Spoločnosť Realme začala chŕliť jeden smartfón za druhým najmä v strednej triede. Keďže je ale v tejto sfére veľká konkurencia, čínska progresívna spoločnosť musela prísť s niečím výraznejším, presne ako je Realme 6.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
Realme 6 ponúka najmä 90 Hz displej, ktorým vyniká najviac. Zaujme aj stále veľmi dobrým výkonom vďaka MediaTek Helio G90T a rýchlym 30 W nabíjaním. V tejto recenzii sa pozrieme na všetky jeho plusy, ale aj mínusy.
Naopak, pre nás bol najväčším sklamaním fotoaparát, ktorý mohol byť zvládnutý lepšie. Priestrel v displeji je taktiež negatívnou vlastnosťou, najmä kvôli jeho veľkosti a pôsobí rušivým dojmom. Sú to však výčitky, ktoré keby neexistujú, jednalo by sa o priam dokonalý smartfón za jeho cenovku. Vo svojej cenovej kategórii je to však naozaj vydarený kúsok.
Žlté Realme balenie
V spoločnosti Realme majú radi žltú farbu, v ktorej je sfarbené kompletne celé balenie. Vo vnútri sa nachádza okrem smartfónu s aplikovanou fóliou už štandardná výbava vo forme ihly na SIM kartu, ochranný silikónový obal, 30 W nabíjací adaptér a USB Type-C kábel.
Adaptér je poriadny macko, čo sa týka veľkosti aj hmotnosti, takže si priprav v zástrčke väčšie voľné miesto.
Pokiaľ sa chystáš použiť pribalený silikónový obal, tak ťa musíme upozorniť, že je na náš vkus až príliš hrubý a zväčšuje zariadenie viac, ako by mal. Má aj menej príťažlivú hnedo-šedú farbu, ktorý vzbudzuje dojem dlhého používania. Preto si radšej objednaj svoj vlastný a preferovaný ochranný obal.
Realme 6 má príťažlivý dizajn
Náš testovací model je v modrom prevedení, ktoré výrobca nazval “Comet Blue”. Zadná strana je potiahnutá prechodom od svetlo modrej farby po jasnú modrú. Jedná sa o plastový materiál s imitáciou skla. Z nášho osobného hľadiska vyzerá smartfón veľmi dobre. Vzadu a nachádza ešte štvoritý fotoaparát, LED dióda a logo Realme.
Rozmery smartfónu sú 74.8 x 162.1 x 9.6 mm a váha sa zastavila na čísle 191 gramov. Je to veľmi ľahké zariadenie, ktoré sa dobré drží aj v jednej ruke vďaka jeho tenkému telu.
Na bočnej obsahuje tlačidlo na zamknutie a odomknutie obrazovky, ktoré slúži aj ako snímač odtlačkov prstov. Snímač je naozaj bleskovo rýchly a určite sa radí medzi zvýraznenia Realme 6. Na druhom boku sú už štandardné tlačidlá na ovládanie hlasitosti a slot pre dve nano SIM karty a micro SD kartu.
Na spodnej strane je 3,5 mm audio jack, čo určite poteší nejedného fanúšika drôtových slúchadiel. Nechýba USB Type-C konektor a hlavný reproduktor.
Plynulý 90 Hz displej
Pri opisovaní špecifikácií začneme rýchlym 90 Hz displejom. Jedná sa však len o LCD IPS panel od JDI. V porovnaní s 90 Hz AMOLED displejom sme však necítili tak úchvatnú používateľskú skúsenosť. AMOLED by však výrazne zdvihol cenu zariadenia a potom by sme už zrejme nemohli hovoriť o strednej triede.
Stále je to však zreteľné zlepšenie oproti konvenčným displejom, ktoré využíva stále väčšina smartfónov na svetovom trhu. Je skvelé vidieť, že po vyššej obnovovacej frekvencii siahajú aj takýto výrobcovia s lacnejšími kúskami.
Uhlopriečka displeja je 6,5 palcov, rozlíšenie FHD+ (1080 x 2400 px) a jemnosť 405 pixelov na palec. Na ochranu je použité Corning Gorilla Glass 3. Vzorkovacia frekvencia dostala číslo 120 Hz.
Čo sa nám po stránke displeja nepáči je jednoznačne veľký priestrel pre prednú kameru, ktorý je rušivý. Výrobca mohol túto časť zvládnuť lepšie, no práve vďaka perforácii je pomer displeja k telu smartfónu 90.5%.
Mínusom je aj chýbajúca LED dióda. Pri niektorých smartfónoch od iných značiek bola nahradená animáciami v rámci ambientného displeja, no IPS panel takúto funkciu neponúka a ani samotný Realme UI systém. Je tu len funkcia prebudenia displeja pri oznámení.
Dostatočný výkon s Helio G90T
Realme 6, ako smartfón do 200 €, má prekvapivo dostatočný výkon. Počas testovania sme nezaznamenali výrazne sekanie systému či slabý výkon pri hraní. Vo vnútri pracuje procesor MediaTek Helio G90T, ktorý bol použitý aj napríklad pri obľúbenom Redmi Note 8 Pro.
