Vidieť svet z vtáčej perspektívy a vytvoriť si pekné video či fotky je pre mnoho ľudí veľmi lákavé. Dnes je na trhu už niekoľko dronov, ktoré disponujú kvalitnou kamerou s gimbalom za pomerne prijateľnú cenu. Jedným z nich je aj Hubsan Zino 2, ktorý sme otestovali.
Značka Hubsan
Čínska značka Hubsan má v ponuke množstvo dronov, od lacných hračiek s 2 MPx kamerou až po tie kvalitné so 4K záznamom. Modelový rad Zino patrí medzi tie najlepšie a najznámejšie drony od tejto značky.
Nedávno prišiel na trh vynovený model Zino 2, ktorý priniesol množstvo vylepšení oproti prechádzajúcej verzii. Dostal kameru s podporou 4K 60 fps, diaľkový ovládač s informačným displejom, batériu s vyššou kapacitou a dosah na väčšiu vzdialenosť. Poďme sa spolu bližšie pozrieť, čo ponúka.
Cena a dostupnosť
Hubsan Zino 2 máme od známeho predajcu Banggood, u ktorého si ho môžeš zakúpiť za výhodnú cenu. Dostupný je aj z českého skladu, odkiaľ je doručenie veľmi rýchle. Navyše sa vyhneš akýmkoľvek colným poplatkom a zásielku ti doručí kuriér priamo domov.
Dron Hubsan Zino 2
Základné parametre
Hubsan Zino 2 patrí medzi kompaktné drony vďaka sklápaciemu mechanizmu, pri ktorom sa ramená zložia smerom k jeho telu. V rozloženom stave, pripravený na lietanie má rozmery 32.60 x 26.00 x 9.49 cm. Po sklopení má dron len 11 x 21.5 x 9.49 cm. S batériou váži 929 g.
Video v najvyššej kvalite natáča v rozlíšení 4K (3840 x 2160 px, pri 60 fps) vďaka 1/2.3″ CMOS senzoru s clonou f/2.2. Zorný uhol je na úrovni 80°.
O stabilizáciu videa sa stará 3-osový gimbal, ktorým je možné otáčať vo vertikálnom smere o 90°.
Výrobca uvádza maximálnu výšku, do ktorej dokáže dron vzlietnuť až 5000 m. Maximálny dosah, teda vzdialenosť medzi ovládačom a dronom môže byť až 8 km vďaka frekvencii 5.725 – 5.850 GHz. Nechýba podpora GPS a GLONASS. O prenos obrazu sa stará technológia LEAS 2.0.
S dronom by malo byť možné lietať 33 minút na jedno nabitie. Inteligentná batéria, ktorú dron využíva má kapacitu 3800 mAh.
Diaľkový ovládač má informačný displej, 2 antény a systém na uchytenie telefónu či tabletu. Je tu integrovaná batéria s kapacitou 3350 mAh.
Obsah balenia
Hubsan Zino 2 sa predáva vo viacerých verziách. Môžeš si kúpiť drona s jednou či dvoma batériami a s taškou alebo bez nej. My sme mali k dispozícii najvyššiu verziu – s dvoma batériami a taškou.
V balení teda nájdeš samotného drona uloženého v taške aj 2 inteligentné batérie, diaľkový ovládač a adaptér s káblom na nabíjanie.
Okrem tohto základného vybavenia sa tu nachádzajú aj 3 káble na prepojenie diaľkového ovládača s telefónom (USB-C, microUSB, Lightning), microUSB kábel na nabíjanie ovládača, 2 sety náhradných vrtúľ (16 kusov), skrutky pre uchytenie vrtúľ, malý skrutkovač a návod na použitie.
Toto balenie je tak pomerne bohaté, chýbajú už len ochranné oblúky vrtúľ pre začiatočníkov. Taška je veľmi kvalitná a všetky spomenuté predmety, ktoré sú obsahom balenia sa do nej s prehľadom zmestia. Vo vnútri je niekoľko priehradok a dvojité dno, takže v nej má všetko svoje miesto.
