššiu spotrebu energie, a tak batérie v hlavici vydržia kratšie.
Túto činnosť jednotlivých režimov vidíme aj v stavovom riadku v nastaveniach, kde sa zobrazuje percentuálne otvorenie ventilu radiátora. Zatiaľ čo pri úspornom režime tu vídame 0 alebo 100 %, pri komfortnom režime sa otvorenie ventilu pohybuje v percentách s krokmi po 1 %.
Naše skúsenosti a porovnanie so staršou verziou
V recenzii sme sa snažili zamerať sa najmä na vaše otázky, ktoré ste kládli na sociálnych sieťach, keďže termostatické hlavice na radiátor sú v tomto období pomerne populárne.
Podelíme sa tak ešte o niekoľko našich skúseností. V porovnaní s prvou verziou hlavice, ktorú sme tiež testovali, máme z novej verzie lepší pocit. Ovládanie pomocou manuálneho otočného voliča je oveľa pohodlnejšie než práca s dotykovými tlačidlami.
Problémom staršej verzie bol aj nešťastne riešený kryt batérií, ktorý sa veľmi ľahko zlomil. Tu sa kryt jednoducho vysúva a pri jeho zatvorení pekne zaklapne na svoje miesto. Chválime aj použitie kovového závitu pre uchytenie na ventil.
U staršej verzie sa nám občas stávalo, že sme si manuálne nastavili požadovanú teplotu, no tá sa akosi neuložila a po zatvorení a otvorení aplikácie bola teplota nastavená na pôvodnú, teda nezmenila sa. Tu nám pre zmenu občas nesprávne reagovala aplikácia na manuálnu zmenu teploty. Niekedy sme pozorovali akési väčšie oneskorenie, akoby bol problém v komunikácii medzi aplikáciou a hlavicou.
Oproti staršej verzii sme o niektoré funkcie žiaľ aj prišli. Chýba tu napríklad tzv. prázdninový mód, pomocou ktorého sme mohli jedným kliknutím znížiť teplotu na definovaný počet dní. Taktiež nám zmizol režim BOOST alebo týždenné plánovanie zvlášť pre pracovné dni a zvlášť pre víkend s jednoduchým prepínaním medzi nimi (týždne 5+2, 7, 6+1).
Mnohých určite zaujíma, či činnosť hlavice počuť, a či je tento zvuk rušivý počas spánku. Motorček v termostatickej hlavici pri úplnom tichu v miestnosti mierne počuť a pri zmene polohy ventilu radiátora takpovediac bzučí. Nám osobne takýto zvuk neprekážal a počas spánku sme sa naň nikdy nezobudili. Cez deň, počas bežného denného ruchu sme tento zvuk vôbec nevnímali.
Inteligentné scény
Ak chceš svoju inteligentnú domácnosť posunúť na vyšší level, aplikácia ponúka tvorbu vlastných smart scén. Práve scény sú jedným z najzaujímavejších prvkov smart domácnosti.
Pre najlepšie využitie tejto funkcionality budeš potrebovať ďalšie inteligentné senzory, akými sú napríklad senzor teploty, vlhkosti či senzor na dvere a okná, prípadne ďalšie inteligentné zariadenia.
My máme k dispozícii aktuálne len jeden senzor na dvere a okná, ktorý máme pomocou ZigBee brány prepojený s našou smart domácnosťou. Dostupný je aj vo WiFi verzii, no v scénach môžeš používať aj zariadenia rôzneho typu, keďže komunikácia prebieha cez cloud.
S využitím senzora sme si nastavili dvojicu scén. Jednu pre uzavretie ventilu radiátora, ak senzor zaznamená otvorenie okna a druhú pre návrat do režimu automatického vykurovania pri zatvorení okna.
Pri tvorbe scén sú k dispozícii všetky nastavenia termostatickej hlavice ako zmena módu, teploty, limitov pre maximálnu a minimálnu teplotu, kalibrácia, detský zámok alebo aj jas displeja, jeho orientácia a podobne. Nastaviť si vieme aj otvorenie ventilu radiátora v percentách, v krokoch po jednom percente.
Scény môžeme vytvárať aj bez ďalších zariadení. Podmienkou pre spustenie scény môže byť aj nejaký stav, napríklad stav batérie prípadne čas či zmena počasia. Osobne sme si nastavili scénu pre automatické stlmenie jasu displeja každý deň o 19:00.
Je len na tebe ako tieto scény využiješ. Rozhodne však ide o zaujímavú možnosť pre skutočnú smart domácnosť.
Výdrž batérií a štatistiky
Výdrž trojice AA batérií by mala byť slabšia v porovnaní so ZigBee verziou. WiFi má vo všeobecnosti vyššiu spotrebu a celková výdrž závisí aj od toho, či hlavicu používame v režime úspory energie alebo v komfortnom režime.
My sme v hlavici použili úplne obyčajné, lacné alkalické batérie, ktoré sme kúpili v supermarkete (značka Tronic). Za tri týždne používania kapacita klesla len minimálne a aplikácia zobrazovala 98 % batériu.
Termostatická hlavica MoesHouse ostáva naďalej zapojená na našom radiátore, takže výdrž budemteplotae sledovať aj počas ďalšieho obdobia a článok neskôr aktualizujeme.
Jednou z možností, ktoré ponúka aplikácia sú aj štatistiky. Prvý graf zobrazuje cieľovú a aktuálnu teplotu, zatiaľ čo druhý vyjadruje mieru otvorenia ventilu. Pri druhom grafe vidíme štatistiku len za aktuálny deň. Graf s aktuálnou teplotou sa nám nezdá príliš presný.
Termostatická hlavica MoesHouse: Záverečné zhodnotenie
Inteligentná termostatická hlavica MoesHouse v najnovšej verzii ponúka niekoľko vylepšení oproti jej predchodcovi. Prichádza s úplne novým dizajnom vrátane okrúhleho farebného displeja, kovovej matice pre upevnenie na ventil radiátora a novým umiestnením batérií.
Zmizlo taktiež nepraktické dotykové ovládanie teploty, ktoré nahradila otočná manžeta v hornej časti. Hlavica na radiátor od firmy Moes je už dostupná aj vo WiFi verzii, ktorú sme testovali. Nepotrebuje žiadnu bránu a do domácej WiFi siete sa tak pripojí priamo.
Nové je aj prostredie aplikácie a celkovo sme s touto hlavicou spokojnejší než s jej predchodcom. Jedinou nevýhodou je azda meranie aktuálnej teploty v miestnosti, ktoré nie je príliš presné a pre jej kalibráciu je náročné nájsť takú hodnotu, ktorú by nebolo potrebné už viac meniť.
Dá sa niekde nastaviť slovencina ako u tej staršej hlavice? Ja som to nikde nevedel nájsť
Pekna recenzia. Pisete, ze to meranie teploty na hlavici vieme prisposobit externej teplote cez Smart sceny… Ako na to ? Mam Tuya externy snimac teploty, ale nastavit to mi akosi neslo. Vdaka.
Neda sa to plnohodnotne. Len tak, ze si podla externeho teplomera nastavis sceny, teda na aku teplotu ma hriat podla teploty z externeho teplomera. Je to takto vsak pracne. Neda sa nastavit aby cerpalo teplotu z externeho senzora a podla toho si nastavovalo ventil.
V tomto videu to je pekne vysvetlené.