V dnešnom článku si podrobne predstavíme funkcie dostupného herného smartfónu Black Shark 4. Vo svojej výbave ponúkne osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 870, 144 Hz AMOLED displej a aj fyzické a výsuvné herné tlačidlá.
U nás v redakcii sme sa rozhodli tento herný smartfón otestovať, aby sme mohli sami vyhodnotiť, akú výbavu v skutočnosti ponúka. Toto je jeho práve začínajúca recenzia.
Black Shark 4: Kde zakúpiť?
My sme model Black Shark 4 obdržali priamo od výrobcu, z Číny. V súčasnosti sa ešte na Slovensku a ani v Česku oficiálne nepredáva, no využiť môžeš ponuku oficiálneho obchodu na známom portáli Aliexpress, ktorý má smartfón skladom aj v neďalekom Poľsku.
Znamená to rýchle a bezcolné doručenie kuriérom až pred dvere tvojho domu. Poštovné je za symbolický poplatok.
Black Shark 4 Global
Balenie a praktické príslušenstvo
Smartfón Black Shark 4 dorazí v krabičke štandardných rozmerov. V našom prípade zobrazovala dizajnovú líniu s logom dcérskej značky a jej text bol v čínštine. Po otvorení krabičky sa na samotnom vrchu nachádza papierová obálka s príslušenstvom.
Príslušenstvo v tomto prípade zahŕňa kvalitný plastový obal s potrebnými výrezmi, stručný návod na použitie a tiež sadu nálepiek s logom výrobcu. Nižšie sa nachádza samotný smartfón zabalený v ochrannej fólii.
Spodná časť krabičky obsahuje kábel s koncovkou USB typu C pre nabíjanie a tiež pre prepojenie s počítačom. Súčasťou balenia je aj rýchla až 120W koncovka nabíjačky. V našom prípade však obsahovala čínsku koncovku a do európskej zásuvky tak budeš potrebovať aj redukciu.
Druhá krabička o čosi menších rozmerov, ktorá k nám dorazila na testovanie spolu s smartfónom, obsahuje aktívny externý ventilátor FanCooler 2.0 určený pre chladenie. Vnútro zahŕňa samotný ventilátor prelepený ochrannou fóliou, kábel USB typu C pre napájanie a papierové základné informácie o tomto produkte.
Dizajn herného smartfónu
Už na prvý pohľad môžeme vidieť, že toto nie je úplne štandardný 400-eurový smartfón. Konštrukcia je o čosi ťažšia a hrubšia oproti štandardným modelom. Rozmery tohto produktu sa zastavili na hodnote 163,83 x 76,35 x 10,42 milimetrov. Hmotnosť (bez obalu) činí následne 210 gramov a s pribaleným obalom až 235 gramov.
Rozloženie prvkov zariadenia
Predná strana obsahuje veľký 6,67” AMOLED displej s minimálnymi rámčekmi (niekoľko milimetrov navyše má len „brada“ smartfónu). Na displeji sa od výroby nachádza nalepená ochranná fólia a obsahuje tiež priestrel s prednou kamerou. Nad ním sa nachádza reproduktor určený pre telefonovanie, ktorý je štandardnej kvality. Priamo v mriežke reproduktoru sa nachádza aj LED dióda.
Na ľavej strane sa nachádza zásuvka určená pre dvojicu nanoSIM kariet, slot pre pamäťovú kartu microSD neobsahuje. Nižšie pod ním sa nachádza netradične jeden z mikrofónov, ale aj regulácia hlasitosti. K dispozícii je tiež trojica plastových predelov pre priechod signálu z antén.
Rovnaké plastové časti obsahuje aj pravá strana, tá je však o čosi zaujímavejšia. Obsahuje tiež integrovanú čítačku odtlačkov prstov do tlačidla pre zapnutie / vypnutie zariadenia. Toto tlačidlo je vhodne umiestnené a to aj vzhľadom na unikátne prvky – vysúvacie fyzické herné tlačidlá s označením Master Trigger.
