Značka KTC je v našich končinách pomerne neznámou, a preto sme sa rozhodli otestovať jeden z ich monitorov, KTC H27T22. Ide o herný monitor s vysokou obnovovacou frekvenciou, atraktívnym dizajnom a ambientným podsvietením.
V recenzii sa samozrejme pozrieme na kvalitu obrazu a spracovania, možnosti pripojenia ale aj prispôsobenia. Prejdeme si tiež nastavenia, ktoré monitor ponúka a podelíme sa o naše osobné skúsenosti.
Kde kúpiť KTC H27T22?
Monitor KTC H27T22 je k dispozícii v novom maďarskom sklade nášho medzinárodného partnera Geekbuying. Doručenie trvá približne 3 až 7 pracovných dní od odoslania a vďaka európskemu skladu sa nemusíš obávať o žiadne colné poplatky. Balík ti dovezie kuriér až k tebe domov.
KTC H27T22 27" herný monitor
Technické špecifikácie
Model | KTC H27T22 |
---|---|
Panel | IPS |
Pomer strán | 16:9 |
Rozlíšenie | 2560×1440 px |
Pozorovacie uhly | 178° |
Jas | 300 cd/m² (Min) / 350 cd/m² (Typ) |
Kontrastný pomer | 1000:1 |
Odozva | 1 ms |
Kompatibilita s FreeSync a G-Sync | áno |
Konektivita | 2 x HDMI 2.0 (2560×1440@144Hz) / 1 x DisplayPort 1.2 (2560×1440@165Hz) / 1 x USB 2.0 / Audio výstup |
HDR | áno |
Prispôsobenie | náklon / otáčanie / výškové nastavenie / pivot |
VESA | áno 100 x 100 mm |
V skratke o KTC
Ako sme už naznačili aj v úvode, monitor KTC H27T22 je prvým produktom od tejto značky, ktorý máme možnosť otestovať. Pre nás a pravdepodobne aj pre vás, našich čitateľov, je táto značka veľkou neznámou.
Ide o nováčika na trhu? Nie tak celkom. Značka KTC (Key To Combat) bola založená už v roku 1995 ako Shenzhen KTC Technology Co., Ltd v Číne. Spoločnosť je zameraná na výrobu displejov pre rôzne zariadenia, od monitorov cez televízory až po rôzne medicínske prístroje.
KTC vyrába displeje aj pre niektoré známejšie značky ako Samsung, NEC alebo Viewsonic. V roku 2021 sa rozhodla ísť vlastnou cestou a vyrábať displeje aj pod vlastnou značkou.
Obsah a kvalita balenia
Monitor KTC H27T22 nám doručil kuriér DPD v pomerne veľkej tyrkysovej krabici. Tá nebola zabalená v žiadnej ďalšej ochrannej krabici, a tak bol prepravný štítok nalepený priamo na produktovej krabici.
Vo vnútri nás už čakal monitor uložený v dvoch polystyrénoch, ktoré sú tvarované presne podľa konštrukcie monitora, tak aby ho dostatočne ochránili. Osobne sa vždy tak trochu obávame pri preprave monitorov či televízorov, či budú dostatočne zabalené, aby sa počas prepravy nepoškodili. V tomto prípade monitor dorazil absolútne bez známok poškodenia monitoru či krabice.
Ďalej v krabici nájdeš podstavec, napájací kábel s adaptérom, DisplayPort kábel a manuál s inštrukciami pre montáž.
Skladanie monitora je veľmi jednoduché
Pre zostavenie monitora nájdeš v balení aj manuál, no bez problémov to zvládneš aj bez neho. Prvým krokom je poskladanie samotného podstavca pre monitor, ktorý pozostáva z dvoch častí. Tie k sebe priskrutkuješ ručne, bez použitia skrutkovača.
Následne stačí tento podstavec zaklapnúť na svoje miesto do zadnej časti monitora. Odporúčame si pri tom položiť monitor na stôl, displejom dole. Celý proces je tak veľmi jednoduchý a rýchly.
Dizajn, kvalita spracovania a rozmiestnenie prvkov
KTC H27T22 je herný monitor, čomu je prispôsobený aj jeho vzhľad. Ide najmä o jeho zadnú časť, na ktorej nájdeme efektne tvarovaný výrez, v ktorom je umiestnené farebné LED svetlo. Práve to vytvára akési ambientné podsvietenie, ktoré je však dosť slabé a jeho intenzita sa nedá regulovať. Ak máš monitor blízko steny, svetlo sa odráža len pri úplnej tme.
