Aplikácia Google Camera je v oblasti mobilných fotografií tou najlepšou a svojou softvérovou sofistikovanosťou dokáže vyťažiť z bežného kamerového snímača oveľa krajšie zábery. Predčila tak aplikácie od iPhone či Samsungu.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebooku aj Instagrame.
O aplikácii Google Camera
Každý výrobca smartfónov používa svoju vlastnú aplikáciu pre fotenie a natáčanie videí. Je to vlastne softvér, ktorý dokáže pracovať s objektívmi telefónu a zhotoviť fotografie alebo videá.
Výsledná kvalita fotografie tak nezávisí len od hardvéru, teda objektívu, ale aj od softvéru – aplikácie, ktorá ho využíva a prostredníctvom neho zaznamenáva fotografie.
Android smartfóny boli dlho neslávne známe slabšími kamerami. Zmenilo sa to až príchodom smartfónov série Google Pixel, ktoré sú často považované za najlepšie fotiace smartfóny. Práve tieto smartfóny od Google používajú ako aplikáciu pre fotenie Google Camera (skrátene GCam).
Mnohé značky sa snažia množstvom megapixelov predbiehať, čo však nezaručuje kvalitu. Ide skôr o marketingový ťah. Google Pixel s menším počtom megapixelov často vytvorí krajšie fotografie, ako iný smartfón s kamerou, ktorá má viac megapixelov.
Najnovšia verzia Gcam 8.1
Najnovšiu verziu Gcam 8.1 vytvoril používateľ s pseudonymom Urnyx05 a stiahnuť si ju môžeš na známej stránke GcamHub. Odkaz nájdeš nižšie.
Zoznam portov pre všetky smartfóny
Na známom fóre xda-developers existuje komunita ľudí, ktorí sa snažia vytvárať porty aplikácie Google Camera aj pre iné smartfóny. Na niektoré smartfóny nejde nainštalovať len tak, pretože potrebuje aj istú špeciálnu konfiguráciu.
Na tejto stránke nájdeš zoznam smartfónov aj s odkazmi na stiahnutie aplikácie Google Camera. Nejde o najnovšie verzie aplikácie. Cieľom bolo zhromaždiť najviac stabilné a použiteľné verzie portov.
Upozorňujeme, že tu nenájdeš všetky smartfóny a aplikácia nemusí fungovať úplne na 100 %.
Ako nainštalovať aplikáciu Google Camera do tvojho smartfónu
Inštalácia je skutočne jednoduchá. Prvým krokom je samozrejme stiahnutie aplikácie z odkazu, ktorý sme zverejnili vyššie. Nájdi si svoj smartfón v zozname a stiahni príslušnú verziu.
Po stiahnutí súboru s koncovkou .apk by si mal byť automaticky vyzvaný na jeho otvorenie. Ak sa tak nestane, vyhľadaj si stiahnutý súbor prostredníctvom správcu súborov a otvor ho.
Otvorením .apk súboru nainštaluješ aplikáciu. Ak nemáš povolenú inštaláciu z neznámych zdrojov, smartfón ťa upozorní na bezpečnostné riziko. V tomto prípade je potrebné povoliť inštaláciu z neznámych zdrojov. Tento krok je potrebné urobiť vždy, ak si chceš nainštalovať aplikáciu mimo oficiálneho obchodu Google Play.
Po úspešnej inštalácii stačí už len otvoriť aplikáciu a dať jej nutné povolenia. Naďalej môžeš používať aj pôvodnú aplikáciu na fotenie. Google Camera ju nenahradí, len sa doinštaluje ďalšia aplikácia pre fotoaparát.
Konfiguračný súbor
Niektoré smartfóny potrebujú aj tzv. config file. Ak ho potrebuješ, nájdeš ho pri .apk súbore a stiahneš ho rovnako, ako tento súbor.
Následne potrebuješ ísť do hlavného adresára smartfónu (tam kde máš priečinky Android, DCIM, Document, Downloads a iné). Tu si vytvor priečinok s názvom GCam a v ňom ďalší priečinok s názvom configsX -písmeno X nahraď číslicou verzie aplikácie, ktorú si stiahol. Ak si stiahol verziu 7, priečinok sa bude volať configs7. Do tohto priečinku skopíruj stiahnutý konfiguračný súbor.
Potom už len otvoríš aplikáciu Google Camera a dvakrát klikneš do čierneho priestoru. Otvorí sa ti okno s názvom konfiguračného súboru, klikneš naňho a zvolíš Restore. Tento postup si môžeš pozrieť aj vo videu vyššie.
Aplikáciu sme vyskúšali aj my
My sme aplikáciu GCam otestovali na smartfónoch Redmi Note 7 a Samsung Galaxy S9+.
Začneme Samsungom, veľmi stručne. Tu nám žiaľ aplikácia GCam nefungovala úplne správne. Inštalácia prebehla úspešne, no zhotovené fotografie sa akosi nikam neukladali. Do pamäte telefónu sa ukladali len videá. Ako sme sa ale dočítali na fórach, tieto porty GCam fungujú lepšie na smartfónoch s procesormi od Qualcommu. My máme v našom Samsungu procesor Exynos.
Na Redmi Note 7 to už bolo lepšie. Inštalácia prebehla rovnako hladko, no aj aplikácia fungovala správne. Musíme uznať, že sa nám fotografie z GCam páčia viac ako tie, ktoré sme zachytili vstavanou aplikáciou od Xiaomi.
Nižšie môžeš vidieť fotografie zachytené aplikáciou Google Camera, rovnako, ako aj vstavanou aplikáciou. Vľavo sa nachádzajú fotografie zo vstavanej aplikácie Fotoaparát a vpravo z aplikácie GCam.
Ak by si chcel experimentovať, všetky porty aplikácie Google Camera sa nachádzajú na tejto stránke, ktorá združuje najpopulárnejších moderov, ktorí tvoria tieto porty. Nájdeš tu aj najnovšie verzie, no opäť ber na vedomie, že nájsť tú správnu verziu, ktorá funguje správne nemusí byť vždy jednoduché.
Ahoj. Poco x3? Nie je. Kôli procesoru?
Zrejme áno.