Tie sa nachádzajú v rokoch (pri otočení telefónu na šírku) a sú dobre nahmatateľné. Je však potrebné ich manuálne vysunúť a zasunúť, načo slúži dvojica posuvných fyzických prepínačov, takisto umiestnených na tejto strane zariadenia.
Spodná hrana je domovom primárneho mikrofónu pre telefonovanie, ale nechýba ani 3,5 mm audio konektor pre pripojenie káblových slúchadiel, konektor USB typu C pre nabíjanie a tiež prvý z dvojice lineárnych hlasných stereo reproduktorov. Spomínané plastové časti pre priechod signálu sa tu nenachádzajú.
Na hornej hrane nájdeme druhý z dvojice hlasných a kvalitne hrajúcich stereo reproduktorov a tiež ďalší mikrofón, ktorý poslúži napríklad pre nahrávanie videa. Oproti iným Xiaomi modelom tu nenájdeme infračervený port, ktorý môže niekomu chýbať.
Trojica zadných fotoaparátov
Sklo-kovové telo podčiarkuje gradientové spracovanie zadnej strany so zaujímavým dizajnom v tvare písmena X. Tento dizajn mení svoje farebné prevedenie podľa dopadajúceho svetla. Centrom tejto steny je však modul trojice integrovaných zadných fotoaparátov umiestnených horizontálne vedľa seba. Nechýba ani LED blesk a ak chceš tento vystupujúci modul fotoaparátov dorovnať, pomôže pribalený plastový obal. Nižšie sa nachádza už len logo a samotné označenie výrobcu Black Shark.
Konštrukcia je veľmi dobre spracovaná, je pevná a výrobca zvolil tiež príjemné gradientové sfarbenie zadnej steny. Nie je však vodoodolná a preto vo výbave nečakaj žiadnu IP certifikáciu. Poteší však rovný displej bez zahnutia, ktorý veľmi dobre vykresľuje aj herné detaily v rohoch a po stranách obrazovky.
Displej: 144 Hz AMOLED
Veľkým lákadlom pri hernom smartfóne je tiež rýchly, veľký a jemný displej. V tomto prípade tu máme 6,67″ AMOLED panel s pomerom strán 20:9 a priestrelom pre umiestnenie prednej kamery.
K dispozícii je rozlíšenie Full HD+ (2400 x 1080 pixelov, jemnosť na úrovni 394 ppi), nechýba ani vysoká obnovovacia frekvencia až 144 Hz (je dynamická, prispôsobí sa sledovanému obsahu podľa potreby) a vysoká vzorkovacia frekvencia až 720 Hz, ktorú ocenia najmä hráči hrajúci cez dotykovú obrazovku.
Displej ponúkne štandardný jas na úrovni 500 nitov (až do 1300 nitov na maximálnej úrovni) a 105% farebný gamut DCI-P3. Pri používaní sme zaznamenali obnovovaciu frekvenciu prakticky okamžite, reakcie tohto panelu boli skutočne bleskové.
Maximálny jas by sme si však priali ešte o čosi vyšší, najmä pri používaní na priamom slnečnom svetle. Minimálny jas bol v poriadku a to aj pri použití pri úplnej tme. Potešil nás režim šetrenia očí a tiež možnosť regulovať farebné spektrum zobrazovacieho panelu podľa potreby. Obrazovku je tiež možné prebudiť zdvihnutím alebo dvojitým poklepaním a nechýba ani tzv. aktívny režim (známy ako always-on) a rôzne dizajny jeho zobrazenia, vrátane loga značky Black Shark.
Výkon: Qualcomm Snapdragon 870 5G
Kapitolu o výkone smartfónu v tomto prípade rozdelíme na dve časti – všeobecné používanie a herné využitie tohto smartfónu. Model Black Shark 4 ponúkne vo svojej výbave osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 870 5G (vyrobený 7 nm technológiou, taktovaný až na 3,42 GHz resp.1 x 3,2 GHz Kryo 585 + 3 x 2,42 GHz Kryo 585 + 4 x 1,80 GHz Kryo 585).
