Zaujíma ťa 3D tlač, no nemáš žiadne skúsenosti v tomto smere? V redakcii sme otestovali 3D tlačiareň Creality CR-6 SE, ktorá by mala byť vhodná aj pre úplných začiatočníkov, ktorí nikdy nepoužívali žiadnu 3D tlačiareň. Je to pravda? Zvládne ju spojazdniť aj človek bez akýchkoľvek skúseností? Čítaj našu recenziu a dozvieš sa viac.
Kde kúpiť Creality CR-6 SE
3D tlačiareň Creality CR-6 SE sme zakúpili pre účely tejto recenzie u nášho obľúbeného partnera Banggood. Tlačiareň bola dostupná v európskom sklade, takže doručenie bolo veľmi rýchle. Doviezol nám ju kuriér bez akýchkoľvek poplatkov v priebehu niekoľkých pracovných dní.
Creality CR-6 SE
Základné vlastnosti 3D tlačiarne Creality CR-6 SE
Creality CR-6 SE patrí medzi 3D tlačiarne typu FDM/FFF (skratky z Fused Deposition Modeling / Fused Filament Fabrication). Ide o najdostupnejší typ 3D tlačiarní, ktoré fungujú na princípe roztavenia plastovej struny. Roztavený plast sa následne nanáša po vrstvách cez trysku s rôznym priemerom.
Ak berieme do úvahy samotnú konštrukciu, táto 3D tlačiareň patrí medzi tzv. kartézske tlačiarne. Založené sú na princípe pohybu po troch osiach – X, Y a Z. V osiach X a Z sa pohybuje tlačová hlava a po osi Y podložka, na ktorú sa tlačí predmet.
Creality CR-6 SE má tlačovú plochu o rozmeroch 235 x 235 x 250 mm, čo určuje maximálne rozmery tlačeného predmetu. Jej veľkou výhodou je automatické nastavenie výšky podložky, tzv. leveling. Táto funkcia je skvelá pre začiatočníkov, keďže odpadá potreba manuálneho nastavenia. Najlacnejšie modely túto funkciu nemajú.
Doska je sklenená, vyhrievaná na maximálnu teplotu 110 °C a na jej povrchu sa nachádza karborundová vrstva. Tlačiareň sľubuje tichý chod vďaka vylepšenej tlačovej hlave (extrúder). Tryska má priemer 0.4 mm, no je vymeniteľná. Zohriať sa dokáže až na 260 °C .
Pre ovládanie tlačiarne slúži 4,3″ HD LCD displej, nechýba slot pre pamäťovú kartu a rôzne funkcie, ako napríklad automatické pokračovanie v tlači po neočakávanom prerušení. Podporované materiály, s ktorými vie tlačiareň pracovať sú napríklad PLA, TPU, PETG, ABS alebo aj drevo.
Obsah balenia
Tlačiareň prichádza v pomerne veľkej krabici. Keďže má kovovú konštrukciu, hneď to poznať na váhe, ktorá je takmer 10 kg. Tlačiareň sa nedodáva pripravená na použitie, čo môže odrádzať úplných začiatočníkov. Zložiť ju, by ale nemal byť problém. Ani my sme doteraz nemali žiadne skúsenosti s 3D tlačou, preto sme boli zvedaví ako to zvládneme.
Všetky jednotlivé diely sú pekne uložené v krabici v mäkkej výstuhe. Balenie pôsobí veľmi luxusne a všetky diely sú perfektne chránené v krabici. Tlačiareň teda pozostáva z nasledovných dielov, ktoré je potrebné zložiť dokopy: rám s tlačovou hlavou, rúčka na rám, základňa so sklenenou podložkou, držiak pre filament rozdelený na 2 časti a displej. V balení sme mali aj 200 g bieleho filamentu PLA, skrutky potrebné na zloženie a návod. Ten je v angličtine a čínštine, obsahuje aj obrázky a je prehľadný.