Čo sa týka kvality spracovania, všetko pôsobí veľmi kvalitným dojmom. Nejde o žiadne lacné plastové spracovanie. Oceňujeme aj plastový kryt na ochranu gimbalu.
Keďže sme mali v balení 2 batérie, chýbala nám nabíjačka, ktorá by dokázala nabiť obe baterky súčasne.
Prvé zapnutie a párovanie drona s diaľkovým ovládačom
Pribalený návod je písaný zrozumiteľne, a tak párovanie podľa neho zvládneš. Do telefónu či tabletu je potrebné nainštalovať aplikáciu X-Hubsan 2. My sme použili smartfón Samsung Galaxy S9+.
Po jeho uchytení do diaľkového ovládača je potrebné použiť kábel na prepojenie ovládača so smartfónom. Privítali by sme možnosť bezdrôtového spojenia, napríklad cez Bluetooth, keďže kábel na boku mierne prekáža.
Samotný proces párovania by mohol byť aj jednoduchší a ocenili by sme, ak by nás týmto procesom previedla aplikácia automaticky pri prvom zapnutí. Proces však neprebehne automaticky, no ovládač je potrebné s dronom spárovať manuálne v nastaveniach aplikácie.
Pre spárovanie drona je navyše potrebné stlačiť malé tlačidlo na drone po dobu niekoľkých sekúnd. To by nebol žiadny problém, ak by sme na stlačenie tohto tlačidla nepotrebovali ihlu, ktorú sme ale v balení nenašli.
Po tom ako sa dron prepne do módu párovania, je potrebné ísť do nastavení ovládača v aplikácii, vyhľadať drona a vytvoriť medzi nimi spojenie. Nasleduje kalibrácia kompasu, ktorou nás už aplikácia previedla automaticky aj s názornými ukážkami.
Potom už len stačí podržať obe páčky ovládača vo vonkajšej, spodnej polohe aby sa zapli motory a môžeš lietať.
Rozhranie aplikácie s množstvom informácií
Aplikácia X-Hubsan 2 zobrazuje niekoľko užitočných informácií. V hornej lište nájdeš aktuálny stav, kde sa zobrazuje informácia, či je dron pripravený na let. Nachádza sa tu aj indikátor zapnutého módu lietania (filmový, normálny, športový), ikona zobrazujúca aktuálne využitie niektorej z inteligentných funkcií (ako napríklad sledovanie objektu), stav vrtúľ (on alebo off), stav signálu na prenos obrazu a stav batérie v diaľkovom ovládači aj s intenzitou signálu medzi dronom a ovládačom.
Ďalej tu nájdeš informáciu o množstve pripojených GPS satelitov. Ak ich je málo, aplikácia ťa upozorní na slabý GPS signál a nedovolí vzlietnuť. V hornej lište sa nachádza ešte informácia o napätí v batérii a jej percentuálny stav. V rohu nájdeš tlačidlo nastavení.
V ľavej časti obrazovky si vyberáš inteligentný mód lietania a nachádza sa tu aj tlačidlo pre automatické vzlietnutie a pristátie.
V rohu obrazovky vidíš aktuálnu polohu dronu na Google mape alebo kompase. Mapu si vieš zväčšiť na celú obrazovku. Spodná časť ťa informuje o rýchlosti letu, výške a vzdialenosti.
Pravá strana patrí kamere. Tu prepínaš medzi videom a fotografovaním či galériou. Je tu tlačidlo spúšte, ovládanie sklonu gimbalu, ale aj nastavenia kamery ako vyváženie bielej, rozlíšenie, formát fotiek alebo videa.
Najväčšia časť obrazovky samozrejme patrí FPV prenosu obrazu z kamery drona.
Informácií v aplikácii je skutočne veľa, a tak chvíľu trvá kým sa v nej zorientuješ.
Hubsan Zino 2: Ako sa s ním lieta?