Procesor je doplnený aj o grafický čip Adreno 650, ktorý je vlajkový a vhodne poslúži aj pri graficky náročných mobilných aplikáciách a hrách. Pokiaľ ide o štandardné využitie smartfónu, po stránke výkonu sme nezaznamenali problém. Reakcie sú rýchle aj pri náročnom multitaskingu a inak tomu nebolo ani pri využití viacerých aplikácií na displeji. Ak si chceš výkon procesoru porovnať so svojim smartfónom, pomôcť ti môžu výsledky AnTuTu testov. Smartfón Black Shark 4 získal podľa našich testov viac ako 540 000 bodov.
Ak už smartfón zaváhal, išlo skôr o softvérovú nedokonalosť, ktoré si komplexne popíšeme v samostatnej kapitole nižšie, o operačnom systéme. Príjemným bonusom je režim pre zvýšenie výkonu najmä pri hrách a práve hernému zážitku sa budeme špecificky venovať v nasledujúcej kapitole.
Herný režim a chladenie z dielne Black Shark
Mobilné hranie, prakticky hlavný marketingový, ale aj konštrukčný ťahák tohto modelu. Smartfón vybavený rýchlym displejom so 720 Hz vzorkovacou frekvenciou, vysokým výkonom v AnTuTu, externým aktívnym chladením a fyzickými výsuvnými hernými tlačidlami (Master Trigger) je predurčený na vysokú záťaž.
Začneme pri softvérovom zážitku. Áno, nadstavba má niekoľko nedokonalostí a aj niekoľko predinštalovaných aplikácií. Z nich musíme vyzdvihnúť špeciálne aplikáciu Shark Space, ktorá zoskupuje rôzne funkcie a skratky, ktoré ocení každý hráč. Môžeš si vypnúť upozornenia, sledovať hodnoty fps (snímky na sekundu), uvoľniť pamäť RAM, môžeš si namapovať fyzické tlačidlá do vybraných hier a mnoho ďalších funkcií.

Softvérom to však nekončí, hlavným lákadlom sú fyzické tlačidlá. Tá pravá zábava začína pri ich vysunutí a hlavne špecifickým zvukom, ktorý to sprevádza. Chceš driftovať v Asphalt 9 cez fyzické tlačidlo? Žiadny problém. Ich výhodu, držanie na štýl prenosnej konzoly a tiež tvoje rýchlejšie reakcie oceníš až pri prestrelke v PUBG alebo GTA. Áno, práve tam musíme tieto tlačidlá pochváliť za ich príkladné spracovanie a tiež reakcie.
Po stránke chladenia poteší integrovaná technológia chladenia na báze tekutiny, ktorá je aktualizovaná, typu tzv. “sandwich”. Ak sa ti zdá, že sa aj napriek tomu tvoj smartfón pri vysokom výkone príliš prehrieva, výrobca priamo v aplikácii láka na voliteľné príslušenstvo.
Patrí tu aj externý ventilátor FanCooler 2.0, ktorý ti na displeji zobrazí teplotu smartfónu a pevne drží na mieste vďaka dvojici úchytov. Pri hre nezavadzia a navyše má aj napájanie z bočnej strany prostredníctvom konektoru USB typu C.
Výrobca láka aj na ďalšie príslušenstvo ako mechanická klávesnica alebo gamepad, po stránke voliteľného herného príslušenstva sa tak rozhodne ešte máme na čo tešiť.
Pamäť: LPDDR5 a UFS 3.1 v hlavnej úlohe
Po stránke pamäte čínsky výrobca takisto nenechal nič na náhodu. Výbava tohto nariadenia zahŕňa 8 / 12 GB pamäte RAM typy LPDDR5 a tiež 128 / 256 GB interného úložiska typu UFS 3.1. Po prvom spustení máš k dispozícii približne 100 GB voľného priestoru, pričom samotný systém zaberá viac ako 14 GB.
