Dcérska značka čínskeho giganta Xioami, Dreame má v portfóliu niekoľko tyčových a robotických vysávačov. Niekoľko z nich sme už testovali aj my a tyčový vysávač Dreame T20 používame takmer denne doteraz. Ten už ale má aj nástupcu v podobe Dreame T30.
V tejto recenzii sa dozvieš aké zmeny prináša Dreame T30 oproti svojmu predchodcovi a či ide skutočne o lepší vysávač. Pozrieme sa na kvalitu vysávania, výdrž batérie a oboznámiš sa so všetkými jeho funkciami.
Kde kúpiť Dreame T30?
Tyčový vysávač Dreame T30 je momentálne dostupný u oficiálneho predajcu značky Dreame na Aliexpresse. Ten ponúka rýchle doručenie vďaka dostupnosti v európskych skladoch.
Momentálne je na výber poľský a francúzsky sklad. Doručenie trvá len niekoľko dní a vďaka európskym skladom neplatíš žiadne colné poplatky či DPH ani po 1. júli 2021.
Dreame T30 tyčový vysávač
Expresné doručenie z európskeho skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručený expresne z lokálneho skladu v Európe. Dodanie z EÚ skladov väčšinou trvá od 2-10 dní a doručuje kuriér. Pri dodaní už neplatíš žiadne poplatky navyše, žiadne clo ani DPH.
Bohaté balenie
Dreame T30 sme dostali v čiernej krabici o rozmeroch 80 x 35 x 16 cm, ktorá je chránená ďalšou, obyčajnou krabicou, v ktorej je vložená. Ako sme už u tejto značky zvyknutí z Dreame T20 alebo robotických vysávačov, všetko je zabalené veľmi precízne.
Krabica je vo vnútri rozdelená do dvoch úrovní, kde má každý komponent svoju priehradku a všetko je ešte zabalené aj do fólie. Na vrchu nájdeme prehľadný návod na použitie, pod ktorým je hlavná jednotka vysávača. Okrem nej je obsahom balenia aj množstvo príslušenstva na vysávanie.
Hlavná, podlahová hubica a hubica na vysávanie pohoviek sú elektrické a vo vnútri ukrývajú vlastný motor, pomocou ktorého je poháňaná rotačná kefa. Obe kefy majú štetiny len v tvare čiastočnej špirály, na rozdiel od niektorých iných vysávačov, ktoré majú štetiny po celej ploche kefy. Táto kefa by mala byť efektívnejšia oproti mäkkej kefe.
Zvyšné nadstavce sú už klasické, pasívne, bez napájania elektrickou energiou (okrem úzkeho, ktorý svieti). Patrí sem úzky nadstavec pre vysávanie menej dostupných priestorov, metlička a širší nadstavec s voliteľným použitím štetín.
Všetky nadstavce je možné pripojiť priamo na hlavnú jednotku vysávača alebo na trojicu predlžovacích nadstavcov. Prvým je klasická dlhá tyč, druhým je flexibilná rúra a tretím je kĺb. Práve takýto kĺb nám u vysávača Dreame T20 chýbal, takže výrobca nás jeho dodaním v novej verzii rozhodne potešil.
Samozrejmosťou je nabíjací adaptér a tiež sme dostali stojan pre uchytenie na stenu aj s hmoždinkami a skrutkami. Skôr by sme ale privítali uchytenie do stojanu, ktorý sa nemusí uchytiť o stenu, tak ako to má napríklad Jimmy H8 Pro.
Dizajn a kvalita spracovania
Dizajn je vždy subjektívnou záležitosťou, no z nášho pohľadu ide o veľmi vydarený produkt. Vysávač je elegantný a aj vďaka farebnému prevedeniu sa hodí do každej domácnosti, na rozdiel od značky Jimmy, ktorá často prichádza s modrou či fialovou hlavnou tyčou a tiež pestrofarebnou rotačnou kefou.
Dreame volí skôr konzervatívnejšie a neutrálne farby. Páči sa nám aj povrchová úprava hlavnej tyče, ktorá dostala vzor mriežky. Všetky diely sú síce plastové, no kvalitou sú na veľmi dobrej úrovni. Všetko do seba pekne zapadá, až na menšiu vôľu medzi hlavnou tyčou a vysávačom.
Hlavná jednotka ukrýva kvalitný bezuhlíkový motor, ktorý dokáže vyvinúť 150 000 otáčok za minútu. Pod motorovou časťou sú filtre, cyklón a nádoba na prach s objemom 600 ml. Rukoväť je miestom pre hlavné tlačidlo, ktorým sa vysávač uvádza do prevádzky.
Pod rukoväťou je batéria a nad ňou LED displej. Ten zobrazuje základné informácie, ktorým sa budeme venovať neskôr a dvojicu tlačidiel – jedno na prepínanie režimov a druhé na uzamknutie.