Návod zobrazuje aj sadu náradia a ďalšieho príslušenstva, ktoré sme ale v krabici nenašli. Po zhliadnutí videa na YouTube sme ale zistili, že tieto predmety sa nachádzajú v malej zásuvke, ktorá je v základni tlačiarne. O tejto zásuvke ale nie je žiadna zmienka v návode a vôbec sme si ju nevšimli.
V schovanej zásuvke sa nachádza špachtla pre odstránenie vytlačeného predmetu z podložky, plochý kľúč na uťahovanie skrutiek, kĺbový kľúč, sada imbusových kľúčov, ihla na čistenie trysky, malé kliešte, pamäťová karta a USB čítačka pre pamäťové karty, 2 náhradné trysky, Creality nálepky a plastové klipy pre uchytenie káblov.
Balenie je tak skutočne veľmi bohaté a nachádza sa v ňom úplne všetko, čo potrebuješ na poskladanie tlačiarne aj na jej prevádzku a údržbu. Dodatočne sme si ešte objednali 1 kg balenie PLA filamentu inej farby.
Montáž 3D tlačiarne
Prvým krokom v skladaní tlačiarne je spojenie dvoch nosných častí – základne s rámom, na ktorom sa nachádza tlačová hlava. Rám sa jednoducho priskrutkuje štvoricou skrutiek zo spodnej časti základne. Po tomto kroku sme skontrolovali utiahnutie gumených remeňov, ktoré slúžia pre pohyb podložky a tlačovej hlavy. Tie nesmú byť utiahnuté príliš pevne, aby nedošlo k ich roztrhnutiu. V našom prípade boli zatiahnuté tak akurát, takže sme nemuseli nič prispôsobovať.
Ďalším krokom je upevnenie displeja, ktorý je umiestnený na kovovom diele. Po priskrutkovaní tejto časti sme zapojili kábel od displeja do príslušného portu. Následne sme na bočnú stranu jednoducho naklikli držiak pre filament. Tento držiak pozostáva z dvoch častí, ktoré je potrebné najskôr spojiť. Vďaka dvojdielnej konštrukcii je možné držiak sklopiť rovnobežne k podložke, aby pri skladovaní nezaberal zbytočné miesto.
Tlačiareň má aj praktický držiak, ktorý sa montuje na vrchnú časť rámu. Tlačiareň je síce dosť ťažká, no lepšie sa prenáša pomocou tejto rúčky. Jedným z posledných krokov je zapojenie všetkých káblov, ktoré sú prilepené páskou k podstavcu. Každý kábel má svoju koncovku, ktorá sa len zasunie do príslušného portu. V návode je nákres, no zvládli sme to aj bez neho.
Posledným krokom je už len kontrola prepínača medzi 110 a 230 V v zadnej časti tlačiarne. Náš bol prepnutý správne, na 230 V. Po pripojení napájacieho kábla sa tlačiareň zapína na boku. Skladanie bolo veľmi jednoduché a rýchle. Zvládne to ozaj každý.
Prvé zapnutie a prvý výtlačok
Po zapnutí sa na displeji zobrazí hlavné menu. Prvým krokom by malo byť nastavenie podložky, ktoré je pri tejto tlačiarni automatizované. Stačí zvoliť možnosť Level a tlačiareň si podložku nastaví automaticky. Tento proces chvíľu trvá, keďže tlačová hlava prechádza viacerými pozíciami, no ušetrí nám to starosti s manuálnym nastavením.
Aby sme mohli začať tlačiť, potrebujeme dostať filament k tryske. Použili sme biely filament, ktorý bol v balení. Umiestnili sme ho na držiak a odrezali koniec v uhle 45°. V menu na displeji sme vybrali možnosť Prepare a následne Preheat PLA, čo nám zohreje podložku a trysku na požadovanú teplotu.
Potom sme odistili poistku na extrúderi, aby sme mohli pretlačiť filament cez monitor filamentu, extrúder a teflónovú trubičku až ku tryske. Keďže sa tryska medzitým zohriala, filament sme pretlačili až cez trysku von na tlačovú podložku. Tento uniknutý filament sme pred tlačením odstránili. Po zaistení poistky bola tlačiareň pripravená na tlač.