Lietať s týmto Hubsanom je skutočne jednoduché. My už síce máme skúsenosti s dronmi, no nechali sme ho vyskúšať aj viacerým ľuďom, ktorí nikdy s dronom nelietali. Po krátkom vysvetlení ovládania tieto osoby dokázali bez problémov vzlietnuť, ovládať drona a aj pristáť.
Dron totiž veľmi solídne drží aktuálnu polohu. Môžeš s ním kľudne vzlietnuť a ovládač bez obáv odložiť na zem. Dron ostane v poslednej polohe. Nemusíš sa obávať ani toho, že by klesol až k zemi. Na spodnej strane sa totiž nachádza malá kamera so senzormi, vďaka čomu si dron udrží odstup od zeme.
Navyše, pri filmovom móde lieta dron rýchlosťou len 1 m/s, takže tento mód je výborný pre začiatočníkov. V normálnom móde dosahuje rýchlosť 12 m/s a v športovom 20 m/s.
S letovými vlastnosťami sme tak boli veľmi spokojní. S dronom sa nám lietalo výborne, páčky ovládača poskytujú dostatočný grip a dron na ich pohyb reaguje okamžite.
Lietali sme s ním aj vo vetre, ktorému odolával s prehľadom. Pri mierne silnejšom vetre síce už bolo vidieť, že dron má čo robiť aby udržal svoju polohu, no nezaznamenali sme žiadny výrazný problém. Pri silnejšom vetre sa o niečo vychýli z aktuálnej pozície, čo je ale pochopiteľné hlavne pri nárazovom vetre.
Výrobca udáva výdrž pri bezvetrí 33 minút. Počas nášho testovania sa výdrž pohybovala okolo 25 minút. Často ale fúkal aspoň celkom slabý vietor, takže v úplnom bezvetrí sme nelietali takmer nikdy. Nabitie baterky z 35 na 100 % trvá približne hodinu.
Maximálny dolet by mal byť až 8 km. Túto skutočnosť sme z pochopiteľných dôvodov netestovali, rovnako ako maximálnu výšku. Pri vzdialenosti 500 metrov drona už sotva vidíš. Navyše, podľa aktuálne platnej legislatívy by si s dronom mal lietať len do vzdialenosti vizuálneho dohľadu. Ak už po 500 metroch drona voľným okom nevidíš, nemal by si ísť ďalej.
Kvalita videa a fotografií
Každého asi najviac zaujíma aké sú videá a fotografie vyhotovené týmto dronom. Hubsan Zino 2 totiž ponúka až 4K rozlíšenie pri 60 fps, čo nemá ani jeho konkurent od Xiaomi, Fimi X8 SE. Mali sme tak vysoké očakávania.
Hubsan ale nesklamal a s kvalitou videa sme boli spokojní. Občas sa vyskytnú miesta, ktoré sú prepálené, príliš preexponované alebo podexponované. S priamym slnkom sa občas trápi a vo videu vidieť slnečnú žiaru, no všeobecne môžme povedať, že video výstup je na vysokej úrovni. Video je plné detailov, ostré a podanie farieb je väčšinou dobré.
Pozri si ukážkové video, ktoré sme za pomoci tohto drona natočili. Lietali sme v slnečnom, ale aj zamračenom počasí s miernou hmlou. Video je zostrihané z viacerých záberov, nebolo nijak upravené.
Kvalita fotografii je celkom dobrá. Spokojnejší sme ale boli s kvalitou videí. Za dobrých svetelných podmienok fotí dobre. Pri horšom svetle alebo oproti slnku je to už o niečo horšie. Dron umožňuje fotografie ukladať aj do RAW formátu.
Pozri si nami zhotovené 3 fotografie aj v plnom rozlíšení kliknutím na odkazy: Foto-1, Foto-2, Foto-3.
Inteligentné letové funkcie
Hubsan Zino 2 ponúka niekoľko inteligentných letových režimov: kreatívne video, sledovanie objektu, waypoint mód, orbit mód, line fly, hyperlapse a panoráma.