Ovládanie a režimy
Ako sme už spomenuli v prechádzajúcej kapitole, vysávač sa zapína tlačidlom v podobe spúšte na rukoväti. Reakcia na jeho stlačenie je veľmi rýchla (výrobca udáva 0.5 s). Displej sa aktivuje okamžite po stlačení tohto tlačidla a zobrazí aktuálny režim.
K dispozícii je štvorica režimov, medzi ktorými prepínaš pomocou malého tlačidla v displeji. Konkrétne ide o tieto režimy odstupňované podľa sacej sily: eco, medium, turbo. Pri použití jednej z elektrických hubíc je k dispozícii aj štvrtý režim – auto.
V automatickom režime dokáže vysávač inteligentne prispôsobiť saciu silu podľa vysávaného povrchu. Automatické prepínanie funguje veľmi dobre a okamžite pri prechode napríklad z koberca na tvrdú podlahu počuť a cítiť zmenu výkonu.
Tlačidlo uzamknutia v displeji zabezpečí, že nie je potrebné počas celého vysávania držať spúšť na rukoväti, no jej držanie je akosi prirodzené pri držaní vysávača, takže sme túto funkciu vôbec nepotrebovali.
LED displej vysávača zobrazuje viacero údajov. Nájdeš tu informáciu o aktuálnom režime, zostávajúcom čase vysávania a aktuálnu úroveň nečistôt v podobe grafu. Táto úroveň sa mení podľa toho, či vysávaš viac alebo menej znečistené miesta. Na základe znečistenia sa mení aj farba po obvode displeja – zelená, oranžová a červená.
Z našej skúsenosti je tento údaj ale pomerne nepresný. Aj pri opakovanom vysávaní už čistej podlahy sa nám zobrazovala stredná až vysoká úroveň znečistenia.
Kvalita vysávania a naše postrehy z každodenného vysávania
Vysávač sme používali takmer denne niekoľko týždňov. Počas tejto doby sa nám vysávalo veľmi príjemne a kvalita vysávania je na dobrej úrovni. Obyčajný prach a tiež hrubšie nečistoty odstráni veľmi dobre. O niečo horšie je to s pevnými časticami, akými sú malé kamienky alebo napríklad ryža.
Napriek vyššiemu saciemu výkonu, až 190 AW alebo 27 000 Pa sa tieto tvrdé častice občas nedostanú do nádoby na prach. Namiesto toho ostanú rotovať okolo kefy v podlahovej hubici a po vypnutí vysávača vypadávajú. Tento problém má ale väčšina tyčových vysávačov.
Našli sme však aj iné slabšie stránky. Podobne ako pri Dreame T20, aj s novým modelom sa ťažko vysávajú jemné koberce s dlhým vlasom, najmä pri použití automatického režimu.
Ten pri nájazde na koberec automaticky zvýši výkon, čím sa vysávač natoľko prisaje ku kobercu, že sa s ním ťažko manipuluje. Ak sme na takomto koberci zastavili, okamžite sa podlahová hubica úplne prisala ku kobercu, kefa sa zastavila a vysávač detekoval jej zablokovanie.
Pozitívom je kĺb, ktorý zabezpečí, že sa s vysávačom dostaneš aj pod posteľ či pohovku. Samostatný kĺb má výhodu oproti umiestneniu kĺbu v strede hlavnej tyče, pretože takto je k dispozícii dlhšia časť od kĺbu po podlahovú hubicu, takže povysávaš aj tie vzdialenejšie miesta napríklad pod pohovkou.
Nevýhodou je, že kĺb nedrží príliš pevne. Niekoľkokrát sa nám stalo, že sa nám počas vysávania podlahy kĺb ohol. Na vysávanie s ním je preto potrebné si zvyknúť.
Krátke porovnanie s Dreame T20
Keďže tyčový vysávač Dreame T20 používame odkedy sme ho v redakcii testovali, vieme ho priamo porovnať s jeho nástupcom. Na prvý pohľad sú hlavné jednotky vysávačov takmer navlas rovnaké. Pri bližšom pohľade nájdeš malý dizajnový rozdiel v batérii a jej uchytení.
Dizajnovou zmenou prešla aj hlavná tyč, ktorá zmenila farbu a povrchovú úpravu. Prdĺžil sa aj nadstavec pre vysávanie úzkych priestorov, ktorý zároveň dostal LED osvetlenie na samom špici a priehľadný materiál.
Väčšou zmenou prešiel displej vysávača, ktorý zobrazuje údaje odlišne. Pribudol nám jeden režim navyše pri použití elektrických hubíc – stredný. Dreame T20 má totiž tiež 4 režimy, no stredný je dostupný len pre pasívne nadstavce. Pri elektrických hubiciach je namiesto stredného režimu automatický. Dreame T30 ponúka stredný režim pre všetky nadstavce, aj tie elektrické.