Obzvlášť oceňujeme najmä stojan, ktorý je pevný a vystužený kovom. Vôbec sa neprehýba a nastavenú pozíciu drží pevne.
Čo sa týka kvality spracovania monitora, tá je veľmi dobrá. Monitor je síce plastový, no vďaka kvalitnému stojanu pôsobí celkovo veľmi dobrým dojmom. Dizajn vylepšujú aj veľmi tenké rámiky okolo displeja. Širší je len ten spodný, čo je však úplne normálne.
Na zadnej strane nájdeme okrem dizajnového podsvietenia aj tlačidlo pre zapnutie či vypnutie, ktoré zároveň slúži aj na pohyb v menu nastavení, keďže ide o tlačidlo podobné joysticku. Vieš ho stlačiť ale aj hýbať do strán pre pohyb v menu nahor, nadol či doprava alebo doľava.
IPS panel s 2K rozlíšením
Herný monitor KTC H27T22 disponuje IPS panelom s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9. Maximálne rozlíšenie je 2560 x 1440 px a poteší vysokou obnovovacou frekvenciou až 165 Hz. Výrobca tento panel označuje ako Fast IPS AUO8.2.
Displej vie zobraziť 16.7 miliónov farieb, jeho jas predstavuje hodnota 350 cd/m² a kontrastný pomer 1000:1. Farebne pokrýva 84 % farebného profilu Adobe RGB CIE1976, 92 % DCI-P3 a 99 % sRGB. Subjektívne sú farby monitora celkom dobre vyvážené a s prednastavenými hodnotami pôsobia vierohodne. Ak by ti farebné nastavenie nevyhovovalo, doladiť si ho môžeš v nastaveniach.
V porovnaní s herným monitorom od Xiaomi, ktorý sme tiež dávnejšie testovali, pri KTC H27T22 chýba potvrdenie o akejkoľvek kalibrácii farieb. Farby pri monitore od KTC ladia do jemne chladnejších tónov. Určite nejde o monitor pre profesionálnu prácu s grafikou.
Odozva predstavuje len 1 ms a monitor podporuje tiež technológiu HDR10, eliminuje flickering a ponúka mód s nízkym obsahom modrého svetla. Obraz je celkovo mimoriadne plynulý bez nepríjemného viditeľného ghostingu, čo je pri tejto cene skvelé.
Pri vypnutom svetle v miestnosti a čiernom pozadí na monitore si môžeš všimnúť nerovnomerné podsvietenie panelu (tzv. backlight bleed) najmä v rohoch, čo však nie je v tejto cenovej hladine ničím nezvyčajným. Pri bežnom používaní sme to vôbec neregistrovali.
Kompatibilita s FreeSync a G-Sync
Hráčov určite zaujme aj podpora technológií FreeSync a G-Sync. Ak náhodou nevieš o čo ide, sú to dva typy adaptívnej synchronizačnej technológie medzi grafickou kartou a monitorom. FreeSync je technológia od AMD a G-Sync od spoločnosti nVIDIA.
Tieto technológie sa starajú o synchronizáciu medzi obnovovacou frekvenciou monitora a snímkovou frekvenciou tvojej grafickej karty. Vďaka nim je obraz plynulejší, zabraňujú tzv. artefaktom, nevykresľujú sa niektoré snímky viackrát, a teda celkovo prispieva k plynulejšiemu obrazu bez trhania. Rozdielna frekvencia medzi grafickou kartou a displejom totiž predstavuje problém.
Náš testovaný model KTC H27T22 nie je oficiálne certifikovaný spoločnosťami nVIDIA ani AMD pre využite tejto technológie. nVIDIA dokonca vyžaduje, na rozdiel od AMD, aj špeciálny hardvérový modul v monitore, ktorý obsahujú len oficiálne certifikované monitory. FreeSync takéto požiadavky nemá, keďže ide len o akési rozšírenie štandardu DisplayPort.
V oboch prípadoch však platí, že niektoré monitory sú kompatibilné s týmito technológiami. Rovnako je na tom aj KTC H27T22, takže obe spomínané technológie môžeš využívať, aj keď monitor nie je certifikovaný. V oboch prípadoch stačí podporovaná grafická karta, najnovší ovládač a zapnutie technológií v nastaveniach grafickej karty aj v nastaveniach monitora.
