Pri výbere projektora si sa určite stretol s množstvom parametrov, z ktorých ti možno neboli všetky jasné. Ide o kontrast, rozlíšenie, svietivosť či jas, hlučnosť, technológia a ďalšie. My sa teraz pozrieme práve na svetelný tok, ktorá sa udáva v lúmenoch. Pri niektorých projektoroch si si mohol všimnúť údaj ako LED lúmen či ANSI lúmen. Aký je medzi nimi rozdiel, a čo sú vlastne lúmeny? Na to sa pozrieme v tomto článku.
Čo je lúmen?
Lúmen je jednotka svetelného toku. Udáva svetelnú energiu, ktorú vyžiari zdroj za 1 sekundu. Nejde však o absolútnu veličinu. Posudzuje sa totiž vzhľadom na citlivosť ľudského oka na rôzne vlnové dĺžky svetla.
Lúmen má označenia lm a stretnúť sa s touto veličinou môžeš nie len u projektorov, ale napríklad aj u žiaroviek či rôznych osvetleniach. ANSI lúmeny sú štandardizované a merajú sa pri rovnakých, presne definovaných podmienkach. Ak niekde vidíš označenie v lúmenoch a inde v ANSI lúmenoch, nemusí ísť o rovnakú svietivosť, keďže len ANSI lúmeny sú štandardizované.
Helmholtz-Kohlrauschov efekt alebo ako vnímame jas
Predstavme si dva projektory s rovnakou svietivosťou uvedenou v ANSI lúmenoch. Ak ich položíme vedľa seba, budú svietiť rovnako? Odpoveď nie je celkom jednoznačná. Aj dva projektory s rovnakou hodnotou svietivosti v ANSI lúmenoch sa môžu javiť ako rozdielne. Zapríčiňuje to tzv. Helmholtz-Kohlrauschov efekt. Ľudské oko je totiž viac citlivé na niektoré farby, čo zapríčiňuje, že viac saturované farby sa nám zdajú žiarivejšie.
Ak si pozrieš obrázok vyššie, pravdepodobne sa ti bude zdať prvý stĺpec farieb jasnejší než ten v strede. Oba tieto stĺpce ale majú rovnakú svietivosť v ANSI lúmenoch. Na druhú stranu, stĺpec vpravo sa môže javiť ako rovnaký so stredným stĺpcom, čo sa týka svietivosti. Pravý stĺpec má ale výrazne nižšiu hodnotu ANSI lúmenov.
Spoločnosť ViewSonic, ktorá patrí medzi popredných výrobcov projektorov, uskutočnila test, ktorého cieľom bolo zistiť, aký je rozdiel medzi nameranou svietivosťou v ANSI lúmenoch a tou, ktorú vnímame ľudským okom.
Testovali vnímanie rôznych farieb pri LED projektoroch tak, ako si to mohol vidieť na obrázku vyššie. Výsledkom bol pomer medzi nameranou svietivosťou v ANSI lúmenoch a vnímanou svietivosťou. Človek teda vníma okom svietivosť priemerne 2.4-krát vyššiu, než je hodnota nameraná v ANSI lúmenoch. Pri kontrastných farbách ako červená je tento pomer vyšší, pri menej kontrastných, ako je sivá alebo tmavomodrá je zas nižší. V priemere ale ide o 2.4-násobný rozdiel.

Pri klasických lampových projektoroch je tento rozdiel nižší. Preto, ak by sme porovnali lampový projektor s LED projektorom, pričom by mali oba rovnakú svietivosť v ANSI lúmenoch, LED projektor by sa nám voľným okom zdal jasnejší.
LED lúmen vs ANSI lúmen
Spoločnosť ViewSonic porovnala dva rôzne projektory. Prvý bol klasický projektor s lampou s 2200 ANSI lm a druhý LED s 1000 ANSI lm. Oba projektory boli nastavené tak, aby bola vnímaná svietivosť pre ľudské oko približne rovnaká, pričom bolo potrebné znížiť svietivosť na LED projektore z 1000 na 900 ANSI lm.
Pomer medzi týmito dvoma hodnotami svietivosti LED projektora (1000 a 900 ANSI lm) bol 1:1. Tento pomer sa následne vynásobil ANSI lúmenmi lampového projektora, čím sme dostali hodnotu tzv. LED lúmenov LED projektora, 2400 lm.
Spoločnosť ViewSonic uvádza pre lepšiu orientáciu pri najnovších modeloch hodnotu v ANSI aj LED lúmenoch.
Pri výbere projektora sa ale nezameriavaj len na lúmeny, keďže aj projektor s nižšou svietivosťou môže mať na oko rovnako jasný obraz, ako projektor s vyššou svietivosťou. Lúmeny nedefinujú kvalitu obrazu, a preto si všímaj aj parametre akými sú kontrastný pomer, hustota pixelov, typ projektoru alebo podanie farieb.