Niektorých zákazníkov možno odradí práve spomínaný MediaTek procesor, najmä kvôli škandálu s podvádzaním v testovaní, ale aj jeho nie ideálnej reputácii. V reálnom teste výkonu je však podľa nás dostatočný a počet bodov testoch na tom nič nemení.
Test výkonu Realme 6
V rámci herného výkonu sme skúšali jeho limity pomocou hry PUBG: Mobile, teste 3DMark a Geekbench. Keďže už AnTuTu dostupný nie je, test tu prebehnúť nemohol. Displej bol v režime 90 Hz.
Čo sa týka samotnej hernej skúsenosti, obstál naozaj dobre. Hardcore hráči určite ocenia rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu, vďaka ktorej získajú výhodu nad súpermi. Celkovo sme nemali problém v plynulosti hry. Neobjavili sa ani žiadne lagy. Herný výkon tak hodnotíme veľmi dobre.
V teste GeekBench 5 sa dostal smartfón do spoločnosti napr. Redmi Note 8 Pro, ktorý dokonca prekonal. Nad ním je Samsung Galaxy Note 9 či Redmi K20 Pro, len o pár bodov.
Test 3DMark ukázal, že smartfón od toho najlepšieho stráca množstvo bodov, no dostal sa pred niektoré známe modely. 2533 bodov mu zabezpečilo 212. miesto a prekonanie napr. Redmi K30 alebo Honor 9X.
RAM a úložisko
Naša konfigurácia má 4 GB RAM pamäte a 128 GB úložisko. RAM pamäť je typu LPDDR4X a úložisko UFS 2.1. Najvyššia ponúkaná konfigurácia má 8 GB RAM a 256 GB úložisko. Pri našom teste sa však aj 4 GB RAM javilo, ako dostatočná kapacita. Po tejto stránke sme mali na začiatku mierny obavy, no systém je naozaj dobre optimalizovaný.
Dobrou správou je aj možnosť rozšíriť úložisko o micro SD kartu. Slot sa nachádza spoločne so SIM kartami na ľavom boku. Pre nás je ale dostatočná aktuálna kapacita úložiska, no niekoho určite možnosť rozšírenia poteší.
Vcelku dobrá výdrž
Akumulátor dostal kapacitu 4300 mAh, čo naznačuje priemernú výdrž. Smartfón sa však držal aj pri 90 Hz režime naozaj dobre. Pri našom teste vydržala batéria 7 hodín pri zapnutej obrazovke. Celková doba od nabíjania bola 2 dni a 1 hodina.
Jednalo sa o štandardné využitie so sociálnymi sieťami či prezeraním videí na YouTube. Počas tohto testu sme nehrali žiadne hry, teda väčšinou sa jednalo o nenáročné aktivity. Systém Realme UI ponúka aj dobré možnosti šetrenia energie a vie dobre monitorovať, ktoré aplikácie vybíjajú batériu najviac.
Na druhej strane je však veľmi rýchle 30 W nabíjanie na správnom mieste. V tejto cenovej kategórii sa jedná o skvelú funkciu a na dobitie nebudeš vôbec dlho čakať. Pri našom teste bola batéria nabitá z 20 % na 100 % za veľmi rýchlu dobu 54 minút.
Celkovo sa teda po stránke výdrže drží v priemere, no rýchle 30 W nabíjanie ho posúva až do mierneho nadpriemeru. Realme 6 má tak naozaj slušnú stránku batérie.
Fotoaparát Realme 6 nás sklamal
Oblasť fotoaparátu vie byť subjektívna oblasť. No tu sa zrejme zhodneme s ďalšími používateľmi, ktorí si tento smartfón vyskúšali, že je to jedna zo slabých stránok Realme 6. Pri dobrých svetelných podmienkach je kvalita detailov v poriadku, no pri horšom svetle je vidieť veľké medzery Samsung S5KGW1 snímača.

Zrejme pôjde ale o zlú optimalizáciu výrobcu, pretože Samsung snímač nemá tak zlé hodnotenie pri ostatných modeloch ako Redmi Note 8 Pro. Pri priblížení je vidieť nepríjemný šum a nie úplne kvalitné detaily.
Nočné fotografie nás ale vcelku prekvapili. Výsledky pri nich neboli až tak zlé, no záleží aj na svetelnosti prostredia.
Originálne fotky v plnom rozlíšení sú k dispozícii na nasledujúcom odkaze.
Hlavný snímač je spomínaný 64 MPx Samsung S5KGW1 s clonou f/1.8 a veľkosťou snímača 1/1.7”. Ďalej obsahuje 8 MPx širokouhlý snímač s FOV 119°, B&W snímač s clonou f/2.4 a 2 MPx makro snímač so 4 cm zaostrením.
Predná selfie kamera má 16 MPx a jedná sa o Samsung S5K3P9 snímač. Fotografie s týmto fotoaparátom sú vcelku slušné. Môžeš si ich prezrieť v plnej kvalite v našej zdieľanej zložke.