My sme na testovanie dostali konfiguráciu 8 GB RAM + 128 GB úložiska. Vzhľadom na to, že nie je možné rozšíriť úložisko o pamäťovú kartu microSD, odporúčame ti kapacitu prehodnotiť ešte pred samotnou kúpou. Nám však 128 GB stačilo a pokiaľ ide o pamäť RAM, pre vysokú záťaž a aktívne využitie herných funkcií postačí aj 8 GB RAM.
Čítačka odtlačkov prstov
Senzor pre snímanie odtlačkov prstov je nemenej dôležitou súčasťou tohto smartfónu a to najmä z pohľadu bezpečnosti. Odomykanie tvárou cez prednú kameru ti príliš neodporúčame a preto skús skôr kombináciu práve biometrie cez odtlačok prsta + PIN.
V tomto prípade je senzor integrovaný priamo do tlačidla pre zapnutie / vypnutie zariadenia. Ide o podlhovasté a vhodne umiestnené tlačidlo, ktoré navyše obsahuje štandardný kapacitný senzor so skutočne rýchlymi reakciami na odomykanie. Problém sme nezaznamenali ani pri mierne vlhkých či mastných prstoch a reakcie čítačky boli skutočne príkladné. Ak by si mal problém s rozpoznávaním, odporúčame jednoduchý trik s duálnym nasnímaním rovnakého prstu pre lepšie vyhodnotenie výsledku.
Umiestnenie tlačidla je o čosi nižšie, z dôvodu herných tlačidiel smartfónu. Pri vyšších rozmeroch samotného zariadenia je to však skôr výhoda. Naopak nevýhodou sú umiestnené tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, na ľavej strane, priamo oproti tlačidlu s čítačkou odtlačkov prstov. Tlačidlo pre reguláciu sme tak občas nechtiac stlačili najmä pri silnejšom uchopení zariadenia a rovnaký problém môžu mať aj ľaváci. Ide o detail, ktorý je však z nášho pohľadu dôležité spomenúť.
Softvér: Android a nadstavba JoyUI
V čase testovania sme smartfón aktualizovali na najnovší softvér a výsledkom je operačný systém Android 11 (číslo zostavy PROS2104300OS00MP1), s bezpečnostnou aktualizáciou k 01.03.2021. Rátame tak, že v niektorej z najbližších aktualizácii výrobca prinesie aj aprílové alebo májové bezpečnostné vylepšenia od spoločnosti Google. Zatiaľ však chýbajú.
Samotný operačný systém je následne doplnený aj o grafickú nadstavbu JOY UI 12.5 (verzia 12.5 21.04.30). Táto nadstavba akoby z oka vypadla originálnemu MIUI 12.5 od Xiaomi a zdieľa tiež obdobné funkcie s o čosi iným dizajnom základnej obrazovky či nastavení. Odlišné sú ikonky, centrum skratiek a notifikácií, ale aj ponúka nastavení. Ide však o optické zmeny, ladené do zelenej farby, na ktoré sa dá zvyknúť a nechýba ani pokročilý tmavý režim, ktorý obzvlášť vyzdvihne práve zelené prvky nadstavby JOY UI od Black Shark. Nechýbajú ani Google služby a ich bezproblémová synchronizácia.
Ako sa však systém ovládal? Musíme zhodnotiť, že má hneď niekoľko softvérových chýb, všetky z nich je však možné vyriešiť prípadnou budúcou softvérovou aktualizáciou. Samotné menu s aplikáciami či ponuka nastavení reaguje rýchlo, niektoré prvky však môžeš dlhšie hľadať (napríklad nastavenia batérie pod zabezpečením) a niektoré prvky sú tiež unikátne, pri iných modeloch ich nenájdeš (nastavenie herných tlačidiel, prehľad výkonu a pod.).
Hlavné nedostatky sme zaznamenali pri niektorých spusteniach fotoaparátu, aplikácia Fotoaparát jednoducho zaváhala na sekundu či dve. Pamäte RAM mal smartfón dostatok a takisto aplikácie na pozadí neboli v tomto prípade aktívne. Problémom bola tiež deformácia zvuku pri viacerých herných tituloch a to priamo pri opakovanom hraní (napríklad opakovanie pretekov). Reštart aplikácie tento problém vyriešil a zvuk bol opäť čistý, opäť tak ide o softvérovú chybu.