Displej navyše zobrazuje aj úroveň znečistenia vysávanej plochy počas celej doby používania a percentuálny zostatok kapacity batérie nahradil zostávajúci čas vysávania. Ide o zaujímavú zmenu, no uvítali by sme aj údaj o percentuálnom zvyšku kapacity batérie.
Potešil nás kĺb navyše, ktorý sa v balení Dreame T20 nenachádza. Čo sa týka kvality vysávania, vyšší výkon mierne cítiť, no nejde o príliš výrazný rozdiel. Očakávali sme, že výrobca vyrieši náročné vysávanie kobercov s dlhým vlasom, to sa však nestalo. Znížila sa ale úroveň hluku, takže Dreame T30 je o niečo lepšie odhlučnený.
Filtre a ich čistenie
V strede nádoby na prach sa nachádza plastový prvok s 12 cyklónmi s filtrom, ktorý zachytáva 99.67 % častíc. Nechýba ani známy HEPA filter a ďalšie, ktoré sa starajú o to, aby sa spätne nevracali do ovzdušia nečistoty. Celkovo sa tu nachádza 5 vrstiev filtrácie.
Nádoba na prach sa vyprázdňuje jednoducho, stlačením jedného tlačidla na samotnej nádobe. Ak ju ale nevyprázdňuješ často, nečistoty sa začnú hromadiť aj okolo cyklónového prvku v strede nádoby, čím sa mierne komplikuje jednoduché vysypanie.
Spomínaná cyklónová jednotka je však tiež vyberateľná, podobne ako zvyšné filtre. Všetky tieto vnútorné komponenty sú umývateľné. Stačí ich následne nechať dôkladne vysušiť pred ďalším použitím.
Batéria, nabíjanie a výdrž
Batéria pozostáva z ôsmich článkov, ktoré majú 2900 mAh. Batéria je vymeniteľná a odnímateľná. Demontuje sa jednoducho, stlačením malého tlačidla, ktoré je na boku batérie.
Výrobca udáva výdrž 90 minút na jedno nabitie v EKO režime, 35 minút v štandardnom režime a 7.5 minút v turbo móde. Nabíjanie by malo trvať približne 4 hodiny, čo je pomerne dlho vzhľadom na výdrž na jedno nabitie. Počas testu sme si však overili dĺžku nabíjania, ktorá bola podstatne kratšia než udáva výrobca. Baterka sa nám dobila zo 17 % na 100 % za necelé 2.5 hodiny.
Reálnu výdrž sme samozrejme tiež otestovali. Počas tohto testu výdrže sme vysávali len s elektrickými hubicami, keďže celkovo sme vysávač využívali primárne na vysávanie podlahy. Dosiahli sme nasledovné hodnoty:
- eko režim: 45 minút
- stredný režim: 28 minút
- turbo režim: 10 minút
V automatickom režime sme čas nemerali, keďže tento režim je veľmi individuálny a výdrž sa odvíja od povrchu vysávaného priestoru. Maximálna výdrž 90 minút, udávaná výrobcom, však nie je ani zďaleka dosiahnuteľná s použitím podlahovej hubice. Na druhej strane, v turbo režime sme dosiahli vyššiu výdrž než deklaruje výrobca.
Displej zobrazuje údaj o kapacite batérie v percentách len počas nabíjania. Pri vysávaní je na displeji len zostávajúci čas vysávania a ak je batéria vybitá, zobrazí sa hláška Low battery. V tomto momente je ostávajúca kapacita okolo 20 %. Čas, ktorý sa zobrazuje nie je celkom presný, no na približnú orientáciu postačuje.
Dreame T30: Záverečné zhodnotenie
Dreame T30 je výborný tyčový vysávač s vysokým sacím výkonom. Ponúka elegantný dizajn, prehľadný displej, štvoricu výkonnostných režimov a množstvo príslušenstva v balení. Výborný je automatický režim, kedy si vysávač prispôsobuje sací výkon sám podľa vysávaného povrchu.
Zaujímavosťou je report o znečistení počas vysávania, no táto informácia reálne neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Potešil nás kĺb v balení, vďaka ktorému sa dostaneme na menej dostupné miesta ako napríklad pod pohovku či posteľ.
Na druhej strane nás nepotešilo zasekávanie kefy počas vysávania jemných kobercov s dlhým vlasom a absencia percentuálneho stavu batérie počas vysávania. Ak vlastníš Dreame T20, prechod na novší model neprináša toľko vylepšení, aby sa kúpa oplatila.
Ak by sme ale Dreame T20 nevlastnili a chceli by sme kúpiť tyčový vysávač, Dreame T30 by bol jedným z horúcich favoritov.
Recenze podrobná, jen ta značka není Dream, ale Dreame 😀 opravte si to.
Zdravíme, pokiaľ ste boli na našej CZ stránke, tak to bude chybný strojový preklad.