V móde kreatívneho videa máš 2 možnosti: 360° shooting a comet. Pri 360° shooting sa dron otáča podľa nastavených parametrov okolo svojej osi, a pri tom natáča video. Nastaviť si vieš uhol – o koľko stupňov sa má dron otočiť, rýchlosť otáčania (v stupňoch za sekundu) a smer otáčania.
V móde comet si volíš len smer otáčania a na obrazovke označíš objekt, smerom ku ktorému sa má dron otočiť. V návode o móde comet nenájdeš nič. Pravdepodobne ide o novinku, ktorá v čase vydávania návodu neexistovala.
Sledovanie objektu je funkcia, ktorú asi každý pozná. S dronom vzlietneš do vzdialenosti 5 až 15 metrov, označíš objekt, ktorý má sledovať a ak sa daný objekt bude hýbať, dron ho bude nasledovať. Hubsan Zino 2 ponúka aj možnosť, pri ktorej bude dron sledovať diaľkový ovládač (tzv. Follow Me mód).
My sme obe možnosti otestovali a musíme povedať, že sledovanie vyznačeného objektu nefungovalo vždy správne. Niekoľkokrát sa nám stalo, že sme označili samého seba, no po chvíli nás dron stratil z dohľadu a prestal nás sledovať. Vo videu nižšie je názorná ukážka, kde vidieť z pohľadu aplikácie ako sledovanie objektu funguje. Najlepšie výsledky sme dosahovali pri nízkej vzdialenosti od sledovaného objektu.
Ďalšie inteligentné módy
Nájdeš tu aj waypoint mód, pri ktorom si určíš niekoľko bodov, ktorými následne dron samostatne preletí. Keď sme si vybrali tento mód, aplikácia nám ponúkla naplánovať si trasu dvoma spôsobmi. V prvom móde vieš nakresliť prstom na mapu trasu, po ktorej následne dron pôjde. Na trase sa automaticky vyznačí niekoľko bodov, ktoré vieš po jednom upraviť.
Druhá možnosť je, že s dronom pôjdeš manuálne na určité miesto, ktoré si následne uložíš ako bod trasy. Potom sa presunieš na ďalšie miesto, ktoré si tiež uložíš a takto pokračuješ ďalej. Na záver, keď si uložíš všetky body a spustíš túto funkciu, dron nimi preletí samostatne, bez tvojho zásahu.
Pri tomto móde sa dron ale na každom uloženom bode zastaví, a až tak pokračuje k ďalšiemu bodu. Privítali by sme aj možnosť úplne plynulého prechodu vyznačenou trasou.
Orbit mód je vlastne klasické krúženie. Páčkami na ovládači si vieš nastaviť priemer kruhu, výšku a smer. Dron môže krúžiť okolo ovládača, okolo aktuálnej polohy alebo okolo zvoleného bodu na mape. Rýchlosť vieš páčkami meniť aj počas vykonávania funkcie. Kamera je otočená smerom do stredu pomyselného kruhu. Tento mód fungoval správne, podľa očakávaní.
Line fly, ako už z názvu vyplýva, je priamočiary let. Nastaviť si tu vieš uhol letu, vzdialenosť, výšku a rýchlosť. Po spustení tak dron vykoná priamočiary let podľa nastavených parametrov. Tu sme tiež nezaznamenali žiadny problém.
Vo videu si môžeš pozrieť ako sa Orbit a Line fly módy nastavujú a ako vyzerá ich vykonanie.
Časozberné videá a panorámy
Hyperlapse je časozberné video v pohybe. Dron sa bude počas fotografovania otáčať a tak vytvorí video v pohybe.
Pri móde panorámy máš niekoľko možností – sférická, 180-stupňová, vertikálna alebo klasická širokouhlá panoráma.
Tu nás prekvapilo, že aplikácia z jednotlivých snímok nedokáže vyhotoviť výslednú panoramatickú fotku. Pre jej vytvorenie tak musíš použiť dodatočný softvér, ktorý to dokáže. Ukážku panorámy v plnom rozlíšení si môžeš pozrieť na tomto odkaze.