Na priloženej SD karte sa nachádza niekoľko modelov, ktoré sú pripravené na tlač. Z neznámeho dôvodu nám tlačiareň tieto modely nevedela načítať, no po skopírovaní na inú pamäťovú kartu sme už nemali žiadny problém. Nikde v návode nie je uvedené, aké modely sú na karte, preto ostáva len dedukovať z ich názvu. Vybrali sme si pokémona Eevee. Tlačiareň si najskôr ohraničila priestor, kde sa bude tlačiť tenkou vrstvou filamentu a následne začala vytvárať tlačený objekt, vrstvu po vrstve.
Na displeji sme mohli pozorovať jednotlivé teploty podložky a trysky, ako aj čas, ktorý uplynul od začiatku tlače. Pokémon má rozmery približne 3 x 7.5 x 5 cm a do ukončenia jeho tlače ubehlo takmer 5 hodín. Od podložky sme ho odlepili pomocou špachtle z tajnej zásuvky tlačiarne. Produkty, ktoré majú väčšiu styčnú plochu s podložkou sa odlepujú o niečo ťažšie, no vždy to išlo bez akéhokoľvek poškodenia výtlačku či podložky.
Úroveň hluku, práca s displejom
Čo sa týka úrovne hluku počas tlače, tá sa pohybuje približne na úrovni 50 dB. Pohyby podložky či tlačovej hlavy v jednotlivých osiach sú veľmi tiché, no počuť hlavne ventilátory, ktoré slúžia pre chladenie jednotlivých komponentov.
Displej má modré podsvietenie a je dotykový, tlakový. Z toho vyplývajú mierne nepresnosti. Občas sa nám stávalo, že sa nám na prvýkrát nepodarilo trafiť výber položky na displeji. Nie je to veľký problém, no presnejší displej by potešil.
Keďže väčšie objekty sa tlačia pomerne dlho, často sme tlačiareň nechali pracovať počas noci. Miernym negatívom v tomto prípade je fakt, že tlačiareň sa po ukončení tlače automaticky nevypne a teda hučí ďalej až kým ju manuálne nevypneš. Úroveň hluku je síce po ukončení tlače o niečo nižšia, keďže podložka ani tryska sa už neohrievajú, no úplne sa tlačiareň sama nevypne.
Nastavenia tlačiarne
Creality CR-6 SE ponúka niekoľko rôznych nastavení, ku ktorým sa dostaneš z hlavného menu. To obsahuje len 4 položky – Print, Prepare, Control a Level. V menu Print sa zobrazia len pripravené súbory na tlač, ktoré sú načítané z pamäťovej karty.
V časti Prepare nájdeš niekoľko možností. Prvou je manuálne ovládanie tlačovej hlavy a podložky. Ak potrebuješ niečo nastaviť, alebo otestovať pohyb hlavy či podložky, tu sa vieš manuálne hýbať po všetkých troch osiach o 10, 1 alebo 0.1 mm. Taktiež je tu automatické vycentrovanie na stred podložky.
Pohybovať vieš aj s filamentom v oboch smeroch – do vnútra alebo von z trysky. Ďalej tu nájdeš ešte možnosti ako predhriatie pre niektoré základné materiály alebo chladenie.
V časti Control sa nastavuje teplota trysky, podložky, automatického predhriatia alebo vypnutie či zapnutie ventilátorov a LED diódy, ktorá svieti pri tryske. Nastavenia ponúkajú aj zmenu jazyka, no nájdeš tu len angličtinu a čínštinu. Poslednou, štvrtou možnosťou v hlavnom menu je automatická kalibrácia podložky, ktorá je obrovskou výhodou tejto tlačiarne.
Ďalšie, dôležitejšie nastavenia, ktoré ovplyvňujú tlač je možné prispôsobiť v sliceri, ktorý prevádza 3D objekt na súbor s inštrukciami pre tlač, tzv. gcode. My sme používali slicer Cura a Creality slicer.