4K video s UIS stabilizáciou
Video dokáže zhotoviť až v 4K rozlíšení pri 30 fps. Plynulosť obrazu zabezpečuje aj UIS stabilizácia. Jedná sa o vlastnú stabilizáciu obrazu od Realme a je to zrejme špeciálna forma digitálnej stabilizácie. Pre ešte lepší výsledok videa je tu aj UIS Max.
Spomalené video dokáže natočiť vo FHD pri maximálne 120 fps, čo nie je vôbec ohurujúce. Čo nás však potešilo je možnosť vytvorenia širokouhlého videa, to pri niektorých smartfónoch chýba.
Oblasť fotoaparátu tak hodnotíme priemernou známkou.
Realme UI prekvapilo
V minulosti boli Realme smartfóny pod kontrolou Color OS, čo je nadstavba ich rodičovskej spoločnosti OPPO. Jedným z prvých smartfónov, ktorý dostal Realme UI vo verzii 1.0 je práve Realme 6.
Systém sa nám naozaj veľmi páči, je plynulý, dobre zvládnutý po grafickej stránke a obsahuje aj veľmi šikovné funkcie na zrýchlenie ovládania. Slovenský preklad je taktiež na veľmi dobrej úrovni.
Jednou zo šikovných funkcií je bočný inteligentný panel, ktorý sa vysúva potiahnutím z kraja obrazovky. Jeho umiestnenie je možné ľubovoľne nastaviť a obsahuje rýchle skratky pre spustenie nahrávania obrazovky, screenshot či otvorenie rôznych aplikácií.
Živé pozadia, nastavenie vzhľadu
Pekným skrášlením systému sú aj živé pozadia, ktorých je v ponuke niekoľko. Domáca či uzamykacia obrazovka je tak doplnená o naozaj pekné animácie. Nechýbajú ani balíčky vzhľadov pre ikony. Tie je možné doplniť aj z externých zdrojov.
Stavový riadok si môžeš personalizovať podľa seba, čo sa týka usporiadania. Tu je dizajn taktiež veľmi podarený a po aplikovaní tmavého režimu sa kompletne pretransformuje do čiernej. Jeho nastavenie je možné vykonať v časti Obrazovka a jas. Taktiež sa tu nachádza aj funkcia ochrany očí.
Ovládanie gestami
Dnešné smartfóny majú veľmi tenké rámiky a vcelku veľké uhlopriečky, čo robí klasické ovládanie spodným panelom mierne nepraktickým. Realme UI však obsahuje možnosť ovládania cez gestá podobne ako ďalšie populárne nadstavby.
My sme zapli režim navigácie na “Gestá potiahnutie z oboch strán” a funguje naozaj dobre. Potiahnutím z kraja obrazovky sa vykoná krok späť, prejdením zo spodnej strany sa zasa dostaneme na hlavnú plochu a prejdením zo spodnej strany a podržaním sa otvorí zoznam aktívnych aplikácií.
Dobrá konektivita
Samozrejmosťou je podpora aj našich LTE sietí. Smartfón figuruje dual SIM funkciou a obsahuje aj slot pre micro SD kartu. Môžeš si tak bez problémov rozšíriť úložisko podľa potreby.
Nechýba ani NFC, ktoré je možné využiť pri platbách alebo pripájaní zariadení.
Kombinácia GPS /AGPS / Glonass / Beidou navigačných systémov zabezpečuje precíznu lokalizáciu polohy.
Bežný reproduktor
Oblasť reproduktora nie je ničím špeciálna, kvôli čomu sme mierne sklamaní. Stereo reproduktor začína byť pri súčasných nových modeloch už akýmsi štandardom. Hlavný menič je umiestnený na pravej strane spodnej hrany so štyrmi výrezmi. Zvuk je plochý a nevýrazný, takže sa jedná o priemerné zvukové zariadenie.
Záverečné hodnotenie Realme 6: 90 Hz za extrémne nízku cenu
Celá pointa tohto zariadenia je priniesť nadštandardnú používateľskú skúsenosť za cenu pod 200 eur. To sa Realme podarilo vďaka 90 Hz obnovovacej frekvencii displeja a taktiež veľmi kvalitne spracovaným systémom. Výkon Helio G90T je dostatočný a zvládne každú mobilnú hru bez sekania. Celková prevádzka smartfónu sa nesie v plynulosti a svižnosti.
Jeho slabšie stránky, ktoré tu musia figurovať kvôli stiahnutiu ceny sú zreteľné. Nie úplne najlepší fotoaparát, IPS panel, ktorý nedokáže priniesť kvality AMOLED panelu a 4300 mAh batéria zastávajú priemernú známku. Taktiež kompletné zhotovenie z plastu nemusí byť každému po chuti.
Sú to však oblasti, ktoré by mohli prekážať jedine náročnejším používateľom a tí sa obzerajú po úplne inej cenovej kategórii. Môžeme teda povedať, že Realme je smartfón za smiešnych 200 eur a rok 2020 znova posúva možnosti, čo sa dá za danú cenovú hranicu dosiahnuť.