My sme túto funkciu testovali síce so staršou grafickou kartou Radeon RX470, no napriek tomu jej podpora FreeSync nechýba. Nezabudni, že pre zapnutie tejto funkcie je potrebné ju zapnúť najskôr v nastaveniach monitora. Inak bude aplikácia AMD upozorňovať na nekompatibilný monitor a FreeSync ti nedovolí zapnúť.
Konektivita a možnosti prispôsobenia stojanu
Čo sa týka konektivity, monitor si môžeš so svojim počítačom pripojiť dvoma spôsobmi – pomocou HDMI alebo technológie DisplayPort. V zadnej časti monitora sa nachádza jeden HDMI 2.0 port s podporou rozlíšenia 2560 x 1440 px pri maximálnej frekvencii 144 Hz alebo tiež dva DisplayPorty 1.2 s podporou rozlíšenia 2560 x 1440 px pri maximálnej frekvencii 165 Hz.
Pre najlepší zážitok z monitora tak odporúčame rozhodne zvoliť možnosť pripojenia cez DisplayPort, keďže ten podporuje plnú, 165 Hz obnovovaciu frekvenciu.
Okrem spomínaných portov tu nájdeme aj USB 2.0 port, ktorý však slúži len pre aktualizáciu firmvéru v monitore a audio výstup v podobe 3.5 mm jacku. Reproduktory či možnosť pripojenia myšky alebo klávesnice do monitora chýbajú.
Čo však rozhodne nechýba, je možnosť výškového nastavenia, náklonu alebo aj otáčania bez potreby otočiť celým stojanom spolu s monitorom. Sklon si môžeme nastaviť v rozmedzí – 5 až 20°, otáčanie o 45° do oboch strán a výškové nastavenie umožňuje zdvihnutie monitora o 130 mm. Oceňujeme najmä možnosť výškového nastavenia.
Zaujímavosťou je aj tzv. funkcia pivot, vďaka ktorej si vieš monitor otočiť aj do vertikálnej polohy. Nechýba ani podpora štandardu VESA, takže v prípade potreby je možné monitor upevniť aj na stenu pomocou VESA držiaku 100 x 100 mm.
Možnosti nastavenia
Ponuka nastavení, ktoré vyvoláme pomocou tlačidla na zadnej strane je pomerne široká. Menu obsahuje množstvo položiek, ktoré sú rozdelené do niekoľkých kategórií.
Konkrétne ide o kategórie: Display, Color, Gaming Setup, Input, System Set a User Data. Na okraji okna s nastaveniami vidíme aj aktuálnu obnovovaciu frekvenciu displeja.
V nastaveniach displeja nájdeme tradičné nastavenie jasu, kontrastu, čiernej, pomeru strán či ostrosti. Tieto nastavenia je možné si uložiť aj ako preset. Prispôsobiť si môžeme aj farbu, teda jej teplotu, saturáciu, tiene, gama a úroveň modrého svetla.
Herné nastavenia obsahujú aktiváciu funkcie FreeSync / G-Sync a ďalšie nastavenia ako override (off / low / middle / high), HDR, DCR, MPRT, aktiváciu ambientného osvetlenia a položku Game Plus.
Tá ukrýva možnosť zobrazenia FPS v rohu monitora, mieritka pre hry (crosshair) v rôznych štýloch alebo tiež zobrazenie odpočtu času (15 / 35 / 45 / 60 / 90 minút).
KTC H27T22: Záverečné zhodnotenie
Herný monitor KTC H27T22 je výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú budgetový herný monitor s výbornými parametrami. Jeho uhlopriečka 27″ je pre mnohých ideálnou veľkosťou monitora. Poteší 2K rozlíšenie 2560×1440 px, vysoká obnovovacia frekvencia 165 Hz a nízka odozva len 1 ms.
Hráčov určite zaujme aj kompatibilita s adaptívnymi technológiami FreeSync a G-Sync, kde je však potrebné podotknúť, že nejde o oficiálne certifikovaný monitor pre tieto technológie. Jeho plynulosť je však výborná, farby sú veľmi dobre vyvážené, a tak skvelo poslúži nielen hráčom.
Oceňujeme aj možnosť výškového nastavenia, nastavenia sklonu či otáčania alebo aj funkciu pivot. Monitoru nechýba herný dizajn s ambientným podsvietením na zadnej strane.
Nevýhodou je mierne nerovnomerné podsvietenie, ktoré však vidieť len pri čiernej obrazovke v tme. Keďže ide o pomerne neznámu značku v našich končinách, otázna je dlhodobá spoľahlivosť. Celkovo sme však s monitorom veľmi spokojní a rozhodne môže priamo konkurovať veľkým a známym značkám.