Naše výtvory, postrehy a priebeh tlače
Počas nášho testovania sme vytlačili niekoľko rôznych objektov, ktoré môžeš vidieť aj na nasledujúcej fotografii. Modely sme si nevytvárali sami, no siahli sme po voľne dostupných modeloch, ktoré nájdeš napríklad na stránke Thingiverse.
Priebeh tlače jedného z modelov (píšťalky) si môžeš pozrieť na časozbernom videu.
3D tlačiareň ponúka skutočne široké spektrum využitia. Vytlačili sme si napríklad praktický držiak pre pamäťové karty a USB kľúče, hračky pre dieťa alebo vykrajovačku na medovníky. Tlačiť je možné aj rôzne náhradné diely, úložné boxy, kvetináče či zaujímavé vychytávky. Vďaka širokej ponuke modelov, ktoré sú dostupné zdarma na internete, dokáže skutočne každý využiť takúto 3D tlačiareň aj bez nejakých detailných znalostí o jej fungovaní.
Ochranné funkcie
3D tlačiareň Creality CR-6 SE disponuje niekoľkými funkciami, vďaka ktorým dokáže pokračovať v tlači aj po neočakávaných výpadkoch elektrickej energie alebo nedostatku filamentu. Aj tie sme otestovali.
Počas procesu tlačenia sme tlačiareň odpojili od elektrickej energie a následne po niekoľkých minútach znova zapli. Po opätovnom zapnutí sa nám na displeji zobrazila výzva na pokračovanie v tlači. Ďalej sme pokračovali tým, že sme prestrihli filament tesne pred senzorom filamentu. Okamžite ako sa do senzoru dostala prerušená časť, tlač sa pozastavila a boli sme vyzvaní na kontrolu alebo doplnenie filamentu.
Obe tieto funkcie tak fungujú správne, no snažte sa vyhýbať týmto situáciám. Napriek tomu, že tlačiareň dokáže pokračovať tam, kde prestala, výtlačok môže byť týmto prerušením mierne znehodnotený. Tryska totiž zastaví a filament v nej, rovnako ako na výtlačku vyschne a na tlačenom objekte ostane drobná nedokonalosť. Pri takomto prerušení tlače je lepšie najskôr odstrániť prebytočný, zaschnutý filament na tryske aj tlačenom objekte, a až tak pokračovať v tlači.
Záverečné hodnotenie
Keďže predtým sme nemali žiadne skúsenosti s 3D tlačou, po testovaní Creality CR-6 SE môžeme prehlásiť, že táto 3D tlačiareň je skvelou voľbou aj pre úplných začiatočníkov. Skladanie je jednoduché a podľa návodu ho zvládne každý. Taktiež nie sú potrebné žiadne špeciálne nastavenia pred tlačou, keďže tu máme automatické nastavenie podložky a celkovo prišla tlačiareň dobre vyladená. Môžeme povedať, že tlačiareň stačí poskladať, vložiť filament a tlačiť.
Príjemným prekvapením je aj 200 g filamentu v balení a zásuvka so všetkým potrebným príslušenstvom pre prácu s tlačiarňou a jej nastavením. Ako negatívum berieme mierne horší displej a absenciu automatického vypnutia tlačiarne po ukončení tlače.
Samozrejme, ak chceš 3D tlačiareň využiť naplno, musíš venovať nejaký ten čas vzdelávaniu a naučiť sa vytvárať si vlastné 3D modely a vedieť prispôsobiť nastavenia tak, aby boli tlačené objekty čo najdokonalejšie. Ak nemáš žiadne skúsenosti, niektoré výtlačky môžu vyzerať ako na obrázku vyššie. Tu by bolo potrebné zmeniť retrakciu a rýchlosť presunu hlavy pri mimotlačových pohyboch. Na to však prídeš až po nejakých tých nepodarených kúskoch.