Nakoniec, smartfón neponúka NFC nastavenia, vzhľadom na dočasnú softvérovú nedostupnosť tejto služby (hardvér pre NFC obsahuje). Výrobca už prisľúbil aktualizáciu, ktorá by túto službu mala sprístupniť v priebehu augusta 2021. Zo softvéru tak máme zatiaľ zmiešané pocity, no veríme, že mierne nedostatky vyriešia budúce softvérové aktualizácie.
Fotoaparát: Nechýba ultra-širokouhlý senzor
Fotografické funkcie nie sú zrovna primárnou funkciou. Platí to, pochopiteľne, najmä pri výlučne hernom zariadení, akým Black Shark 4 rozhodne je. Napriek tomu, výrobca nenechal nič na náhodu a do vystupujúceho zadného modulu fotoaparátov osadil hlavný 48 MPx senzor (f/1.8) s PDAF zaostrovaním a HDR.
Tento senzor je doplnený tiež o sekundárny 8 MPx (f/2.2) ultra-širokouhlý senzor a tiež o 5 MPx (f/2.4) makro senzor či LED blesk. Poteší aj podpora nahrávania až 4K videa (30/60 fps). Predná kamera následne ponúka rozlíšenie 20 MPx (f/2.45), je umiestnená v priestrele v displeji a ponúka aj AI mód pre skrášlenie.
Pokiaľ ide o fotografie za denného osvetlenia, ide o slušné výsledky, za ktoré sa smartfón rozhodne nemusí hanbiť. V automatickom režime ide štandardne o 12 MPx fotografiu s dostatočnou úrovňou detailov, dobrou hĺbkou ostrosti a vernými farbami. Pri ultra-širokouhlom fotoaparáte už vidíme široký uhol fotografie so zásahom AI a pozorovať môžeme aj o čosi odlišné farebné spektrum oproti primárnej kamere. Využiť môžeš aj 5-nasobný zoom, ktorého výsledky sú však priemerné.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
Prekvapili nás fotografie za šera, slabého osvetlenia či za tmy, kde fotoaparát pustil dostatok svetla a fotografie nie sú príliš rozmazané. Pozor na ovládanie, ultra-širokouhlú fotografiu musíš aktivovať špeciálnym tlačidlom v dolnom rohu prostredia aplikácie.
Potešia aj ostatné režimy ako VLOG od Xiaomi, Pro režim či spomínaný nočný režim. V konečnom dôsledku žiadnu z fotografických činností nerobí tento smartfón dokonalo, no odvádza dobrú prácu a vzhľadom k cene zariadenia sa za výsledné fotografie nemusí hanbiť.
Konektivita + Stereo audio zážitok
Po stránke konektivity ponúka Black Shark 4 prakticky štandardnú výbavu po vzore konkurenčných smartfónov. Nechýba tak pripojenie prostredníctvom Wi-Fi 6, ale aj 5G SA / NSA (len jedna SIM, 5G aj rýchlym spustením cez centrum skratiek), poteší tiež prítomnosť Bluetooth 5.2 a GPS, A-GPS, GLONASS či BDS lokalizačných systémov.
Smartfón obsahuje aj dvojicu symetricky umiestnených stereo reproduktorov s vysokou hlasitosťou a dobrým pomerom vysokých či basových tónov, čo ocenia najmä hráči mobilných herných titulov. Vyzdvihnúť musíme aj kvalitný vibračný motorček s príkladnou odozvou pri notifikáciách alebo hrách. Nechýba 3,5 mm audio konektor pre pripojenie štandardných káblových slúchadiel a k dispozícii sú aj mikrofóny pre kvalitné zachytenie audio stopy či už pri nahrávaní videa, streamovaní obsahu či telefonovaní.
