Určite si pamätáš prívlastky smerujúce k značke OnePlus. Prirovnania ako „lacný smartfón”, no najmä „zabijak vlajkových lodí” boli veľmi populárne. Postupom času však špičková výbava vlajkových smartfónov rástla aj na cene. OnePlus One začínal na trhu za sumu 299 USD, zatiaľ čo aktuálny vlajkový OnePlus 8 Pro stojí až 899 USD.
Spoločnosť OnePlus pripravuje po niekoľkých rokoch opäť model, ktorý mieri do strednej triedy zariadení. OnePlus Nord bude dostupným modelom tohto obľúbeného čínskeho výrobcu.
Na začiatku lacný smartfón
Značka OnePlus pôvodne začínala ako startup, ktorého cieľom bolo predstaviť jeden plnohodnotný vlajkový smartfón ročne. Táto stratégia v priebehu prvých troch rokov zmenila na predstavenie dvoch vlajkových modelov za rok. V roku 2017 sa pridali aj limitované edície a tak sme okrem OnePlus 5 a 5T videli verziu Star Wars.
Nemenej zaujímavou bola aj spolupráca výrobcu so značkou McLaren. Tá prišla v roku 2018 vydaním ďalšej limitovanej edície, tentokrát modelu OnePlus 6T. Limitované edície pokračovali aj naďalej. Takýmto spôsobom výrobca dosiahol v priebehu šiestich rokov svojej existencie predstavenie až 12 modelov smartfónov značky OnePlus.
Veľký míľnik priniesol rok 2020 a predstavenie modelu OnePlus 8 aj pre americký trh pod značkou Verizon. Tento rok sa začali produkty OnePlus predávať na americkom trhu oficiálne aj prostredníctvom služby Amazon. Výrobca tak zaznamenáva úspech a uvádza ďalšie produkty, najnovšie sériu OLED televízorov série Q, Y a L.
Otáznik v portfóliu značky OnePlus
Tento čínsky výrobca bol číslo jeden v rebríčku prémiových značiek v Indii za rok 2018 a v roku 2019 zaznamenal následne na rovnakom trhu medziročný rast až o 28%.
Podľa zdroja Counterpoint sa darilo aj v prvom kvartáli roka 2020. OnePlus je totiž jedným z piatich najlepších prémiových výrobcov na väčšine globálnych trhov.
Tu však môže nastať problém. V porovnaní s cenovo dostupnejším segmentom, kde sa výrobcovia predbiehajú v miliónových zásielkach predaných smartfónov, v prémiovom segmente je situácia iná. Používatelia aj v dôsledku pandémie koronavírusu nerealizujú nákupy, ktoré nie sú vyslovene nevyhnutné.
Predaj drahých prémiových smartfónov by v prípade pokračujúcej pandémie klesal aj naďalej. To môže byť problém a varovný prst pre výrobcu, ktorého portfólio je založené výlučne na prémiovom segmente. Lacnejší resp. cenovo dostupnejší model by tak mohol byť riešením nielen pre predný trh, ale najmä pre samotnú značku OnePlus.
OnePlus 8 a 8 Pro
Problém, ktorý sme si opísali v predošlej kapitole podčiarkuje aj aktuálna cenová politika. Kým úplne prvý model „One” začínal pred šiestimi rokmi za sumu menej ako 300 USD, zdraželi už ďalšie generácie OnePlus 2 a OnePlus 3. Tretia generácia sa predávala s vlajkovou výbavou za bezkonkurenčných 400 USD a to bez potreby pozvánky.
Postupom priebežného zdražovania ďalších generácií sme sa dostali až v štartovacej cene 899 USD aktuálneho vlajkového modelu OnePlus 8 Pro. Netvrdíme, že cena tohto modelu nie je opodstatnená a je stále dostupnejšia ako vybrané vlajkové modely konkurenčných výrobcov.
Avšak výrobca, ktorý dlhodobo ponúkal svoje produkty v cene pod 400 dolárov a to s výborným pomerom cena / výkon, aktuálne nemá v danej cenovej kategórii svojho zástupcu. To značí mierne sklamanie z dielne skalných fanúšikov, ktorý práve preferovali bezkonkurenčnú a dostupnú vlajkovú výbavu.