Diaľkový ovládač
Diaľkový ovládač dobre sadne do ruky a je kvalitne spracovaný. V jeho strede sa nachádza informačný LCD displej, kde nájdeš základné informácie, ktoré zobrazuje aj aplikácia v smartfóne. Jeho čitateľnosť je dobrá, aj počas slnečného dňa sú hodnoty na displeji viditeľné.
Spodná časť je výsuvná. Tu sa umiestňuje smartfón a sú tu schované aj ovládacie páčky, ktoré je potrebné odmontovať ak chceš ovládač odložiť na svoje miesto do pribalenej tašky.
Ovládač má 2 antény a 3 fyzické tlačidlá na prednej strane – tlačidlo pre návrat domov (pristátie na miesto vzletu), tlačidlo pre zapnutie / vypnutie a zmenu režimu letu.
V hornej časti sa nachádza koliesko, ktorým vieš plynulo otáčať gimbalom vo vertikálnom smere. Je tu aj tlačidlo pre fotenie, natáčanie a tzv. Fn tlačidlo, pomocou ktorého sa nastavuje jas displeja. V aplikácii mu vieš priradiť aj funkciu ukončenia aktuálneho inteligentného letového módu alebo reset gimbalu.
Ovládač má 3350 mAh batériu, ktorá nám vydržala približne na 3 lety. Očakávali sme o niečo lepšiu výdrž. Nabíja sa pomocou microUSB kábla a nabije sa cca za hodinu.
Hubsan Zino 2 môžeš používať aj bez telefónu pripojeného k diaľkovému ovládaču. Nevýhodou je, že nevidíš obraz z kamery, no s dronom si zalietaš aj takto.
Problematická aplikácia a aktualizácie
Najväčšie problémy nám robila aplikácia X-Hubsan 2. Už pri jej sťahovaní z Google Play sme si všimli nie príliš pozitívne hodnotenia jej stability. Ľudia sa sťažujú aj na aktualizácie, ktoré im znefunkčnili drona. Uvádzajú, že pri vydaní aktualizácie pre drona bolo nutné aktualizáciu nainštalovať, inak nebolo možné s dronom lietať.
To by až tak nevadilo. Opisujú ale, že po aktualizovaní nevedia viac drona používať, pretože sa nevie spojiť s aplikáciou. Počas nášho testu nám nebola ponúknutá žiadna aktualizácia firmvéru.
Zaznamenali sme ale niekoľko problémov. Občas sa nám stávalo, že aplikácia vypísala chybovú hlášku „USB kábel odpojený“. V tom momente sme stratili obraz v aplikácii, zmizli údaje o stave signálu a zasekli sa ukazovatele výšky, vzdialenosti a rýchlosti. Po odpojení a opätovnom pripojení kábla sa všetko vrátilo do normálu. No po chvíli sa to znova zopakovalo. Dron bol v tom čase v dohľadnej vzdialenosti a plne ovládateľný.
Inokedy sa nám zas stalo, že aplikácia proste zamrzla hneď po zapnutí alebo nezobrazovala video prenos z kamery drona. Museli sme ju vypnúť a znova zapnúť.
Na druhú stranu musíme povedať, že väčšina letov prebehla bez akýchkoľvek problémov s aplikáciou.
Aplikácia by tak potrebovala vylepšiť hlavne stabilitu. Ak lietaš na väčšiu vzdialenosť a vypadne ti obraz, nie je to nič príjemné.
Bezpečnostné funkcie
Hubsan Zino 2 disponuje niekoľkými bezpečnostnými mechanizmami. Čo sa týka batérie, ak je nabitá ale nepoužíva sa, po 10 dňoch neaktivity sa začne samostatne vybíjať. Ako iste vieš, batérie nie je dobré skladovať naplno nabité. Tento mechanizmus tak predlžuje ich životnosť.
Čo sa stane ak vypadne signál medzi dronom a diaľkovým ovládačom? Nemusíš sa báť, dron si po vzlete vždy zapamätá GPS súradnice vzletového bodu, do ktorého sa v prípade problémov vráti. Ak teda stratíš signál, dron sa vráti na miesto štartu.