Naopak, výbava nezahŕňa prvky ako infračervený port, FM rádio či platby pomocou čipu NFC resp. služby Google Pay. Aj keď samotný smartfón obsahuje čip NFC, služba zatiaľ nie je dostupná a s telefónom jednoducho nezaplatíš. Výrobca sľubuje aktualizáciu v auguste 2021, v súčasnosti však smartfón túto funkciu jednoducho neponúka, a to ani v nastaveniach, pri režime vývojára.
Batéria: Neskutočne rýchle 120W nabíjanie
Pokiaľ ide o výdrž batérie, túto kapitolu musíme v prípade herného smartfónu rozdeliť na dve časti. Ak si hráč a často využívaš graficky náročné herné tituly, 4500 mAh integrovanú batériu dokážeš vybiť už za niekoľko hodín (nám sa to podarilo za 4 hodiny zapnutého displeja).
Nejde však vyslovene o problém, v balení sa totiž nachádza veľmi rýchla, až 120W nabíjačka, ktorá cez konektor USB typu C nabije akumulátor na plnú kapacitu už za 17 minút a to podľa slov výrobcu (technológia HyperCharge). Aké je naše testovanie? Na európskej 230V nabíjačke trvalo nabíjanie na plnú približne 20 minút, čo je však takisto skvelá hodnota.
Pokiaľ ide o globálnu verziu, výrobca na svojom oficiálnom webe prezradil, že verzia určená oficiálne pre Európu dostane pravdepodobne v balení odlišnú, 67W rýchlu nabíjačku s lokálnou európskou koncovkou. Nebudeš tak potrebovať redukciu, no nabíjať budeš pomalšie. Presné znenie globálneho balenia sa však dozvieme až po oficiálnom predstavení.
Vzhľadom na hrúbku a hmotnosť zariadenia, možno si čakal aj vyššiu kapacitu batérie. Výrobca však robil, čo mohol, a technológia akumulátora je veľmi zaujímavá. V realite ide totiž o dvojicu totožných 2250 mAh batérií, ktoré sú zapojené v útrobách zariadenia samostatne.
Ak nie si náročný používateľ, máme pre teba dobrú správu. Nadstavba JOY UI je k aplikáciám bežiacim na pozadí skutočne šetrná a zatvára ich len v nevyhnutnom prípade (ak potrebuješ výkon). Výdrž batérie tak pri štandardnom používaní (e-mail, web, telefonovanie a sledovanie videí) činí bez problémov jeden celý pracovný deň.
Cena a dostupnosť smartfónu
Herná novinka Black Shark 4 zatiaľ nie je oficiálne dostupná na Slovenskom a Českom trhu. Predajná cena v oficiálnej distribúcii by však mala podľa oficiálneho webu výrobcu štartovať na úrovni 499 €. Ak však chceš ešte nejaké to euro ušetriť, neváhaj a využi ponuku medzinárodných predajcov so zľavovými kupónmi.
Black Shark 4 Global
Záverečné hodnotenie: Black Shark 4
Aké sú hlavné výhody tohto zariadenia? Ide jednoznačne o herný zážitok, ktorý je vďaka herným fyzickým tlačidlám (Master Trigger) skutočne neporovnateľný oproti hraniu len na dotykovej obrazovke. Tlačidlá navyše je možné prispôsobiť v hernej aplikácii Shark Space. Spolu so špeciálnym ventilátorom poskytne Black Shark 4 naozaj poriadnu dávku hernej zábavy.
Okrem toho, veľmi dobrou voľbou je 144 Hz AMOLED panel a tiež kvalitné audio, ktoré je spolu s vibračnými odozvami veľmi dobrým prvkom. Naopak, zamrzí nedoladený softvér a chýbajúca funkcia NFC, to všetko však výrobca môže vylepšiť v niektorej z nachádzajúcich softvérových aktualizácií.
Ako sa ti páči herný smartfón z dielne dcérskej značky Black Shark? Ak máš akékoľvek otázky k tomuto produktu, pokojne nám ich môžeš napísať nižšie do diskusie pod článkom. Sleduj náš Facebook a tiež náš portál China Planet a dozvieš sa viac informácií.