Priestor v strednej triede
Cenovo dostupné telefóny sú medzi používateľmi skutočne obľúbené a tvoria základ predajných čísel prakticky u všetkých výrobcov smartfónov. Priestor na model strednej triedy sa otvára aj značke OnePlus, paradoxne, najmú kvôli priebežnému zdražovaniu svojich vlajkových modelov.
Okrem odľahčených „Lite” verzií množstvo výrobcov ponúka aj veľmi výhodné a špecifické série zariadení. Apple a Google nám v posledných rokoch prinášajú v lákavej cene pod 400 dolárov modely ako Apple iPhone SE či Google Pixel 3a. iPhone ponúka staršie technické špecifikácie a najnovší softvér, Google zasa vlajkový fotoaparát.
Oba smartfóny zaznamenali veľmi veľký úspech najmä vďaka kompromisu zo strany výrobcu a čiastočnému poklesu produktového portfólia z prémiového segmentu do segmentu strednej resp. vyššej strednej triedy. Apple predpokladá tento rok predaj 15 miliónov kusov nového modelu iPhone SE (2020).

Google na druhej strane zaznamenal v roku 2019 nárast predaných kusov. Dokonca po prvý krát spoločnosť Google predala viac smartfónov ako čínske OnePlus a to aj napriek tomu že vlajkový Pixel 3 má nižšie predaje ako jeho predchodca.
Úspech v počte predaných kusov sa tak v prípade spoločnosti Google dá rozhodne pripísať dostupnému modelu Pixel 3a. Značka už teraz pripravuje jeho nástupcu. Pre spoločnosť OnePlus by bolo pozitívne využiť tento priestor a je prirodzené nasledovať tento úspešný príklad z dielne značiek Apple či Google.
Snapdragon 765G
Smartfóny v strednej triede sú navyše tento rok mimoriadne podarené. Ak by chcela prémiová značka uviesť svoj nový model v dostupnejšej cenovej kategórii, rok 2020 je prakticky ideálnym. Dôvod je skutočne jednoduchý. Je ním procesor Qualcomm Snapdragon 765G. Práve tento model zvažuje aj Carl Pei, CEO značky OnePlus.
Povedal: „Chceme urobiť to správne pre spotrebiteľa. Sme skutočne presvedčení, že umiestnenie tohto procesoru 765G je tu správna vec pre produkt v tejto cenovej kategórii. Teraz môžeme priniesť používateľský zážitok, ktorý sme chceli poskytnúť.“
Procesor rady 700 je aktuálne lacnejší ako vlajkový model 865, no ponúka veľmi zaujímavú výbavu. Je vyrobený 7 nm technológiou, má integrovaný 5G model, nechýba podpora až 120 Hz displeja, Wi-Fi 6, rýchleho nabíjania Quick Charge 4+, ale aj natáčania až 4K videa (30 fps). Cieľom je priniesť vlajkový zážitok v nižšej cene.
OnePlus Nord
Predstavenie smartfónu strednej resp. vyššej strednej triedy pripravuje pre tento rok aj spoločnosť OnePlus. Ide o pomerne logický krok vzhľadom na vzniknutú situáciu v segmente prémiových zariadení. Nešlo by však o prvý dostupnejší smartfón značky. V minulosti sme boli svedkami napríklad modelu OnePlus „X” za sumu pod 300 USD.
Novinka, ktorá by mala prísť pod názvom OnePlus Nord by mala obsahovať práve spomínaný procesor Snapdragon 765G. Z dostupných informácií vieme, že nebude chýbať duálna predná kamera v priestrele v displeji. K dispozícii bude aj štvorica zadných kamier, hlavný senzor ponúkne 48 MPx a optickú stabilizáciu.
Sme zvedaví s akou výbavou a najmä s akou predajnou cenou dorazí pripravovaný model. Budeme si však musieť počkať na oficiálne predstavenie z dielne čínskeho výrobcu OnePlus. Zvažoval/a by si kúpu tohto dostupného OnePlus smartfónu? Svoje postrehy a názory nám môžeš pokojne napísať do diskusie pod článkom.