Taktiež pri slabej batérii, či už v drone alebo diaľkovom ovládači, dostaneš upozornenie o nízkej kapacite. Pri nízkej kapacite batérie v ovládači dostávaš zvukový signál.
Čo sa týka batérie dronu, ak kapacita klesne na 40 %, dostaneš prvé upozornenie. Následne, po každých ďalších 5 % dostávaš rovnaké upozornenie v aplikácii. Keď kapacita klesla na 25 %, dron automaticky spustil návrat na miesto vzletu. Tento návrat a následné pristátie vieš prerušiť a pristáť manuálne.
Automatické pristátie funguje celkom dobre. Dron vždy trafil na miesto vzletu s presnosťou na 1 – 2 metre. Pri automatickom pristátí sa dron najskôr vráti nad miesto, kde má pristáť a až tak začne klesať.
K dispozícii je aj funkcia automatického vzletu. Dron tak sám vzlietne a ostane vo výške približne 2 metre nad zemou.
Hubsan Zino 2: Záverečné zhodnotenie
S dronom Hubsan Zino 2 sme lietali veľmi radi. Jeho ovládanie je jednoduché, intuitívne a zvládne ho každý, dokonca aj úplný začiatočník. Milo nás prekvapila kvalita videa, ktorá je v 4k rozlíšení pri 60 fps. Ponúka verné podanie farieb a ostrý obraz s množstvom detailov. Letové vlastnosti a ovládanie hodnotíme tiež pozitívne. Jediné väčšie negatívum je aplikácia pre Android, ktorá má svoje muchy. Rozhodne potrebuje zlepšenie spoľahlivosti.
Napriek tomu, že lietať s dronom je celkom jednoduché, privítali by sme, ak by výrobca pribalil aj ochranné štíty vrtúľ, tak ako to robia niektorí iní výrobcovia.
Dron nemá asistenčný systém, vďaka ktorému sa dokáže sám vyhnúť prekážke. Táto funkcia však nie je dostupná ani u iných modelov, ktoré sa pohybujú v podobnej cenovej hladine – DJI Mavic Mini alebo Xiaomi Fimi X8 SE. Celkovo zanechal tento dron veľmi pozitívny dojem a môžme ho s kľudným svedomím odporúčať.
Ak by si mal akékoľvek otázky ohľadne tohto drona, neváhaj a zanechaj nám komentár. Radi zodpovieme na tvoje otázky.
Poslali mi z Banggood Zino 2 a kamera se trepe. Fotky v raw jsou zelene a nepouzitelne. Takovy problem jste nemeli?
Dobrý deň, s trepaním kamery nemáme žiadny problém, ale zelené RAW fotky máme aj my. Písali sme aj do FB skupiny o Hubsane, ale nikto iný taký problém nemal, tak sme si mysleli, že ide o chybu nášho kusu, preto sme tento problém v recenzii ani nespomínali.
Riešime však aktuálne tento problém priamo s výrobcom, uvidíme čo nám poradia, no mala by to byť zrejme chyba vo firmware.
Zdravíme. Riešili sme dlhšiu dobu s podporou Hubsanu problém so zelenými RAW fotografiami a dostali sme sa k tomu, že je potreba použiť pre úpravu iný softvér. Vraj Photoshop alebo aj Lightroom nevedia pracovať s ich RAW formátom. Použite softvér UFRaw. Tam sa dá potom lepšie pracovať s farbami a takmer úplne eliminovať zelené odtiene.
Diky za info. To by bylo super, kdyby se Vam podarilo vykomunikovat problem s vyrobcem.
čav ako získam signál gps? zapnem dron ovládač apku vsedko skalibrujem a stále nemám signál nechápem to
Dobrý deň, pri prvom zapnutí trvalo o niečo dlhšie, kým ovládač chytil GPS signál. Skúste ísť na otvorené priestranstvo, pootočiť anténami ovládača a počkať trochu dlhšie.